Author Topic: Despre proteste in Romania si in lume  (Read 11485 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline oldshooterman

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #165 on: 06 March 2024, 20:13 »
Pamantul ala "extrem de bun si manos, unde ies recolte mari", e de mult timp cumparat de americani si chinezi. Chinezii isi duc recoltele la ei acasa si americanii le cultiva la greu cu GMO de unde rezulta cerealele ieftine si non conforme cu normele UE, in jurul carora se invart scandalurile popularizate in media. ;D
 

Offline ericmario

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #166 on: 06 March 2024, 20:21 »
@ oldshooterman bănuiesc că poți și proba afirmațiile astea, nu?
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

Offline oldshooterman

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #167 on: 06 March 2024, 20:55 »
Nu trebuie decat sa te uiti la TV. Doar daca nu vrei nu ajunge info si la tine.
.............................................
Sau niste citate din presa internationala:

"S-ar putea ca Ucraina să nu arate ca o investiție financiară bună după un an de război fără sfârșit, dar Harvard, Arabia Saudită, o mână de oligarhi și managerul de investiții din Statele Unite, The Vanguard Group, o văd diferit. Ei sunt doar câțiva dintre investitorii care au cumpărat în masă pământ ucrainean – și solul său bogat și fertil..."(Al Jazeera)

"În urmă cu câțiva ani, China a cumpărat aproape o zecime din terenurile agricole arabile ale Ucrainei..." (The Wall Street Journal)

"Există 6,9 milioane de proprietari de terenuri în Ucraina și 48% sunt fermieri precum Larysa Boden, care intenționează să cumpere terenul pe care îl cultivă cât de repede pot..." (USAID)
« Last Edit: 06 March 2024, 21:19 by oldshooterman »
 

Offline taxon

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #168 on: 07 March 2024, 13:45 »
« Last Edit: 07 March 2024, 14:45 by taxon »
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline ericmario

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #169 on: 07 March 2024, 20:03 »

"S-ar putea ca Ucraina să nu arate ca o investiție financiară bună după un an de război fără sfârșit...”
1 an de război? 1 an?

Post Merge: 07 March 2024, 20:04

"Există 6,9 milioane de proprietari de terenuri în Ucraina și 48% sunt fermieri precum Larysa Boden, care intenționează să cumpere terenul pe care îl cultivă cât de repede pot..." (USAID)
Oare cine mai cultivă ceva  pe acolo?
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

Offline oldshooterman

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #170 on: 07 March 2024, 22:38 »
Tu chiar te bagi in discutii fara sa intelegi nimic din ce se afirma si se intampla.

1. Oare de ce mentioneaza aia doar "un an de razboi"?
2. Oare unde se duc lupte in Ucraina si cat din suprafata tarii e afectata? (hint: Ucraina e cea mai mare tara din Europa, daca excludem Rusia care se intinde mai mult dincolo de Europa)
 

Offline ericmario

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #171 on: 08 March 2024, 15:24 »
1. Ținând cont de faptul că tocmai am intrat în cel de-al 3-lea an de război, chiar nu știu de ce menționează ăia doar ”un an de război”.
2. În estul țării se duc lupte, dar nu există nici o garanție că orcii nu vor avansa. De fapt e clar că obiectivul lui putin e cucerirea întregii Ucraine.

Dacă mi-a scăpat ceva, te rog să-mi explici ce anume.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

Offline oldshooterman

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #172 on: 08 March 2024, 17:44 »
1. Cand a fost scris articolul, trecuse doar un an de razboi.
2. In afara zonei de conflict, care se intinde pe mai putin de 25% din suprafata Ucrainei, lumea isi vede de treaba si munceste inclusiv in agricultura.
 

Offline ericmario

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #173 on: 08 March 2024, 19:19 »
1. Aaaa, păi ai lăsat să se înțeleagă că articolul ăla ar fi de actualitate, altfel de ce ai cita ceva care s-a autoanulat?
Acum da, înțelege și neuronul meu cel răcit.

2. Lumea își vede de treabă, dar investitorii ăia cred că sunt mai rezervați un pic.
Adică ar putea face campania de primăvară, dar sunt șanse mai mult decât mari să nu aibă nici o recoltă.

Oricum, eu îmi doresc ca războiul ăsta să se încheie cu rușii trimiși acasă și totul să intre în normalitate.
Îmi doresc oare prea mult?
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

Offline taxon

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #174 on: 10 March 2024, 08:55 »
Evreii au reusit sa transforme un val planetar de sustinere si simpatie intr-unul de dezgust si dispret.
Protestul de ieri de la Londra a adunat mai multe semintii, toate strigind impotriva genocidului din Gaza.
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline ericmario

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #175 on: 10 March 2024, 15:52 »
N-aș spune ”evreii”, ci mai degrabă Netanyahu.

Mă întreb dacă faza aia cu ”no genocide” funcționează într-o singură direcție?!
Adică Hamas pot face câte un raid, ocazional, în Israel?
Atunci nu mai e genocid?

Exodul 21:23-25.
« Last Edit: 10 March 2024, 15:57 by ericmario »
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

Online axxel4you

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #176 on: 10 March 2024, 18:10 »
Hamas nu face nimic fara binecuvantarea evreilor. Incearca sa vezi cine are de castigatat din atacurile astea a lui Hamas.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline ericmario

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #177 on: 10 March 2024, 18:14 »
Hamas nu face nimic fara binecuvantarea evreilor. Incearca sa vezi cine are de castigatat din atacurile astea a lui Hamas.
Eu chiar nu am  nimic de a face cu nimeni, dar cine a câștigat după atacul Hamas?
Te întreb că pari informat, dar nu spui tot.
« Last Edit: 10 March 2024, 18:17 by ericmario »
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

Offline Ciocanul

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #178 on: 10 March 2024, 20:13 »
Iranul are de castigat cel mai mult din atacul HAMAS. Conflictul in zona ii ajuta si ii scoate din izolare si le sufla vant in pupa. Daca raman foarte singuri in zona poate iesi nasol pt dictatura lor infecta.
 

Online axxel4you

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #179 on: 10 March 2024, 20:54 »
Cand Gaza o sa fie plina de evrei ca Palestinieni, pardon...toti teroristi au fost ucisi sa-mi spui atunci cine a avut de castigat din activitatile Hamas.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,