Author Topic: O noua constitutie  (Read 4301 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ild12

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 2
    • View Profile
O noua constitutie
« on: 01 June 2018, 11:27 »
In lumina ultimelor evenimente (pe care as prefera sa nu le discutam aici, se poate face alt topic) pare sa fie nevoie de asa ceva. As vrea sa adunam aici sugestii de schimbare a legii fundamentale care s-o faca ceva mai eficienta, mai putin usor de abuzat, in ultima instanta mai utila ca fundatie legala a ceea ce vrem sa fie Romania.


Ma astept la o diversitate de opinii, si ceva controverse, ceea ce e in regula. Keep it civil.
 

alex khan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
O noua constitutie
« Reply #1 on: 03 June 2018, 19:54 »
Propun Constitutia de la 1866 , inclusiv votul cenzitar reaplicat.   Stiau Carol I si parlamentarii romani de atunci ce stiau de au adoptat aceasta constitutie dupa model belgian. 
 
Trebuie reaplicat sistemul de  Vot Cenzitar adaptat la secolul 21  ca sa nu mai voteze toti incultii si saracii influentabili  care n-au un venit stabil , n-au Bacalaureatul luat , oameni care n-au    minime cunostinte de politica, economie elementara si care nu si-au citit niciodata constitutia tarii lor.  Vorba aia, nu-ti stii drepturile si obligatiile, nu stii ce partide si politicieni sunt in tara asta, nu cunosti platformele si ideologiile,  de ce sa votezi
De asemenea, sa nu mai voteze nici somerii si nici asistatii sociali, iar de la pensionari sa voteze cei care au un venit minim de 1500 lei.
Asta ca sa nu mai voteze pe niste penali  toti  flamanzii de la sate  influentati de preotul si primarul satului sau   mituiti cu diverse obiecte sau alimente.

La Bacalaureat zic ca ar trebui desfasurata si  o proba de educatie civica unde elevul sa-si demonstreze nivelul de cunostinte privind Constitutia tarii sale si  notiunile generale dobandite pe parcursul anilor de liceu privind  economia elementara. 

Dreptul de vot sa nu mai fie acordat dupa varsta de 18 ani, ci numai daca cetateanul  are:
1.minim 3 ani vechime  pe piata muncii 
2.cazierul curat 
3.minim media 7 la BAC (inclusiv proba de educatie civica absolvita)


Toate cele trei cerinte sa fie obligatoriu de respectat.  Nu indeplinesti o singura cerinta, la revedere drept de vot.   
Nu de alta, dar ati observat ce rau e cand niste oameni prosti si manipulabili voteaza viitorul tarii.

Bine ar fi si reorganizarea sistemului electoral dupa model american. Votul popular n-ar mai fi relevant pentru ca vedem cat de vulnerabil e sistemul votului universal cand orice politician corupt fara scrupule poate recurge la mita pentru a dobandi voturi si orice om cu cultura generala sub pragul minim poate vota politicieni penali ca Dragnea. 
Sa fie introdusi electorii pe fiecare judet sau regiune si votul fiecarei regiuni sa fie cel al majoritatii care locuieste acolo .
Asa, va castiga partidul sau candidatul care are cele mai multe regiuni/judete/electori   care au votat pentru el.   


Evident ca astea-s vise si ca o sa ne mai afundam in mocirla asta inca cativa zeci de ani. 

Poate abia dupa 2050, cand se vor face schimbari la nivel global privind sistemul politic si cel economic sa se schimbe si ceva prin Romania.
« Last Edit: 03 June 2018, 20:20 by alex khan »
 

Offline johnycash

O noua constitutie
« Reply #2 on: 04 June 2018, 22:12 »
Mai exista undeva in lume o chestie precum ceea ce ai scris mai sus ?
 

Offline astateofmind

O noua constitutie
« Reply #3 on: 06 June 2018, 18:45 »
NU e nevoie sa existe, putem sa fim unici :D

Oricum, pana una alta ar fi buna o noua CCR

http://politeia.org.ro/editoriale/valer-dorneanu-refuza-sa-respecte-deciziile-curtii-5-minciuni-grave-si-demontarea-lor/58542/
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline fataalbastra

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 15
    • View Profile
O noua constitutie
« Reply #4 on: 06 June 2018, 22:00 »
Frate, voi cand erati mici erati ofticosi d-aia care incercau sa schimbe regulile in timpul jocului? D-aia care cereau penalty ca ai dat mingea sub masina, doar doar or mai recupera?


alex khan - votantii trebuie sa fie si blonzi, nu? Stii ca ideile astea fasciste fac justificabil totalitarismul celorlalti, atunci cand se intoarce roata? Adica daca tu le spui oamenilor ca vrei sa le iei dreptul de a vota, de a fi reprezentati de cine cred ei ca sunt reprezentati, crezi ca o sa planga dupa unul ca tine cand o sa auda ca sapi pe nu stiu unde? O sa zica "bine i-au facut". Comunismul a fost atat de sever la noi pentru ca fascistii din perioada fascista sau interbelica, cum ii spun unii, i-au haituit, i-au bagat la puscarie pentru ca organizau mitinguri sindicale. Intoleranta produce intoleranta, iar roata se intoarce, ca de-aia e roata, altfel era stalp.
« Last Edit: 06 June 2018, 23:40 by mache »
 

alex khan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
O noua constitutie
« Reply #5 on: 07 June 2018, 19:53 »
Frate, voi cand erati mici erati ofticosi d-aia care incercau sa schimbe regulile in timpul jocului? D-aia care cereau penalty ca ai dat mingea sub masina, doar doar or mai recupera?


alex khan - votantii trebuie sa fie si blonzi, nu? Stii ca ideile astea fasciste fac justificabil totalitarismul celorlalti, atunci cand se intoarce roata? Adica daca tu le spui oamenilor ca vrei sa le iei dreptul de a vota, de a fi reprezentati de cine cred ei ca sunt reprezentati, crezi ca o sa planga dupa unul ca tine cand o sa auda ca sapi pe nu stiu unde? O sa zica "bine i-au facut". Comunismul a fost atat de sever la noi pentru ca fascistii din perioada fascista sau interbelica, cum ii spun unii, i-au haituit, i-au bagat la puscarie pentru ca organizau mitinguri sindicale. Intoleranta produce intoleranta, iar roata se intoarce, ca de-aia e roata, altfel era stalp.


Ti se pare tie ca-i "fascism".
Pentru altii e democratie normala.   E firesc ca atunci cand o persoana nu are discernamant , competente si nici educatie sa nu aiba drept si pozitie de a decide pentru altii  fiindca e clar ca orice ar decide el ar duce la dezastru.
Uite ca si in  democratie ar trebui ca anumite persoane sa fie declarate  indezirabile  pentru votare. 

Uite, pe piata muncii, daca la interviu recruterul observa ca nu esti competent pentru postul de manager,  te respinge si cu asta basta. 




Nu crezi apoi ca alegatorii traditionalisti ai PSD-ului n-ar merita sa fie reprezentati de politicieni alesi de oameni mai competenti si educati decat ei, oameni care vor binele societatii?

Pana la urma,  3 milioane de romani  care au votat PSD-ALDE  au decis pe 11 decembrie 2016 ce-i mai bine pentru alti 2 milioane de romani care au votat cu PNL, PMP si USR, si pentru cei 11 milioane de romani cu drept de vot  care n-au fost la sectia de vot.

Cu ce ar fi pensionarii , asistatii sociali si bugetarii frecatori de menta mai eligibili sa aiba decizie majora pentru tara asta   decat   angajatii din mediul privat sau romanii plecati in strainatate la munca? 

Dar ce ar fi sa ne lasam soarta tarii pe mana infractorilor, senililor, psihopatilor,   saracilor si pomanagiilor care n-au muncit o zi in viata lor?   Oh, stai, asta deja se intampla....
« Last Edit: 07 June 2018, 19:57 by alex khan »
 

Offline johnycash

O noua constitutie
« Reply #6 on: 07 June 2018, 20:34 »
In primul rand cand suprimi drepturile unor persoane oricine ar fi ele nu se mai numeste democratie . Chiar cuvantul democratie vine de la vechiul cuvant demos care inseamna popor. Popor inseamna toti oamenii.
In al doilea rand cum evaluezi competenta , discernamantul sau educatia intregii populatii?  Ii duci pe toti la doctor , le dai teste si faci cursuri de legislatie cu ei ?
Nu in ultimul rand omenirea s-a chinuit sa dea drept de vot femeilor , persoanelor de culoare ... ca sa ce?  Ceea ce vrei tu se numeste feudalism nu democratie.
 

alex khan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
O noua constitutie
« Reply #7 on: 07 June 2018, 21:09 »
In primul rand cand suprimi drepturile unor persoane oricine ar fi ele nu se mai numeste democratie . Chiar cuvantul democratie vine de la vechiul cuvant demos care inseamna popor. Popor inseamna toti oamenii.
In al doilea rand cum evaluezi competenta , discernamantul sau educatia intregii populatii?  Ii duci pe toti la doctor , le dai teste si faci cursuri de legislatie cu ei ?

Depinde ce fel de drepturi.

Dreptul de a decide pentru altii nu e tocmai un drept, e un privilegiu acordat pe merit si competente.

 

Quote
Nu in ultimul rand omenirea s-a chinuit sa dea drept de vot femeilor , persoanelor de culoare ... ca sa ce?  Ceea ce vrei tu se numeste feudalism nu democratie.
Pai uite ca si oligarhcratia mafiota imbinata cu populismul si coruptia e la fel de nociva ca si feudalismul.

Poate ca e dat sa se intample ce se intampla in Romania.
Alte tari aleg Corporatocratia  , un sistem centralizat si monopolizant la fel de nociv ca si comunismul in sine fiindca ajung numai ca marii giganti sa domine piata si societatea.




Cam asta e, dar cred ca epoca democratiei si al capitalismului a apus!
« Last Edit: 07 June 2018, 21:11 by alex khan »
 

Offline lowlife

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 9 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 48
    • View Profile
O noua constitutie
« Reply #8 on: 08 June 2018, 08:33 »
- inainte de virgula nu se pune spatiu
- intre cuvinte se pune un singur spatiu
 

Offline oldshooterman

O noua constitutie
« Reply #9 on: 08 June 2018, 12:56 »
Cam asta e, dar cred ca epoca democratiei si al capitalismului a apus!
Capitalismul inca mai misca, dar referitor la democratie:

"Now we see only division, rancour, and the obsession of intellectually-deficient politicians with putting self before party, party before country, and dogma before everything else."(labnews.co.uk) ;D
 

Offline fataalbastra

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 15
    • View Profile
O noua constitutie
« Reply #10 on: 10 June 2018, 15:53 »

Ti se pare tie ca-i "fascism".


Chiar ar fi misto odata sa call your bluff, tie si lui CTP [...], si sa votam un partid d-asta care propune sa voteze doar aia cu Bacalaureat. Ca sa vedeti cum zboara dupa aia avioanele de vanatoare deasupra Bucurestiului si cum ajungem sub Coreea de Nord. [Avertisment: Nu se permit atacurile la persoana!]

Si trebuie sa intelegi ceva: votantii nu decid pentru altii, deci pentru ei. Tu esti mai destept decat aia pe care ii urasti, dar [...] Intelegi? Daca mergem pe criteriul asta, eu ar trebui sa pot decide daca sa ti se coasa gura. :)
« Last Edit: 10 June 2018, 20:16 by Benvolio »
 

Offline noob_one

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 9 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 3
    • View Profile
O noua constitutie
« Reply #11 on: 10 June 2018, 16:51 »
fataalbastra, mi se pare amuzant ce indrugi pe acolo. Pun pariu ca faci parte din statul paralel si esti membru #rezist. Probabil ai fost printre cei care au iesit in iarna lui 2017 si 2018, in strada, si ai strigat PSD ciuma rosie.
Daca te afli in cazul prezentat de mine, atunci de ce sari asa la gatul lui alex khan? Esti anti PSD? Esti constient pe voturile cui a ajuns PSD la putere? Eu cred ca esti, dar totusi vrei ca toata lumea sa voteze, indiferent ca sunt idioti cu 2 clase, care nici macar nu stiu in ce tara locuiesc sau pe cine voteaza; sau puturosi irecuperabili, care stau pe ajutoare sociale si te refuza daca le dai 100 de lei pentru a-ti sapa o groapa de WC. Esti ok ca aceste categorii de oameni sa decida cine conduce tara? In cazul in care nu esti de acord, atunci ciocu' mic!
Cu toate ca alex khan este un troll stiut de pe raposatul forum, aici sunt de acord cu el. De ceva vreme imi doresc ca persoanele care - nu au un job stabil/ nu au muncit niciodata, persoanele asistate social, pensionarii idioti ce se vand pe 1 kg de faina, oameni prosti si inculti ce nu stiu exact ce voteaza si ce influenta are votul lor, sa nu aiba dreptul de vot. De ce sa fiu eu pus pe picior de egalitate cu un analfabet, cand eu cotizez la stat cu mii de lei pe luna, iar ala face umbra pamantului degeaba?
Consider ca dreptul la vot trebuie regandit. Nu ma intereseaza cum s-ar numi un astfel de regim, dar stiu sigur ca daca democratia ofera drept de vot persoanelor mentionate de mine, iar acele persoane imi taie din salariu(7% cu noua lege a salarizarii) si aduc guvernanti care promoveaza incompetenta si fura ca in codru, atunci nu mai am nevoie de democratie.
 

Offline Benvolio

O noua constitutie
« Reply #12 on: 10 June 2018, 21:11 »
Nu alegatorii ar trebui filtrati, ci alesii, candidatii. Daca toate partidele ar fi silite sa propuna candidati de mai buna calitate, ne-penali si bine pregatiti, ar conta mai putin ce partid e la putere. Am mai zis si pe forumul vechi:

1. Test de cunostinte politico-economico-juridice pentru candidati (test grila supravegheat video ca la bac)
2. Vot preferential (uninominal pe liste - votezi candidatul preferat de pe lista partidului)
3. Optiunea "Niciunul dintre ei" - daca are majoritatea, se repeta alegerile, partidele fiind obligate sa vina cu alti candidati.
4. Fara candidati condamnati penal (asta n-am mai zis, adaug acum).

@alex khan & noob_one: din cate tin minte, voi sunteti amandoi mari fani Trump - dar stiti cine l-a votat cu precadere?  :P
Vedeti graficele "Voter turnout by Age" (sub 40 - Clinton, peste 50 - Trump) si "Voter Turnout by Education" (High school or less - Trump, College graduate - Clinton)

http://www.businessinsider.com/exit-polls-who-voted-for-trump-clinton-2016-11#by-income-clinton-led-only-among-voters-with-a-2015-family-income-under-50000-a-group-that-included-36-of-the-voters-in-the-exit-polls-4

Toate tarile Europei au abandonat votul cenzitar - voi simtiti nevoia sa scormoniti in groapa de gunoi a istoriei? Amintiti-va de 1907 - asta se intampla cand ai o majoritate abandonata in saracie si ignoranta, care nu se poate exprima prin vot: se va exprima prin furci si topoare!


@fataalbastra: Indiferent cat ti se pare de revoltatoare o idee, discuta ideea, nu pe cel care a emis-o! Inca un atac la persoana ca mai sus si ai sanse sa fii primul user banat pe noul forum. Altfel de acord cu parerea ta, dar nu si cu modul cum o sustii.
« Last Edit: 10 June 2018, 21:13 by Benvolio »
 

Offline noob_one

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 9 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 3
    • View Profile
O noua constitutie
« Reply #13 on: 10 June 2018, 22:29 »
@Benvolio - Cred ca si alegatorii ar trebui filtrati. Sunt sigur ca esti constient cine si ce fel de oameni voteaza PSD. Iti au un exemplu personal: Bunicul meu e PSD-ist convins. Am vorbit cu el de ce voteaza cu PSD si mi-a dat niste raspunsuri halucinante: ca Nastase e frumos; ca aia de la PNL fura mai mult; ca PSD tine cu poporul. Esti constient ca un om cu convingerile astea pune o caramida in piedestaul psdeului? Degeaba i-am explicat ca mi-au furat 5 milioane la salariu, odata cu trecerea taxelor de la angajator la angajat, degeaba i-am spus ca multi prieteni de-ai mei au plecat in strainatate sa munceasca de acolo si ca Romania va fi o tara de bosorogi, de idioti si de cativa oameni normali, dar resemnati.
Pe langa exemplul personal, mai sunt destule persoane care nici macar nu stiu cu cine voteaza, -astia voteaza fix ce le spune primarul, deci alte voturi PSD - sau persoane care pur si simplu nu stiu in ce tara locuiesc. Scuza-ma, dar oamenii astia nu ar trebui sa aiba dreptul sa voteze. Votul lor de prosti si idioti se reverbereaza asupra mea, platitor de taxe, care beneficiaza fix un cacat. Nu sunt de acord sa dau peste 4-5000 de lei taxe la stat si sa fiu pe picior de egalitate cu un astfel de om care nu face absolut nimic, este doar o lipitoare care traieste pe banii nostri.

Intr-adevar Trump a fost votat de oameni mai in varsta, dar te asigur ca oamenii aia sunt in campul muncii. Ei tin SUA pe locul in care se afla acum. Pe cand acei tineri, care au votat cu Hilary, nu fac absolut nimic. Majoritatea traiesc boschetareste, pe banii parintilor, vor tot felul de vise umede pentru gay, negri, si alte balarii, dar nu au muncit o ora in viata lor. Cum spuneam mai sus, dreptul de vot trebuie sa fie acordat persoanelor care muncesc. Sunt de parere ca un job te trezeste la realitate. Ai facturi de platit, ai familie de intretinut, ai responsabilitati - deci nu mai ai timp sa o arzi hipiot cu #blm si altele.

Mi se pare absurd sa compari 1907 cu 2018. Taranii din ziua de astazi s-au puturosit, pe vremea aia doreau pamant, iar acum fug de munca. Ai idee cati tarani tineri primesc ajutor social? Ai fost pe la tara in ultima perioada? Iti dau exemplu personal. La mine la tara(undeva aproape de Bucuresti), majoritatea baietilor de 20-25 de ani stau si joaca la pacanele. Multi nu au bacul luat si nici nu se spetesc cu munca. Daca ai nevoie de un taran sa iti sape in curte o groapa de WC se stramba daca ii dai 100 de lei. Iti cere de mancare, iti cere sa bea si iti cere un pachet de tigari. Esti constient ca trebuie sa cheltuiesti minim 150 de lei pe o munca necalificata si, totusi, iti face nazuri si la banii astia? Castiga, pe zi, mai mult decat un inginer de drumuri care lucreaza la birou.

In fine, daca sunt prea radical, macar sa fie votul obligatoriu.
 

Offline fataalbastra

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 15
    • View Profile
O noua constitutie
« Reply #14 on: 10 June 2018, 22:58 »
noob_one - nu cred in povestile cu taranii puturosi care aleg sa fie asistati, cu romanii care muncesc mai putin decat strainii, cu pensionarii care pe vremea lui Ceausescu nu munceau nimic etc. Cei mai funny sunt copiii de tarani, veniti in Bucuresti, care stau in apartamente construite de pensionari, vin cu metroul construit de pensionari sa strige in fata unei cladiri construite de pensionari, cand generatia lor nu stie sa faca altceva decat sa emigreze. Cand o sa avem o generatie care o sa construiasca drumuri, poduri, porturi, sau hai sa nu fiu atat de pretentios... cand o sa mai avem o generatie care sa ne duca la un campionat mondial de fotbal, abia atunci sa mai deschida gura despre pensionarii comunisti. Ba, si inca ceva, voi intelegeti ca multi dintre pensionarii de azi aveau 35 de ani la Revolutie, da? Erau practic tinerii care au facut Revolutia. Cand mai aud pe unul care ii face pe pensionari "comunisti batrani", imi dai seama ca nu stie sa adune si sa scada.

Cred ca toti oamenii au dreptul sa isi aleaga reprezentantii. Asta iar e o chestie pe care lumea nu o intelege. Votul nu e o problema de aritmetica pe care doar unii stiu sa o rezolve si ajung la rezultatul corect. Nu exista vot corect sau incorect, la fel cum nu exista aia buni si aia rai. Toate voturile sunt la fel de corecte. Un prost care voteaza prosti care il baga in seama, voteaza corect. La fel cum un fudul care voteaza niste prefacuti cu nasul pe sus, voteaza corect, pentru ca ii voteaza pe cei de care se simte cel mai apropiat. Nu inteleg cum isi imagineaza cineva ca pensionarii, taranii sau categoriile defavorizate i-ar putea vota vreodata pe aia care ii fac in toate felurile, care ii fac stirbi, prosti, lenesi, care se iau pana si de muzica pe care o asculta.

Iar ideea cu votul care trebuie acordat in functie de contributivitate e funny, intr-o lume in care 50% din avutie e detinuta de 1% de oameni. Taxele pe care le platesti tu sunt in rahat, diferenta intre tine si un asistat social e nesemnificativa, pe principiul asta nici tu nu ar trebui sa poti vota. A mai existat o perioada in care unii hotarau pentru altii si, sa vezi minune, ce crezi ca s-a intamplat? Au abuzat de putere si i-au exploatat pe ceilalti.

Benvolio, ai dreptate.
« Last Edit: 10 June 2018, 23:16 by fataalbastra »