Author Topic: Război România - Rusia?  (Read 7092 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Război România - Rusia?
« Reply #30 on: 29 December 2023, 13:28 »
https://www.digi24.ro/stiri/externe/val-de-atacuri-aeriene-ruse-asupra-ucrainei-explozii-in-kiev-odesa-a-fost-atacata-noaptea-cu-drone-2630211
Quote
Numărul morților în urma atacului cu rachete asupra Ucrainei crește la 13 ACTUALIZARE 12:30 Numărul morților din atacul cu rachete al Rusiei asupra Ucrainei a crescut la 13, potrivit Associated Press. Zeci de oameni au fost răniți și un număr necunoscut sunt încă sub dărâmături, au declarat oficialii ucraineni. Numărul morților ar putea crește pe măsură ce eforturile de salvare continuă. Printre clădirile raportate a fi avariate în Ucraina se numără blocuri de apartamente, școli și o maternitate. „O maternitate, școli, un mall, clădiri rezidențiale și case, un depozit comercial și o parcare. În Kiev, Liov, Odesa, Dnipro, Harkov, Zaporojie și alte orașe.

Astăzi, Rusia a folosit aproape toate armele din arsenalul său: Rachete Kinjal, rachete S-300, rachete de croazieră și drone. Bombardierele strategice au lansat rachete X-101/X-505. În total, circa 110 rachete au fost lansate asupra Ucrainei, majoritatea fiind doborâte”, a spus președintele ucrainean Volodimir Zelenski, într-o postare publicată pe contul de X/Twitter.

 


Gândiți-vă cum ar fi dacă s-ar întâmpla asta la noi.

Probabil că în cazul statelor membre NATO, Putin ar putea să le bombardeze cu balistice și hipersonice. În special hipersonice care nu pot fi interceptate în totalitate de sistemele defensive antiaeriene.
« Last Edit: 29 December 2023, 13:30 by peacemaker »
 

Offline ericmario

Război România - Rusia?
« Reply #31 on: 29 December 2023, 16:07 »
Uuuu, hai să plângem cu toții!
Sau să mergem la ambasada rusiei, de mână cu orca șoșoacă, și să jurăm credință rusiei, ca să nu ne dea cu bombardeaua în cap.

Vezi tu colegule pacifist, România e un stat membru NATO, iar dacă rusia ar ataca neprovocată un stat membru NATO, asta ar însemna sfârșitul ei ca existență.
Ține minte ce am zis aici.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Război România - Rusia?
« Reply #32 on: 29 December 2023, 16:32 »
Uuuu, hai să plângem cu toții!
Sau să mergem la ambasada rusiei, de mână cu orca șoșoacă, și să jurăm credință rusiei, ca să nu ne dea cu bombardeaua în cap.

Vezi tu colegule pacifist, România e un stat membru NATO, iar dacă rusia ar ataca neprovocată un stat membru NATO, asta ar însemna sfârșitul ei ca existență.
Ține minte ce am zis aici.


Nu știi până când nu o să te târască guvernul pe front să te bați cu rușii, că fix asta pățesc ucrainenii acum din lipsă de personal.

Noi putem să alegem să nu fim nici prieteni cu Rusia dacă nu vrei gaz rusesc așa cum fac prietenii tăi germanii, care încă mai salivează.  Dar să-i întărâți până se adeverește scenariul meu nu e deloc o decizie înțeleaptă.

Și ce are dacă România e stat membru NATO? Crezi că trimite Biden 500,000 de soldați americani să se bată cu rușii în locul tău? S-o crezi tu colegu, s-o crezi tu în visele tale. Dacă ne atacă rușii,  va trebui să trimitem mare parte din cei 81,000 de  militari activi la frontiera cu Ucraina și Rep.Moldova, într-un război asimetric ce va dura ani buni.

În timpul ăsta, vor reintroduce stagiul militar obligatoriu.

Dacă militarii ăia activi o mierlesc, statul român va apela la rezerviști, care sunt în mare 55,000 de bătrâni care au făcut armata în comunism. 

După ce o mierles și rezerviștii, ghici cine urmează să fie dat la sacrificat - tinerii de 18-40 ani, bărbați și femei, în număr de 9 milioane.

Rusia are armată de 2 milioane și poate să ajungă la 10 milioane de militari înrolați în doar 10 ani, suficient să ducă război cu NATO pentru 20-30 ani. Și fii sigur că America nu o să riște în veci să devină deșert radioactiv pentru țări ca România, Polonia și țările baltice, dar pentru Ucraina. 

Nu o să lupte americanii în veci........îți trimit avioane, tancuri, rachete, mitraliere, dar te bați tu cu rușii.

Mai terminați cu placa aia că dacă „Rusia atacă stat membru NATO, va însemna sfârșitul ei ca existență”.......că deja e expirată.
E la fel de idioată ca aia cu „Putin e bolnav, o mierlește până la Paștele 2022”, „Ucraina va recupera Crimeea până în toamna 2023” și „sancțiunile își fac efectul, Rusia va da faliment până la Crăciun 2022”.

SUA, și dacă ar avea capacitatea asta, deși nu o are, nu o va face. Fiindcă ar însemna să radă Rusia în întregime de pe fața planetei, la dimensiunea ei, ar însemna ca și multe orașe americane să încaseze rachete balistice nucleare, posibil și Europa. NATO nu poate să se apere de 4000 de rachete nucleare balistice intercontinentale venind simultan în 2-6 minute. 

Dacă se ajunge în așa scenariu, toată emisfera nordică e DOOMED.

Ține tu minte ce ți-am zis și roagă-te să nu ajungem în situația asta! 

 


 
 

Offline ericmario

Război România - Rusia?
« Reply #33 on: 30 December 2023, 04:52 »
Uuuu, hai să plângem cu toții!
Sau să mergem la ambasada rusiei, de mână cu orca șoșoacă, și să jurăm credință rusiei, ca să nu ne dea cu bombardeaua în cap.

Vezi tu colegule pacifist, România e un stat membru NATO, iar dacă rusia ar ataca neprovocată un stat membru NATO, asta ar însemna sfârșitul ei ca existență.
Ține minte ce am zis aici.

Noi putem să alegem să nu fim nici prieteni cu Rusia dacă nu vrei gaz rusesc așa cum fac prietenii tăi germanii, care încă mai salivează.  Dar să-i întărâți până se adeverește scenariul meu nu e deloc o decizie înțeleaptă.

Eu nu aș avea încredere în unul care-mi pune pistolul la tâmplă când semnez un contract.
Iar cu gazul rusesc...
Noi suntem producători și exportatori de gaz metan.
Probabil că asta te irită, pardon, pe ruși.
Ah, și urmează proiectul ăla din Marea Neagră.
Ti-o ia mintea razna deja!
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Război România - Rusia?
« Reply #34 on: 30 December 2023, 06:22 »
Uuuu, hai să plângem cu toții!
Sau să mergem la ambasada rusiei, de mână cu orca șoșoacă, și să jurăm credință rusiei, ca să nu ne dea cu bombardeaua în cap.

Vezi tu colegule pacifist, România e un stat membru NATO, iar dacă rusia ar ataca neprovocată un stat membru NATO, asta ar însemna sfârșitul ei ca existență.
Ține minte ce am zis aici.

Noi putem să alegem să nu fim nici prieteni cu Rusia dacă nu vrei gaz rusesc așa cum fac prietenii tăi germanii, care încă mai salivează.  Dar să-i întărâți până se adeverește scenariul meu nu e deloc o decizie înțeleaptă.

Eu nu aș avea încredere în unul care-mi pune pistolul la tâmplă când semnez un contract.
Iar cu gazul rusesc...
Noi suntem producători și exportatori de gaz metan.
Probabil că asta te irită, pardon, pe ruși.
Ah, și urmează proiectul ăla din Marea Neagră.
Ti-o ia mintea razna deja!

Câte platforme românești de extragere a gazului sunt în Marea Neagră? 
Câte rafinării românești avem?

În 2022, noi vorbeam de prima moleculă de gaz extrasă de România și tu îmi spui că suntem producător energetic? Bănuiesc că suntem și grânarul Europei dacă e s-o luăm așa.
https://economie.hotnews.ro/stiri-energie-25563805-ciuca-legea-offshore-adoptata-azi-parlament-prima-molecula-gaz-extras-din-marea-neagra-intra-sistem-sfarsitul-lunii-iunie.htm

Quote

Ah, și urmează proiectul ăla din Marea Neagră.
Ti-o ia mintea razna deja!

Până e ăla gata, ni-l detonează rușii......numai așa de ai dracu...sau americanii că cine suntem noi să devenim independenți energetic.......dacă e să credem New York Times și Guardian că ei au detonat Nord Stream.......din motivul de a face Germania, și implicit Europa, mai eco - adică să avem doar energie solară și eoliană și să mâncăm  greieri prăjiți și pâine din făină de viermi.

Pentru că nu e așa, Europa e cea mai mare dușmană a Americii, nu Rusia. Rusia din 1945, e doar o sperietoare folosită de America pentru a-și justifica toate acțiunile globale.

Și din simplul motiv că UE a lansat monedă proprie - euro - în 2002 ca să rivalizeze cu dolarul, Chiriac și cu Kohl  făcuse din Europa a doua superputere economică a lumii și pentru că Macron tot vorbea de armată europeană prin 2018:
-americanii ne-au aranjat imediat cu criza financiară din 2008 pentru a slăbi moneda euro,
-le cumpărăm mizeriile cancerigene de am ajuns la fel de obezi ca ei,
-ne-au umplut de rahaturi de filme progresiste, jocuri video violente și melodii subliminale de am ajuns mai depravați decât ei,
-au impus guvernatori și marionete proaste  ca Merkel și Hollande ca să distrugă tot ce au realizat Kohl și Chiriac, 
-ne-au impus să luăm cote de refugiați din Siria și Irak, dar și din Africa,  pentru planul Kalergi,
- după 2020, au provocat pandemia și războiul din Ucraina ca să ne pună să cumpărăm miliarde de doze de vaccin și armament până dăm faliment financiar, inclusiv au detonat conductele de gaze Nord Stream ca să nu mai luăm gaz de la ruși ca să trăim doar eco și cumpărăm doar armament și acceptăm trupe doar de la americani de frica Rusiei , ca și cum am fi în stadiul de colonizare.

Între timp, noi îi considerăm drept cel mai the best strategic partner care ne-a sabotat cultura, naționalitatea, economia, educația, religia, sănătatea, societatea...........

...........dar hei, într-un fel, Europa și-o merită cu vârf și îndesat ca americanii să-și bată joc și să ne trateze ca pe o colonie nu mai mare decât India când era colonie britanică. 

Până  la urmă, nu europenii au declanșat două războaie mondiale în care au murit peste 100 milioane de oameni între 1914-1945 și au colonizat porțiuni întregi din Africa, America de Sud, America de Nord,  Australia și Asia, comițând masacre și acte de genocid vreme de 500 ani ?  Nu le suntem noi datori americanilor că ne-au salvat de două ori de noi înșine?  Sau de faptul că am comis holocaust secole la rând împotriva evreilor?

 
FUCK THE EU
.....cum ar veni, dar fac pariu că tu tot nu vei crede că America detestă Europa și vrea cu orice preț să o distrugă și să o subjuge.

« Last Edit: 30 December 2023, 06:26 by peacemaker »
 

Offline Ciocanul

Război România - Rusia?
« Reply #35 on: 30 December 2023, 10:24 »
Statul Roman nu are dreptul de a conduce nici o afacere, poate fi maxim actionar la chestii ce tin de securitatea energetica, nationala, etc. Statul Roman nu va face nici o exploatare niciunde, va da dreptul contra redevente(taxe) altora sa exploateze. La fel se intampla in toata UE si tada... Rusia.
Ai fi surprins ca multe din afacerile rusesti sunt o combinatie de stat si privat. La fel ca peste tot. Doar 50.23% din gazprom este al statului orcesc, in rest e o increngatura de actionari inclusiv din vest. La fel se intampla si cu restul de firma mari din Rusia. De aia nici nu merg sanctiuni dure pt ca si vestul si-ar da la gioale dar asta e o alta poveste.
--
UE de bine de rau te-a adus cu PIB-ul unde esti acum. Pana sa fii in UE am fost varza, varza pe carne. Nu zice nimeni ca este un proiect perfect dar trebuie sa nu ai toate tiglele pe casa sa zici ca e un proiect esuat. Sau sa fii intr-o negare continua datorita unor frustrari personale grave care le-ai avea si daca ai fi in Rusia, China sau pe Luna mai mult ca sigur. Rusul de rand baleste la ce ai tu in UE.
Cativa "speciali" din UE care sunt putini dar foarte virulenti viseaza la ce e in Rusia. Mergeti fratilor acolo ca nu va tine nimeni aici intr-o UE esuata. Nu veniti cu placa nationalista ca voi stati aici de dragul tarii. Stati aici ca nu aveti nici o alta varianta. Nu mai veni cu povesti din al 2-lea razboi mondial si aiureli de pe vremea lui strabunica, nu mai au nici o valoare in contextul actual.
--
Spui niste porcarii gen in afara de saormerii si pacanele nu s-a schimbat nimic. Ca ai doar telefoane si nimic mai mult. Te faci de ras, serios. Veniturile romanilor au crescut mult, speranta de viata a crescut mult. Iti permiti vacante peste hotare, ne permitem masini, ai cam tot ce are si ala in vest mare parte. Nu stiu la ce utopie visezi mai exact sau cum ai vedea viata in Romanistan ?
« Last Edit: 30 December 2023, 10:32 by Ciocanul »
 
The following users liked or thanked this post: ericmario

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Război România - Rusia?
« Reply #36 on: 30 December 2023, 11:04 »
Veniturile romanilor au crescut mult, speranta de viata a crescut mult. Iti permiti vacante peste hotare, ne permitem masini, ai cam tot ce are si ala in vest mare parte. Nu stiu la ce utopie visezi mai exact sau cum ai vedea viata in Romanistan ?

Ia fii atent aici:

1. Vice România tocmai a anunțat ieri că se închide. Era singura publicație de presă care scria despre educație sexuală, rasism, homosexualitate,  feminism, ateism, protejarea mediului.......la modul serios. IT'S GONE, GATA!

2. IGN România s-a închis în 2019, după vreo patru ani

3. Computer Games, site-ul nostru original, a fost închis în 2018.

4. Zona IT divaghează total spre alte zone dacă te uiți pe ultimele clipuri.

5. Revista Level e moartă și îngropată. La fel ca multe alte reviste de gaming.

6. Și tot ce înseamnă console gaming e low. Forumul ăla e pe moarte. Servicii de suport pentru  Xbox și PS, cam inexistente în România.

7. Softpedia nu mai are nicio treabă cu domeniul Software.

8. PC Garage - cloacă de bișnițari, acuzații de țepe, suport zero. 

9. EMAG, Altex - pline de chinezării în ultima vreme. Amazon încă refuză să vină la noi în țară.  Plătim ca niște sclavi sau colonie de mâna a treia tarifele de transport care sunt astronomice.

10. Suport de la Apple, Intel, Nvidia - spre zero. Ți se strică PC-ul sau smartphone-ul, la revedere, cumpărăți altul, deși pretindem că suntem stat membru UE, o uniune care cică vrea să recicleze tot.


11. Între timp, majoritatea românilor jelesc dispariția Filelist, de parcă nu pot să ciordească materiale piratate de altundeva ?

CE SPUN TOATE ASTEA DESPRE NOI ? Că suntem efectiv FRAȚII MAI MICI AI RUȘILOR!
Toate astea au dispărut pentru că suntem cel mai conservator și retrograd popor din Europa. Suntem exact ca într-o țară din Asia Centrală, cu nivel de trai și mentalitate ca acolo. Turcia ne bate la multe aspecte.  Guess what - Turcia are site IGN  în limba turcă. https://tr.ign.com/
Deci până și turcii stau mai bine la cultura geek, deși e țară islamică.

A fi adolescent sau adult tânăr în România secolului 21 nu înseamnă decât o viață tristă. Fără digitalizare, încă cu dosare pe șină, încă cu plăți cash etc., dar cică ne pretinem smarți.

Suntem praf la cultura geek de mă tot mir la ce se mai organizează Comic Con la noi, suntem low de tot la capitolul gaming (mai niște campioni ici colo la Dreamhack care nu se mai organizează la noi), deși rușii și ucrainenii sunt cu câteva clase peste și suntem cea mai neatractivă, homofobă, misogină și rasistă țară din Europa de Est, mai rău decât Ungaria.
Am zis destul?
Încă mai ești convins că situația noastră e „OK”?
Eu consider o țară ca fiind DEZVOLTATĂ acolo unde există presă dedicată tineretului și o cultură GEEK.
Dacă zici că suntem o țară dezvoltată, UNDE PLM SUNT CG, IGN, LEVEL, VICE?
Unde sunt conferințele Dreamhack și campionatele de gaming de altădată? 
Ce s-a ales de Comic Con? 
E bine că am avut de prin 1997 niște tentative și că a durat ceva, suficient cât să ne bucurăm de ele. Dar România nu e făcută pentru cultura geek, pentru gaming, pentru presă progresistă, nu e făcută pentru tineret. De aia mulți emigrează.  În curând o să ne confruntăm cu o penurie de IT-iști. De câteva luni emigrează la greu și lucrătoarele sexuale. Ce naiba să facă în țara asta care e efectiv o RUSIE MAI MICĂ?  Țara asta nu are viitor, prezentul e patetic, trecutul îi e jalnic.
« Last Edit: 30 December 2023, 11:28 by peacemaker »
 

Offline Tzeb

Război România - Rusia?
« Reply #37 on: 30 December 2023, 11:45 »
Filelist e viu, nu se mai inchide. Ai amazon.de, transport gratuit la comenzi de peste 50 de euro.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Război România - Rusia?
« Reply #38 on: 30 December 2023, 11:49 »

--
Spui niste porcarii gen in afara de saormerii si pacanele nu s-a schimbat nimic. 

Da, așa e , s-a schimbat ceva.
Florin Ciordache, ăla cu ALTĂ ÎNTREBARE și care ne arăta degetele mijlocii din parlament, nu mai e ministrul Justiției, e șef la consiliul legislativ cu salariu baban.
Iliescu nu mai e octogenar liber, e un nonagenar liber.
Băsescu, din președintele care făcea băi de mulțime prin care triumfa liberalismul, e acum securist turnător.
Iohannis, care era ANTI-PEEE-SEEE-DEEE, este acum cu PEEE-SEE-DEE.
Acum 10 ani era USL la putere, acum e USL 2.0.
Între timp,  dreapta liberală se schimbă în dreapta naționalistă.
Peisajul bucureștean s-a schimbat - avem nu doar Casa Poporului, ci și o ditamai catedrala lângă ea de mântuirea neamului, aproape finalizată.
 


MULTE SCHIMBĂRI, ÎNTR-ADEVĂR, PENTRU ROMÂNIA, FRATELE MAI MIC AL RUSIEI!
« Last Edit: 30 December 2023, 11:51 by peacemaker »
 

Offline ericmario

Război România - Rusia?
« Reply #39 on: 30 December 2023, 12:10 »

Câte platforme românești de extragere a gazului sunt în Marea Neagră? 
Câte rafinării românești avem?
Tu vrei să rafinezi gazul?
Sau nu poți să faci diferența dintre petrol și gaz?!

Post Merge: 30 December 2023, 12:11

- după 2020, au provocat pandemia și războiul din Ucraina   

Îți dai seama cât de ridicol și îndoctrinat ești?

Post Merge: 30 December 2023, 12:23

CE SPUN TOATE ASTEA DESPRE NOI ? Că suntem efectiv FRAȚII MAI MICI AI RUȘILOR!
Poate tu, că eu nu.

Post Merge: 30 December 2023, 12:27

 suntem cea mai neatractivă, homofobă, misogină și rasistă țară din Europa de Est, mai rău decât Ungaria.

Asta din cauza oamenilor ca tine, inclusiv.
« Last Edit: 30 December 2023, 12:31 by ericmario »
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

Offline Ciocanul

Război România - Rusia?
« Reply #40 on: 30 December 2023, 15:13 »
@peacemaker vezi tot ce e rau dar nu dracu atat de negru.
Normal ca au disparut. Au disparut chestii faine inainte sa te fi nascut daca te-ai nascut in 93. :D A disparut mirc-ul, "almamahe" de stiinta, Scanteia, Palatul Pionierilor, cercul de informatica, concursurile de carturi si alte chestii cool de pe vremea lui Ceasca si dupa. Asta este mersul lucrurilor, mergem inainte.
Toata lista ta are logica pt ce a disparut.
Vice a avut ceva succes la inceput dar pe total nu era cine stie ce. "Hai sa vezi cum e sa bei apa 10 litri pe zi sau mi-am dat cu ciocanul in coaie ca sa nu iti dai si tu." Nu au mers.
Review-urile din articole la jocuri s-au mutat pe discord si youtube. Lumea nu vrea doar o poveste vrea pe Gigel sa-i vada cum joaca si explica despre joc, poti si sa-l intrebi in timp ce joaca si asta se vinde. Unii fac chiar show in timp ce joaca si fac milioane din asta.
Am divagat destul, nimic nu moare, totul se transforma. Ideea e ca s-au transformat per total in plus si inclin sa cred ca o apropiere a noastra spre Rusia sau a da inapoi in fata lor o sa dea cu minus pe multe planuri.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Război România - Rusia?
« Reply #41 on: 01 January 2024, 10:09 »
@peacemaker vezi tot ce e rau dar nu dracu atat de negru.
Normal ca au disparut. Au disparut chestii faine inainte sa te fi nascut daca te-ai nascut in 93. :D A disparut mirc-ul, "almamahe" de stiinta, Scanteia, Palatul Pionierilor, cercul de informatica, concursurile de carturi si alte chestii cool de pe vremea lui Ceasca si dupa. Asta este mersul lucrurilor, mergem inainte.
Toata lista ta are logica pt ce a disparut.
Vice a avut ceva succes la inceput dar pe total nu era cine stie ce. "Hai sa vezi cum e sa bei apa 10 litri pe zi sau mi-am dat cu ciocanul in coaie ca sa nu iti dai si tu." Nu au mers.
Review-urile din articole la jocuri s-au mutat pe discord si youtube. Lumea nu vrea doar o poveste vrea pe Gigel sa-i vada cum joaca si explica despre joc, poti si sa-l intrebi in timp ce joaca si asta se vinde. Unii fac chiar show in timp ce joaca si fac milioane din asta.
Am divagat destul, nimic nu moare, totul se transforma. Ideea e ca s-au transformat per total in plus si inclin sa cred ca o apropiere a noastra spre Rusia sau a da inapoi in fata lor o sa dea cu minus pe multe planuri.




1. Cum de naiba mai toate site-urile de știri de gaming/geek rezistă la americani, britanici, francezi, germani chiar și după 25 ani, iar polonezii, ucrainenii și cehii au studiouri de dezvoltat jocuri video?  Iar la noi mor revistele și publicațiile de gaming și geek după 10-20 ani de existență? Și nu avem nici acum un studio serios de dezvoltat jocuri video românești? 
2. În privința mirc, hi5, mess, sălile de net...știu, am primit ceva mai bun în schimb, de la facebook și instagram la tiktok, de la fb messanger și whatsapp la discorc cu apeluri gratis, de la platforme de jocuri la cloud games.
Și totuși, facilitățile astea sunt valabile la nivel internațional, chiar și în China, Rusia, India și țări africane.
3. Bun, a dispărut Vice că o dădea în clickbait-uri infecte, deși în mare, a furnizat articole de calitate despre educația sexuală, homosexualitate, tulburările mintale la adolescenții și tinerii mileniali, problemele postmoderne ce țin de cultură și societate, toate scrise pe înțelesul tuturor, la modul informal și pe limbaj prietenos.   Cine o să înlocuiască VICE la aceste aspecte? Cine o să mai scrie despre educație sexuală, probleme psihice și homosexualitate la modul informal, pe înțelesul tuturor ? 
Antena 3 CNN?
Digi24?
PRO TV? 
.......Aleph News......??!?? O merge că pare smart și dedicat tinerilor, dar ......oh, wait, e și ăsta în insolvență. 

Lăsăm educația sexuală a tinerilor din România pe seama Netflixului și Pornhubului atunci, când parlamentarii și acum resping legea pentru implementarea unei astfel de materii?

4. Recenziile pe discord/youtube? Tu ești serios sau trollezi?  Ce recenzii să citești pe YouTube? Alea sunt în format video.
Iar pe discord sunt numai conversații de tip spam ca pe fb, reddit și 4chan. Stai cu orele să cauți un comentariu serios pe acolo când aș putea în câteva minute să aflu o informație serioasă de pe un forum care e bine moderat.
Îți place sau nu, tot forumurile sunt mai preferabile pentru discuții pertinente, mai ales că ele rămân cel mai mult în memoria internetului și sunt mai bine evidențiate.

« Last Edit: 01 January 2024, 10:18 by peacemaker »
 

Offline Ciocanul

Război România - Rusia?
« Reply #42 on: 01 January 2024, 11:09 »
Man, orice este un business. Daca "afacerea" nu se poate sustine pe termen lung ce poti sa faci ? Gandeste-te ca si aici pe forum avem pe cineva care din banii lui tine hosting-ul si din timpul lui face administrarea. La fel a fost si cu vechiul CG.
VICE la fel, incerci sa faci bani din reclama, din donatii dar nu merg pe termen lung.
Toata presa serioasa de fapt a murit.
Pe scurt:
https://www.piticigratis.com/2023/05/nu-m-am-oprit-eu-din-scris-s-a-oprit-lumea-din-a-fi-distractiva/
--
Latrina3, Digi, PROTV, RomaniaTV, etc iau fie subventii de la guvern fie de la politicieni ce isi fac reclama furand de la noi toti. Din reclama nu ar mai supravietui.
Da, sunt de acord cu tine, forumurile nu ar trebui sa moara dar uite ca nimic nu merge gratis la nesfarsit.
 
The following users liked or thanked this post: taxon

Offline ericmario

Război România - Rusia?
« Reply #43 on: 01 January 2024, 13:16 »
@peacemaker vezi tot ce e rau dar nu dracu atat de negru.
Normal ca au disparut. Au disparut chestii faine inainte sa te fi nascut daca te-ai nascut in 93. :D A disparut mirc-ul, "almamahe" de stiinta, Scanteia, Palatul Pionierilor, cercul de informatica, concursurile de carturi si alte chestii cool de pe vremea lui Ceasca si dupa. Asta este mersul lucrurilor, mergem inainte.
Toata lista ta are logica pt ce a disparut.
Vice a avut ceva succes la inceput dar pe total nu era cine stie ce. "Hai sa vezi cum e sa bei apa 10 litri pe zi sau mi-am dat cu ciocanul in coaie ca sa nu iti dai si tu." Nu au mers.
Review-urile din articole la jocuri s-au mutat pe discord si youtube. Lumea nu vrea doar o poveste vrea pe Gigel sa-i vada cum joaca si explica despre joc, poti si sa-l intrebi in timp ce joaca si asta se vinde. Unii fac chiar show in timp ce joaca si fac milioane din asta.
Am divagat destul, nimic nu moare, totul se transforma. Ideea e ca s-au transformat per total in plus si inclin sa cred ca o apropiere a noastra spre Rusia sau a da inapoi in fata lor o sa dea cu minus pe multe planuri.




1. Cum de naiba mai toate site-urile de știri de gaming/geek rezistă la americani, britanici, francezi, germani chiar și după 25 ani, iar polonezii, ucrainenii și cehii au studiouri de dezvoltat jocuri video?  Iar la noi mor revistele și publicațiile de gaming și geek după 10-20 ani de existență? Și nu avem nici acum un studio serios de dezvoltat jocuri video românești? 
2. În privința mirc, hi5, mess, sălile de net...știu, am primit ceva mai bun în schimb, de la facebook și instagram la tiktok, de la fb messanger și whatsapp la discorc cu apeluri gratis, de la platforme de jocuri la cloud games.
Și totuși, facilitățile astea sunt valabile la nivel internațional, chiar și în China, Rusia, India și țări africane.
3. Bun, a dispărut Vice că o dădea în clickbait-uri infecte, deși în mare, a furnizat articole de calitate despre educația sexuală, homosexualitate, tulburările mintale la adolescenții și tinerii mileniali, problemele postmoderne ce țin de cultură și societate, toate scrise pe înțelesul tuturor, la modul informal și pe limbaj prietenos.   Cine o să înlocuiască VICE la aceste aspecte? Cine o să mai scrie despre educație sexuală, probleme psihice și homosexualitate la modul informal, pe înțelesul tuturor ? 
Antena 3 CNN?
Digi24?
PRO TV? 
.......Aleph News......??!?? O merge că pare smart și dedicat tinerilor, dar ......oh, wait, e și ăsta în insolvență. 

Lăsăm educația sexuală a tinerilor din România pe seama Netflixului și Pornhubului atunci, când parlamentarii și acum resping legea pentru implementarea unei astfel de materii?

4. Recenziile pe discord/youtube? Tu ești serios sau trollezi?  Ce recenzii să citești pe YouTube? Alea sunt în format video.
Iar pe discord sunt numai conversații de tip spam ca pe fb, reddit și 4chan. Stai cu orele să cauți un comentariu serios pe acolo când aș putea în câteva minute să aflu o informație serioasă de pe un forum care e bine moderat.
Îți place sau nu, tot forumurile sunt mai preferabile pentru discuții pertinente, mai ales că ele rămân cel mai mult în memoria internetului și sunt mai bine evidențiate.
Man, tu ai auzit de economie de piață?
Adică cel mai puternic și cel mai adaptat supraviețuiește.
E chiar simplu.

N-ai decât să plângi după HI5, mIRC, Facebook și alte epave, dar viața merge înainte.

"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Război România - Rusia?
« Reply #44 on: 01 January 2024, 21:37 »

 Man, tu ai auzit de economie de piață?
Adică cel mai puternic și cel mai adaptat supraviețuiește.
E chiar simplu.

N-ai decât să plângi după HI5, mIRC, Facebook și alte epave, dar viața merge înainte.



Nu plâng după epavele astea, mai ales FB. FB încă e elefantul în cameră cu 3 miliarde de useri. N-ai FB, nu exiști.....e o zicală valabilă și pentru 2024.


Dar de ce nu putem avea și noi site-uri geek și de gaming?

Man, orice este un business. Daca "afacerea" nu se poate sustine pe termen lung ce poti sa faci ? Gandeste-te ca si aici pe forum avem pe cineva care din banii lui tine hosting-ul si din timpul lui face administrarea. La fel a fost si cu vechiul CG.
VICE la fel, incerci sa faci bani din reclama, din donatii dar nu merg pe termen lung.
Toata presa serioasa de fapt a murit.
Pe scurt:
https://www.piticigratis.com/2023/05/nu-m-am-oprit-eu-din-scris-s-a-oprit-lumea-din-a-fi-distractiva/
--
Latrina3, Digi, PROTV, RomaniaTV, etc iau fie subventii de la guvern fie de la politicieni ce isi fac reclama furand de la noi toti. Din reclama nu ar mai supravietui.
Da, sunt de acord cu tine, forumurile nu ar trebui sa moara dar uite ca nimic nu merge gratis la nesfarsit.


Stai să ghicesc, Kotaku, IGN, Gamespot, PC Gamer,  Screen Rant, GamesRadar, Game Informer News, Giant Bomb,  Wired etc. iau subvenții de la CIA și guvernele anglo-americane, de aia rezistă de 15-20 ani.

Forumurile ca GTA Forum, Total War Center, GameFAQs, HeavenGames, CODForums etc. o lua de la Pentagon. 


Nu mai bine o spunem pe șleau: că România e prea subdezvoltată și primitivă ca să aibă o cultură cultivată în gaming și geek?
« Last Edit: 01 January 2024, 21:45 by peacemaker »