Author Topic: Război România - Rusia?  (Read 7236 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Război România - Rusia?
« Reply #60 on: 04 January 2024, 17:35 »
Probabil singura veste bună pe care am auzit-o în ultima vreme, deși ar trebui să cumpărăm 10,000 de rachete Patriot la câte zeci de mii de proiectile are Rusia.
Și să începem să cumpărăm și să testăm rachete hipersonice pentru a contrabalansa Rusia.
https://www.g4media.ro/acord-nato-intre-membri-europeni-printre-care-si-romania-pentru-achizitiojnarea-a-pana-la-1000-de-rachete-patriot.html

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/romania-cumpara-200-de-rachete-patriot-printr-un-program-comun-al-nato-2637761



Vestea proastă e că America nu mai are bani pentru Ucraina și depinde de republicanii din Congres dacă cedează sau de Biden dacă securizează frontiera cu Mexicul.
https://www.digi24.ro/stiri/externe/statele-unite-au-epuizat-toti-banii-pentru-ajutorul-militar-oferit-ucrainei-john-kirby-am-ajuns-la-fundul-sacului-2637117
 

Offline ericmario

Război România - Rusia?
« Reply #61 on: 04 January 2024, 18:48 »
Asta chiar e o veste ”proastă”. Inima moscoviților s-ar putea alege cu o bucurie, tristă pentru noi dar măreață pentru adulatorii lui putin cel dictator și invadator.

Dar probabil că adulatorii dictatorului au dreptate.
Poate ar trebui să ne predăm, toți, toată Europa de Est membră NATO, chiar dacă nici măcar nu am fost atacați de mama Rusie, dar să o facem așa, preventiv.
Ca să nu fie război interplanetar.

Pe logica asta, Putin nici nu rebuie să-și mute trupele, pentru că unii viteji deja s-au predat cu totul.
Mai bine sclav toată viața decât mort, nu așa ai zis, făcătorule-de-pace?

« Last Edit: 04 January 2024, 19:12 by ericmario »
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

Offline Tzeb

Război România - Rusia?
« Reply #62 on: 04 January 2024, 19:05 »
Capu' plecat, sabia nu-l taie!

Neam de slugi.
 
The following users liked or thanked this post: axxel4you, ericmario

Offline ericmario

Război România - Rusia?
« Reply #63 on: 04 January 2024, 19:11 »
Unii pleacă capul la cea mai mică adiere de vânt și speră că sabia nu-i va scăpa de prostia înmagazinată în căpșor.
Aici ai dreaptate.
Ăsta-i neamul de slugi.
Problema nu e că românii ca neam, nu suntem lași, dar avem unele slugi printre noi. Am vrut să zic zdrențe, dar mi s-a părut prea mult.
« Last Edit: 04 January 2024, 19:18 by ericmario »
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Război România - Rusia?
« Reply #64 on: 05 January 2024, 02:02 »
Capu' plecat, sabia nu-l taie!

Neam de slugi.
Așa slugi cum am fost față de americani încât să fim împinși încă din 2012 spre un război cu Rusia și să le încasăm rachetele ca proștii?
Tu nici acum nu realizezi pentru ce am aderat, de fapt, la NATO?
Crezi că am aderat în 2004 pentru că îndeplineam criteriile?Nu, pentru că suntem un popor de sacrificiu, cu o istorie jalnică, cu un prezent patetic și fără viitor. Suntem în NATO pentru că francezii, germanii și britanicii au pretenția să le salvăm pielea prin a ne sacrifica pe noi.
 
Unii pleacă capul la cea mai mică adiere de vânt și speră că sabia nu-i va scăpa de prostia înmagazinată în căpșor.
Aici ai dreaptate.
Ăsta-i neamul de slugi.
Problema nu e că românii ca neam, nu suntem lași, dar avem unele slugi printre noi. Am vrut să zic zdrențe, dar mi s-a părut prea mult.

Zdrențe sunt cele care ne împing spre un război cu Rusia, ca niște criminali ce sunt.
Also, eu parcă te aveam la ignore......cum de încă îmi apar vomele tale de postări?
« Last Edit: 05 January 2024, 02:05 by peacemaker »
 

Offline ericmario

Război România - Rusia?
« Reply #65 on: 05 January 2024, 10:30 »

Tu nici acum nu realizezi pentru ce am aderat, de fapt, la NATO?

Pentru securitate, pentru siguranță în fața invadatorilor.
Cel mai bun exemplu e ce se petrece acum în Ucraina, care nu e membru NATO, iar invadatori pot fi doar orcii ruși.
De ce crezi că s-au trezit finlandezii și suedezii brusc la realitate și au aderat la NATO?

Post Merge: 05 January 2024, 10:34

Zdrențe sunt cele care ne împing spre un război cu Rusia, ca niște criminali ce sunt.

Nu ne împinge nimeni spre un război cu rusia, nu mai exagera aiurea.
E totuși ciudat cum îi acuzi pe alții că ar fi criminali, dar îți scapă din vedere faptul că invadatorii criminali sunt rușii.

Post Merge: 05 January 2024, 10:35

Also, eu parcă te aveam la ignore......cum de încă îmi apar vomele tale de postări?
Pentru că neuronul tău e în vacanță.
« Last Edit: 05 January 2024, 10:35 by ericmario »
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Război România - Rusia?
« Reply #66 on: 06 January 2024, 16:36 »

Pentru securitate, pentru siguranță în fața invadatorilor.
Cel mai bun exemplu e ce se petrece acum în Ucraina, care nu e membru NATO, iar invadatori pot fi doar orcii ruși.
De ce crezi că s-au trezit finlandezii și suedezii brusc la realitate și au aderat la NATO?
 

Și ce îți garantează ție că fiind stat membru NATO, nu te va bombarda Rusia atunci când va ajunge la disperare sau dacă va avea oportunitatea?

Până acum,   n-a fost o rachetă Patriot care să o doboare o rachetă rusească ce traversa bine mersi teritoriul Poloniei cu destinația Ucraina sau când ploua cu drone iraniene astă vară prin Dobrogea.
Quote
Nu ne împinge nimeni spre un război cu rusia, nu mai exagera aiurea.
E totuși ciudat cum îi acuzi pe alții că ar fi criminali, dar îți scapă din vedere faptul că invadatorii criminali sunt rușii.


Da, că de aia venise premierul olandez anul trecut să ne îmbărbăteze că suntem flancul care apără Europa de la Marea Baltică la Marea Neagră, asta în timp ce ne mai și trântea în nas că nu aderăm la Schengen din cauza Bulgariei.

Nu că neuronul tău, probabil singurul funcțional, ar trebui să-și pună întrebări de ce România și Bulgaria, cu cele mai slabe armate și cele mai vulnerabile la atacurile rusești, sunt respinse din Schengen, acum, când e război în Ucraina.........
« Last Edit: 06 January 2024, 16:38 by peacemaker »
 

Offline ZorracK

Război România - Rusia?
« Reply #67 on: 06 January 2024, 16:47 »
ia ma nene pastile de depresie de la medic! si lasa prapasteniile pe orice domeniu!
uita-te si tu la partea plina a paharului, fi mai optimist! cu asa atitudine nu e de mirare ca nu te mai primesc damele de pe nimfomane!
negru tot la tine e nene!
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Război România - Rusia?
« Reply #68 on: 06 January 2024, 16:52 »
ia ma nene pastile de depresie de la medic! si lasa prapasteniile pe orice domeniu!
uita-te si tu la partea plina a paharului, fi mai optimist! cu asa atitudine nu e de mirare ca nu te mai primesc damele de pe nimfomane!
negru tot la tine e nene!

Dacă n-a mai apărut niciuna faină acum la început de an, ce vrei să fac?

Când văd anunțuri cu țepare cu poze furare și care cer 100 lei extra pentru GFE/FK și alea de lux cu tarife de 1000 lei/oră care sunt mai toate siliconate, dar cu atitudine de țărănci scroafe sclifosite de la coada vacii din fundul Moldovei, normal că mă apucă toate pandaliile.

Ce mai îmi rămâne de făcut? Să-mi instalez Tinder? Bumble?



P.S.
Erau multe femei faine până acum doi ani, dar cred că din cauza amenințării ruse, a guvernului Ciolacu și a bombardierilor tot mai neciopliți au emigrat spre vest.
« Last Edit: 06 January 2024, 16:55 by peacemaker »
 

Offline ZorracK

Război România - Rusia?
« Reply #69 on: 06 January 2024, 16:55 »
mai iesi din casa si tu pe la un club ceva, centru vechi, nu doar in fata ecranului de PC!
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Război România - Rusia?
« Reply #70 on: 06 January 2024, 17:31 »
mai iesi din casa si tu pe la un club ceva, centru vechi, nu doar in fata ecranului de PC!

În maxim 11 luni o să avem de ștampilat între Marcel Ciolacu și George Simion., iar dumitale îți arde de clubăreală.  MINUNAT!


« Last Edit: 06 January 2024, 17:35 by peacemaker »
 

Offline ericmario

Război România - Rusia?
« Reply #71 on: 07 January 2024, 01:18 »

Pentru securitate, pentru siguranță în fața invadatorilor.
Cel mai bun exemplu e ce se petrece acum în Ucraina, care nu e membru NATO, iar invadatori pot fi doar orcii ruși.
De ce crezi că s-au trezit finlandezii și suedezii brusc la realitate și au aderat la NATO?
 

Și ce îți garantează ție că fiind stat membru NATO, nu te va bombarda Rusia atunci când va ajunge la disperare sau dacă va avea oportunitatea?

Articolul 5.

Dar eu înțeleg că frica ta,  adică lașitatea ta, e prea mare.
Nu-i nimic.
Slavă Domnului, România nu e condusă de tine, sau de oameni ca tine.
Tu n-ai decât să aplici pentru cetățenia orcească și să fugi acolo.
Te vor primii cu brațele deschise.

Post Merge: 07 January 2024, 01:31

Până acum,   n-a fost o rachetă Patriot care să o doboare o rachetă rusească ce traversa bine mersi teritoriul Poloniei cu destinația Ucraina sau când ploua cu drone iraniene astă vară prin Dobrogea.

Când fost asta, colegule?
Când a traversat o rachetă teritoriul Poloniei cu destinația Ucraina?
De unde a fost lansată racheta aia?
De pe lună, moscovitule?
« Last Edit: 07 January 2024, 01:31 by ericmario »
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Război România - Rusia?
« Reply #72 on: 07 January 2024, 03:30 »

Pentru securitate, pentru siguranță în fața invadatorilor.
Cel mai bun exemplu e ce se petrece acum în Ucraina, care nu e membru NATO, iar invadatori pot fi doar orcii ruși.
De ce crezi că s-au trezit finlandezii și suedezii brusc la realitate și au aderat la NATO?
 

Și ce îți garantează ție că fiind stat membru NATO, nu te va bombarda Rusia atunci când va ajunge la disperare sau dacă va avea oportunitatea?

Articolul 5.

Dar eu înțeleg că frica ta,  adică lașitatea ta, e prea mare.
Nu-i nimic.
Slavă Domnului, România nu e condusă de tine, sau de oameni ca tine.
Tu n-ai decât să aplici pentru cetățenia orcească și să fugi acolo.
Te vor primii cu brațele deschise.

Post Merge: 07 January 2024, 01:31

Până acum,   n-a fost o rachetă Patriot care să o doboare o rachetă rusească ce traversa bine mersi teritoriul Poloniei cu destinația Ucraina sau când ploua cu drone iraniene astă vară prin Dobrogea.

Când fost asta, colegule?
Când a traversat o rachetă teritoriul Poloniei cu destinația Ucraina?
De unde a fost lansată racheta aia?
De pe lună, moscovitule?


Ești prea analfabet funcțional ca să mai vorbesc cu tine.
Ți-am repetat de unșpemii de ori că nu sunt putinist și că nu-mi doresc să trăiesc la Moscova și nici să trăiesc într-un astfel de regim draconic în care să fac ce vreau, în afară de a fi gay, de a denigra istoria Rusiei, de a fi neonazist,  a-l înjura pe Putin și biserica ortodoxă. Mă rog, pare un regim mai liber spre deosebire de Franța sau Germania, dar tot nu aș vrea să trăiesc într-o țară cu nivelul de trai ca acolo și să-l preaslăvesc pe un dictator.
Articolul 5 e o altă lege care poate fi foarte bine încălcată, la fel au fost și altele încălcate. După articolul 5, trebuia demult să ripostăm împotriva Rusiei când ne-a atacat cibernetic, ceea ce înseamnă că solidaritatea între statele membre NATO e ZERO BARAT.

Dacă era după tine, cred că trimiteai rezerviști români   în Ucraina și băgai serviciul militar obligatoriu , este?

Da, Slavă Domnului că țara e condusă de ticăloși corupți care și-ar vinde și mamele să nu ajungă la pârnaie și că nu suntem conduși de psihopați neoliberali ca tine sau de psihopați neonaziști ca domnu Simion, adevărat?
 

Offline ericmario

Război România - Rusia?
« Reply #73 on: 07 January 2024, 11:57 »
După articolul 5, trebuia demult să ripostăm împotriva Rusiei când ne-a atacat cibernetic, ceea ce înseamnă că solidaritatea între statele membre NATO e ZERO BARAT.

Prost, prost, foarte prost.

Post Merge: 07 January 2024, 12:00

Dacă era după tine, cred că trimiteai rezerviști români   în Ucraina și băgai serviciul militar obligatoriu , este?

De ce am trimite rezerviști în Ucraina?
Și de ce am reintroduce serviciul militar obligatoriu???

Asta e fobia ta?

Post Merge: 07 January 2024, 12:56
Dar dă-mi voie să repet întrebarea: ”Când a traversat o rachetă teritoriul Poloniei cu destinația Ucraina?”
« Last Edit: 07 January 2024, 12:56 by ericmario »
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Război România - Rusia?
« Reply #74 on: 07 January 2024, 16:22 »


 
De ce am trimite rezerviști în Ucraina?
Și de ce am reintroduce serviciul militar obligatoriu???

Asta e fobia ta?

Post Merge: 07 January 2024, 12:56
Dar dă-mi voie să repet întrebarea: ”Când a traversat o rachetă teritoriul Poloniei cu destinația Ucraina?”


1. Întreabă-i pe ăia de la putere de ce vor. Că mie mi se pare o strategie proastă. Adică de ce am mobiliza oameni, să-i instruim și să-i înrolăm în armată ca să ...ce? Să prindă rachetele rusești cu mâinile goale?  Unii au impresia că războiul NATO-Rusia va fi ca în WW2 sau ca în Vietnam/Irak. 
Dar când citesc despre ororile armatei române din cele două războaie mondiale,  sincer, nu m-ar mira să se repete istoria și în WW3.

Dar ca să știi, vor fi două scopuri pentru înrolare:
- să păzească obiective militare, bazele, depozitele, aerodromurile.
- să trimită rezerviștii și soldații activi în Rep. Moldova la solicitarea guvernului de la Chișinău.

În realitate, motivul ascuns va fi ca guvernul să spele bani pe uniforme, armament și echipamente, la fel cum au făcut cu vaccinurile și măștile în 2020-2021.


2. Ți-e lene să cauți pe Google?
https://www.news.ro/externe/polonia-spune-ca-racheta-care-a-intrat-in-spatiul-sau-aerian-era-cel-mai-probabil-ruseasca-racheta-s-a-intors-dupa-nici-trei-minute-in-spatiul-aerian-al-ucrainei-1922403629212023121721445431