Author Topic: Război România - Rusia?  (Read 7122 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline ericmario

Război România - Rusia?
« Reply #165 on: 05 February 2024, 21:58 »
Ei lasă că nu suntem chiar cu pantalonii în vine.
Acum suntem membri NATO, avem o siguranță.
Iar eu nu voi fi carne de tun și nici fiu-miu.
Suntem departe de Rusia, iar fasolea la conservă e chiar delicioasă!
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

Offline KodiaK

Război România - Rusia?
« Reply #166 on: 06 February 2024, 00:39 »
Bun, în cazul ăsta, topicul se închide!
O să fie redeschis când Ucraina o să capituleze și o să ajungă trupele rusești să ocupe Chișinăul și o să amenințe granița României.

A ocupat Rusia Chisinaul, sau cum se face ca ai redeschis topicul?
Sincer sa fiu ma asteptam macar cateva saptamani sa te abtii, dar n-ai rezistat decat 3 zile...
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Război România - Rusia?
« Reply #167 on: 06 February 2024, 14:36 »
L-am redeschis temporar pentru asta. Acum uitați-vă și convingeți-vă. Topic Locked.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Război România - Rusia?
« Reply #168 on: 06 February 2024, 14:37 »
Topic Locked!
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Război România - Rusia?
« Reply #169 on: 08 February 2024, 21:37 »
Redeschid topicul pentru declarațiile politicienilor de la guvernare + Geoană.
Indolența lor mă îngrijorează.

Vorbim de  politicieni de la aceleași partide indolente care în ultimii 16 ani ne spuneau că „nu o să fie nicio criză”, că „COVID e doar o gripă”, că „nu o să fie inflație”, „suntem o țară sigură” (right, s-a văzut cât de sigură e în 2021 și în 2023 cu atâtea infracțiuni, accidente rutiere comise de drogați scăpați de sub control și incendii provocate din neglijență - Crevedia/Ferma Dacilor).

Ciolacu - bineînțeles, nu poate mai mult băiatu ăsta
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/ciolacu-despre-stagiul-militar-voluntar-este-corecta-abordarea-dar-nu-trebuia-data-cu-toporul-in-contextul-razboiului-la-frontiera-2679009

Geoană  care zice că nu e niciun risc. Același prostănac care țopăia acum 15 ani, crezând că e președinte după ce a văzut primele exit-poll-uri.
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/geoana-il-contrazice-pe-seful-armatei-care-a-spus-ca-romanii-trebuie-sa-fie-pregatiti-pentru-razboi-nu-vedem-un-risc-pentru-romania-2680233

Iohannis  cu eternul „suntem o țară sigură”, „suntem o țară sub umbrela NATO”, dar se bâlbâie în discurs dacă trupele NATO de intervenție rapidă vor veni sau nu la timp să apere România
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/iohannis-despre-pericolul-unui-razboi-cu-rusia-nato-e-cea-mai-puternica-alianta-militara-de-cand-se-fac-aliante-pe-pamant-2671285

Ciucă care nu crede că serviciul militar ar trebui să fie obligatoriu pentru a pregăti toată populația să se apere, deși spunea anterior că a revenit epoca armatelor de masă,
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/ciuca-despre-pregatirea-populatiei-pentru-razboi-legea-trebuie-primenita-ce-spune-despre-reintroducerea-stagiului-militar-obligatoriu-2673871
https://romania.europalibera.org/a/republica-moldova-premie-rusia-nicolae-ciuca/32417172.html


Când mulți miniștrii ai Apărării și premieri din Vest, dar chiar și Șeful de Stat Major al Armatei Române, spun că ar fi cazul să ne pregătim de război, dar politruci PSD-PNL ca alde Iohannis-Geoană-Ciucă-Ciolacu îți spun că să stai calm, să nu fugi acum din țară să scapi de înrolare la momentul potrivit, înseamnă că războiul ar putea escalada anul ăsta!

Vesticii preconizau că o să escaladeze peste 5-10 ani și că ar fi necesar câțiva ani de pregătire.
Eu cred că Putin ne poate lua în surprindere ANUL ăsta, așa cum a făcut-o Hitler la 1939. 

NATO nu o să fie niciodată mai cu chiloții în vine decât este acum, în momentul ăsta, în special România care e vai și amar la capitolul apărare anti-drone și anti-rachete.


« Last Edit: 08 February 2024, 21:47 by peacemaker »
 

Offline ericmario

Război România - Rusia?
« Reply #170 on: 09 February 2024, 19:24 »
Hotărăște-te odată cu închisul-deschisul ăsta.
Deja o dai în penibil.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

Offline KodiaK

Război România - Rusia?
« Reply #171 on: 09 February 2024, 23:53 »
Tu n-ai inteles. Deschide cand are ceva de zis, si inchide cand nu are argumente, sau il deranjeaza ce zic altii :)))
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Război România - Rusia?
« Reply #172 on: 10 February 2024, 02:52 »
Hotărăște-te odată cu închisul-deschisul ăsta.
Deja o dai în penibil.

Tu n-ai inteles. Deschide cand are ceva de zis, si inchide cand nu are argumente, sau il deranjeaza ce zic altii :)))

Știți că trăiți în țara care a avut cea mai mare mortalitate și grad de infectare de COVID din UE, prin 2021
 
Sau că am fost campioni în 2018 la rata emigrării, depășind chiar și Siria care era în plin război civil?


Nu m-ar mira ca în caz de război cu Rusia, la  ce armata , echipamentele, corupție și nivelul de pregătire avem, să fim campioni și la bilanțul victimelor.
S-ar putea să depășim Ucraina la victime.

Noroc că nu ne-a lovit și un cutremur de 7,5 grade ca în Turcia. Că băteam și Turcia sigur la bilanțul morților.

Având în vedere că trăim în țara care e campioană la tot ce este rău (corupție, sărăcie, poluare, prostituție, mame-minore, copii abuzați, analfabetism funcțional, accidente rutiere, șomaj, droguri, consum de alcool, fanatism religios, violențe conjugale), nu m-ar mira.
« Last Edit: 10 February 2024, 02:56 by peacemaker »
 

Offline ericmario

Război România - Rusia?
« Reply #173 on: 10 February 2024, 09:56 »
Știm, știm.
Hai, mai închide o dată topicul.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Război România - Rusia?
« Reply #174 on: 10 February 2024, 13:09 »
Au fost bombardate iar porturile Ismail și Reni de dronele iraniele lansate de ruși.
RO-ALERT în Galați și Tulcea, localnicii au auzit explozii pe durata nopții, iar avioanele F-16 au decolat de la Fetești pentru patrulare.
Și mai spunea Ciolacu că „nu vine niciun război”.

Lol, dacă nu-l aud pe Iohannis zicând și azi că „suntem o țară sigură sub umbrela NATO”....înseamnă că e o problemă.
« Last Edit: 10 February 2024, 13:28 by peacemaker »
 

Offline ericmario

Război România - Rusia?
« Reply #175 on: 10 February 2024, 14:56 »
Lasă că vine Simion cel violator președinte și ne asigură viitorul lângă federația rusă!
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Război România - Rusia?
« Reply #176 on: 10 February 2024, 19:02 »
Stoltenberg: „Trebuie să ne pregătim pentru o confruntare care ar putea dura decenii. NATO nu caută un război cu Rusia, dar trebuie să ne pregătim pentru potenţiale decenii de confruntare”, a avertizat secretarul general al Alianţei Nord-Atlantice. „Monitorizăm îndeaproape ceea ce face Rusia şi ne-am sporit prezenţa în partea estică a alianţei”, a dat asigurări Stoltenberg. „Dacă Putin câştigă în Ucraina, nu există nicio garanţie că agresiunea rusă nu se va extinde şi mai mult. Aşa că sprijinirea Ucrainei acum şi investirea în propriile capacităţi ale NATO reprezintă cea mai bună apărare a noastră”, a arătat şeful NATO.
 
Bineînțeles că mănâncă rahat, că well, e șeful NATO, ce naiba. Ce zice el, e fake news.

Poftim, luați lumină de la Ciolacu.

Ciolacu: Federaţia Rusă nu a făcut niciun atac intenţionat asupra Românei şi vă spun cu certitudine că nici nu o va face

 


Post Merge: 10 February 2024, 19:05
Lasă că vine Simion cel violator președinte și ne asigură viitorul lângă federația rusă!

Te înșeli!
Simion violatorul (de Șoșoacă :))) susține reintroducerea stagiului militar voluntar. Și speră să rezistăm măcar trei zile în caz de atac rusesc.
Foarte bună initiativa pentru reintroducerea stagiului militar voluntar. O sustinem. Ciolacu a devenit un fel de Liviu Dragnea. Seful armatei a zis un adevăr. Avem o populatie slab pregatită. Măcar trei zile sa rezistam”, a spus George Simion.
De asemenea, pregătire militară obligatorie, dar nu în sens de 3 luni sau 6 luni, dar pregătire militară pentru toţi cei doritori”, a spus George Simion.

« Last Edit: 10 February 2024, 19:06 by peacemaker »
 

Offline ericmario

Război România - Rusia?
« Reply #177 on: 11 February 2024, 13:55 »
Și te-ai pregătit pentru război?
Sau aștepți să vină Ciolacu să-ți înmâneze bocancii și uniforma?
De ce nu face Simion treaba asta, din salariul lui de parlamentar, dacă tot e atât de îngrijorat?

Ăsta e doar o ”păsărică”, e tare-n gură pentru că știe că are imunitate la declarații, dar în rest nimic.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Război România - Rusia?
« Reply #178 on: 11 February 2024, 17:03 »
Și te-ai pregătit pentru război?
Sau aștepți să vină Ciolacu să-ți înmâneze bocancii și uniforma?
De ce nu face Simion treaba asta, din salariul lui de parlamentar, dacă tot e atât de îngrijorat?

Ăsta e doar o ”păsărică”, e tare-n gură pentru că știe că are imunitate la declarații, dar în rest nimic.


Lasă-mă pe mine.
Că eu nu am nevastă și nici copil de care să fiu îngrijorat.
Oricât urăsc faptul că am fost respins de femei până acum, mă bucur că dacă e să mor la război, nu o să las în urmă niște inimi frânte, o femeie văduvă și 1-2 orfani.
Sau mai rău, să supraviețuiesc, dar să moară familia într-un bombardament și să trăiesc toată viața cu regrete că n-am stat alături de ea până ajung în pragul sinuciderii după război.

Știam de vreo 18 ani că pacea nu o să dureze la infinit și că o să experimentez un război major în timpul vieții mele.

Măcar sunt singur și împăcat. Tu să-ți vezi de familia ta, cum vei gestiona situația când va începe războiul.
 

Offline ericmario

Război România - Rusia?
« Reply #179 on: 11 February 2024, 18:43 »
Lasă-mă pe mine.
Că eu nu am nevastă și nici copil de care să fiu îngrijorat.
Oricât urăsc faptul că am fost respins de femei până acum...
E clar acum...
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.