Author Topic: Razboiul Ucraina-Rusia  (Read 98963 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline KodiaK

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #90 on: 21 March 2022, 10:38 »
Cum m-am asteptat, avem o criza a refugiatilor,si de data asta tarile din centru si est vor suporta majoritatea.  Marea propaganda cu "refugees welcome" vad ca acuma tace,nu prea ii vad pe suedezi sau nemti sau pe altii sa urle in gura mare asa cum au facut prin 2015-16..  Nu stiu cum va fi ca deja incepe sa devina grava situatia, am fost sapt trecuta in Polonia. Am dorit sa vad si eu cum e Cracovia, stiu nu a fost tocmai momentul oportun.

Gara e arhiplina de refugiati, autogara la fel, nu prea ai trenuri ca sunt pline pana la refuz, autocare la fel. Bine acuma centru vechi turistic e mai liber pentru ca deh, trebuie ceva banuti de la turisti. Altfel deja sunt peste 120K oameni acolo, care au sosit in ultimele 2 saptamani si se vede clar ca orasul cam clacheaza ca nu poate lua mai multi. Mi se pare enorm de mult in un timp asa de scurt, efectiv nu ai unde sa acomodezi atatia oameni in un timp asa de scurt.  Vad ca si in Romania vin tot mai multi si mai multi.


E normal sa fie multi refugiati in tarile vecine cu Ucraina. Iar dintre toate Polonia este cea mai dezvoltata, deci normal ca majoritatea fug acolo.
Nu stiu de unde ai auzit tu de 120k de oameni, ca in total de la inceputul invaziei, sunt pest 2 milioane in Polonia.Sursa
Location name   Source   Data date   Population
Poland   Government   19 Mar 2022   2,050,392
Romania   Government   19 Mar 2022   527,247
Moldova   Government   19 Mar 2022   362,514
Hungary   Government   19 Mar 2022   305,518
Slovakia   Government   19 Mar 2022   245,569
Russia    Government   17 Mar 2022   184,563
Belarus   Government   17 Mar 2022   2,548

Also, din ce am inteles, unii sunt doar in tranzit, mergand spre tarile din vest-ul europei. In Germania, de ex, sunt ~150k de refugiati.
« Last Edit: 21 March 2022, 11:10 by KodiaK »
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Dundee

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #91 on: 21 March 2022, 10:48 »
Nosferat zicea de Cracovia ca are 120k, nu de toata Polonia.
 
The following users liked or thanked this post: Nosferat

Offline Cylix

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #92 on: 21 March 2022, 20:13 »

Also, din ce am inteles, unii sunt doar in tranzit, mergand spre tarile din vest-ul europei. In Germania, de ex, sunt ~150k de refugiati.


In DE sunt mult mai multi, peste 200k oficial, dar probabil sunt inca pe atatia neoficiali, cei ce au pasaport nu trebuie sa se inregistreze. Eu ii vad zilnic, trec zi de zi in drum spre munca pe langa un centru de repatriere, majoritatea sunt femei cu copii iar fluxul de noi veniti e din ce in ce mai mare.
« Last Edit: 21 March 2022, 20:19 by Cylix »
7950X3D | Zotac 4090 AMP Extreme Airo | MSI MPG B650 Edge Wifi | 32GB Kingston Renegade RGB Z 6000 |  SSD: Kingston KC3000 2TB+Fury Renegade 2TB+Samung Evo 1TB |Lian Li O11 Dynamic Evo | Lian Li Galahad 360 V2 | Corsair HX1500i | Samsung Odyssey G9 Neo + Zephyrus G15
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #93 on: 24 March 2022, 22:04 »
Biden a zis ca NATO va raspunde dur daca Rusia ataca Ucraina cu arme chimice.

Intre timp, au fost aduse noi trupe din Franta si SUA, inclusiv Norvegia , UK si Italia aduc trupe in Polonia si tarile baltice ca grupuri permanente de lupta pentru flancul estic la NATO.

Cred ca NATO se pregateste pentru contracararea Rusiei in Ucraina....ori spera sa-i descurajeze pe rusi sa se retraga.

Ce au adus aici in Romania si tarile invecinate numai trupe si aeronave de aparare nu sunt. Sunt de atac, pentru operatiuni de ofensiva.

Post Merge: 24 March 2022, 22:07
Intre timp, in Rusia sunt probleme mari : unul dintre cei mai buni prieteni ai lui Putin, arhitectul privatizarii, a parasit Rusia.
O gramada de rusi se revolta si sunt arestati.
Jurnalistele isi dau demisia.

Sunt analisti ecomomici care zic ca in maxim 3 luni o sa inceapa rusii sa faca foamea ca-n Coreea de Nord daca nu sunt retrase sanctiunile.
« Last Edit: 24 March 2022, 22:07 by bombardieru »
 

Offline axxel4you

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #94 on: 26 March 2022, 22:05 »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 


Offline axxel4you

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #96 on: 30 March 2022, 08:57 »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #97 on: 01 April 2022, 03:00 »
Uitandu-va la clipul de mai jos, uite asa a castigat  Putin al doilea razboi cecen in 1999 cand era premier:
1. a negociat si a mituit o parte din liderii ceceni, provocand divizare intre ei
2. a ras orase si asezari intregi folosind termobaricele
Dovada ca rusii pot castiga razboaie doar prin mita/divizare sau prin teroarea declansata prin bombardamente de la distanta. Altceva nu au. 

Primul razboi cecen l-au pierdut rusii din cauza betivului de Boris Yeltzin, dar si din cauza metodelor conventionale de lupta duse cu cecenii. In orice manual militar trebuie stiut ca nu poti duce lupte conventionale cu trupe de gherila.  Rusii, la fel ca si in Afganistan, si-au luat-o grav . De ce?
Pentru ca ei habar nu au sa duca razboaie de gherila pe termen lung. Sunt praf!
Doar ca Putin risca sa repete greseala lui  Boris din primul razboi cecen in Ucraina, de a duce razboi conventional cu ucraineni antrenati sa duca lupte de gherila.  Ii trimite pe prostii aia de soldati si cu convoaiele de tancuri expuse la drone de zici ca se crede ca-n 1700-1800 cand armatele se luptau aliniate, fata-n fata. 

Abia au putut americanii sa se bata cu talibanii si cecenii din Afganiststan timp de 20 ani ca sa-si perfectioneze tehnicile de lupta, dar cu nord-vietnamezii prin jungla (tot 20 ani).

Americanii, daca nu procedau asa in razboiul de independenta impotriva britanicilor, n-ar mai fi existat ca natiune, de aia e putin probabil sa se ajunga la o confruntare terestra intre americani si rusi vreodata...pentru ca rusii ar manca bataie.







 
« Last Edit: 01 April 2022, 03:07 by bombardieru »
 

Offline axxel4you

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #98 on: 25 April 2022, 15:49 »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #99 on: 02 May 2022, 02:28 »
Se cam impute treaba pentru ambele tabere, asta e cert.

Suntem deja in razboi proxy, economic si cibernetic cu Rusia.
Si e o chestiune de cateva saptamani sau luni pana la activarea articolului 5.
 

Offline Ciocanul

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #100 on: 02 May 2022, 22:05 »
Rusia sa atace o alta tara NATO ? Eu vad ca nu sunt in stare sa avanseze in Ucraina, de unde resurse pt alt front ? :) Asa slabani nu credeam ca sunt... in 3 luni abia au cucerit Mariopol si niste sate pe langa. Serios acum, sa se lase de razboi si sa se intoarca la vodca...
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #101 on: 07 May 2022, 15:16 »
Rusia sa atace o alta tara NATO ? Eu vad ca nu sunt in stare sa avanseze in Ucraina, de unde resurse pt alt front ? :) Asa slabani nu credeam ca sunt... in 3 luni abia au cucerit Mariopol si niste sate pe langa. Serios acum, sa se lase de razboi si sa se intoarca la vodca...

Nu trebuie sa invadeze  state NATO cu trupe cand pot folosi rachete de  croaziera la distanta, bombardamente aeriene sau fie si rachete hipersonice fara incarcatura nucleara. 

Iar scopul lor in Ucraina nu e sa o ocupe, ci sa o DISTRUGA, atat! Sa o ruineze economic, sa o depopuleze eventual, sa o aduca in epoca de piatra ca sa nu mai emita pretentii de aderare la NATO, si astfel devine zona tampon.
Mariupol e 99% distrus, ce naiba sa mai ocupe?
Asta cu accesul la Marea Neagra mi se pare o ipoteza de habarnisti cand Rusia e cea mai mare tara cu cele mai multe resurse de gaz. La ce dracu ii trebuie gaz din Marea Neagra? Chiar si daca ocupa partea sudica si estica a Ucrainei, tot nu o sa faca nimic ca sa aiba acces la Marea Mediterana din Marea Neagra cat timp exista TURCIA care i se poate opune. Are Rusia deja acces la Mediterana din Siria si nu face mare branza.   

Momentan, e evident ca scopul rusilor e doar DISTRUGEREA Ucrainei, sa o incapaciteze militar si economic, si fara sa foloseasca nucleare.
Nu au ca scop expansiunea, pentru ca nu sunt inca capabili economic pentru asa ceva, dar vor cel mult sa se consolideze, ca in mintile lor, rusii au impresia ca sunt asediati de peste tot de NATO, inconjurati de state cu baze si avioane americane. 
Asa ca incearca macar sa parjoleasca Ucraina si Moldova ca sa le aduca  in epoca de piatra pentru a nu mai adera la NATO, si isi asigura asa zona tampon.
Pentru asta, rusii vor fi dispusi sa extermine populatia.

Putin avea de ales intre  a bombarda nuclear Ucraina, sau sa trimita trupe sa extermine populatia pe cale conventionala. Se pare ca a ales optiunea a doua pentru ca stie ca optiunea nucleara i-ar putea veni de hac Rusiei.  Foloseste in schimb arme chimice, momentan la nivel moderat.
Mare parte din ucraineni sunt deja flamanzi, bolnavi, unii iradiati din cauza atacurilor asupra centralelor nucleare sau din cauza atacurilor cu termobarice si cu fosfor  (deci se vor imbolnavi de cancer), iar vreo 5-6 milioane de ucraineni sunt deja stramutati, poate chiar mai multi. 
Deci depopularea Ucrainei e de fapt scopul Rusiei.   Si pare sa mearga de minune indiferent ce zice presa occidentala. Pentru ca oricat am da-o, civilii ucraineni sunt terminati fizic si moral de rusi,   iar cei veniti in Europa nu cred ca se vor mai intoarce niciodata.   
 

 In privinta Moldovei, rusii vor bombarda Chisinaul si alte orase importante cu rachete de croaziera, dar nu ca sa ocupe Moldova, ci ca sa o incapaciteze militar si sa o distraga de la mobilizarea trupelor rusesti din Transnistria ce vor fi transportate catre Ucraina dinspre vest.
Abia apoi va ataca si Belarusul in forta sa distruga tot prin nordul Ucrainei si pentru a bloca livrarile de arme dinspre Polonia.

Evident ca Romania si niciun alt stat NATO nu o sa intervina pentru Moldova. 

Cum au spus si ucrainenii, daca Moldova va fi atacata, si populatia din Transnistria va fi mobilizata sa atace Ucraina dinspre vest si apoi Odesa, e nasol pentru ca toata Ucraina va fi asaltata si distrusa din toate partile.
Iar rusii spera ca in momentul ala, Zelenski sa capituleze, si Biden sa o dea inapoi. Si e posibil sa se intample.


In privinta NATO, momentan e razboi proxy, economic si psihologic.   
Propagandistii rusi de la Putin TV au  amenintat Romania si Polonia cu rachete Kaliber, iar Franta, Germania si Marea Britanie ca vor fi distruse in 200 de secunde cu rachetele balistice SATAN 2.  E evident ca nu le vor folosi niciodata fiindca stiu si rusii ca vor rasi de pe harta in secunda doi de rachetele americanilor, dar amenintarea a fost suficient sa sperie toata populatia Germaniei ca celebritatile si elitele de acolo sa-i ceara lui Olaf sa nu livreze arme grele Ucrainei.
Pana si Macron a inceput iar sa negocieze cu Putin la telefon, dar din pozitie submisiva, asa cum il stim.
Cancelarul austriac s-a dus la Putin doar ca sa se uite in ochii lui.........din genunchi, in timp ce Austria isi asigura 80% din totalul energiei sale din gazul rusesc.


Cam incepe sa se inrautateasca situatia, de asta spun ca ne-a pripit cam tare sa fim optimisti.
Finalul e nasol pentru toti - Ucraina, si daca respinge invazia si castiga, e ruinata pentru 10 generatii,  UE o sa fie in pragul falimentului fara gaz rusesc si daca nu gaseste URGENT o alternativa ca sa rezolve criza energetica,  Rusia o sa falimenteze pe termen lung si probabil o sa colapseze intr-un razboi civil de zeci de ani, partea proasta e ca rusii au resurse si armata suficient sa fie o bataie de cap inca 2 secole de acum inainte cat sa dea nastere la  inca 10 dictatori ca Putin,  iar AMERICA?  LOL, spuneti voi ce vreti, dar eu nu cred ca Biden mai apuca anul 2023 in pozitia de presedinte. Nu ca ar muri, ci pentru ca democratii vor pierde alegerile big time la legislative, iar atunci Kamala va avea oportunitatea perfecta sa-i zica bosorogului de 80 ani sa-si dea demisia onorabila, si sa vina ea presedinte.

Iar o America cu Kamala presedinte suna rau pentru viitorul europenilor.
O sa spuneti ca America nu e condusa de presedinte, dar uite ca imaginea leadershipului chiar conteaza pe plan global.
 
De vreo 22 ani, americanii au cel mai prost leadership din istorie si nu e de mirare de ce am ajuns in situatia asta.


Singura care castiga din toara sarada asta e China, care face bine ca se foloseste de COVID ca sa nu intre in razboi de partea Rusiei in Ucraina, dar nici sa fie complice cu NATO la sanctiuni.

Orice am face, viitorul se anunta chinezesc.

 

« Last Edit: 07 May 2022, 15:19 by bombardieru »
 

Offline slicker

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #102 on: 10 May 2022, 22:38 »
Nu mai au rachete de croaziera si nici de unde sa faca altele. Mai au doar munitie de tun, si aia pe duca.
Nu au oameni, nu au motivatie, nu mai au echipamente :)
Lend lease semnat ieri de 'merica, means buh bye orcs, you are fucked, nici nu ii mai intereseaza ce are Europa de contribuit, adica nici nu mai conteaza.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #103 on: 11 May 2022, 03:27 »
Jalnica parada de ieri!

Putin arata de parca avea 80 ani, cu paturica trasa pe el.....de zici ca era Profesorul X jucat de Patrick Steward. Dar cred ca pana si ala e mai in forma.

Au zis ca nu au putut arata aeronavele la parada , inclusiv avionul apocalipsei, din cauza "vremii".

Au prezentat aceleasi 10 tancuri T-14 despre care am dubii ca vor functiona sau daca vor intra in razboi vreodata.

In rest, o gramada de rable si mii si mii de soldati, dar din aia frumosi imbracati si pilosii, despre care am indoieli ca ar rezista mai mult de 5 minute in Ucraina. Ah, si sutele de generali burtosi cu unspemii de medalii. 

Mai au doar rachetele balistice, iar Putin se uita la ele ca un copil care se uita la calculatorul sau parolat de maica'sa. 

Razboiul terestru e cam pe terminate si ma astept   ca ucrainenii sa puna de un contraatac pentru recuperarea regiunilor Donbass si Crimeea.

Totusi, sa nu ne relaxam.
Rusii inca mai au rachete hipersonice ..............cu care momentan distrug petshop-uri, depozite si apartamente prin Ucraina.

Tare mi-e ca atunci cand vor ajunge la culmile disperarii, Putin o sa lanseze rachete hipersonice catre tinte civile si militare din  Moldova si chiar  statele estice NATO care au aprovizionat Ucraina, pana la urma e dat ca razboiul inceput din 24 februarie sa se termine cu o confruntare NATO-Rusia . La rachete balistice intercontinentale nu cred ca poate avea acces, dar ar putea sa lanseze nucleare tactice.

Trebuie sa ne pregatim psihologic si pentru scenariul asta.


« Last Edit: 11 May 2022, 03:31 by bombardieru »
 

Offline slicker

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #104 on: 11 May 2022, 16:06 »
Nope pana acum nu au lansat nici o hipersonica nimic si nici nu vor da nucleare decat daca vor fi invadati la propriu. Pe cuvant, no worries.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon