Author Topic: Razboiul Ucraina-Rusia  (Read 108740 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline axxel4you

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #690 on: 14 April 2023, 17:23 »
Imagineaza-te tu suporter al orcilor dupa filmele cu decapitarile aparatorilor Ukrainieni din ultimele zile.

Oooops. Cum era aia, e Vladolf Putler de vina si al lui 3.5lea Reich nu orcul rusnac care nu intelege cum se trage apa la WC. /s
  Imagineaza-ti ca ai ca prioritate sa nu mori intr-un conflict care se putea evita.
     Cat despre ce apare pe net, nu am idee ca nu ma uit la astfel de orori, inca am ramas blocat la propaganda cu " fiecare viata conteaza" .
      Polonezi joaca foarte bine cu ura lor fata de Rusi si vor scapa de a fi motivati sa participe la razboi, noi suntem mai rezervati si avem nevoie de motivatie sa trimitem carne de tun in Ucraina, o sa vedem ce se mai intampla ca au cam inceput ucrainieni sa se termine.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline astateofmind

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #691 on: 14 April 2023, 18:19 »
  Imagineaza-ti ca ai ca prioritate sa nu mori intr-un conflict care se putea evita.

Ia, spune tu cu cuvintele tale, cum se putea evita conflictul?
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline slicker

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #692 on: 14 April 2023, 20:11 »
  Imagineaza-ti ca ai ca prioritate sa nu mori intr-un conflict care se putea evita.

Ia, spune tu cu cuvintele tale, cum se putea evita conflictul?

Simplu el isi vindea si pe doamna masa sa scape. Capul plecat sabia nu-l taie. Predat si colaborat, reteta succesului. Dupa aia ce faceau orcii cu familia lui, cu a vecinului, nu mai conteaza.

In alta ordine de idei sa radem cu orcii: (TLDR: in zona asta Leopardul trage mult, am trimis o echipa sa se infiltreze, am capturat tancul Leopard, dar nu l-am putut aduce la noi si l-am bagat intr-o mlastina)
Clovni absoluti lmao.

« Last Edit: 14 April 2023, 20:14 by slicker »
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline axxel4you

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #693 on: 14 April 2023, 21:57 »
  Imagineaza-ti ca ai ca prioritate sa nu mori intr-un conflict care se putea evita.

Ia, spune tu cu cuvintele tale, cum se putea evita conflictul?
   SUA nu trebuia sa le dea apa la moara rusilor cu implicarea lor in Ucraina. Trebuia sa se ocupe cu spalatul banilor in tari unde majoritatea fortelor militare sunt in curul gol asa cum au facut in ultimi 60 ani.
     

Post Merge: 14 April 2023, 22:03
  Imagineaza-ti ca ai ca prioritate sa nu mori intr-un conflict care se putea evita.

Ia, spune tu cu cuvintele tale, cum se putea evita conflictul?

Simplu el isi vindea si pe doamna masa sa scape. Capul plecat sabia nu-l taie. Predat si colaborat, reteta succesului. Dupa aia ce faceau orcii cu familia lui, cu a vecinului, nu mai conteaza.

In alta ordine de idei sa radem cu orcii: (TLDR: in zona asta Leopardul trage mult, am trimis o echipa sa se infiltreze, am capturat tancul Leopard, dar nu l-am putut aduce la noi si l-am bagat intr-o mlastina)
Clovni absoluti lmao.


   Dar ce cautam noi acolo in calea rusilor de ar fi fost nevoie sa se intample asa ceva? Te astepti ca o sa ramana cineva sa discute cu Rusi daca suntem bagati in conflict ?
    Avem prioritati diferite, tu ai ca prioritate sa pui botul la toata propaganda care ti se serveste si noi sa ne ferim sa fim afectati in vreun fel de propaganda.
« Last Edit: 14 April 2023, 22:03 by axxel4you »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline oldshooterman

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #694 on: 15 April 2023, 02:36 »
Prin respectarea acordului de la Minsk, cele doua republici separatiste ar fi ramas ca republici autonome in cadrul Ucrainei si nu murea nimeni.
 

Cyberseller

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #695 on: 15 April 2023, 06:22 »
Ai dreptate, tot timpul facem numai alegeri gresite, ar fi indicat sa analizezi mai bine ce prioritati ai inainta sa fii chemat la oaste.
Pe oameni ca voi se bazeaza sosoaca si simi. Pe cei limitati in banda. Ce poti sa le ceri unora care le-au inghitit pe nemestecate gogosile cu 5G, nu exista covid si, mai recent, bomba cutremurelor.

Scenariul 1: suntem atacati si doar rusii o pot face. Sau ungurii, caci Orban e lacheul lui Putin si vrea si el teritorii de la vecini.
In acest caz esti obligat sa te conformezi ordinelor de incorporare si, eventual, sa mori ca un erou. Exista si varianta sa refuzi si vei fi marcat pe viata ca las si puscarias, caci vei ajunge in puscarie.

Scenariul 2: Se umfla mamaliga in coruptii nostri si vor sa participam la razboiul din Ucraina. Daca nu esti militar, poti refuza politicos. Legea nu te obliga sa participi si nu vei suporta nicio consecinta.
N-am cercetat, dar cred ca nici chiar militarii sub contract nu pot fi obligati, de aceea toti cei trimisi in afara granitelor in teatre de operatiuni au fost voluntari.

Concluzie: esti mai aproape de moarte langa un Putin victorios.

Nu pot intelege defel cum de nu intelegeti ca nebunul de la Kremlin a intors toata lumea peste cap si deceniile de liniste si prosperitate din Europa risca sa devina un vis frumos. Nu pot intelege cum de sustineti cu atata fervoare un criminal, dar am niste banuieli in privinta voastra.



Post Merge: 15 April 2023, 06:31
Prin respectarea acordului de la Minsk, cele doua republici separatiste ar fi ramas ca republici autonome in cadrul Ucrainei si nu murea nimeni.
Prin respectarea Memorandumului de la Budapesta, Ucraina isi pastra integritatea frontierelor si iar nu murea nimeni. Doar ca rusii au vrut acele republici, pentru bogatiile ei, si Crimeea pentru pozitia ei strategica. Au vrut-o pe toata pentru ca cireasa peninsulei, Sevastopol, era a lor pentru 40 de ani, cu posibilitatea de prelungire cu inca 40 de ani.

Prin respectarea independentei R.Moldova, iar nu murea nimeni in 1992. Imposibil sa nu observi similitudinile dintre Transnistria, Osetia si Donbas. Toate au oferit Rusiei pretextul de a-si tine vecinii in lesa.

Incercati la alta masa notele voastre false. Aici, nu merge. Chiar si un pinguin infometat ar intelege ce intentii au avut rusii cu Ucraina. NATO si UE au fost doar pretexte.
« Last Edit: 15 April 2023, 06:42 by Cyberseller »
 

Offline astateofmind

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #696 on: 15 April 2023, 06:31 »
Prin respectarea acordului de la Minsk, cele doua republici separatiste ar fi ramas ca republici autonome in cadrul Ucrainei si nu murea nimeni.

Daca cele 2 zone (si Rusia) ar fi respectat acordul … doar ca asta a cost idea, pretextul ca Rusia sa invadeze Ucraina …
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #697 on: 15 April 2023, 13:29 »
Ai dreptate, tot timpul facem numai alegeri gresite, ar fi indicat sa analizezi mai bine ce prioritati ai inainta sa fii chemat la oaste.
Pe oameni ca voi se bazeaza sosoaca si simi. Pe cei limitati in banda. Ce poti sa le ceri unora care le-au inghitit pe nemestecate gogosile cu 5G, nu exista covid si, mai recent, bomba cutremurelor.

Scenariul 1: suntem atacati si doar rusii o pot face. Sau ungurii, caci Orban e lacheul lui Putin si vrea si el teritorii de la vecini.
In acest caz esti obligat sa te conformezi ordinelor de incorporare si, eventual, sa mori ca un erou. Exista si varianta sa refuzi si vei fi marcat pe viata ca las si puscarias, caci vei ajunge in puscarie.

Scenariul 2: Se umfla mamaliga in coruptii nostri si vor sa participam la razboiul din Ucraina. Daca nu esti militar, poti refuza politicos. Legea nu te obliga sa participi si nu vei suporta nicio consecinta.
N-am cercetat, dar cred ca nici chiar militarii sub contract nu pot fi obligati, de aceea toti cei trimisi in afara granitelor in teatre de operatiuni au fost voluntari.

Concluzie: esti mai aproape de moarte langa un Putin victorios.

Nu pot intelege defel cum de nu intelegeti ca nebunul de la Kremlin a intors toata lumea peste cap si deceniile de liniste si prosperitate din Europa risca sa devina un vis frumos. Nu pot intelege cum de sustineti cu atata fervoare un criminal, dar am niste banuieli in privinta voastra.



Post Merge: 15 April 2023, 06:31
Prin respectarea acordului de la Minsk, cele doua republici separatiste ar fi ramas ca republici autonome in cadrul Ucrainei si nu murea nimeni.
Prin respectarea Memorandumului de la Budapesta, Ucraina isi pastra integritatea frontierelor si iar nu murea nimeni. Doar ca rusii au vrut acele republici, pentru bogatiile ei, si Crimeea pentru pozitia ei strategica. Au vrut-o pe toata pentru ca cireasa peninsulei, Sevastopol, era a lor pentru 40 de ani, cu posibilitatea de prelungire cu inca 40 de ani.

Prin respectarea independentei R.Moldova, iar nu murea nimeni in 1992. Imposibil sa nu observi similitudinile dintre Transnistria, Osetia si Donbas. Toate au oferit Rusiei pretextul de a-si tine vecinii in lesa.

Incercati la alta masa notele voastre false. Aici, nu merge. Chiar si un pinguin infometat ar intelege ce intentii au avut rusii cu Ucraina. NATO si UE au fost doar pretexte.

    Si eu sunt de parere ca Rusi au dorit sa detina controlul in tarile vecine printr-un nivel ridicat de coruptie in randul politicienillr si crearea de state separatiste dar asta nu ma face deloc sa-mi schimb parerea ca la final rusi vor ramane cu teritoriile ocupate, americani cu bani spalati si toata Ucraina in ruina.
  Asa cum am scris de mai multe ori si vad ca nu prea ati inteles.... daca vor mai fi bani de spalat si raman americani fara ucrainieni o sa avem parte de activitati false flag pe teritoriul Romaniei sa ne bage si pe noi in razboi.
   
 
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #698 on: 15 April 2023, 15:29 »
Prin respectarea acordului de la Minsk, cele doua republici separatiste ar fi ramas ca republici autonome in cadrul Ucrainei si nu murea nimeni.
O prostie.
Ala nici macar nu era acord. Era santaj. Un cadou otravit al rusilor, pentru ca pana la urma, tot ocupau republicile separatiste, le consolidau, le extrageau resursele, aduceau intariri si invadau restul Ucrainei.  De era respectat si Ucraina renunta la ele, tot am fi avut o invazie in 2022.

Am eu o idee mai buna pentru evitarea razboiului!

Construim o masina a timpului, ne intoarcem inapoi in 1945, ne ducem frumos la Casa Alba si il rugam pe Truman sa bombardeze nuclear toata Uniunea Sovietica, in special perimetrul  militarizat al Rusiei, asta pana in 1949 cand sovieticii produc prima bomba atomica.

Sau ii omoram la timp pe idiotii care au furat si vandut schemele de proiectare a bombei atomice la sovietici. Apoi ii punem pe americani si britanici sa bombardeze URSS.
 
Asta e singura optiune - anihilarea Rusiei moscovite!
Atata vreme cat exista tara aia imputita, nu o sa fie PACE niciodata in Europa!

« Last Edit: 15 April 2023, 15:32 by joedonald »
 

Cyberseller

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #699 on: 16 April 2023, 17:31 »
Asa cum am scris de mai multe ori si vad ca nu prea ati inteles.... daca vor mai fi bani de spalat si raman americani fara ucrainieni o sa avem parte de activitati false flag pe teritoriul Romaniei sa ne bage si pe noi in razboi.
Am inteles ca te agati ca disperatul cu prostia aceasta a banilor spalati. S-a incercat si cu arme biologice si alte tampenii, dar nu are cum sa prinda la oamenii care nu au trecut din mila clasa a 8-a.
Ca nivel de coruptie, din 180 de state, noi suntem pe la pozitia 60+, rusii pe la 130+ si americanii in top 10. Atentie: scorul mai mare indica nivelul de coruptie mai mare, adica Rusia se afla in treimea cea mai corupta. Nici Ucraina nu sta mai bine, ocupa pozitia 126, paremise. Inca o dovada ca pretextele Rusiei nu stau in picioare pentru ca Ucraina nu putea deveni membru UE cu asemenea coruptie si frontierele contestate.
In ceea ce te priveste, nu vezi padurea ruseasca de scama americanilor pe care o ai in ochi. Tot marii bogatani din Vest isi pot justifica cea mai mare parte a averilor, insa ma indoiesc ca vreun oligarh rus o poate face. Cum au ajuns acestia din puscariasi de drept comun si speculanti de blugi in multimiliardari cu iahturii de 500 milioane dolari, ne poti explica?

Ti-am mai spus o data: americanii si britanicii sunt cei mai ferventi sustinatori au Ucrainei pentru ca au fost garanti la Memorandumului de la Budapesta. Daca nu fac, nu mai au niciun cuvant de spus in fata altora aflati in situatia Ucrainei. Si rusii au fost, insa nu dai doua pere degerate pe onoarea lor. Finlanda si Suedia au inteles instant ce trebuie sa faca pentru securitatea lor.

In ceea ce ne priveste, acu' doua mii de ani ne-au calarit romanii. A urmat un mileniu de tacere totala, de parca nu am fi existat, si abia din Evul Mediu avem dovezi istorice despre cei care ne-au incalecat. Au fost ungurii, turcii, iar ungurii cu austriecii, si, mai recent, rusii. Nu americanii. Astia nu au venit pe aici sa ne spuna ce sa facem si ce teritorii sa le cedam. Daca vrem in clubul lor, trebuie sa respectam niste conditii minimale. Daca nu vrem, iarasi bine. Nu vor veni peste noi sa ne denazifice.
« Last Edit: 16 April 2023, 17:42 by Cyberseller »
 

Offline axxel4you

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #700 on: 16 April 2023, 22:15 »
Pai nu au motive, ca ai zis DA vreau dupa Ceausescu ala care zicea NU la toti a disparut.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline slicker

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #701 on: 17 April 2023, 19:58 »
Hopaaa confessions baby (ex-commanders of Wagner PMC subdivisions - Azamat Uldarov and ex convict Aleksey Savichev), asta e pentru smiorcii care ii asteapta cu bratele deschise pe orci:

https://nitter.net/Gerashchenko_en/status/1647952621213306881

Luati cu paine baieti. Mare pacat ca plangeti de sub fusta NATO si nu aveti oo sa ne aratati de ce sunteti in stare.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline taxon

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #702 on: 21 April 2023, 08:32 »
"Exportul fără taxe vamale de produse agricole ucrainene către UE, care a provocat o criză în Europa de Est, a permis Ucrainei să câștige 25 de miliarde de euro, a declarat purtătorul de cuvânt al UE, Miriam Garcia Ferrer.
<<Coridoarele de solidaritate au permis Ucrainei să exporte 57 de milioane de tone de produse agricole. Acest lucru le-a permis operatorilor economici și producătorilor agricoli ucraineni să câștige 25 de miliarde de euro>> a spus ea la un briefing la Bruxelles.

România a importat în 2022 de peste 20 de ori mai multe produse agro-alimentare ucrainene decât în 2021. În 2022, România a importat 2,1 milioane de tone de produse agro-alimentare din Ucraina, în valoare de aproape 1,1 miliarde de euro, potrivit datelor provizorii transmise de INS Europei Libere."


Asa ca am lamurit-o cu asta, apropo de tunuri.
Despre Bistroe ce se mai aude? Oricum pe Chilia misuna nave cu pescaj de 6,5 m, dar poate-poate politicenii astia ai nostri au reusit totusi sa depaseasca faza de "Mircea, fa-te ca lucrezi!".
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline Ciocanul

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #703 on: 21 April 2023, 16:38 »
Ce e funny e ca desi graul este sub un leu kg si la un minim cica nesustenabil pt agricultori painea nu a scazut deloc la pret. :D :D :D Eu o iau cu 6 lei(e buna, e proaspata) de la un brutar local si cred ca are cam 800 grame. Stiu ca exista si paine mai ieftina dar oricum nu s-a ieftinit nici aia congelata.
 

Cyberseller

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #704 on: 22 April 2023, 08:28 »
"Exportul fără taxe vamale de produse agricole ucrainene către UE, care a provocat o criză în Europa de Est, a permis Ucrainei să câștige 25 de miliarde de euro, a declarat purtătorul de cuvânt al UE, Miriam Garcia Ferrer.
<<Coridoarele de solidaritate au permis Ucrainei să exporte 57 de milioane de tone de produse agricole. Acest lucru le-a permis operatorilor economici și producătorilor agricoli ucraineni să câștige 25 de miliarde de euro>> a spus ea la un briefing la Bruxelles.

România a importat în 2022 de peste 20 de ori mai multe produse agro-alimentare ucrainene decât în 2021. În 2022, România a importat 2,1 milioane de tone de produse agro-alimentare din Ucraina, în valoare de aproape 1,1 miliarde de euro, potrivit datelor provizorii transmise de INS Europei Libere."


Asa ca am lamurit-o cu asta, apropo de tunuri.
Despre Bistroe ce se mai aude? Oricum pe Chilia misuna nave cu pescaj de 6,5 m, dar poate-poate politicenii astia ai nostri au reusit totusi sa depaseasca faza de "Mircea, fa-te ca lucrezi!".
Va luati informatiile direct de la Moscova sau prin interpusi?
Toata productia de cereale a Ucrainei pe 2022 a fost putin peste 50 milioane de tone. Parte din ea ramane in tara, pentru consum propriu, si doar 10% din export se realizeaza prin coridoarele deschise in UE. Un calcul simplu, cf. "surselor" voastre, imi arata ca este mai rentabil sa renunti la cele mai profitabile sonde de petrol si sa plantezi cereale in locul lor.

Problemele de acum nu sunt opera ucrainenilor ci coruptia din zona. Autoritatile au inchis ochii (evident, contra spagii) cat au operat descurcaretii Europei de Est la deturnarea acestor transporturi. Cand a explodat mamaliga, i-au fix acele masuri pe care trebuiau sa le ia inca de la inceput, timp in care toti, de la bisnitar pana la politician, isi calculeaza profitul din acest tun.
Cat despre fermieri, cei care nu s-au lacomit nu sunt in sapa de lemn acum. Sunt doar cei care si-au tinut recolta in silozuri si au asteptat marele tun. Puteau vinde anul trecut la un pret foarte bun, dar ei au asteptat tunul.

Nu plang de mila nimanui pentru ca romanul de rand nu a simtit impactul acestor cereale ieftine care ne-au "invadat". Profitorii au fost doar bisnitarii si coruptii patriei.
« Last Edit: 22 April 2023, 08:36 by Cyberseller »