Author Topic: Razboiul Ucraina-Rusia  (Read 109062 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #915 on: 15 June 2023, 22:05 »
Pai au curaj sa bombardeze Belgorodul. 


Da, si il vor ocupa,  indiferent ca sunt sau nu arme nucleare in Belarus.
 


Asa, ca idee: care roman ar fi pariat in noiembrie 1989 ca Ceausescu moare intr-o luna?
Din 1985, oricine care a stat la coada si se trezea de la 4 dimineata dupa oua si lapte  stia ca Ceausescu avea zilele numarate. Si cine mai urmarea la Radio Europa Libera si auzea ca pica sandramaua comunista in Polonia.

 
Singura solutie e sa ne izolam de ei, facut 3 garduri de sarma intre ei si noi si stat cu rachetele pregatite.
Mult mai pragmatic ar fi să arăm locul și apoi să îl bătătorim, Rusia va fi în permanență un factor de destabilizare în zonă. Sunt ferm convins că unii se roagă în gând ca Putin să dea o bombă nucleară în Ucraina, una oricât de mică.

 

Nu va ordona el niciodata sa lanseze vreo arma nucleara tactica din cadrul fortelor armate ruse, dar cu siguranta planuieste sa orchestreze un mic atac nuclear cu o bomba nucleara portabila si sa strige ca ucrainenii au facut atac nuclear terorist, apoi o sa inceapa sa traga cu tot ce are in Ucraina cu toata puterea, cu toate rachetele balistice, cu toate carpet-bombs, cu toata munitia de uraniu saracit, cu toate termobaricele, cu toate armele chimice si rachetele hipersonice si tot ce are pentru a parjoli Ucraina.

Pe urma se va preda si razboiul se termina, stiind ca chiar daca a pierdut razboiul, el se retrage in Siberia, isi va preda generalii incompetenti, pe Soigu si cativa de la aparare la  Haga pentru a-i pedepsi, iar el ramane cu satisfactia ca   macar a facut ditamai zona tampon in care nu va mai creste nimic vreme de cativa ani.
Gen NATO va trebui sa investeasca multi bani si vor dura zeci de ani sa reconstruiasca Ucraina.


E posibil sa faca o manevra urata si in Polonia, sa-l puna pe porcul de Lukaka sa traga cu rachete nucleare tactice in Polonia, sa faca si acolo ZONA TAMPON radioactiva.

Cand o sa vedeti explozie nucleara in Ucraina, va trebui sa ne cam facem rugaciunile, ca atunci s-ar putea sa ne cam ia in armata pe toti. Dar nu se va ajunge la razboi direct NATO-Rusia. Insa toata mobilizarea militara a NATO va determina o mare parte din Rusia sa se predea, inclusiv fortele armate ruse  se vor retrage din Ucraina cand SUA vor incepe sa trimita vreo 300,000 - 500,000 de militari in Europa si cam 1 milion de soldati europeni vor fi chemati sa apere flancul estic, sa mobilizeze rachetele Himars si Patriot pe toata frontiera estica a NATO,  plus toata aviatia de avione F-16/F22/F-35 si portavioanele si distrugatoarele vor incepe sa patruleze in preajma.


Asta ar fi un scenariu realistic de incheiere rapida a razboiului.



O alta varianta rapida ar fi ca rusii sa  detoneze centrala nucleara de la Zaporojie, si atunci, chiar daca  toti europenii se vor baricada in case pentru multa vreme (la ce isterie va fi pe social-media, va fi mai rau ca la Cernobil),  o sa cam patruleze mii de avioane NATO in spatiul aerian al Ucrainei.
Si cam gata cu razboiul in momentul ala, ca nici rusii nu vor mai putea sta acolo daca Ucraina devine zona tampon radioactiva.

« Last Edit: 15 June 2023, 22:27 by joedonald »
 

Cyberseller

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #916 on: 15 June 2023, 22:57 »
De la greci.
;D
https://www.youtube.com/shorts/HSgZg2WtdIc



Post Merge: 15 June 2023, 23:05
Din 1985, oricine care a stat la coada si se trezea de la 4 dimineata dupa oua si lapte  stia ca Ceausescu avea zilele numarate. Si cine mai urmarea la Radio Europa Libera si auzea ca pica sandramaua comunista in Polonia.
Din 1985 si pana a disparut dictatorul am avut o singura ocupatie: calibrarea antenelor spre straini. Ai prins vremurile?
« Last Edit: 15 June 2023, 23:05 by Cyberseller »
 

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #917 on: 16 June 2023, 03:30 »

Din 1985 si pana a disparut dictatorul am avut o singura ocupatie: calibrarea antenelor spre straini. Ai prins vremurile?

Sunt nascut dupa revolutie, dar pot sa spun ca in epoca Nastase am cam experimentat comunismul ca-n Belarusul de azi pana prin 2004.   

Capitalismul in  Romania a  aparut cam dupa 2004 dupa aderarea la NATO, cand a devenit Base presedinte si a dat drumul la investitii straine, apoi dupa aderarea la UE in 2007. Cam de atunci a crescut si nivelul de trai. Partea proasta e ca am avut de pierdut pe plan industrial, educational si cultural si societatea s-a manelizat rau de tot, poporul a devenit mai indisciplinat si totul s-a degradat social, mai ales ca multi romani buni si priceputi au emigrat.


Dar democratie reala? Sincer, cred ca in reprize s-a simtit in 1996, cand l-a batut Constantinescu pe Iliescu,  si in 2014 cand Iohannis l-a batut pe Ponta si atunci am simtit ca in sfarsit a rasarit Soarele si pe strada noastra si ca in sfarsit scapam de manelizarea perpetuata de Petrov si Pontanacul.  Credeam ca devenim ca in Germania cand vedeam o gramada de corupti arestati.

A tinut sentimentul pana in 2015, cand Necromancerul a preluat parghiile si ne-am afundat tot mai rau, iar coruptii arestati ieseau cam dupa 1-2 ani pentru buna purtare si publicat carti din inchisoare. Cel putin, pana in 2019 am mai avut o societate civica, ONG-uri si proteste pentru cauze nobile, iar Iohannis nu era un ipocrit confortabil.


In 2019, dupa ce am scapat de necromancer, am avut asa, un sentiment de usurare ca avem numai liberali la guvernare si ca ne asteapta  un deceniu prosper.

N-a fost sa fie cand a inceput pandemia, apoi razboiul.
Dar chiar si in 2020 si in 2022 am avut niste "licariri" de speranta, civism, generozitate,  bunatate intre oameni ..........s-a terminat repede in 2023 si ne-am intors parca la 2018, dar la patrat, pentru ca Iohannis insusi a ajuns mai rau ca Necromancerul, iar liberalii s-au dovedit a fi o sleahta de mafioti, iar USR-istii niste incompetenti.

Ma uit la guvernul Ciolacu de acum in 2023 si sincer, imi vine sa plang constant!
Plang ca n-am emigrat inca de cand terminasem clasa a opta, ca nu am facut isterie ca parintii sa se imprumute sa ma dea la un liceu dintr-o tara occidentala, sa fac facultate, sa muncesc si sa raman acolo permanent

Am pierdut 14 ani degeaba in tara asta urmand studiile si pregatindu-ma profesional si muncind si platind taxe, sperand la un viitor mai bun in Romania, desi ma avertizasera unii inca din 2006-2007 cand eram in clasa a VI-a ca Basescu o sa fie o dezamagire crunta,  ca eu am un potential mai mare si ca sa nu-l irosesc in tara asta care nu mai are un viitor  si ca sa fug dracului in oricare tara de la vest de Budapesta, acum ca suntem in UE. Nu i-am ascultat.

La facultate, in 2014, un profesor (unul faimos care mai apare la TV) mi-a zis ca sa plec in America cat mai repede.  Chiar am avut oportunitatea prin Work & Travel. Nu l-am ascultat.

In 2019, la un interviu,  HR-istul m-a intrebat ce dracu mai caut in tara asta.  Nu l-am ascultat.

Poftim, PATRU ANI MAI TARZIU.......aud cum imi ciocane George Simion, Sosoaca si auristii la usa.

Da. A crescut nivelul de trai din 2004 pana in 2023. Dar.........pe plan social, medical, cultural si educational ne indreptam spre evul mediu!

Ca sa nu fiu off-topic, sper ca Ucraina sa aiba un viitor democratic si liberal mai de succes.
Noi romanii, ungurii, bulgarii si sarbii l-am ratat dupa caderea comunismului.
 
« Last Edit: 16 June 2023, 04:00 by joedonald »
 

Offline coradux

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #918 on: 16 June 2023, 04:42 »
Încep să se explice unele prostii pe care le debitezi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
The following users liked or thanked this post: Korn

Offline oldshooterman

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #919 on: 16 June 2023, 20:48 »
Rusii tocmai au declarat ca daca vor fi folosite in Ucraina avioane JAS 39 Gripen si F-16 cum se lauda ucrainenii, vor ataca bazele aeriene de unde vor pleca avioanele respective, pentru care nu exista logistica in Ucraina. Si e vorba despre aeroporturi militare din Romania si Polonia in primul rand. Si nu exclud posibilitatea de a utiliza arme nucleare tactice pentru asta.
« Last Edit: 16 June 2023, 20:53 by oldshooterman »
 

Offline taxon

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #920 on: 16 June 2023, 21:44 »
Mă, dă-i la dracu... auzi la ei, nucleare.
Pînă una alta vad ca le țîțîie fundul că 200 de Merkava ar putea ajunge la haholi. Mai vechi, dar orișicît.
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #921 on: 16 June 2023, 22:17 »
Rusii tocmai au declarat ca daca vor fi folosite in Ucraina avioane JAS 39 Gripen si F-16 cum se lauda ucrainenii, vor ataca bazele aeriene de unde vor pleca avioanele respective, pentru care nu exista logistica in Ucraina. Si e vorba despre aeroporturi militare din Romania si Polonia in primul rand. Si nu exclud posibilitatea de a utiliza arme nucleare tactice pentru asta.


Nu mai panica aiurea.

1. Putin nu a zis ca va folosi arme nucleare tactice daca avioanele F-16 vor zbura in Ucraina sa bombardeze tinte rusesti.
Va bombarda strict tarile membre NATO de pe care vor decola avioanele F-16.

Si a spus ca nu va folosi arme nucleare, ci arme conventionale!

Romania va fi safe ca noi suntem prea mamaligari sa ne trimitem avioanele F-16 in Ucraina, stiind ca o sa fim primii atacati si avem populatie majoritara rusofila. Bine, treaba e ca pana se ajunge la situatia asta, noi probabil ca vom fi deja demult distrusi de guvernarea Ciolacu si de opozitia AUR-ista, agenti rusofili.

2. Mai degraba Polonia va fi in stare de asa ceva.

3. Retorica nucleara a lui Putin e ca va folosi arme nucleare numai in cazul in care Rusia sau Belarus vor fi atacate de NATO, ceea ce-i exclus sa se intample.
« Last Edit: 16 June 2023, 22:24 by joedonald »
 

Cyberseller

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #922 on: 17 June 2023, 01:48 »
Rusii tocmai au declarat ca daca vor fi folosite in Ucraina avioane JAS 39 Gripen si F-16 cum se lauda ucrainenii, vor ataca bazele aeriene de unde vor pleca avioanele respective, pentru care nu exista logistica in Ucraina. Si e vorba despre aeroporturi militare din Romania si Polonia in primul rand. Si nu exclud posibilitatea de a utiliza arme nucleare tactice pentru asta.
Care rusi? Daca o spune bufonul de Medvedev, lumea rade.
Sa ataci o tara NATO cu armament conventional, primesti ca premiu Tomahawk si F35. Daca o faci cu arme nucleare tactice, primesti ca bonus izolararea completa. Exceptand sclavii din Bielorusia, nicio tara nu va fi incantata ca un criminal de la Kremlin aduce lumea in pragul Apocalipsei.
Accept ca rusii pot folosi astfel de porcarii daca tara le este atacata, insa nu cred o iota ca le vor folosi altfel.
 

Offline axxel4you

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #923 on: 17 June 2023, 10:38 »
Nu-ti mai face griji ca stii ca nu le mai functioneaza rachetele nucleare, au ramas fara rachete, munitie, avioane si elicoptere si sa nu uitam le-au murit toti soldatii si generali pe front. Cand o sa ajungem sa fim impinsi de la spate sa trimitem trupe in Ucraina tot nu o sa-ti dai seama cat bullshit ti-a servit propaganda din west cu polonicul ala mare.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 
The following users liked or thanked this post: taxon

Offline coradux

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #924 on: 17 June 2023, 12:11 »
Nu-ti mai face griji ca stii ca nu le mai functioneaza rachetele nucleare, au ramas fara rachete, munitie, avioane si elicoptere si sa nu uitam le-au murit toti soldatii si generali pe front. Cand o sa ajungem sa fim impinsi de la spate sa trimitem trupe in Ucraina tot nu o sa-ti dai seama cat bullshit ti-a servit propaganda din west cu polonicul ala mare.
Sigur, că propaganda cu trimisul trupelor în Ucraina servită direct cu ceaunul de zdrențele putiniste nu e bulshit deloc. Da’ na, comentacii din România înțeleg mai bine situația decât elitele rusești https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-06-08/will-putin-win-the-war-in-ukraine-the-russian-elite-isn-t-convinced#xj4y7vzkg


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Offline taxon

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #925 on: 17 June 2023, 13:06 »
Pai, bine, mă, comentacule, matale ce faci, ne vîri pe gît tot niște propagandă?
Cum, Putin nu-i deja mort de bolile grave de care suferă?
Ce dracu, mă, chiar nu simțiți cînd pute a "Scînteia"?
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline coradux

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #926 on: 17 June 2023, 14:37 »
Citatele nu sunt propagandă, dar trebuie 2 neuroni ca să faci diferență între citate și “analize”.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #927 on: 17 June 2023, 19:07 »

Sigur, că propaganda cu trimisul trupelor în Ucraina servită direct cu ceaunul de zdrențele putiniste nu e bulshit deloc. Da’ na, comentacii din România înțeleg mai bine situația decât elitele rusești https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-06-08/will-putin-win-the-war-in-ukraine-the-russian-elite-isn-t-convinced#xj4y7vzkg
 

Dincolo de toate vomele lui putiniste, cam are dreptate oleaca.

Cand esti in vecinatatea unui URS turbat si flamand dupa teritorii, trebuie sa fii permanent pregatit pentru razboi si sa ai serviciul militar obligatoriu pentru a scoate din gramada aia de recruti o mana de operatori si piloti seriosi si experimentati.

Ca est-european, trebuie sa fii educat de mic copil sa consideri rusii ca fiind cei mari dusmani!


Din pacate o sa se ajunga la confruntare directa intre flancul estic al NATO si  Rusia ....nu se stie daca maine, daca la toamna, daca la anu sau peste 10-20 ani, dar se va ajunge.

Si noi romanii o sa suferim......si cam ne-o meritam pentru ca am fost idioti, lenesi si indisciplinati.  Si vom avea pierderi mari in prima faza.

Daca rusii vor incepe sa ne bombardeze ca-n Ucraina cu rachete de croaziera, rachete hipersonice si cu rachete balistice conventionale, va trebui sa ne aparam singuri pana se misca Biden si ne trimite 500,000 de soldati in Europa....sau s-ar putea sa ne trimita doar echipamente cum le trimit ucrainenilor si sa se apere mai departe pe cont propriu.
Americanii si niciun aliat membru NATO nu e obligat, potrivit art.5, sa lupte in locul tau. Sunt obligati sa te ajute doar cu echipament, provizii, avioane, tancuri, arme, munitie, eventual voluntari, dar atat.

E cam datoria ta ca cetatean sa-ti aperi tara si ca membru NATO sa-ti aperi aliatii si vecinii. Nu noi o sa mergem in Ucraina (asta se va intampla daca vor vrea englezii si americanii dispusi sa riste razboi direct cu Rusia), dar o sa fim trimisi  in Moldova, sa o ocupam sa nu o ocupe rusii primii!

Evident ca SUA si NATO nu o sa mearga pana in panzele albe sa se bata in Ucraina, nici nu o sa ne trimita in Ucraina, dar trebuie sa ne aparam de razboiul de aparare.

Americanii au realizat asta din 2004-2008 de cand au observat ca Putin nu e intr-o doaga, polonezii au realizat de prin 2014 (cand rusii anexasera Crimeea fara sa le opuna careva rezistenta) ca trebuie sa cam scoata militaria din pod si sa se disciplineze ca popor, noi abia cand am vazut Ucraina in flacari din 2022 am realizat ca scutul antiracheta nu e suficient si ca stam cam prost cu efectivele.
 
Suntem efectiv cu chilotii in vine.

Si fac pariu ca Romania va fi prima tara membra NATO atacata, pentru ca rusii stiu ca suntem un popor slab, fricos, sarac si lenes, comod, dispus sa se
predea
............nu cu balticii si polonezii o sa inceapa, ca aia care si-au dezvoltat mentalitatea de luptatori de 10-20 ani.






« Last Edit: 17 June 2023, 19:11 by joedonald »
 

Cyberseller

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #928 on: 17 June 2023, 19:41 »
Cand o sa ajungem sa fim impinsi de la spate sa trimitem trupe in Ucraina tot nu o sa-ti dai seama cat bullshit ti-a servit propaganda din west cu polonicul ala mare.
Asta, cu implicarea directa in razboi, e in meniul sosohaurilor. Vesticii nu au problema aceasta, sunt speriati cu nuclearele.
Ce sa imi spuna propaganda?
Ca armata rusa, impotmolita in Ucraina, nu este a doua armata a lumii ci una de kkt? Se vede cu ochiul liber. O adevarata superputere zdrobea Ucraina in cel mult o luna.
Ca amenintarea nucleara e doar amenintare? Cati neuroni iti trebuie ca sa realizezi ca trecerea de amenintari la fapte este imposibila daca:
1. Holocaustul planetar este asigurat.
2. Putinii sustinatori ai Rusiei nu o vor accepta.
3. Ca rusii sunt si ei oameni, iubesc viata si banii, nu moartea si viermii.

Revin la implicarea directa a romanilor in Ucraina. Cine te obliga sa lupti acolo? Conform legislatiei in vigoare, NIMENI nu te poate lua cu arcanul sa lupti in alte tari. Dimpotriva, iti este interzis sa lupti ca voluntar, fie de-o parte, fie de alta. Ba chiar ar trebui sa le multumesti ucrainenilor, caci fara rezistenta lor se umfla tarata in Putin si sansele participarii tale active la un eventual razboi cresteau vertiginos.

Nu mai uit nici pe statisticile ucrainenilor, nici ale rusilor. Concluziile le trag din realitate, una care ne arata o Rusie plecata la razbel de trei zile si care la un an jumatate de la inceputul lui nu numai ca nu a reusit sa pastreze ce a cucerit in prima luna, dar mai sta si pitita prin transee.
La razbelul de trei zile, propaganda chiar are dreptate. Altfel nu ramaneau in pana prostului, nici nu atacau haotic si nici nu se mai dedau la crime si violuri pe care doar sosohaurii le pot trece cu vederea.
 

Offline axxel4you

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #929 on: 17 June 2023, 23:03 »
Poate nu ne uitam la acelasi razboi, zici ca si-au eliberat teritoriile si i-au scos pe rusi afara din Ucraina sau doar "o sa".
 
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,