Author Topic: Razboiul Ucraina-Rusia  (Read 113443 times)

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1005 on: 26 June 2023, 22:10 »
 
Eu as zice să-ți vezi de treaba ta și să nu mai dai indicații altora ce să facă.



Si eu as zice sa incetezi atacurile la persoana si cu agresivitatea, indiferent de orientarea politica.
Si cred ca putem intretine discutii fara agresivitate.
Eu nu-i jignesc pe axxel4you si pe oldshooterman, chiar daca nu sunt de acord cu ce scriu pe aici, si am observat ca nici ei nu jignesc.

Also....mai usor cu termenul HAUR si HAUR-isti pentru ca sunt termeni rasisti si aia chiar sunt jignitori. Faptul ca ii folosesti nu te face diferit de ultranationalistii din AUR....de fapt, ai putea foarte bine sa-i votezi dupa modul agresiv in care te porti.
« Last Edit: 26 June 2023, 22:11 by joedonald »
 

Cyberseller

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1006 on: 26 June 2023, 22:13 »
privind asa in urma la desfasurarea evenimentelor .. mie asta cu Prigozhin imi pute din ce in ce mai tare a manevra fsb-ista la ordinul lui Putin.
O rebeliune armata pe propriul teritoriu, oricum ai lua-o, arata semnele de slabiciune ale liderului in toate paturile societatii.
Prigojin se bucura se simpatie dar nu au fost multi care sa il urmeze. Nici Putin nu isi permitea sa execute rebelii, din acelasi motiv.

Acu, piticu' iese cu declaratii "vitale pentru Rusia". Incearca sa isi repare gaurile din pantaloni, caci mitul liderului autoritar s-a destramat.
 

Online oldshooterman

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1007 on: 26 June 2023, 22:15 »
Fiecare cu imaginatia sa, iar a ta este foarte bogata. N-are nicio logica dar ce conteaza.
Inca unul care merge pe ideea ca a fost teatru, dar tu chiar crezi sincer ca a fost.

Varianta cu teatrul, oricum ai lua-o, tine doar la cei care vad cipuri in vaccinuri.
Adica la o gramada de analisti militari si generali din NATO, care au inceput sa se prinda despre manevra. ;D

"Sosirea lui G. Prigozhin în Belarus a tras un semnal de alarmă în SUA, Marea Britanie, Polonia, Lituania și
Ucraina. Oficialii acestor țări au informat că forțele lui Prigojin vizează Kievul.

Deja în 24 de ore, toate țările care se învecinează cu Belarus revizuiesc măsurile de securitate și se pregătesc
pentru cel mai rău scenariu: Prigozhin va muta forțele Wagner (aceștia o consideră deja de la sine
înțeles) în Belarus întărite cu soldați belaruși și va ataca Kievul.

Dacă acest lucru este adevărat, atunci cel mai mare truc grosso din toate timpurile, orchestrat de B. Putin, se desfășoară în fața
ochilor noștri. O „Maskirovka” (arta sovietică a înșelăciunii) preluată din manualele KGB
."
 

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1008 on: 26 June 2023, 22:18 »
Dupa ultimele declaratii venite din tabara americana si din tabara rusa, s-ar parea ca exista un consens - PRIGOJIN si WAGNER trebuie sa dispara!

Americanii realizeaza ca Rusia ar deveni mult mai instabila daca Prigojin ar ajunge dictator prin lovitura de stat si ar prelua controlul armelor nucleare.
Ba chiar solicita extradarea lui daca ajunge intr-o tara care are acord cu SUA.

Putin nu prea pare sa-l ierte pe Prigojin si zice ca wagneristii care s-au oprit in ultima clipa au luat o decizie buna si ca majoritatea mercenarilor au trait in intuneric.


Cam asta e, oricat imi doresc ca Putin sa dispara din peisaj, pana si americanii il prefera pe el decat pe Prigojin, din motive lesne de inteles.....Putin e un pasivo-agresiv flegmatic care doar latra, dar e mult mai manierat si mai rational si o arde elitist. Plus ca sistemul sau e corupt,  de aia nici nu da roade operatiunea sa speciala in Ucraina.
Iar americanii prefera asa decat un Prigojin ce ar eficientiza sistemul de aparare si armata Rusiei in atacarea Ucrainei.

Prigojin, care e un taliban in adevaratul sens al cuvantului, ar fi capabil sa foloseasca arme nucleare asupra Ucrainei si ar intra instant in razboi cu NATO. Nici Xi nu-l vrea.

Nu-i genul ala de lider iubitor de materialism, iar astia sunt periculosi.

Putin este un materialist, de aia e de preferat el decat Prigojin.

Post Merge: 26 June 2023, 22:25
Fiecare cu imaginatia sa, iar a ta este foarte bogata. N-are nicio logica dar ce conteaza.
Inca unul care merge pe ideea ca a fost teatru, dar tu chiar crezi sincer ca a fost.

Varianta cu teatrul, oricum ai lua-o, tine doar la cei care vad cipuri in vaccinuri.
Adica la o gramada de analisti militari si generali din NATO, care au inceput sa se prinda despre manevra. ;D

"Sosirea lui G. Prigozhin în Belarus a tras un semnal de alarmă în SUA, Marea Britanie, Polonia, Lituania și
Ucraina. Oficialii acestor țări au informat că forțele lui Prigojin vizează Kievul.

Deja în 24 de ore, toate țările care se învecinează cu Belarus revizuiesc măsurile de securitate și se pregătesc
pentru cel mai rău scenariu: Prigozhin va muta forțele Wagner (aceștia o consideră deja de la sine
înțeles) în Belarus întărite cu soldați belaruși și va ataca Kievul.

Dacă acest lucru este adevărat, atunci cel mai mare truc grosso din toate timpurile, orchestrat de B. Putin, se desfășoară în fața
ochilor noștri. O „Maskirovka” (arta sovietică a înșelăciunii) preluată din manualele KGB
."

Sa deschida un nou front in Belarus?
Ca sa ce?
Sa moara secerati de armamentul occidental al ucrainenilor?  Nordul Ucrainei e demult bine intarit.

Cred ca sunt alte motive de l-au trimis pe Prigojin in Belarus. E posibil acum ca varianta asasinatului sa fie plauzibila, ori sa incerce sa-l inlocuiasca pe Lukaka si sa-l foloseasca pe post de sperietoare in anii urmatori, acu ca sunt arme nucleare.


Sa atace Wagner nordul Ucrainei dinspre Belarus......o prostie!

« Last Edit: 26 June 2023, 22:27 by joedonald »
 

Online oldshooterman

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1009 on: 26 June 2023, 22:34 »
"În fragmentul audio de 11 minute postat pe rețelele sale de socializare de liderul organizației paramilitare Wagner, G. Prigozhin, el a subliniat:

- În colaborare cu Lukașenko, căutăm o soluție pentru continuarea lucrării lui Wagner.
- A fost o formă de protest a întregului Wagner, care nu a vizat guvernarea țării și schimbarea puterii. Nu am vrut să-l răsturn pe B. Putin!
- Trupele mele au avansat 700 km într-o zi și au ajuns la 200 km de Moscova. Când am ajuns la Moscova, am înțeles că va fi vărsare de sânge și am decis că protestul nostru este suficient. Nici un rus nu a fost ucis pe teren.
- Apelul lui Lukașenko a fost făcut în momentul în care un grup dintre noi sosise la o intrare în Moscova și era gata să-l preia.

-Singurul lucru pe care îl regret sunt băieții din forțele aeriene care s-au pierdut, dar a trebuit să întoarcem focul, în autoapărare."

Game over.
 

Cyberseller

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1010 on: 26 June 2023, 22:50 »
Adica la o gramada de analisti militari si generali din NATO, care au inceput sa se prinda despre manevra. ;D

"Sosirea lui G. Prigozhin în Belarus a tras un semnal de alarmă în SUA, Marea Britanie, Polonia, Lituania și
Ucraina. Oficialii acestor țări au informat că forțele lui Prigojin vizează Kievul.

Deja în 24 de ore, toate țările care se învecinează cu Belarus revizuiesc măsurile de securitate și se pregătesc
pentru cel mai rău scenariu: Prigozhin va muta forțele Wagner (aceștia o consideră deja de la sine
înțeles) în Belarus întărite cu soldați belaruși și va ataca Kievul.

Dacă acest lucru este adevărat, atunci cel mai mare truc grosso din toate timpurile, orchestrat de B. Putin, se desfășoară în fața
ochilor noștri. O „Maskirovka” (arta sovietică a înșelăciunii) preluată din manualele KGB
."
Atunci explica declaratatia idolului tau din aceasta seara: amnistie totala pentru "patriotii" din Wagner care semneaza cu Ministerul Apararii si urmarire penala pentru tradatorii care il urmeaza pe Prigojin (marea majoritate, din cate se aude).
Si inca o data te intreb: ce au castigat cei doi din aceasta  „Maskirovka”, cum ii spui tu? Lui Putin i s-a spulberat mitul liderului suprem care controleaza totul si Prigojin este acum un refugiat care risca sa isi piarda mercenarii.

Occidentalii, in marea lor majoritate, au fost mai degraba prudenti in a da verdicte. Conteaza mai putin pentru Piticul criminal ce cred acestia, dar toti supusii lui tocmai au realizat ca nu este invincibil.

Se anuntase ca un discurs vital pentru Rusia, dar totul s-a redus la o banala oferta pentru mercenarii Wagner. Nu stiu daca doar eu am impresia ca inca nu este liniste in Rusia si criminalul inca are maro in nadragi.
Fac o paranteza aici: nici Prigojin nu este un sfant. Toti interlopii care s-au imbogatit in Rusia sub domnia lui Putin sunt cel putin la nivelul sefului la acest capitol. Cum au spus multi: daca Afganistanul este imposibil de guvernat, Rusia este imposibil de civilizat.

« Last Edit: 26 June 2023, 23:00 by Cyberseller »
 

Offline astateofmind

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1011 on: 26 June 2023, 22:53 »
Game over.

Hilar. Merci pentru portia de ras.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline coradux

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1012 on: 26 June 2023, 23:03 »
 
Eu as zice să-ți vezi de treaba ta și să nu mai dai indicații altora ce să facă.



Si eu as zice sa incetezi atacurile la persoana si cu agresivitatea, indiferent de orientarea politica.
Si cred ca putem intretine discutii fara agresivitate.
Eu nu-i jignesc pe axxel4you si pe oldshooterman, chiar daca nu sunt de acord cu ce scriu pe aici, si am observat ca nici ei nu jignesc.

Also....mai usor cu termenul HAUR si HAUR-isti pentru ca sunt termeni rasisti si aia chiar sunt jignitori. Faptul ca ii folosesti nu te face diferit de ultranationalistii din AUR....de fapt, ai putea foarte bine sa-i votezi dupa modul agresiv in care te porti.
Tare îți mai place să te “auzi vorbind” . Ai fi fost bun de secretar de partid în perioada pe care n-ai trăit-o dar o admiri.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Online oldshooterman

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1013 on: 26 June 2023, 23:13 »
Si inca o data te intreb: ce au castigat cei doi din aceasta  „Maskirovka”, cum ii spui tu?
Man, textul e intre ghilimele, sa fac ghilimelele rosii ca sa le vedeti? Si stii ce inseamna un text intre ghilimele? Inseamna ca mesajul e preluat de la altcineva, nu e ideea mea.

Daca vrei detalii, cauti pe Sky News declaratia si comentariile mai detaliate ale fostul șef al Statului Major al Regatului Unit, Lord Dunnatt.
 

Cyberseller

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1014 on: 27 June 2023, 00:17 »
Cand preiei un text, ti-l asumi. Pe forumul acesta nu l-a folosit Dunnatt, ci tu.

Tot incerci sa iti speli idolul, dar nu prea merge. Conteaza prea putin ce credem noi, ci ce cred rusii, ori ei au vazut o ditamai rasmerita in interiorul propriei tari. Nu NATO ameninta Moscova, ci rusi get-beget, eroii lor de pe front.
Cu rahatul de mesaj din noaptea aceasta (trecut de ora 23 la Moscova), Putin doar a incearcat disperat sa isi repare nadragii ciuruiti. Sa spuna poporului ca inca este viu si respira si ca are fraiele in maini. Oferta o putea foarte bine transmite prin sclavii lui.

Si cam data dracului „Maskirovka” asta, caci de doua zile Prigojin practic a desfiintat toate gogosile indrugate de Putin de la inceputul razboiului. Poporul rus a aflat la el ca galusca cu Ucraina in NATO, invocata de Putin, este doar o minciuna, ca operatiunea speciala nu se desfasoara normal, cum spune liderul, ci ca este un dezastru, ca Ministerul Apararii raporteaza mult mai putine pierderi decat sunt in realitate si ca aceste cifre trucate sunt la randul lor trucate de canalele media, ca in Moscova troneaza doar corupti care au o mare durere in cur fata de poporul rus.
Asta nu e „Maskirovka”, e ruleta ruseasca.
« Last Edit: 27 June 2023, 00:20 by Cyberseller »
 

Offline astateofmind

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1015 on: 27 June 2023, 09:44 »
Si se pare ca Putin va lua capul lui Prigozhin pt tradare oricum.

Oricum o dai sa spui ca e o manevra a rusilor este cam aberant. Ca sa ce? Sa demonstrezi cat de slabi sunt Rusii si cat de instabila este situatia?

Ce ramane in memoria tuturor este ca o grupare militara a ajuns pana aproape de Moscova in mars impotriva lui Putin. Ceea ce spune FOARTE multe.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline coradux

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1016 on: 27 June 2023, 13:27 »
Cam cu cât chef vor lupta acum wagnerienii?
O altă aberație rostogolită de moldovanii pro-ruși e că Putin joacă șah 5D și că printr-o mișcare genială a mutat armata Wagner la 100 de kilometri de Kiev.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Offline astateofmind

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1017 on: 27 June 2023, 13:55 »
Deah, ca daca-i muta in mod normal, fara „Maskirovka” (rofl) ii cadeau ouale. Lasa ca i-au cazut asa de tot.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Ciocanul

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1018 on: 27 June 2023, 16:31 »
Pe front se avanseaza in toate directiile. Rusii se retrag grupat, nu a fost inca nici o lovitura serioasa. Si asta face parte tot din sahul 8D a lui Putin ?
 

Cyberseller

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1019 on: 28 June 2023, 05:32 »
Deah, ca daca-i muta in mod normal, fara „Maskirovka” (rofl) ii cadeau ouale. Lasa ca i-au cazut asa de tot.
Personajul cheie si salvatorul Moscovei.  ;D