Author Topic: Razboiul Ucraina-Rusia  (Read 109425 times)

oldshooterman and 10 Guests are viewing this topic.

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1050 on: 07 July 2023, 12:35 »
Serios, tu chiar crezi tâmpeniile astea cu Rusia care duce un război de zeci de ani împotriva NATO, ca să ce? 


Sent from my iPhone using Tapatalk
Rusia nu a fost in stare sa ia un sfert din Ucraina dar il bate pe Nato.

Marsh mah de aici.
 


Voi doi stiti sa cititi?   Am zis eu ceva de invadat?

NU!
Am zis doar DISTRUS!

Adica, doar sa ne bombardeze cu rachete, atata tot!
Quote

Tu ori fumezi ceva dubios ori te crezi mare troll care sub masca anti-Putin tot încearcă să umfle Rusia la nivel NATO

Eu te suspectez mai degraba pe tine. Pe langa faptul ca nu discerni informatia de propaganda.  Ca propaganda e din ambele parti.

Te invit sa vizitezi centre militare din Romania. O sa realizezi ca toate sunt niste sinecuri si ca singuri, pe cont propriu, nu avem nicio sansa sa ne aparam de rachetele rusesti daca nu intervin americanii sa se bata cu rusii.  Pe langa faptul ca noi avem lideri ca alde Ciolacu si Ciuca.....mai degraba i-as suspecta pe astia ca agenti ai KGB-ului si tradatori de tara decat pe Simion si Sosoaca care sunt pusi de CIA sa distruga imaginea Rusiei in Romania.

Pe hartie, toata lumea poate sa spuna ca stam bine la aparare. In realitate, daca maine la ora 6 dimineata, da Putin cu cateva rachete, nu o sa stim ce sa facem, ba incepem sa intram in panica, ba o sa irosim munitie de milioane de dolari, ratand rachetele rusesti. O sa fie oroare cand o sa vedem Bucurestiul bombardat ca Kievul.
https://www.globalfirepower.com/country-military-strength-detail.php?country_id=romania

Btw: ce se mai aude de corvetele alea frantuzesti? Ce se mai aude de submarinele alea?

De ce nu fac PSD si PNL eforturi sa construiasca cazarmi, scoli militare, mai multe scoli de piloti, mai multe scoli de artileristi,  sa impuna stagiu militar obligatoriu   pentru toti tinerii cu conditie fizica optima, inclusiv pentru femei?  Vorba aia, ai six packs ca barbat sau 9-6-9  ca femeie si te lauzi pe TikTok si Instagram cu formele alea, mars in armata in loc sa te irosesti prin cluburi de fita.
De ce nu se construiesc fabrici de munitie pentru HIMARS si PATRIOT?

Pana sa acuzam AUR, eu zic mai bine sa ne uitam la partidele care ne conduc de 30 ani si ne-au adus in situatia deplorabila in care ne aflam, incepand cu Iliescu si terminand cu Iohannis. Intre timp,  Polonia are armata cu ani lumina mai pregatita si are o economie capitalista mult mai avansata, ca polonezii au stiut sa voteze numai partide de dreapta. Nu partide de stanga ca PSD si partide de pseudo-dreapta (cum au fost PNL si PDL).


Ma apuca nervii cand va vad ca acum 5 ani injurati PSD-ul, iar acum ati fi in stare sa-l votati ca sa nu iasa AUR. Eu nu o sa cad in plasa asta si o sa prefer sa stau acasa sau sa imi anulez votul.

Ca pana la urma, Pesedeaua e satana suprema, aia ne-a adus in stadiul de euglena verde in care ne aflam.
 
« Last Edit: 07 July 2023, 13:06 by joedonald »
 

Offline coradux

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1051 on: 07 July 2023, 14:58 »
Nu pot face în așa fel încât să nu mai primesc atenționare pe mail că shoshohauristu’ deghizat a aberat din nou? Mi-e teamă că de curiozitate îi dau unblock și-mi strică ziua cu imbecilități infantile.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Offline astateofmind

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1052 on: 07 July 2023, 19:22 »

Voi doi stiti sa cititi?   Am zis eu ceva de invadat?

NU!
Am zis doar DISTRUS!

Adica, doar sa ne bombardeze cu rachete, atata tot!

Si unde am zis eu de invadat? Am zis ca "bate NATO". Asta include si distrus.

Si nu, daca ar avea capacitatea sa distruga ceva ar distruge Kiev ...
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1053 on: 07 July 2023, 19:24 »
Nu pot face în așa fel încât să nu mai primesc atenționare pe mail că shoshohauristu’ deghizat a aberat din nou? Mi-e teamă că de curiozitate îi dau unblock și-mi strică ziua cu imbecilități infantile.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nu te opresti pana nu o sa te dea careva in judecata pentru calomnie. Ai merita sa scoti mii de euro din buzunar pentru acuzatii nefondate, si atunci sa vezi cum ti-ar iesi din cap apelativele "shoshohauristu" si "haurist" (pe langa faptul ca sunt apelative rasiste si ti-ai cam putea lua amenda pentru rasism), desi n-am votat in viata mea AUR si nici nu o sa votez asa ceva.......ba acuzandu-ma pe nedrept ca sunt kgb-ist, cu toate ca mi-e greata de stilul de viata moscovit si de tot ce este chirilic.

Si eu as putea acum sa te fac "PSD-ist", ca nu zici nimic de cel mai corupt partid care a condus tara in ultimii 30 ani si ca ne-a adus in starea actuala, inclusiv de stramosul sau PCR.

 

 
« Last Edit: 07 July 2023, 19:28 by joedonald »
 

Offline coradux

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1054 on: 07 July 2023, 19:27 »
Să-i explice cineva tovarășului ce înseamnă “Ignore” să nu se mai obosească să citeze


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1055 on: 07 July 2023, 19:31 »

Voi doi stiti sa cititi?   Am zis eu ceva de invadat?

NU!
Am zis doar DISTRUS!

Adica, doar sa ne bombardeze cu rachete, atata tot!

Si unde am zis eu de invadat? Am zis ca "bate NATO". Asta include si distrus.

Si nu, daca ar avea capacitatea sa distruga ceva ar distruge Kiev ...

Nu bate NATO.

N-are cum ca Rusia sa bata NATO. Cum nici Ucraina n-a fost batuta.

Doar ca o sa provoace morti, raniti, distrugeri....iar eu chiar nu-mi doresc sa traiesc cu panica ca poate intr-o zi imi va pica o racheta ruseasca pe locuinta mea. Sau sa-mi vad vecinii facuti zob. Numai  zgomotul bombardamentului rusesc auzit de la departare m-ar inspaimanta.

Si asta din cauza unora de la conducere care nu se grabesc sa intareasca sistemul de aparare capabil sa intercepteze rachete rusesti hipersonice Kinjal si rachetele balistice.
Trebuia demult sa ne pregatim!


Ce avem acum nu este SUFICIENT! Ma rog,  ce am acum in tara mea, ca despre tine stiu ca esti in America si te doare la banana daca Rusia bombardeaza Romania.  Tu probabil ca o sa te scarpini la momite si o sa mananci popcorn cum tara ta  iti este bombardata si o sa vezi pe burtiera - Razboiul NATO-Rusia din Europa de Est, ziua 13. Rusia a mai bombardat Bucurestiu cu 50 rachete. 30 au fost deviate, dar 20 au cazut si au provocat zeci de morti si sute de raniti.

Chestii din astea pe care le vedem si in Ucraina de un an si jumatate.


Asta in vreme ce Biden tot o sa dea asigurari cu "ajutam Romania si Polonia cu arme, dar descurcati-va singuri baieti, ca eu trupe de americani nu va trimit sa lupte pentru voi".

Bineinteles ca adormitul de la Cotroceni o sa bage mobilizare obligatorie, o sa ne inroleze, o sa ne bage in cazarmi...........bla, bla , bla.........si la noapte, cand dormim..........BUM-BUM-BUM......rachetele rusesti au facut tocanite   toata floarea varstei din tara.
Pentru ca adormitul de la Cotroceni nu s-a gandit ca intr-un razboi NATO-Rusia, cazarmile si bazele militare sunt primele tinte vizate de rachetele rusesti, nu mai spun de aerodromuri si aeroporturi. Si dupa ce termina rusii cu ele, o sa treaca si la mall-uri, parcuri, scoli....din astea, cum au procedat si in Ucraina.

Da, o sa ne batem cu mitraliere in fata rachetelor rusesti, cu tancuri Abrams si fieratanii F-16 la suprapret...........cand tot ce ne trebuia noua erau mai multe sisteme de lansatoare Patriot, mai multe sisteme radar, 2-3 "scuturi antiracheta" (pe langa ala de la Deveselu) si fabrici de munitie pentru lansatoare Patriot, plus fabrici de rachete hipersonice.

Tu crezi ca o sa ne lase americanii sa dam cu Himars in Rusia, cu riscul izbucnirii unui razboi nuclear? NU-I PREA LASA PE UCRAINENI, ba le fac observatie de fiecare data cand incearca.
« Last Edit: 07 July 2023, 19:43 by joedonald »
 

Cyberseller

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1056 on: 07 July 2023, 19:57 »
Vezi ca este o mare sincopa in logica ta. Rusia folosea de anul trecut "nucleara" tactica daca nu primeau avertismentul cel mai serios ca astfel se trece linia rosie si ca NATO va interveni direct in conflict.
Nu o sa loveasca niciun stat membru NATO, caci din momentul acela are zilele numarate. Chiar zile, nu luni sau ani.
 

Offline astateofmind

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1057 on: 07 July 2023, 20:48 »
@joedonald mai bine ai tacea.

Ai zis, textual, "Am zis doar DISTRUS!"

Tu ai idee ce inseamna ca Rusia distruge nato? Nu, nu inseamna ca trimite cateva rachete. A distruge e mai rau decat a bate. Invata limba romana.

Si nu, daca ar ataca un membru NATO s-ar activa tratatul instantaneu si toata alianta ar fi gramada pe Rusia. America nu ar avea cum sa nu se implice TOTAL in conflict.

Esti cam pe langa, rau.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Adi

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1058 on: 07 July 2023, 20:58 »
Don't feed the trolls!
 

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1059 on: 08 July 2023, 09:58 »
Vezi ca este o mare sincopa in logica ta. Rusia folosea de anul trecut "nucleara" tactica daca nu primeau avertismentul cel mai serios ca astfel se trece linia rosie si ca NATO va interveni direct in conflict.
Nu o sa loveasca niciun stat membru NATO, caci din momentul acela are zilele numarate. Chiar zile, nu luni sau ani.

Esti sigur ca e o chestiune de cateva zile? 

Rusia are teritoriu vast de  17,098,242 Km², cu o armata de 1 milion de soldati, 2 milioane de rezervisti, cu 46 milioane de rusi fit for service,  cu rezerve de 80 miliarde de barili de petrol , 700 miliarde de metri cubi de gaz, 4000 de aeronave (ce-i drept, pica ca mustele), 12 000 de tancuri, 151, 000 de vehicule blindate si de transport, mii de piese de artilerie. 600 de nave, 60 de submarine  si un portavion.

Spune-mi tu cum pui Rusia cu botul pe labe in cateva zile. Nu trebuie sa imi spui efectivele NATO, le stiu..... NATO are cu siguranta o armata mai mare, mai multe nave, aeronave si vehicule blindate.  Dar problema e ca nu are cum sa dureze cateva zile cand:
1. unele state membre NATO s-ar putea sa nu se bage sa apere Europa de Est (Turcia mai ales, Germania, Olanda, Franta care e intr-o criza acum si mi-e sa nu fie orchestrata special)
2. SUA au  cucerit un teritoriu mai mic, Irakul, in 2 saptamani acum 20 ani, dar chiar si asa, au trebuit apoi sa cheltuiasca 1 trilion de dolari pentru a mentine stabilitatea acolo pentru 10 ani dupa insurgente, fara a mai pune operatiunile anti-ISIS.

Estimativ, daca va incepe razboiul si va fi conventional, poate si asimetric cu Rusia, ca sigur va implica drone si atacuri cu rachete conventionale la distanta, va dura 5-10 ani sa punem Rusia cu botul pe labe.  Hai minim 2-3 ani daca iese de o revolutie la Moscova si populatia rusa iese in strada impotriva lui Putin.
Vom avea pierderi chiar si asa si vor trece zeci de ani sa ne recuperam economic dupa un asemenea razboi.
Problema e ce se va intampla daca intra si China in hora si ataca Taiwanul, Coreea de Nord bombardeaza Coreea de Sud si Japonia, Iranul bombardeaza Israelul si India si Pakistan se iau la tranta....asa, printr-un complot de o dimineata.
Ghici ce, SUA vor trebui sa-si disperseze fortele pentru a duce razboaie pe mai multe fronturi.  Noi va trebui sa ne descurcam pe cont propriu la aparare.
Si Rusia o sa provoace distrugeri.
Rusia si China + Iran au resurse sa duca un razboi mondial conventional pentru 20-30 ani.
Si da, prefera sa-si arda toate rezervele de combustibil pe razboi decat sa le cedeze de bunavoie Vestului, fie si prin comert.
Chiar si daca le ocupam in 10 ani, o sa ne lovim cu criza globala de combustibil.

@joedonald mai bine ai tacea.

Ai zis, textual, "Am zis doar DISTRUS!"

Tu ai idee ce inseamna ca Rusia distruge nato? Nu, nu inseamna ca trimite cateva rachete. A distruge e mai rau decat a bate. Invata limba romana.
Si nu, daca ar ataca un membru NATO s-ar activa tratatul instantaneu si toata alianta ar fi gramada pe Rusia. America nu ar avea cum sa nu se implice TOTAL in conflict.
Esti cam pe langa, rau.

Da @astateofmind , stiu ce inseamna  Rusia distruge NATO - distruge infrastructura, distruge scoli, distruge mall-uri, distruge benzinarii, efectiv rachetele rusesti ne vor aduce in starea Ucrainei.
Si asta ar insemna ca  o sa ne ia decenii bune ca sa ne revenim la nivelul actual, si asta cu inflatia de acum.
Razboiul cu Rusia ne-ar afecta economic enorm, pe langa distrugerile de trilioane de dolari provocate de rachetele rusesti..................ghici ce, rusii nu vor da nicio copeica sa ne despagubeasca, ca nu vor avea de unde!
Cat despre implicarea totala a  Americii, ia in calcul ca China, Iran si Coreea de Nord ar putea intra si ele in hora. Asta ar prelungi razboiul si ar mari gradual nivelul de distrugere si bilantul victimelor.
« Last Edit: 08 July 2023, 10:12 by joedonald »
 

Cyberseller

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1060 on: 08 July 2023, 16:32 »
Esti sigur ca e o chestiune de cateva zile? 

Rusia are teritoriu vast de  17,098,242 Km², cu o armata de 1 milion de soldati, 2 milioane de rezervisti, cu 46 milioane de rusi fit for service,  cu rezerve de 80 miliarde de barili de petrol , 700 miliarde de metri cubi de gaz, 4000 de aeronave (ce-i drept, pica ca mustele), 12 000 de tancuri, 151, 000 de vehicule blindate si de transport, mii de piese de artilerie. 600 de nave, 60 de submarine  si un portavion.

Spune-mi tu cum pui Rusia cu botul pe labe in cateva zile. Nu trebuie sa imi spui efectivele NATO, le stiu..... NATO are cu siguranta o armata mai mare, mai multe nave, aeronave si vehicule blindate.  Dar problema e ca nu are cum sa dureze cateva zile cand:
Daca rusii folosesc armament nuclear tactic in Ucraina, NATO va raspunde atacand trupele rusesti din Ucraina.

Cealalta varianta nu trebuie luata in considerare pentru ca rusii nu sunt atat de tampiti sa atace o tara NATO, nici ca NATO sa atace Rusia.

Oricum, in ambele variante sunt chestiuni de ore pana cand rusii sunt maturati, doar ca in varianta a doua i-au si toata planeta dupa ei. Dincolo de retorica si cacealma, rusii nu se vor folosi de armamentul nuclear. Ei vor teritorii, sa se bucure de averile lor imensi si nu sa terraformeze pamantul pentru gandaci.

 

Offline Ciocanul

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1061 on: 08 July 2023, 20:46 »
Vor lua multi dupa ei dar in nici un caz toata planeta. Bombele nucleare au nevoie de multa mentenanta si resurse ca sa le tii in "forma". Orice bomba produsa avea dupa unele calcule cam 12 ani de viata dupa care trebuie schimbari de componente foarte scumpe. Nu mai zic de vectori(rachete, portavioane, submarine) ca si acolo ai alta bataie de cap si sunt praf.
Si unde sa dea ? Cel mai probabil ar da una mica si tactica in Ucraina sa vada reactia NATO. Trecem peste faptul ca daca bate vantul spre Moscova o sa fie distractiv ca acolo merge norul radioactiv. Cel mai probabil se gandeste ca NATO nu are sange in instalatie sa raspunda. Dar are sange in instalatie ! I s-a spus foarte clar cu subiect si predicat ce o se intample daca da cu o tactica in Ucraina. In noaptea urmatoare 300 de avioane se ridica din toate bazele NATO si au doua tinte la alegere. Fie piseaza toate trupele din zonele ocupate fie scufunda toata flota aia amarata din Marea Neagra.
Dupa aia ? Il tine pe Putin sa dea ordine sa lanseze Black Hand-ul ? Nu cred. Rusia va terminata complet ca si natiune. In momentul ala intreaga forta NATO va vana orice submarin, avion, etc ..orice rus capabil sa tina si o prastie in mana. Va fi metodic decimata orice forma de rezista ruseasca. India, China si chiar Iran vor sta ingrozite de o parte. Si eu nu sunt sigur ca Putin ar avea o sustinere 100% din partea armatei sa declanseze asa ceva.
 

Offline coradux

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1062 on: 08 July 2023, 21:33 »
India în afară de luat petrol și gaze de la ruși pe care să le plătească la Paștele Cailor nu are niciun interes în a susține Rusia cu economia ei de căcat. Niciun rupt in cur nu visează să se asocieze cu alt rupt in cur. Iar de câțiva ani multe fabrici din China s-au mutat in India datorită creșterii nivelului de trai din China și implicit a salariilor. Cât de mult ar susține India Rusia s-a văzut din felul in care Modi și Biden țopăiau pe pajiște ținându-se de mână.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Cyberseller

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1063 on: 09 July 2023, 06:46 »
Eu m-am referit strict la scenariul in care NATO ataca conventional teritoriul Rusiei, sau invers. Teritoriile ciordite de la ucraineni nu sunt rusesti. Stiu si rusii foarte bine, dar prin metoda aceasta si-au intins duhoarea peste doua continente.

In scenariul cu nucleara tactica in Ucraina, NATO intervine direct in razboi si Rusia pierde sustinere Chinei. De fapt, in afara de sclavii lor, gen Bielorusia, pierde sustinerea tuturor. Desi Old invoca povesti, chinezii, foarte evazivi altfel, au fost foarte clari in privinta acestui scenariu.

In scenariul in care razboiul se muta pe teritoriul recunoscut al Rusiei sau al NATO, ei bine, atunci este timpul sa ne facem rugaciunile pentru ca un holocaust nuclear este iminent. Toti isi vor arma focoasele si este suficient sa fie lansata o singura racheta pentru ca restul o va urma. Sunt suficiente pentru a distruge viata de mai multe ori. Fericiti sunt cei loviti direct, caci vor muri rapid. Ceilalti vor muri lent inghitind radiatii si admirand iarna nucleara care se va instala pentru ani buni pe pamant. Nici bogatanilor ascunsi prin buncare nu le va fi bine, caci una este sa controlezi o lume la lumina soarelui, etalandu-ti bogatia, si cu totul alta este sa traiesti ca sobolanii.

Intelegeti odata ca arma aceasta este atat de distructiva incat si cei mai dementi dintre cei mai dementi vor ezita sa o foloseasca. Distanta de la retorica la actiune este prea mare chiar si pentru rusi. Sunt disperati si se folosesc de retorica nucleara doar ca bau-bau pentru unii mai slabi la minte si inger. Si sunt destui care pica in capcana lor.
 

Offline coradux

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1064 on: 09 July 2023, 08:12 »
Eu cred sincer că treaba cu servieta nucleară și butonul roșu e o poveste pentru adormit copiii. Din punct de vedere tehnic dar mai ales din punct de vedere al siguranței ar fi o imbecilitate. Aș accepta totuși că ar putea face parte dintr-un proces mai amplu pe partea de identificare și confirmare.


Sent from my iPhone using Tapatalk