Author Topic: Razboiul Ucraina-Rusia  (Read 109491 times)

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

Offline KodiaK

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1215 on: 27 August 2023, 00:51 »
Nici un roman care a vazut cum a evoluat Romania de la revolutie nu vrea sa lupte pentru corupti care ne conduc, nici ei nu vor sa se riste sa aibe un conflict cu rusi si imediat cum li se va oferi ocazia vor schimba placa.
Deci daca Rusia ar ataca Romania si tu ai avea optiunea unica de a alega de partea carei tabere sa lupti, ai alege cu constiinta impacate tabara ruseasca? (Fuga din tara nu este o optiune)

Prefer de 100 de ori coruptii de aici decat sa ajung sluga unui dictator dezaxat care ma poate trimite in Siberia doar pt ca m-am uitat ciudat pe strada la cineva.
Prefer de 100 de ori libertatile din democratie (asa inexistente cum ziceti voi ca sunt) decat cele dintr-un stat comunist.
Nu exista tara in lumea asta unde regimul comunist sa fie un real succes.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Cyberseller

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1216 on: 27 August 2023, 04:37 »
Nici un roman care a vazut cum a evoluat Romania de la revolutie nu vrea sa lupte pentru corupti care ne conduc
https://www.transparency.org/en/cpi/2021/index/hun

Vezi clar acolo evolutia unei tari din UE care si-a tras despot pe persoana fizica. Noi, cu suisuri si coborasuri, am cam inceput sa le luam fata la multe capitole. Stam foarte prost la coruptie doar daca ne raportam la UE. La nivel mondial, nu stam chiar rau.
Cat priveste evolutia Romaniei de la Revolutie, doar aspirantii la salariul minim si marii corupti nu vad (sau nu "vad", in cazul ultimilor) progresul imens facut de Romania de cand a aderat la UE si NATO. Nu vad nici liderii sosohaurilor, dar astia sunt pe statele de plata ale lui Putin si misiunea lor este de a aspira idiotii utili din patrie si a acoperi visele umede ale marilor corupti din celelalte partide de a fi implementat in Romania sistemul rusesc care musteste de coruptie.

Cu indicele lor de coruptie si problemele interne, Ucraina nu pupa UE si NATO in secolul acesta. Un mare rahat livrat de Putin, caci nu putea spune ca intentia reala era de a le ciordi teritorii si a transforma tara in Bielorusia 2.
Mult mai calificata este Georgia, dar au avut rusii grija sa le calce in picoarele aspiratiile.

Cum coruptia merge unsa cu dictatura, nici la capitolul drepturi nu iesim din schema.
https://www.economist.com/graphic-detail/2023/02/01/the-worlds-most-and-least-democratic-countries-in-2022?fsrc=core-app-economist&fbclid=IwAR1tgwLa2MfKrr6LLYCeM4mBd-gVZf23JHbsnm1504ZJxuO8UGx3seLktj4

Imbunatatirea sau inrautatirea acestor indici tine si de noi. De exemplu, putem vota haur sa ne scoata din UE si NATO, ne mananca rusii si rezolvam definitiv problema drepturilor civile, a libertatilor si a prosperitatii. Iesi in strada, 15 ani parnaie sa te linistesti.



« Last Edit: 27 August 2023, 04:52 by Cyberseller »
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1217 on: 27 August 2023, 12:18 »
Nici un roman care a vazut cum a evoluat Romania de la revolutie nu vrea sa lupte pentru corupti care ne conduc, nici ei nu vor sa se riste sa aibe un conflict cu rusi si imediat cum li se va oferi ocazia vor schimba placa.
Deci daca Rusia ar ataca Romania si tu ai avea optiunea unica de a alega de partea carei tabere sa lupti, ai alege cu constiinta impacate tabara ruseasca? (Fuga din tara nu este o optiune)

Prefer de 100 de ori coruptii de aici decat sa ajung sluga unui dictator dezaxat care ma poate trimite in Siberia doar pt ca m-am uitat ciudat pe strada la cineva.
Prefer de 100 de ori libertatile din democratie (asa inexistente cum ziceti voi ca sunt) decat cele dintr-un stat comunist.
Nu exista tara in lumea asta unde regimul comunist sa fie un real succes.


Daca tu vrei sa mori  pentru o democrație coruptă și pentru averile lui Ciolacu, Iohannis, Videanu sau Simion, go for it, eu n-aș ridica un deget pentru țara care în 18 ani a ajuns de la premierul nr. 60 la premierul nr. 70 , iar  ,,aia e" ,,las-o așa" , ,,atâta s-a putut" au ajuns versuri de melodii.

De ce ai muri pentru niște corupți, nu te înțeleg, când de fapt ar trebui să-i trimitem pe ei în prima linie, și apoi pe bombardieri și pe preoții care au căpușit bani public ani la rând.

AMBELE, ȘI DICTATURA ȘI DEMOCRAȚIA CORUPTĂ SUNT NOCIVE!
Totuși, eu nu știu dacă într-o dictatură:

-femeile nasc pe trotuar și mor pacienți de la malpraxis
-tinerii ard în cluburi, stațiile GPL îți explodează în cap și nimeni nu răspunde penal
-se stă cu șantiere 20-30 ani
-politicienii de tip Dragnea, Voiculescu sau Udrea care fură milioane stau numai doi ani la pârnaie
-stai la coadă, toată lumea își bate joc de tine dacă vrei să fii cinstit și onest,  și ești obligat să dai șpagă
-tinerii o ard drogați și beți și omoară pietoni, se alege doar cu 2 ani și polițiștii sunt doar pe căpușit amenzi
-bombardierii fac legea pe străzi și  depravații sunt dați drept modele la TV

Dictatura are și ea câteva beneficii, pentru că vrea să mențină ordinea și disciplina, ori asta VREAU EU! Pentru că m-am cam săturat de anarhie.
Ori dacă democrație ca-n   statele europene și asiatice  civilizate nu se poate, atunci aleg DICTATURA decât să mai trăiesc într-o CLEPTOCRAȚIE! 

Și nu, în Rusia nu e dictatură și comunismul nu mai există din 1991. Acolo e OLIGARHIE și LEGEA JUNGLEI toată ziua.  Practic, nicio diferență față de Românistan!

Dictatură de succes vezi în China unde îmbină capitalismul modern cu ordinea și disciplina antică, și în același timp, e cu 200 ani mai evoluată decât Vestul.

« Last Edit: 27 August 2023, 12:26 by peacemaker »
 

Offline Ciocanul

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1218 on: 27 August 2023, 12:40 »
Ba da, se intampla in dictatura. Sa ne gandim ce se intampla pe vremea lui Ceasca:
-salvarea venea dupa 2 ore sa constate decesul, nu stiai ce e aia malpraxis, nu exista termenul in limba romana, nu stiu daca exista in mandarina, rusa sau prin Coreea de Nord.
-sute de mineri au murit sub Ceasca ingropati de vii. Sute si poate mii au murit in combinate si pe santeire pt ca protectia muncii era inexistenta. Cernobil a fost un accident de munca.
-se statea pe santiere mult timp, unele au fost total inutile: Anina, as baga si multe combinate energofage si din fasa falimentare.
-pedepsele pt furt erau exemplare dar functiona si functioneaza extrem de bine coruptia intr-un stat dictatorial. Inclusiv Putin a mormait la un moment dat ca din banii dati Wagner s-au pricopsit multi generali de armata si nu numai.
Nu stii exact ce e in China, m-as mira sa nu fie o nomenclatura ce traieste regeste si coruptie. In ultimii 5 ani au auvt 1.3 milioane de cazuri de coruptie. Ma gandesc la Huawei cat au corupt afara, la ei in tara nu au dat nici un parandarat la nimeni ?
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1219 on: 27 August 2023, 12:53 »
Ba da, se intampla in dictatura. Sa ne gandim ce se intampla pe vremea lui Ceasca:
-salvarea venea dupa 2 ore sa constate decesul, nu stiai ce e aia malpraxis, nu exista termenul in limba romana, nu stiu daca exista in mandarina, rusa sau prin Coreea de Nord.
-sute de mineri au murit sub Ceasca ingropati de vii. Sute si poate mii au murit in combinate si pe santeire pt ca protectia muncii era inexistenta. Cernobil a fost un accident de munca.
-se statea pe santiere mult timp, unele au fost total inutile: Anina, as baga si multe combinate energofage si din fasa falimentare.
-pedepsele pt furt erau exemplare dar functiona si functioneaza extrem de bine coruptia intr-un stat dictatorial. Inclusiv Putin a mormait la un moment dat ca din banii dati Wagner s-au pricopsit multi generali de armata si nu numai.
Nu stii exact ce e in China, m-as mira sa nu fie o nomenclatura ce traieste regeste si coruptie. In ultimii 5 ani au auvt 1.3 milioane de cazuri de coruptie. Ma gandesc la Huawei cat au corupt afara, la ei in tara nu au dat nici un parandarat la nimeni ?


Toate ca toate, dar interzicând drogurile și înăsprind condițile de a primi carnet auto, nu cred că se mai întâmplau tragedii ca la 2 mai.

Iar Urziceni și azilele groazei..........am ajuns de râsul Europei.  Dacă până și Andrew Tate ne vorbește acum de rău din cauza azilelor.....

Democrația pe care o dorim nu e posibilă în țara asta, cu POPULAȚIA ACTUALĂ!   (a se vedea că pun accent pe ,,actuală").  La noi, o democrație ca-n vest e posibilă numai dacă dispărem ca popor ca și cum ai pocni din degete în stil Thanos  și ar veni alți străini, gen germani, scandinavi,  japonezi, englezi și francezi de educație bună.

Cum nici în Rusia nu va fi posibilă democrația cu rușii acolo.

Numai dacă printr-o minune se întâmplă un 1989 ca la noi și GRU preia puterea și îl aduce pe Navalnî la putere.
Dar ghici ce.....rușii tot vor rămâne ruși, la fel ca românii! 

Valabil și în țările arabe unde sunt doar trei variante - dictatură militară, monarhie absolută sau califat jihădesc, niciodată democrație liberală ca-n Franța.

În Asia, chiar și democrațiile din Japonia, Singapore  și Coreea de Sud  ni s-ar părea foarte autoritare, pentru că se pune accent pe disciplină, cooperare, seriozitate, punctualitate,  reputație și perseverență, niște chestii IMPOSIBILE în România actuală!

Post Merge: 27 August 2023, 13:06
De trimis am trimis si noi arme si munitie dar nu am vrut sa spunem cat si ce oficial. Oricum, mult sub aia din lista. E de porc ca nu i-au adaugat pe toti in lista.
Nu am vrut sa spunem deloc ca trimitem dar "Orca" Maria Zaharova(care se barbiereste pe tzatze) a guitat ca stiu ca si noi si polonezii trimitem arme.
Banui ca daca am fi zis ce si cat am trimis cu siguranta ar fi latrat sosohaurii la greu.

Oficial, România e doar un hub de furnizat armele occidentale.
Ăsta ne e tot rolul în tot războiul ăsta.

Cu chitrosul de Iohannis și PSD-iștii rusofili în suflet, până și Ungaria ne-a depășit cu mult la ajutoarele financiare acordate Ucrainei, ba a și oferit condiții mai bune imigranților ucraineni.

Ce am trimis noi?

3 milioane de euro, niște artilerie sovietică obosită 152mm M1981s  și lansatoare sovietice APR-40 MLRS, plus echipamente. Asta oficial!
Neoficial, cam toți românii îi urăsc pe ucraieni  și s-ar vinde prin a îngenunchea în fața lui Putin  pentru niște gaz rusesc ieftin.

Ungaria în schimb:

https://www.reuters.com/world/europe/hungary-provide-195-mln-financial-aid-ukraine-govt-decree-2022-11-24/
Ungaria va oferi 187 de milioane de euro (195 de milioane de dolari) în ajutor financiar Ucrainei ca contribuție la un pachet de sprijin planificat al UE în valoare de până la 18 miliarde de euro în 2023, potrivit unui decret guvernamental publicat miercuri seara. .

Post Merge: 27 August 2023, 13:12
„A fost un om cu o soartă dificilă și a făcut greșeli grave în viață”.(Putin)
A inceput sa vorbeasca ca un adevarat conducator de Cosa Nostra.
Gunoiul asta incep sa cred cu tarie ca doborat si avionul cu presedintele Poloniei.  https://en.wikipedia.org/wiki/Lech_Kaczy%C5%84ski
N-a fost niciodata clar cum a picat avionul ala.
Gunoiul asta omoara tot ce-i sta in cale. Si cand te gandesti ca a stat la masa cu toti leaderii europeni, si toti l-au lins in fund pt petrol si gaze in timp ce el visa si viseaza la CCCP.
Eu cred ca va muri linistit in patul lui pe la 74+ de ani ca si Stalin.
Lectia lui Prigojin e clara: daca vrei sa fii prost contra sistemului, fii prost pana la capat.


Asta se întâmplă pentru că gunoiul de Putler are cel mai mare arsenal nuclear.

Dacă nu-l avea, era demult istorie, iar Rusia demult ocupată de americani.
« Last Edit: 27 August 2023, 13:12 by peacemaker »
 

Cyberseller

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1220 on: 28 August 2023, 04:35 »
Gaz rusesc ieftin, dar il primesti dupa ce te aduc in sapa de lemn.

 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1221 on: 28 August 2023, 16:43 »
Tu iti dai seama ca orice activitate cum descrii tu mai sus mi-ar reduce foarte mult sansele de supravietuire mai mult decat daca m-as duce pe front pe post de carne de tun.
   Cel mai sanatos lucru este sa fug din calea conflictului si sa ma intorc cand se linisteste tot.
 Nici un roman care a vazut cum a evoluat Romania de la revolutie nu vrea sa lupte pentru corupti care ne conduc, nici ei nu vor sa se riste sa aibe un conflict cu rusi si imediat cum li se va oferi ocazia vor schimba placa.
   Sper sa nu ajunga asa disperati capitalisti ca pierd in Ucraina in fata rusilor sa ne trimita cateva bombe ca sa ne implice si pe noi in razboi. E foarte usor din teritoriile in conflict dupa ce capturezi un echipament de la rusi sa trimiti cateva rachete si la romani ca sa-i motivezi . Dupa false flagul 9.11 am ajuns la concluzia ca sunt in stare de absolut orice .
   

ZELENSKI tocmai a spus azi noapte că o s-o lase mai ușor cu atacurile pe teritoriul Rusiei cum că marile puteri ar putea să înceteze să-i mai ofere sprijin.

Dacă ucrainenilor le arde de asemenea măscării, Germania, Franța și Țările de Jos vor fi primele care vor sista sprijinul. Iar americanii îi vor mustra pentru că niciunui occidental nu-i arde de război.
A fost anul trecut un caz cu o rachetă rusească deviată de ucraineni spre Polonia, ucigând două persoane......uite că NATO n-a intrat în război cu Rusia!


NU VREA NIMENI RĂZBOI CU RUSIA LA ORA ACTUALĂ, NICI MĂCAR AMERICA!!! 

 

Offline oldshooterman

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1222 on: 28 August 2023, 21:09 »
Abureala. Americanii, care de fapt conduc ostilitatile de partea Ucrainei, incearca sa se ajunga la un conflict la scara mai redusa pana in 2024 ca sa dea timp ucrainenilor sa pregateasca o noua ofensiva in care sa aiba si sprijin aerian.
Ramane de vazut ce planuri au si rusii pe tema asta, dupa ce au anuntat ca au ajuns sa produca mai mult armament si munitie decat e necesar si ca vor insista mai mult pe munitia de inalta precizie.
 

Offline Ciocanul

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1223 on: 28 August 2023, 21:54 »
Tic tac, Tic tac:
https://www.forbes.com/sites/davidaxe/2023/08/27/as-ukraines-counteroffensive-gains-momentum-russia-is-deploying-some-of-its-last-good-reserves/?sh=21cd9cba72bf
Si-au trimis rusii intariri spre Zaporojie pt ca situatia e tot mai maro acolo pe partea orceasca. Iar o sa inceapa tanguielile cu nucleara.
 

Offline oldshooterman

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1224 on: 29 August 2023, 01:43 »
Mai bine fa un efort si asculta ce zice cel mai apreciat analist militar american, chiar daca n-o sa-ti placa absolut nimic din ceea ce spune:

Into the abyss: Colonel Douglas Macgregor tells us why the Ukraine war must end now.
 

Cyberseller

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1225 on: 29 August 2023, 03:50 »
Ramane de vazut ce planuri au si rusii pe tema asta, dupa ce au anuntat ca au ajuns sa produca mai mult armament si munitie decat e necesar si ca vor insista mai mult pe munitia de inalta precizie.
Ce poti vedea la unii unde totul arata perfect in statistici? Putin cu 90% sustinere si doar 3% cred ca Putin a semnat certificatul de deces al lui Prigojin. Totul oficial.
Si la nazisti era totul perfect in primavara lui 1945, doar tradatorii au vazut inca de prin 1942 ca au pierdut razboiul.

Putin nu se poate retrage din Ucraina pentru ca ii inceteaza contractul cu viata, dar razboiul l-a pierdut in vara lui 2022.
 

Offline Ciocanul

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1226 on: 29 August 2023, 06:39 »
Mai bine fa un efort si asculta ce zice cel mai apreciat analist militar american, chiar daca n-o sa-ti placa absolut nimic din ceea ce spune:

Into the abyss: Colonel Douglas Macgregor tells us why the Ukraine war must end now.
Mizeria asta de pe BitChute a ajuns pe youtube ?I-am dat si report(compendium of lies and far right propaganda). O sa ma autocitez partial mai jos:

A tunat a adunat: un site de idioti ce toarna mizerii conspirationiste(BitChute) si un colonel trompeta ce a imbatranit urat de pana si Trump l-a aruncat la gunoi pt ca spunea tampenii extreme pe banda rulanta.
Nici macar vlogarii rusi ce ii sufla in fund lui Putin nu ar exagera in asa hal. Serios, asculta cat exagereaza si minte.
-----------
BitChute is an alt-tech video hosting service launched by Ray Vahey in January 2017.[1] It describes itself as offering freedom of speech,[2][3] while the service is known for hosting far-right individuals, conspiracy theorists, and hate speech.[a] Some creators who use BitChute have been banned from YouTube; some others crosspost content to both platforms or post more extreme content only to BitChute.[4][15] Before its deprecation, BitChute claimed to use peer-to-peer WebTorrent technology for video distribution,[1] though this was disputed.[16][17]
--
Douglas Abbott Macgregor...=> After leaving the military in 2004, he became more politically active. In 2020, President Donald Trump proposed Macgregor as ambassador to Germany, but the Senate blocked the nomination. On November 11, 2020, a Pentagon spokesperson announced that Macgregor had been hired to serve as Senior Advisor to the Acting Secretary of Defense, a post he held for less than three months. Trump also controversially appointed him to the board of West Point Academy, his alma mater.[6] He regularly contributes to Fox News and has appeared on the Russian state-funded channel RT.[7] His commentary has been noted for disparaging Ukraine, immigrants and refugees.
« Last Edit: 29 August 2023, 06:43 by Ciocanul »
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1227 on: 29 August 2023, 21:12 »
Mai bine fa un efort si asculta ce zice cel mai apreciat analist militar american, chiar daca n-o sa-ti placa absolut nimic din ceea ce spune:

Into the abyss: Colonel Douglas Macgregor tells us why the Ukraine war must end now.
Mizeria asta de pe BitChute a ajuns pe youtube ?I-am dat si report(compendium of lies and far right propaganda). O sa ma autocitez partial mai jos:

A tunat a adunat: un site de idioti ce toarna mizerii conspirationiste(BitChute) si un colonel trompeta ce a imbatranit urat de pana si Trump l-a aruncat la gunoi pt ca spunea tampenii extreme pe banda rulanta.
Nici macar vlogarii rusi ce ii sufla in fund lui Putin nu ar exagera in asa hal. Serios, asculta cat exagereaza si minte.
 


Razboiul cam trebuie sa se termine în curând prin negocieri, din patru motive:

1. Ucraina și Rusia rămân fără soldați, civillii din ambele tabere s-au săturat de bombardamente, e o chestiune de timp până când nota de plată își va spune cuvântul și populațiile ambelor țări nu vor mai oferi suport armatelor și claselor politice.
2. Europa, mă refer aici la Franța, Italia și Germania, plus Elveția, Austria și Țările de Jos, cam vor să înceteze ajutorarea Ucrainei, pentru că din lipsă de muniție și pentru că nu vor să escaladeze și cam vor să păstreze ceva muniție pentru următoarele revolte civile care stau să înceapă din cauza crizei economice.
3. Cât de curând, ori în toamna asta, ori în primăvară 2024, o să înceapă o nouă belea globală: ori un nou val de pandemie, ori furtuni solare, ori vor căuta elitele și presa să exploateze schimbările climatice pentru a forța un LOCKDOWN CLIMATIC la nivel global și stare de urgență pentru reducerea carbonului.
4. Plus că la anu sunt alegeri în SUA, iar Biden are mai degrabă nevoie de realizări pe plan intern ca să fie reales, altfel ne trezim cu Orange Man la Casa Albă iar și adio ajutoare  pentru Ucraina și adio NATO în general.

Chiar dacă Ucraina ar câștiga și Putin ar dispărea, peste 3 ani, rușii tot o s-o atace, probabil și țările baltice și Moldova, s-ar putea să-și revină și să fie și mai puternici acum că au și niște tehnică occidentală capturată (Bradley-uri și Leoparzi, posibil și F-16), s-ar putea atunci chiar să reușească dacă intră și China în război cu SUA pentru Taiwan, iar trupele NATO o să fie cam dispersate pe mai multe fronturi, ăsta chiar ar fi cel mai horror scenariu ce s-ar putea întâmpla din 2025-2027 încolo.

Vremuri pașnice și prospere cum au fost până în 2019 oricum nu mai pupăm, nici gazul rusesc ieftin care ne asigura prosperitatea și bunăstarea economică nu o să mai pupăm. Situația o să fie din ce în ce mai rea.  Nu știu cu ce te-ar ajuta pe tine căderea regimului putinist dacă Rusia se destramă și ne trezim cu unșpe facțiuni ultranaționaliste și comuniste, fiecare cu arsenal nuclear.

În toate scenariile ieșim prost rău de tot!
Poate pentru că războiul a fost prost abordat de la bun început de occidentali.
 


Putin nu se poate retrage din Ucraina pentru ca ii inceteaza contractul cu viata, dar razboiul l-a pierdut in vara lui 2022.
E pierdut pentru ruși din momentul când n-au putut captura Kievul în 3 zile, dar și pentru ucraineni care au pierdut o grămadă de soldați, s-au ales cu multe distrugeri materiale și au pierdut teritorii pe care s-ar putea să nu le mai recupereze prea curând, iar țara lor nu o să-și mai revină economic la cum era înainte de război, acum că e și supraîndatorată.
« Last Edit: 29 August 2023, 21:22 by peacemaker »
 

Offline astateofmind

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1228 on: 30 August 2023, 20:59 »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Cyberseller

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1229 on: 31 August 2023, 04:10 »
E pierdut pentru ruși din momentul când n-au putut captura Kievul în 3 zile, dar și pentru ucraineni care au pierdut o grămadă de soldați, s-au ales cu multe distrugeri materiale și au pierdut teritorii pe care s-ar putea să nu le mai recupereze prea curând, iar țara lor nu o să-și mai revină economic la cum era înainte de război, acum că e și supraîndatorată.
Putin a pierdut totul in acest razboi. A devenit nefrecventabil, a aratat adevarata fata a armatei lui (considerata o forta de temut pana la inceputul razboiului), a intarit NATO si a trezit Europa din visul ei boem.
Cum bine a punctat cineva, Rusia este doar o benzinarie care are arma nucleara.

Cat priveste economia Rusiei, prefer sa ii cred pe acei baieti destepti din Rusia care au decretat ca acest razboi a trimis tara in anii '90 in domeniul cercetarii si dezvoltarii tehnologice. Astia nu faceau politica si cooperau  international la nivelul cel mai inalt, colaborare imposibila acum. Bineinteles ca impactul nu este vizibil imediat, cum e logic ca acesti baieti destepti au fost inlaturati si inlocuiti cu pupator de dos putinist.
Rusia, care oricum se confrunta cu o lipsa cronica de forta de munca, se afla cum in situatia de a-si imparti violatorii de capre intre saiba, sapa si front. Oameni foarte bine pregatiti au migrat odata cu multinationalele care au parasit Rusia, suficienti de multi sa il infurie pe Putin si sa-i numeasca tradatori in discursul cu care a anunta mobilizarea partiala, iar anemia rublei spune si ea ceva despre realitatile Rusiei.

E suficient doar sa ne uitam la anul 2021, unde erau plasati Putin si Rusia la nivel international si in ce stadiu sunt acum. Teritoriile ciordite reprezinta ceva pentru Ucraina, dar sunt de marimea unui  neg pentru Rusia. Un neg care i-a costat enorm.

« Last Edit: 31 August 2023, 04:12 by Cyberseller »