Author Topic: Razboiul Ucraina-Rusia  (Read 109713 times)

Ciocanul and 8 Guests are viewing this topic.

Offline KodiaK

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1545 on: 12 November 2023, 00:52 »
In nici unul din cazurile enumerate de tine teritoriul SUA era bombardat.
Cred ca toti ucrainienii isi doresc ca resursele tarii sa fie indreptate spre eliminarea inamicilui din tara, nu spre alegeri. Mai ales cand oricum presedintele actual are peste 90% approval rate
Organizarea de alegeri in plin ocupatie strainia ar fi echivalent cu "tara arde si babele se piaptana" :)))
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline axxel4you

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1546 on: 12 November 2023, 08:10 »
Ai uitat sa mentionezi ca pe langa approval rate de peste 90% mai au putin si vor elibera si Crimea.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline taxon

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1547 on: 12 November 2023, 10:20 »
Atit iti trebuie, sa nu fii de acord cu Jelenschi.
Bahmut nu mai e la moda, acum se poarta Andriivka, inclusiv pentru femei.
Sau cazi cu elicopterul, cu toti subalternii tai.
Sau sari in aer, cu masina cu tot.
Sau te impusca SBU pe strada.
Sau iti moare aghiotantul, cica sfirtecat de o grenada in propria casa.
Slava Ukrainîi!
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1548 on: 12 November 2023, 10:27 »
In nici unul din cazurile enumerate de tine teritoriul SUA era bombardat.
Cred ca toti ucrainienii isi doresc ca resursele tarii sa fie indreptate spre eliminarea inamicilui din tara, nu spre alegeri. Mai ales cand oricum presedintele actual are peste 90% approval rate
Organizarea de alegeri in plin ocupatie strainia ar fi echivalent cu "tara arde si babele se piaptana" :)))

Bombardamente care nu mai sunt intensificate, pentru ca tot mai multe rachete rusesti sunt interceptate, iar eu nu neg ca Ucraina  sta mult mai bine la aparare decat anul trecut, gratie rachetelor Patriot. Daca chitrosul de Biden le-ar fi dat mai multe rachete Himars, detectoare de mine, mitraliere smart si drone smart in loc de fieratanii de tancuri (si mai nou, fieratanii de avioane), ofensiva ar fi decurs mai bine asta vara si sigur eliberau cateva teritorii.

Cat despre ,,tara arde, babele se piaptana", mare parte din Ucraina neocupata ar putea sa desfasoare alegeri, mai ales la Kiev, Cernauti si Lviv unde oamenii ar putea vota de acasa, in mod SMART, prin telefoane si urna mobila. Altfel, nu i-am mai vedea pe HaiHuiindoi plimbandu-se pe acolo. 
Nu sunt bombardamente rusesti tot timpul si peste tot, iar rachetele rusesti sunt interceptate. Ucraina de ar primi mai multe rachete Patriot si Iron Dome, ar ajunge ca Israel care este in razboi constant de 80 ani si bombardamentele arabesti au devenit cotidiene, ceva cu care cetatenii israelieni (care sunt obligati sa faca armata,indiferent de sex) s-au obisnuit. Iar turistii crestini tot dau navala peste Ierusalim de Paste si de Craciun, anual, chiar daca ISRAELUL E IN TIMP DE RAZBOI DE 80 ANI!!! Si alegerile se desfasoara normal! 
 
Cat despre ocupatia straina, mare parte din ucrainenii pro-Zelenski din Donbas au plecat demult de acolo sau au fost omorati de invadatorii rusi...sau sunt captivi. Dar asta nu e motiv sa anulezi dreptul de vot al altor 20-30 milioane de ucraineni , care sunt la Lviv sau la Kiev, concentrati in partea vestica a Ucrainei,  ori plecati prin Europa.

Deci, alegerile s-ar putea desfasura in conditile curente!


 
Sau alti turisti

 
« Last Edit: 12 November 2023, 10:40 by peacemaker »
 

Offline KodiaK

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1549 on: 12 November 2023, 12:46 »
Da, ca ar avea o relevanta maxima alegeri organizate in jumate de tara pe un sfert de locuitori. Aia captivi, da-i draq ca nu conteaza votul lor. A cazut o bomba peste 10 sectii de votare, da-le draq ca nici alea nu conteaza.
 
Daca tot te pricepi la dat exemple, zi-mi te rog o tara unde s-au organizat alegeri in timp ce era bombardata ACTIV.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1550 on: 12 November 2023, 13:30 »
Da, ca ar avea o relevanta maxima alegeri organizate in jumate de tara pe un sfert de locuitori. Aia captivi, da-i draq ca nu conteaza votul lor. A cazut o bomba peste 10 sectii de votare, da-le draq ca nici alea nu conteaza.
 
Daca tot te pricepi la dat exemple, zi-mi te rog o tara unde s-au organizat alegeri in timp ce era bombardata ACTIV.


Pai nu poate exista un exemplu mai bun decat America in 1864, cand era secesiune si razboi civil, cand unionistii si confederatii inca se bateau.

https://en.wikipedia.org/wiki/1864_United_States_presidential_election

Candidatul democrat era in uniforma militara. Riscurile erau mari sa fie lovituri cu artilerie la distanta, unionistii se bateau prin Tennessee, dar americanii tot au iesit la vot, pentru ca nimic nu mai e sacru decat sa iesi la vot.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_American_Civil_War_battles


De la europeni n-am pretentii, pana la urma nu o sa avem noi niciodata democratia in sange.

Zelenski o sa anuleze alegerile pana 2028, sau pana il asasineaza careva, atunci cand ucrainenii se vor satura sa se mai bata pentru o cauza pierduta.



Israelul ar fi iarasi un exemplu, ca tine alegeri pe timp de razboi de 80 ani.
Macar a amanat alegerile din 1973, la doua luni dupa razboiul de Iom Kippur, cand inca nu semnasera niciun acord de pace cu Egiptul si Siria....dar le-au AMANAT, nu le-au ANULAT.
https://en.wikipedia.org/wiki/1973_Israeli_legislative_election


Zelenski, anuland alegerile pana dupa terminarea razboiului (iar razboiul o sa tina mult si bine, rusii vor avea grija de asta), n-a demonstrat decat ca e un DICTATOR! 
« Last Edit: 12 November 2023, 13:33 by peacemaker »
 

Offline KodiaK

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1551 on: 12 November 2023, 23:26 »
Bine ca nu te-ai dus pe timpul imperiului roman...
Am crezut ca era evident, dar se pare ca nu, asa ca my bad aici: [...]zi-mi te rog o tara unde s-au organizat alegeri in timp ce era bombardata ACTIV de o alta tara

Si hai sa fim seriosi, nu poti compara amploarea unui razboi de acu 160 ani cu unul din prezent.

Dar, hai sa mergem pe exemplul tau. Din ~31M de locuitori cati avea SUA atunci, au votat ~4M. Deci un pic peste 10%. Relevanta maxima, cum ziceam
E ca si cum s-ar organiza alegeri in RO, dar s-ar lua in calcul doar Bucurestiul.


Si de unde ai inteles tu ca le-a anulat? Au fost amanate pana se termina razboiul.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1552 on: 12 November 2023, 23:40 »
Bine ca nu te-ai dus pe timpul imperiului roman...
Am crezut ca era evident, dar se pare ca nu, asa ca my bad aici: [...]zi-mi te rog o tara unde s-au organizat alegeri in timp ce era bombardata ACTIV de o alta tara

Si hai sa fim seriosi, nu poti compara amploarea unui razboi de acu 160 ani cu unul din prezent.

Dar, hai sa mergem pe exemplul tau. Din ~31M de locuitori cati avea SUA atunci, au votat ~4M. Deci un pic peste 10%. Relevanta maxima, cum ziceam
E ca si cum s-ar organiza alegeri in RO, dar s-ar lua in calcul doar Bucurestiul.


Si de unde ai inteles tu ca le-a anulat? Au fost amanate pana se termina razboiul.



Ti-am dat Israel....ce vrei mai mult?  Iar Ucraina putea sa organizeze alegeri in scop strategic si:
-apareau filmari pe Discord cu soldatii ucraineni pe front din adaposturi antiaeriene, votand in urna mobila, si ziceau ,, Suka Blyat Putin";
-apareau filmari pe TikTok cu cetatenii ucraineni votand de pe telefon de acasa, in timp ce se auzeau bombardamente pe fundal...si ziceau  ,, Suka Blyat Putin";
-apareau filmari cu cetatenii ucraineni din Donbas pe Telegram, aflati sub ocupatie ruseasca, in care se plangeau ca nu pot vota....si ziceau   ,, Suka Blyat Putin"; 

Ce putea fi mai impresionant de atat in istoria mass-mediei?
Ar fi fost cel mai tare eveniment istoric pozitiv televizat de la ....caderea Zidului Berlinului. Ar fi fost cea mai tare lectie de democratie din istoria moderna de la Revolutia Americana. In sensul ca nici razboiul nu-i pot opri pe ucraineni sa-si exercite dreptul de vot.

Dar nu, se pare ca noua generatie de politicieni nu le are cu astea, nu le are cu strategiile, de aia Ucraina va pierde razboiul.

De era Ronald Reagan presedinte acum, el le-ar fi spus sa faca alegeri si s-ar fi mediatizat la scara globala - alegeri pe timp de razboi. 
Dar nu, il avem pe Sleepy Joe.


Dar nu, anulam alegerile in cel mai dictatorial mod.


Quote
Si de unde ai inteles tu ca le-a anulat? Au fost amanate pana se termina razboiul.
Adica,  ANULATE!
Pentru ca Rusia are munitie destula sa tina razboiul pana in 2042 daca vrea!
Sau ai tu un glob de cristal care zice ca razboiul se termina pana in 2025?

 
« Last Edit: 12 November 2023, 23:47 by peacemaker »
 

Offline KodiaK

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1553 on: 13 November 2023, 11:54 »
Am uitat ca discut cu un copil...
Mi-ai dat Israel-ul care ce? A organizat alegeri cand? Cand erau bombardati de Hamas?
Bine ca nu ai zis si de Coreea de Sud care inca e in razboi cu Coreea de Nord, avand in vedee ca nu au semnat nici un tratat de pace.

Amanat inseamna amanat. Sau ai tu vreun glob de cristal in care iti zice ce are Putin de gand sa faca peste 20 de ani.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Online Ciocanul

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1554 on: 13 November 2023, 14:53 »
Ceva de ras, zvarcolirile lui Medvedev, e declaratia zilei:
Dmitri Medvedev arată sarcastic că mai sunt încă trei paşi „înainte de a admite ceea ce este evident”: că „Volodimir Zelenski - care nu merge la vot (aluzie la decizia preşedintelui ucrainean de a nu organiza anul viitor alegerile prezidenţiale la termen din cauza războiului - n.r.) - nu este preşedinte, ci un uzurpator, că limba ucraineană nu este o limbă şi că Ucraina nu este o ţară, ci nişte teritorii reunite artificial".
Prin urmare, Ucraina, chiar şi fără teritoriile ocupate de Rusia, nu poate fi acceptată în NATO, deoarece nu este o ţară, a susținut Medvedev. :D
--
Ba da Rusia nu poate bate nici "ceva" ce nu e o tara ? :D
--
S-ar putea sa apara vesti bune de pe front in curand,stay tuned.
 

Offline taxon

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1555 on: 13 November 2023, 15:00 »
Medvedev ăla a preluat rolul de clovn-de-serviciu rămas vacant după ce s-a dus Jirinovschi.
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline oldshooterman

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1556 on: 13 November 2023, 16:39 »
S-ar putea sa apara vesti bune de pe front in curand,stay tuned...
Iarasi ai avut vise umede? Nu vrei sa stii ce-i pe front.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1557 on: 15 November 2023, 08:54 »
Am uitat ca discut cu un copil...
Mi-ai dat Israel-ul care ce? A organizat alegeri cand? Cand erau bombardati de Hamas?
Bine ca nu ai zis si de Coreea de Sud care inca e in razboi cu Coreea de Nord, avand in vedee ca nu au semnat nici un tratat de pace.

Amanat inseamna amanat. Sau ai tu vreun glob de cristal in care iti zice ce are Putin de gand sa faca peste 20 de ani.
Eu am uitat ca discut cu unul care nu stie sa discearna informatia reala de propaganda. Propaganda existenta in ambele tabere.....

Problema este ca, dincolo de propaganda, exista matematica reala care spune ca Rusia are mai multi soldati de sacrificat decat Ucraina.
Din cauza asta, Ucraina nu va obtine victoria si razboiul nu se va incheia prea curand.
 

Offline KodiaK

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1558 on: 15 November 2023, 09:41 »
Hai ca ai luat-o pe aratura rau. Ce treaba are propaganda cu amanarea alegerilor din Ucraina?
Nu ai fost in stare sa imi dai un exemplu concret de niste alegeri organizate in timpul bombardamentelor.

Dar ok, s-o lasam ca tine. Zelenskyy e cel mai mare dictator ever. Putin, Kim Jong Un, Xi Jinping ar trebui sa ia lectii de la el.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline taxon

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1559 on: 15 November 2023, 15:41 »
Na, Putin, ia de-aici! Te-am spart, te lasam in curul gol!
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.