Author Topic: Razboiul Ucraina-Rusia  (Read 109724 times)

Ciocanul and 6 Guests are viewing this topic.

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1695 on: 30 December 2023, 05:54 »

Care-s ultimii ăia ani din comunism când la noi se difuza Dallas?

Că văd că nu-ți convine când ești prins cu cioara vopsită.

Post Merge: 30 December 2023, 04:21

...am fi avut al 13-lea congres al FSN condus de Ion Iliescu. Minunat, nu?
Și am fi plătit tribut rusului, ca înainte.

De asta vorbesc
https://adevarul.ro/showbiz/film/ce-a-reprezentat-pentru-romani-serialul-dallas-2255186.html



Cât despre scenariul tău, Iliescu era demult retras la autobază și eram din 2005 sub dictatura lui Năstase. România ar fi fost un Belarus cu mai multă Cola și cam aia era........oh, wait.............chiar este ca Belarus cu mai multă Cola, și asta după 20 de ani de președinți liberali, cu aderare la UE/NATO,  right?
Când observi ca o grămadă de cartiere care au rămas neschimbate din 1990-2000, cu ceva shaormerii, mega-image-uri, farmacii, reclame,  studio-uri de videochat și cazinouri ici colo, nu cred că am făcut mega progres. 

De trai e adevărat că o ducem mai bine doar pentru că ne putem permite smartphone-uri, mașini străine luate în rate, haine de firmă și mâncare fast food, chiar dacă ducem lipsă de medici, profesori și meseriași (și mai nou, chiar și de lucrătoare sexuale), chiar dacă stăm mai prost la educație și cercetare, avem sistemul medical de balamuc și la capitolul agricultură și industrie suntem la pământ, right?
 

Online Ciocanul

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1696 on: 30 December 2023, 09:56 »
https://www.hotnews.ro/stiri-razboi_ucraina-26786635-video-rusia-folosit-aproape-toate-tipurile-arme-din-arsenalul-sau-stim-despre-atacul-aerian-masiv-desfasurat-vineri-asupra-ucrainei.htm
110 rachete si de toate au lovit in tot ce s-a putut: scoli, maternitati, blocuri de locuinte, etc. Putin ii considera pe ucrainieni un fel de frati.
 

Offline ericmario

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1697 on: 30 December 2023, 12:40 »

Tu ai prins în anii 80 vreun episod din Dallas?
Emisia la tv era de 2 ore pe zi, duminica mai lungă, în sensul că aveam 2 ore dimineața, 10-12, și seara mai aveam 4 ore de tv.
Cum se face că nu știi chestile astea?
Nu le-ai trăit?
Sau vorbești din auzite?

Post Merge: 30 December 2023, 12:51

De trai e adevărat că o ducem mai bine doar pentru că ne putem permite smartphone-uri, mașini străine luate în rate, haine de firmă și mâncare fast food, chiar dacă ducem lipsă de medici, profesori și meseriași (și mai nou, chiar și de lucrătoare sexuale), chiar dacă stăm mai prost la educație și cercetare, avem sistemul medical de balamuc și la capitolul agricultură și industrie suntem la pământ, right?
Zi-mi o țară care le are pe toate, la modul pozitiv, și mâine mă duc acolo.
Rusia, nu?

 ;D ;D ;D
« Last Edit: 30 December 2023, 12:51 by ericmario »
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

Offline Tzeb

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1698 on: 30 December 2023, 14:31 »
Canalul asta il stiti? https://www.youtube.com/@1420channel/videos

Putin is the richest man in the world -

Si ei ai pensii de 200 de dolari...
 

Online Ciocanul

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1699 on: 30 December 2023, 21:02 »
Ah, music to my ear.
https://tass.com/pressreview/1727777
Am dat de pe tass link-ul ca e ceva foarte cool.
S-ar putea la anul sa avem un nou mare sponsor al Ucrainei. Nu va fi altul decat... Orcia. Se vor vinde cele 300 miliarde "inghetate" ale Orciei si banii vor intra in tocatorul de pe front.
Acum si rusii ameninta ca o sa confiste si ei alea 3 macdonalds-uri si niste auchan-uri din vest dar pe langa asta ameninta cu ruperea legaturilor diplomatice. :D :D :D
Eu sper sa se mearga inainte cu ruperea legaturilor diplomatice si gard intre noi si orci cum e intre Coreea de Nord si Coreea de Sud si scosi rusii de peste tot. Nu mai veniti peste noi in Europa, mergeti catre Siberia si unde vedeti cu ochii.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1700 on: 30 December 2023, 23:50 »
O să fie shit-show cu rachete zilele astea, acum de Revelion și probabil până la Crăciunul pe stil vechi.

Rușii bombardează Ucraina cu 150 de rachete de toate tipurile, rezultând 30 de morți. E cel mai mare bombardament aerian al Rusiei de la începerea războiului. Vestea bună e că rachetele Patriot își fac treaba și interceptează o mare parte din rachete, probabil mai puțin cele hipersonice. 
Nu mai sunt sute de morți și mii de răniți cum era anul trecut, ci 30 .....și 160 de răniți.
Deci, ucrainenii, dar și noi, trebuie să ne cumpărăm cât mai multe rachete Patriot, cât mai multe lansatoare.......și ar fi cazul să-i contactăm pe israelieni pentru niște Iron Dome, deși cred că momentan au ei nevoie.
https://www.digi24.ro/stiri/externe/val-de-atacuri-aeriene-ruse-asupra-ucrainei-explozii-in-kiev-odesa-a-fost-atacata-noaptea-cu-drone-2630211


Vine partea mai amuzantă.
Ucrainenii au zis: SCREW IT! EAT THIS, RUSSIA! 
Și au început și ei să încalce dreptul internațional și tocmai au comis o crimă împotriva umanității (nu ar fi prima, că a mai fost bombardamentul asupra podului Kerci).
https://www.digi24.ro/stiri/externe/cel-putin-14-morti-si-peste-o-suta-de-raniti-dupa-ce-ucrainenii-au-bombardat-regiunea-belgorod-rusia-jura-ca-se-va-razbuna-2632123

Ucraienii bombardează  zone civile din Rusia, din Belgorod și au rezultat 14 civili ruși morți, inclusiv copii.


Nu mai mulți decât au omorât rușii   prin Bucea, Mariupol și Izium.


Rușii anunță că se vor răzbuna.

Să vedem cum se va sfârși anul 2023!
Să sperăm că rușii nu vor fi atât de stupizi să folosească rachete nucleare tactice sau arme chimice chiar de anul nou.

Post Merge: 31 December 2023, 04:45
Rușii s-au răzbunat. Au bombardat Harkov. 8 răniți
https://www.digi24.ro/stiri/externe/raspunsul-rusiei-la-atacul-ucrainean-asupra-orasului-belgorod-harkov-a-fost-tinta-unui-atac-cu-rachete-mai-multi-raniti-2632435
« Last Edit: 31 December 2023, 04:45 by peacemaker »
 

Offline oldshooterman

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1701 on: 01 January 2024, 17:03 »
...Ucraienii bombardează  zone civile din Rusia, din Belgorod și au rezultat 14 civili ruși morți, inclusiv copii...[/b]
(31 Dec 2023, 13:42) "Numărul victimelor în timpul bombardamentului Belgorodului de către forțele armate ucrainene a însumat 131 de persoane, dintre care 24 de persoane au murit, inclusiv 4 copii, a raportat Ministerul rus al Sănătății."
 

Online Ciocanul

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1702 on: 01 January 2024, 19:03 »
Este regretabil ca au murit civili dar trebuie extinse loviturile in Mother Russia. Nu poti sa ai un razboi doar doar unde iti convine. Trebuie lovite petroliere, instalatii de foraj, de transport, orice ca sa le omori masina de razboi.
 

Offline ericmario

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1703 on: 01 January 2024, 22:28 »
Este regretabil ca au murit civili dar trebuie extinse loviturile in Mother Russia. Nu poti sa ai un razboi doar doar unde iti convine. Trebuie lovite petroliere, instalatii de foraj, de transport, orice ca sa le omori masina de razboi.
Trebuie lovit tot cei orcesc, pardon, rusesc.
Prevăd că cineva se va autoactiva.
Dar nu contează, știm deja adulatorii ruși.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1704 on: 02 January 2024, 02:31 »
Este regretabil ca au murit civili dar trebuie extinse loviturile in Mother Russia. Nu poti sa ai un razboi doar doar unde iti convine. Trebuie lovite petroliere, instalatii de foraj, de transport, orice ca sa le omori masina de razboi.
E regretabil? În Fâșia Gaza erai pro-bombardarea civililor palestinieni cu NUCLEARE.  Și într-un fel, e justificat, pentru că sărăntocii și primitivii ăia susțin, votează și furnizează resurse mișcării Hamasului.
La fel cum rușii l-au votat 20 ani la rând pe Putin și contribuie masiv la finanțarea și întreținerea armatei orcești. 

Să nu mai spun care a fost cauza războaielor -  rușii au ucis civili ucraineni pe 24 februarie 2022, bombardându-i. Și au omorât mult mai mulți civili ucraineni.
Războiul din Gaza a început pentru că barbarii ăia, și s-a văzut că erau și palestinieni civili îmbrăcați doar în tricouri,în bermunde și șlapi, au atacat civili israelieni, inclusiv tineri de la festivalul muzical, pe 7 octombrie 2023.

Deci, și-au căutat-o!
E normal ca civilii ruși și palestinieni să devină ținte.

Dintotdeauna, în războaie, civilii au fost ținte. Nu vrei să fii victimă, pur și simplu fugi din zona de război. Într-o țară de război, tu ca civil ești țintă, pentru că odată ce plătești taxe și guvernului autorităților, se numește că și tu contribui la efortul de război din moment ce banii ăia ajung la finanțarea și aprovizionarea armatei.
 

Offline ericmario

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1705 on: 02 January 2024, 12:24 »
Nu vrei să fii victimă, pur și simplu fugi din zona de război.
”Atențiune, atențiune!
Pe data de 22 feb 2022 vom invada Ucraina.
Fugiți din zona de război, adică operațiune militară.
Dacă nu aveți bani să fugiți, nu-i nimic, colegul ”peacemaker” e un foarte bun maestru al finanțelor și predicțiilor și vă va îndruma mai bine.”

”Atențiune, atențiune!
...buclă.”
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1706 on: 02 January 2024, 12:33 »
Nu vrei să fii victimă, pur și simplu fugi din zona de război.
”Atențiune, atențiune!
Pe data de 22 feb 2022 vom invada Ucraina.
Fugiți din zona de război, adică operațiune militară.
Dacă nu aveți bani să fugiți, nu-i nimic, colegul ”peacemaker” e un foarte bun maestru al finanțelor și predicțiilor și vă va îndruma mai bine.”

”Atențiune, atențiune!
...buclă.”

Ucraina e în război cu Rusia din 2014, deșteptule. 
Milioane de ucraineni au emigrat încă de la anexarea Crimeii.

În aprilie 2021, Putin deja trimise 90,000 de soldați la granița cu Ucraina, pe urmă 100,000 - 200,000 în decembrie pentru a anexa Donbasul. CIA și Pentagon avertizau încă din noiembrie-decembrie că Putin va ataca Ucraina după revelion, prin februarie, după jocurile olimpice de iarnă din China. 

În decembrie 2021 - ianuarie 2022,  trebuia să fii autist să negi că Putin intenționa să invadeze Donbasul și să bombardeze Ucraina. Trebuia să fii naiv să nu crezi că Putin se pregătea de bombardament. Eu am anticipasem pe forumul PC Garage de pe Sfântul Nicolae că va fi război, deși îmi făcusem griji încă din aprilie 2021.
Pe 22 februarie 2022 rușii  anexaseră Donețk și era evident că  Putin va bombardat Ucraina două zile mai târziu.


În cazul unui război NATO-Rusia, s-ar putea să nu știm  dinainte niciun indiciu, să nu primim info de la CIA sau Pentagon, pentru că Putin nu are acum și nici nu o să aibă prea curând resurse și trupe necesare pentru a invada Europa de Est, deci nicio invazie terestră, nici atacuri nucleare strategice sau bombardamente aeriene  nu vor fi pentru că pot vedea sateliții din spațiu cum le pregătesc.
Însă ne putem aștepta la bombardamente cu drone iraniene kamikaze și rachete hipersonice rusești care ating viteza  Mach 10 și care nu pot fi doborâte de rachetele Patriot, nici de scutul antirachetă.
De alea ar trebui să ne temem momentan. Pe astea, nici CIA, nici sateliții militari de spionaj și Pentagonul nu le pot depista, doar dacă americanii au vreo cârtiță pe acolo să le transmită dinante că rușii pregătesc rachete hipersonice și drone să atace România, Polonia, Finlanda și statele baltice.

Eu cred însă că un asemenea bombardament va fi ușor de anticipat când China va înconjura și va ataca Taiwanul din toate părțile.
« Last Edit: 02 January 2024, 12:43 by peacemaker »
 

Offline ericmario

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1707 on: 02 January 2024, 12:50 »
... și rachete hipersonice rusești care ating viteza  Mach 10 și care nu pot fi doborâte de rachetele Patriot, nici de scutul antirachetă.
De alea ar trebui să ne temem momentan.
Neah, eu mi-s bănățean, n-ajung trompetele alea până-n Banat, să fim serioși.
Dar tu ești liber să te temi de orice idee debitezi, nimeni nu o să te oprească!
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1708 on: 02 January 2024, 12:58 »
... și rachete hipersonice rusești care ating viteza  Mach 10 și care nu pot fi doborâte de rachetele Patriot, nici de scutul antirachetă.
De alea ar trebui să ne temem momentan.
Neah, eu mi-s bănățean, n-ajung trompetele alea până-n Banat, să fim serioși.
Dar tu ești liber să te temi de orice idee debitezi, nimeni nu o să te oprească!

Câte linii de metrou ai în Timișoara, comparativ cu București?
 

Offline oldshooterman

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1709 on: 02 January 2024, 23:46 »
Nici pe astea (Kh-22) nu le pot elimina:

"În urma loviturii masive cu rachete și drone ruse asupra Ucrainei din 29 decembrie 2023, Yurii Ihnat, purtătorul de cuvânt al Forțelor Aeriene ale Forțelor Armate ale Ucrainei, a declarat într-o emisiune TV că, de la începutul SMO, Rusia a lansat 300 Kh- 22 de rachete spre Ucraina, dintre care niciuna nu a fost doborâtă de sistemele de apărare aeriană."(eurasiantimes)

E valabil si pentru varianta imbunatatita Kh-32.