Author Topic: Razboiul Ucraina-Rusia  (Read 108363 times)

ericmario, ZorracK and 6 Guests are viewing this topic.

Offline oldshooterman

 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1771 on: 23 January 2024, 14:12 »
Valentin Stan, pe scurt:

1. Rusia e pe „marginea prăpastiei, rușii îngheață în case, Putin e bolnav, iar ucrainenii - luptăm și câștigăm” după cum spune Antena 3. :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
2. Acum, la modul serios, o spune că pe americani îi doare undeva de ucraineni. Nu i-a interesat niciodată ca ucrainenii să-și recupereze teritoriile. Ucraina e acum o țară distrusă, în curs de depopulare cu milioane de civili plecați și zeci de mii de soldați morți.
3. Obiectivele Americii au fost să slăbească militar și economic Rusia, dar mai ales, să erodeze economic Uniunea Europeană prin a o decupla de la gazele rusești.
4. Avioanele F-16 sunt mai avansate decât avioanele rușilor la mobilitate și viteză, dar avioanele rusești MiG-31 și Su-35 au rachete R-27 mai avansate (pot lovi ținte aeriene la 80 mile distanță) decât cele ale avioanelor americane AIM-120 (care pot lovi doar 50 mile). Deci, avioanele F-16 pot să încaseze rachetele rusești în mufă imediat.  Experții americani le recomandă ucrainenilor să evite dog-fight-urile/luptele directe cu avioanele rusești.  E citat de pe FORBES.
5. Americanii le-au trimis 31 de tancuri M1 Abrams din anul 2000 ucrainenilor. Și le-au trimis la mișto, că le-au zis să le blindeze ucrainenii, că doar nu erau proști să le dea tehnologie avansată ce ar putea ajunge pe mâna rușilor.  Zelenski a primit tancurile din septembrie, dar refuză să le trimită în luptă. Citat de pe FORBES, scrie că tancurile M1 Abrams sunt vulnerabile la atacurile dronelor rusești FPV .
6. Acordurile bilaterale cu garanții de securitate dintre Ucraina și state membre NATO sunt niște glume proaste.
7. Nu o să fie niciun WW3, dar șocul economic o să se simtă din ce în ce mai tare anul ăsta, iar Ciolacu are zilele numărate ca premier. Also, Ciolacu și Gâdea mănâncă cel mai mult rahat.
8. A spus că pentru a învinge un stat invadator într-un război, nu e suficient pentru ucraineni doar să alunge rușii din Donbas și Crimeea, fiindcă vor reveni. Ucrainenii trebuie să invadeze Moscova cu trupe, să radă toată industria militară a Rusiei, ceea ce-i de-a dreptul SF.  Și că trebuie să fii „TÂMPIT” să crezi că poți învinge Rusia doar alungând trupele din Donbas. Ca să învingi Rusia, trebuie să o dezarmezi, să o erodezi economic, să o distrugi!
9. De exemplu, Hitler l-a obligat pe Ion Antonescu să meargă cât mai departe până la Stalingrad. Inițial, Antonescu voia doar să treacă Prutul. A fost obligat până la urmă să traverseze și Nistrul și Niprul. Nu o făcea, România era dezarmată. Prin schimbarea taberei și pierderea definitivă a Basarabiei, măcar am recuperat Ardealul.

« Last Edit: 23 January 2024, 14:14 by peacemaker »
 

Offline KodiaK

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1772 on: 23 January 2024, 15:34 »
I-auzi, n-o sa fie nici un WW3.
Pai cand noi iti tot ziceam sa o lasi mai moale cu dramatismele si cu WW3 care vine peste noi daca nu ne asezam in genunchi in fata rusilor.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 
The following users liked or thanked this post: ericmario

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1773 on: 23 January 2024, 16:32 »
I-auzi, n-o sa fie nici un WW3.
Pai cand noi iti tot ziceam sa o lasi mai moale cu dramatismele si cu WW3 care vine peste noi daca nu ne asezam in genunchi in fata rusilor.
 
Când vine vorba de războaie, eu mă iau după ce zic cei mai experimentați profesori, cercetători, academicieni, eventual analiști militari, ofițeri de securitate/armată și generali. 
Nu mă iau după ce zic politicienii, a căror sarcină este să mintă populația să fie calmă.....

Ce mi se pare cumplit e că vin vremuri și mai oribile pentru ucraineni. Nu prea mai au rachete Patriot pentru interceptări. Deci, următoarele BOMBARDAMENTE rusești vor fi MASIVE!

Ajutorul financiar și militar din partea Americii s-a terminat mulțumită republicanilor din Congres. 
Și de la Trump  probabil nu o să primească niciun cent dacă e reales președinte.
Nici dacă iese Robert F. Kennedy jr.....că din câte am citit, ăsta e mai diliu decât Trump.
Iar de este reales senilul Sleepy Joe Biden, nu o să poată facă nimic cu un Congres care are ambele camere controlate de republicani, decât prin ordine executive sau prin arme furnizate la negru prin CIA. Chiar și așa, nu o să fie îndeajuns să reziste bombardamentelor rusești.
 
Ajutoarele franceze și germane nu compensează. Franța încearcă să treacă producția industrială la ritm de război și face ce poate să le furnizeze rachete de rază lungă.  Până ajung alea, nu doar că nu fac mare lucru, dar s-ar putea să fie prea târziu.

Vor fi și mai multe victime civile pe măsură ce rachetele Patriot de interceptare a rachetelor rusești se epuizează.

Fără sistem de apărare antiaeriană, avioanele Suhoi, MiG-urile și bombardierele Tupolev o să facă praf Ucraina cu cluster bombs, arme termobarice și poate și cu napalm.
Vietnam 2.0. în varianta rusească!

O să fie mai rău ca în prima fază a bombardamentelor din 2022.  Vor muri civili cu miile, poate chiar cu sutele de mii dacă ucrainenii nu capitulează sau dacă Zelenski nu pleacă în exil sub presiuni...sau mai rău.

Armistițiu nu au ce negocia. rușii au spus-o clar în ultima vreme că nu se vor opri până nu vor răsturna regimul lui Zelenski și nu vor pune un pro-rus.

« Last Edit: 23 January 2024, 16:54 by peacemaker »
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1774 on: 29 January 2024, 00:01 »
BANC:

Bulă: -Tată, am văzut la TV o listă cu toate statele membre NATO și UE care sprijină Ucraina.
Tatăl:-Și?
Bulă:-N-am văzut Slovacia, Ungaria și Austria. De ce ele nu ajută Ucraina?
Tatăl:-Pentru că sunt guvernate de trădători rusofili. Slovacia de  Fico, Ungaria de Orban și Austria de jegul de Nehammer care cumpără gaz de la Putin.
Bulă:-Păi și ăștia sunt șefii de guvern, dar președinția nu zice nimic? Țările astea, care sunt republici parlamentare, nu au președinte?
Tatăl:-Ba da, au președinte, dar e ocupat să bombardeze Ucraina.
 

Online ericmario

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1775 on: 29 January 2024, 19:24 »
Ar trebui să-i explici lui Bulă care-i diferența dintre replublica parlamentară, semiprezidențială și cea prezidențială, că-i pe lângă rău săracul.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1776 on: 29 January 2024, 19:46 »
Ar trebui să-i explici lui Bulă care-i diferența dintre replublica parlamentară, semiprezidențială și cea prezidențială, că-i pe lângă rău săracul.
Președintele e totuși un mediator în țările astea.
 

Online ericmario

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1777 on: 30 January 2024, 19:13 »
Parcă ziceai că-i ocupat să bombardeze Ucraina.

Ai vrut să faci o glumă, dar s-a întors impotriva ta.
Buahahahaha.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1778 on: 30 January 2024, 19:23 »
Parcă ziceai că-i ocupat să bombardeze Ucraina.

Ai vrut să faci o glumă, dar s-a întors impotriva ta.
Buahahahaha.
Nope, s-a întors împotriva ta.

Că am uitat să adaug „mediator al sferelor de influență în Europa”, în sensul că deja are vreo trei țări membre UE sub aripa sa.

Muhahahahaa

Also, Polonia a zis că nu mai sprijină Ucraina gratis.
Numai noi românii am mai rămas în estul Europei și balticii.
 

Online ericmario

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1779 on: 30 January 2024, 19:53 »
Tu vrei să ne spui că președintele unei republici parlamentate are vreo influență în Europa?
Aia n-au influență nici la ei în țară și tu faci bancuri că ar bombarda Ucraina...

Ai uitat că a venit președintele Austriei la București și și-a cerut scuze public pentru refuzul guvernului austriac de a ne accepta accesul în spațiul Schengen?
Atât a putut să facă săracul

Acum, i-ai explicat lui Bulă că: ”Republica parlamentară este o republică unde prim-ministrul (sau cancelarul) este șeful guvernului, autoritatea executivă în stat, șeful statului (Președinte) având, cu mici excepții, funcții simbolice”?

Post Merge: 30 January 2024, 19:54

Numai noi românii am mai rămas în estul Europei și balticii.

Restul s-au mutat pe coasta de vest a Americii.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

Offline taxon

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1780 on: 31 January 2024, 13:11 »
Sase!
Victoria "Fuck the EU" Nuland e la Kiev.
https://twitter.com/USAmbKyiv/status/1752633129452396649
Banuiesc eu ca nu s-a dus sa il impace pe Jelenschi cu Jalujnii ... om vedea mai incolo ce belea mai apare in urma ei.
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1781 on: 31 January 2024, 15:35 »
@ericmario  nu înțelegi nimic
Las-o baltă!
 

Online ericmario

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1782 on: 31 January 2024, 19:12 »
What?  ;D ;D ;D
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1783 on: 01 February 2024, 00:50 »
What?  ;D ;D ;D
Foștii tăi colegi de pe Softpedia s-au trezit în ceasul al 12-lea și au realizat că situația e groasă.
https://forum.softpedia.com/topic/1235167-ati-lupta-pentru-romania-nato/

Probilema gravă e că ei încă au impresia că WW3 se va duce ca cele două războaie mondiale, convențional., Nu știu de ce atâta dezbat despre înrolare și lupta pe front când oricum e cunoscută atitudinea Rusiei în fața unui iminent război cu NATO. Va recurge imediat la nucleare tactice și strategice, fără să stea pe gânduri. Și nu la cum se așteaptă mulți, dă și America, dă și Rusia, cu rachete nucleare ca în Fallout, și murim cu toții, provocând o iarnă nucleară (știe și Putin care sunt consecințele detonării unor arme nucleare strategice la scară largă).  Nu!  Sunt suficiente câteva rachete balistice intercontinentale cu încărcătură nucleară mare să explodeze doar pe cerul Europei și Americii de Nord, câte un EMP la fiecare regiune, ca să aducă ambele continente cu 100 ani înapoi.  Exact ce ar face o furtună geomagnetică de tip Carrington ca în 1859.
Pentru Putin, va fi o victorie ca întreaga Europă și America de Nord să rămână fără curent electric.  Europa, care are totul „HIGH-TECH”, inclusiv avioanele, va fi ca la 1900. Toți europenii, inclusiv soldații care depind de GPS, vor rămâne ca găinile fără cap. Pe lângă faptul că o să bubuie toate reactoarele nucleare de o să iradieze întreg continentul și o să pice toți sateliții care s-au găsit deasupra Europei în momentul exploziilor EMP, o să moară zeci de milioane de europeni din cauza războaielor civile pentru hrană și a anarhiei.  Câteva luni nu va putea exista curent electric de la norul radioactiv care va ioniza atmosfera. Ăsta ar putea un război nuclear de coșmar.


Încă ceva.

H.D. Hartmann avertizează că Victoria Nuland, aia cu „Fuck EU” în 2014, consiliera lui Biden care zice că ține cu Europa, dar de fapt o urăște, a vizitat Ucraina și pregătește ceva. O surpriză pentru ruși și o victorie pentru ucraineni.  Le-a transferat ucrainenilor niște rachete de rază lungă, suficient cât să atingă și Moscova și Sankt Petersburg.
https://www.hotnews.ro/stiri-razboi_ucraina-26867958-putin-avea-surprize-linia-frontului-afirma-oficial-american-kiev.htm

Quote
„Părăsesc Kievul în această seară cu un entuziasm mai mare pentru unitate și rezultate, pentru 2024 și importanța sa strategică absolută pentru Ucraina”, le-a spus ea jurnaliștilor.

„Plec, de asemenea, cu o încredere sporită că, pe măsură ce Ucraina își consolidează apărarea, domnul Putin va avea surprize mari pe câmpul de luptă, iar Ucraina va avea succese mari”, a mai spus ea.

Hartman crede că se pregătește un FALSE FLAG de tip 9/11, adică serviciile secrete ucrainene ar putea detona o  armă tactică nucleară, dar nu împotriva Rusiei, ci detonată   chiar în inima Ucrainei pentru a da vina pe Moscova și pentru a convinge Congresul american și toate parlamentele din Europa să le dea ajutoare militare și financiare cât mai mari. 


Eu tind să cred că nu, dar e posibil, că un numai un atac nuclear în Ucraina,  fie și unul fals, i-ar putea convinge pe boșorogii zgârcomani de republicani să aprobe cei 61 miliarde dolari ajutor Kievului. 






« Last Edit: 01 February 2024, 01:03 by peacemaker »
 

Offline taxon

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1784 on: 01 February 2024, 13:52 »
Sefii dă la Brusel numai ce au bătut palma să dea Ucrainei încă un mizilic de 50 de miliarde (fermierii care sunt în stradă vor fi fericiți să afle asta).
Intre timp, hoțul se jură ca nu e hoț și că doar ni se pare nouă că e ce e.
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.