Author Topic: Razboiul Ucraina-Rusia  (Read 118682 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline KodiaK

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1965 on: 05 April 2024, 09:38 »
Dacă și-ar fi propus într-adevăr ca puTIN să cucerească absolut toată Ucraina, atunci la finalul lunii februarie 2022 am fi avut graniță cu Rusia,
A nu, sigur nu asta a fost planu. Mai degraba si-a propus sa se faca de kkt in fata lumii cu cea de-a doua armata a lumii care in realitate s-a dovedit sa fii mai degraba a 10a din lume, sau chiar mai jos.
Si si-a mai propus ca operatiunea lui militara speciala pe care o trambita ca ar dura maxim o sapt, sa nu-si atinga obiectivul nici dupa 2 ani.

El era sigur ca Ucraina din 2022 este aceeasi cu cea din 2014, doar ca realitatea l-a izbit dureros de tare in fata de a ajuns sa se milogeasca in fata Chinei pt ajutor militar si financiar.

Fii sincer acu, care dintre cele 2 scenarii ti se pare mai plauzibil?
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline ericmario

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1966 on: 05 April 2024, 18:33 »
Dacă și-ar fi propus într-adevăr ca puTIN să cucerească absolut toată Ucraina, atunci la finalul lunii februarie 2022 am fi avut graniță cu Rusia, pentru simplul motiv că planul său inițial a fost un succes 100% cu anexarea Crimeei, iar imediat după 2014 occidentul a dat dovadă de-o parșivitate galactică întrucât a cumpărat în continuare gaz + petrol în draci, de la ruși, însă cei care rumegă la nesfârșit clișeele penibilie cu orcii invadatori n-au cum să înțeleagă vreodată-n viața lor acea parșivitate cruntă...
 
Da. știm, obiectivul era demilitarizarea și denazificarea Ucrainei, bla, bla, bla... printr-un blitzkrieg. (sic!)

Clișee penibile cu orcii invadatori?
Ce-i penibil acolo, termenul ”orci” sau termenul ”invadatori”?

Post Merge: 05 April 2024, 21:57
Dacă și-ar fi propus într-adevăr ca puTIN să cucerească absolut toată Ucraina...
Ce caută ”ca” în propoziția asta...?
Se pare că e scrisă de cineva din Federația Rusă, poate Sputnik sau sateliții lui. (sic)


Post Merge: 05 April 2024, 22:05
https://www.dailymail.co.uk/news/article-13270893/usa-f16-jets-ukraine-irrelevant-2024-kyiv.html

Astea nici macar nu au ajuns pe front ca tancurile alea smechere din west si au devenit irelevante.
Rușii nici nu și-au trimis pe front, în cadrul ”operațiunii speciale” tancurile inbatabile T-14 ARMATA, pentru că știau că-s făcute din hârtie igienică, folosită.
« Last Edit: 05 April 2024, 22:05 by ericmario »
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

Offline axxel4you

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1967 on: 06 April 2024, 06:49 »
Eu inca cred ca Purin se chinuie sa implice Nato in conflict cu trupe trimise in Ucraina.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline ericmario

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1968 on: 06 April 2024, 10:37 »
De la bun început a făcut asta.
El a declarat că obiectivul a fost atins prin  martie 2022, iar acum e un război contra occidentului decadent.
Occidentul ăla care are supermarket-uri pe care le postează cu drag colegul nostru putinist al cărui nume nici nu vreau să-l scriu.

Acum și patriarhul lor spune că Rusie e în război (ej nebun?) cu forțele malefice din occident.

Deci dacă ești rus și spui public ”război” referitor la războiul din Ucraina, vei merge la pușcărie, pentru că așa funcționează democrația în rusia.
Dar prostul secolului, Putin, a folosit termenul ”blitzkrieg” care înseamnă ”război fulger” și nimeni nu s-a autosesizat din partea apărătorilor lui.


Post Merge: 06 April 2024, 14:10
Zaharova ridiculizează explicațiile SUA privind autorii atacului de la Moscova: „Ei n-au aflat cine l-a ucis pe Kennedy”

Mi se pare mie sau tanti chiar are dreptate, în ceea ce susține?:
Eu cred că abia acum ți-ai dat seama cât de ”naiv”ești.



[/quote]

Post Merge: 06 April 2024, 14:14
Adică în 2022 Zharova aka Putin se jura că Rusia nu va invada Ucraina, după invazia rusească în Ucraina, după peste 2 ani de război, tu chiar mai crezi ceva din gura oficialilor ruși?
« Last Edit: 06 April 2024, 14:14 by ericmario »
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

Offline ericmario

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1969 on: 07 April 2024, 14:40 »
Păi de asta s-au pus 1000 de sancțiuni, cu unicul scop ca războiul să mai dureze mulți ani...

Mai mult chiar, eu sunt convins că puTIN a intrat într-o depresie profundă și ireversibilă, imediat ce a citit postarea ta!

În plus, absolut toate magazinele alimentare din țara lui sunt o jale generalizată, practic arată exact ca-n Evul Mediu:















Cum să nu-ți crească inima de bucurie atunci când vezi că, absolut toată populația din Rusia, moare zilnic de foame, având efectiv zilele numărate?
De ce sunt parcările goale?
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

Offline axxel4you

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1970 on: 07 April 2024, 16:27 »
Nu mai are cine sa conduca autoturismele personale ca toti barbatii rusi au murit pe front din cauza dorintelor expansioniste ale lui Putler.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline Asth

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1971 on: 09 April 2024, 12:29 »
Postarea asta:
Mai degraba si-a propus sa se faca de kkt in fata lumii cu cea de-a doua armata a lumii care in realitate s-a dovedit sa fii mai degraba a 10a din lume, sau chiar mai jos.

nu-i pe contrasens cu asta?:

Europa trebuie să se trezească la realitate și trebuie să se înarmeze, pentru că amenințarea e reală.

 

Offline Asth

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1972 on: 10 April 2024, 13:24 »
De aia si Orcul Sef a dat comanda sa se treaca la o economie multilateral dezvoltata. :D Stie ce il asteapta.

Un inconștient, atâta timp cât practic bombardează zilnic Ucraina:

https://tvrinfo.ro/rusii-ataca-localitatile-de-pe-linia-frontului-premierul-ucrainean-a-declarat-ca-26-din-suprafata-tarii-este-minata/

În ritmul ăsta rușii își vor epuiza rapid toată muniția!...
 

Offline Ciocanul

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1973 on: 10 April 2024, 19:07 »
Stiri care conteaza enorm dar trec usor pe sub radar:
Deși controlează Camera Reprezentanților, republicanii se bucură de o majoritate la limită, de 217 la 213.
Mai e nevoia ca 4 pule trumpiste sa sa incline votul pentru atat de necesarul ajutor american. Cat de jeg ordinar sa fie Trump incat sa tina in sah Ucraina pt a obtine ceva voturi in plus de la niste rednecks.
https://www.hotnews.ro/stiri-razboi_ucraina-27031582-reluarea-asistentei-militare-americane-pentru-ucraina-loveste-noi-piedici-congres.htm
 

Offline ericmario

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1974 on: 10 April 2024, 19:09 »
Nu știu ce au unii de câștigat venerând invadatorii...
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

Offline Asth

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1975 on: 10 April 2024, 20:21 »
Nu mă deranjează absolut deloc că mai sunt unii puțopalmiști pe aici care halesc pe nemestecate tot ceea ce le îndrugă propaganda de război însă, ce invadatori sunt ăia care-s vai de mama lor, cu armament din al doilea război mondial, cu muniție pe terminate, care practic s-au făcut de kkt in fata lumii cu cea de-a doua armata a lumii care in realitate s-a dovedit sa fie mai degraba a 10a din lume, sau chiar mai jos, situație-n care de ce anume n-ar fi 1000% normal ca americanii să nu mai doneze absolut niciun ban, atâta timp cât rușii sunt sub orice critică?

În plus de toate, dacă occidentalii ar fi considerat că rușii reprezintă pe bune o amenințare reală, la adresa securității Europei, atunci ar mai fi cumpărat ei în draci petrol + gaze de la puTIN, imediat după ce rușii au ocupat Crimeea?
 

Offline Ciocanul

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1976 on: 10 April 2024, 22:30 »
Vestul nu e armata intunericului care asculta de un Overlord. Aici nu avem un Putin al Vestului pt ca daca era asa Orcia era de mult sub radical. Aici avem democratii ce pot face in cele mai multe cazuri cam ce le taie capul. In plus avem si alegeri si nu sunt de forma ca in Regatul Orcesc.
Conducatorii vestici tind din pacate de multe ori sa faca pe plac populatiei ce ii voteaza in loc sa isi satisfaca propriile ambitii tampite de anii 1800 toamna cu imperii de mult apuse.
Crimeea este ca si populatie declarata majoritar ruseasca. Erau 2 mil in 2001, acum cred ca mai sunt 1 mil. E o zona saraca si amarata si nu mi s-a parut ca ucrainienii au plans prea mult dupa ea. Daca ii lasi in pace acolo in 2 saptamani trebuie sa vina Crucea Rosie sa le parasuteze ajutoare. Nu au nici apa de baut. Singura ei valoare este pozitia militara strategica.
Tot nu e ok ce au facut orcii ca si-au trimis omuletii verzi sa ia pe japca Crimeea. Toata Europa si nu numai a crezut ca asta va fi destul sa-l satisfaca pe Putin pt faptul ca si-au pierdut influenta in Ucraina si au zis ca lasa ca merge si asa. Dar s-au inselat amarnic.
Binenteles ca Europa a fost foarte proasta si a continuat sa faca afaceri cu gaz si petrol orcesc desi SUA ne tot avertiza ca Orcia se inarmeaza din petrol si gaze si ca pregateste ceva. Asa e in democratie, ajung la putere unii ce o vand si pe ma-sa ca sa mai prinda 4 ani. Merkel are o vina in razboiul asta dar asta vom povesti in alt episod.
 

Offline Asth

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1977 on: 10 April 2024, 23:59 »
Făcând abstracție de faptul că te-ai blocat în bula ta penibilă cu orcii, legat de acest pasaj:

Conducatorii vestici tind din pacate de multe ori sa faca pe plac populatiei ce ii voteaza

pune link din care să rezulte că populația vrea musai înarmarea Europei, pe motiv că va fi invadată de către puTIN!

Sau un link care să dovedească faptul că, populația din SUA, dorește să doneze zeci de miliarde de $ către Ucraina.

Dacă ți se pare mult prea dificil, atunci pune orice link dorești tu din care să reiasă că deciziile politicienilor țin strict de dorințele populației!...
 
The following users liked or thanked this post: axxel4you

Offline Ciocanul

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1978 on: 11 April 2024, 06:41 »
Nu am ce link sa pun. Ce populatie vrea razboi ? Ai vreun link cu rusii foarte doritori de cotropit Ucraina si stat in santuri cu lunile pishati pe ei ? Exact.
Nu am pronuntat nimic "strict". Daca te-ai lua strict dupa ce doreste populatia ai ajunge la sapa de lemn. Vorbeam de masuri populiste si despre cum merg lucrurile intr-o democratie vs o dictatura si de ce nu s-au luat masuri mai de mult cand semnele erau evidente ca Putin vrea razboi.
 

Offline Asth

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #1979 on: 11 April 2024, 08:01 »
1. te-au păcălit cei care ți-au tot spus că ucrainienii nu-s pișați pe ei, cu lunile, și că-s de acord 100% cu actorașul de comedie...

2. înțelege odată pentru totdeauna: dacă puTIN voia într-adevăr un război, de cucerire a Ucrainei, atunci azi am fi avut graniță cu Rusia, indiferent de convingerile celor ca tine!

3. cei din generația ta încă mai cred că lucrurile se petrec exact ca în Counter Strike, iar dovada acestui fapt este că cei cu gândirea ta nu pomenesc absolut niciodată de posibilitatea unui acord de pace.

4. războiul a fost deja pierdut din momentul în care Rusia a alipit regiunile din estul Ucrainei.

5. într-un final s-au prins și americanii că banii lor ajung și la milioanele de dezertori ucrainieni, cu mașini de câte 100.000€ bucata, care mișună practic prin toate capitalele europene:

https://ecopolitic.ro/mircea-badea-ucraineni-perfect-inrolabili-cu-spatele-cat-dulapul-de-nuc-si-cu-masini-de-sute-de-mii-de-euro-se-distreaza-de-minune-pe-la-munte-nu-au-treaba-cu-ce-e-pe-la-ei-cred-ca-si-aici-tot-de/