Author Topic: Romania nu are Opozitie !  (Read 431 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gurusenior

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Romania nu are Opozitie !
« on: 18 June 2019, 20:22 »
PSD nu moare pentru ca avem o opozitie de rahat, alcatuita numai din politicieni prosti, neexperimentati, la fel de corupti  si lasi.
Care se arata a fi de fapt o alta tabara de mafioti corupti ca si PSD-istii.
Doar ca din aia mai lasi care prefera sa faca bani din lobby, latrat aiurea din opozitie,  critici, cu interviuri si  articole  prin presa liberala (da, avem si din astea in Romania-  Vice, Republica, Digi24).  Sunt articole bune, critica inteligent, problema e ca nu fac nimic ca sa ne scoata din situatia asta.
Astia ca Barba, Turcan, Ciolos, Rares   sau  Orban s-au prins ca e mai bine sa fii in opozitie, sa nu faci nimic decat sa-ti iei salariul de deputat  sau de europarlamentar. Adica nu sunt niste oameni care sa fie ambitiosi, care sa doreasca mai mult, care sa faca mai mult spre deosebire de PSD-isti sau PDL-isti.  Daca imi aduc aminte, toti astia din PNL de generatia actuala n-au guvernat mai nimic. Singurele partide care au guvernat de facto in tara asta dupa revolutie au fost doar PSD-istii si PDL-istii care s-au prezentat a fi doua tabere populiste si infractoare dintr-un singur FSN.  Plus ca USR-istii si PNL-istii nu au ce au PSD-istii, adica dispozitia de a-si asuma raspunderea, nici lacomia de a fura mai mult, nici  foarte multi bani...pentru ca in PSD sunt multi baroni locali, neavand deci resurse.  Insa in principiu  astora din opozitie le lipsesc coitele.  Amintiti-va de Basesc, nu avea nici foarte multi bani, nici influenta mare in tara, nici nu stapanea retea de baroni locali ca Dragnea sau Nastase. Pur si simplu a avut mult testosteron si inteligenta si s-a folosit de ele, si-a facut o campanie tare pe internet si a castigat, partidul sau detinand conducerea vreo 8 ani.
Astia actuali insa nici nu vor la guvernare. 

De ce opozantii nu vor la guvernare?   
 Pentru ca sunt niste fricosi. Pentru ca stiu ca daca vor veni la guvernare ei vor trebui sa-si riste carierele politice sa taie in carne vie, sa concedieze bugetari, sa nu mai dea pensii, dar sa mai stea si la dezbatut legi pentru reforme.
Dar s-au prins si ca e mai bine in opozitie, sa o latri aiurea dintr-o functie de deputat sau europarlamentar la altii cum gresesc decat sa fii tu guvernantul care sa fie huiduit si certat pentru ca nu-si face treaba. Si ei stiu asta,ca  sunt niste inapti. 



Dupa rezultatele alegerilor europarlamentarelor de pe 26 mai, ce trebuiau sa faca opozitia anti-pesedista daca voia cu adevarat la guvernare?
1. sa aiba rabdare! 
2. sa alcatuiasca o alianta de tip CDR sau DA:  PNL a obtinut 27%, USR-PLUS a obtintu 22%, PRO Romania vreo 6%, PMP  a luat 5%, UDMR care recent a incetat colaborarea cu PSD-ALD vreo 5 % .  Daca s-ar uni toti,ar fi alcatuit o alianta pro-europeana, democratica si socialliberala cu un procent de 65% in fata unui PSD-ALDE de 23%  cat a luat in teritoriu la europarlamentare.   Stiu ca aliantele sunt vremelnice, ca asa au fost si DA si CDR de au ajuns partidele sa se certe intre ele, dar acum era unica sansa sa scapam definitiv de PSD  care era cel mai mare pericol la adresa Romaniei.  Si fara diaspora, astia uniti tot ar lua un 49-50% la locale si la legislative.  Ar zdrobi PSD-ul chiar in clipa asta!  PSD ar putea sa devina ISTORIE ca PNT si PRM!  
3. sa mearga prin teritoriu sa faca campanii electorale si promovare pana si la satele cu 5 locuitori din fundul Moldovei, prin Oltenia, prin Dobrogea.  Doar au masini, pot sa mearga voluntar si moca sa se promoveze prin teritoriu discutand cu taranii si pensionarii, sa-i intrebe si sa afle tot ce au pe suflet taranii aia, ce si-ar dori, cum ar putea face ca pensionarimea si taranimea sa nu mai fie dependente de PSD si de baronii locali!  Nu se duc, parca le e rusine sau teama sa se intalneasca cu taranii.  Bah, si daca ar face ca Basescu niste concerte electorale in urmatorii doi ani, ceva gratare cu mici,  bai in multime, niste hore,  cred ca numai USR+ si PNL uniti ar lua 45%.
4. Sa faca acum planuri pentru investitii in tara si in infrastructura, sa se gandeasca de pe acum la parteneriate comerciale cu alte tari si la alte masuri fiscale pentru reducerea birocratiei, reducerea cheltuielilor,  reformarea scolilor,  privatizarea spitalelor+ crearea unui sistem de asigurari dupa model Obamacare, cum sa creasca amenzile pentru incalcarea legilor, cum sa confiste averile coruptilor politici, cum sa implementeze un sistem ca penalii sa nu intre in viata politica,  cum sa faca votul electronic.
5. sa-si gaseasca rapid un lider competent, puternic si carismatic  ca si Basescu, dar sa fie din lumea afacerilor, din mediul privat, ceva manager sau patron cu rezultate exceptionale, unul care sa aiba o atitudine de LIDER. Nu-mi veni cu Nicusor, Ciolos, Barna sau Orban, ca e clar ca nivelul lor intelectual e undeva la gradinita, cu calitati de lideri foarte indoielnice  si nici sa administreze un bloc nu sunt in stare.  Vin-o tata cu un afacerist care a creat ceva in tara asta sau in strainatate, un roman care a fondat ceva imperiu financiar, pentru ca sunt, un roman care s-a descurcat fie si intr-o companie strana si a avut rezultate excelente, un roman care ne-a facut o imagine placuta tarii.








Ce au facut ei in realitate?


1. se pun sa depuna si sa voteze motiuni de cenzura pe banii statului si pe banii contribuabilor.Pe bune, cred ca s-a convins si Gheorghe din Vaslui ca Dancila e o proasta, dar cand opozitia esueaza de TREI ORI sa dea jos un guvern inapt ca Dancila, e clar ca nici astia din USR-PLUS si PNL nu sunt mai presus. Cum, nu pot Orban, Ciolos si Barna sa o demita pe una ca Dancila?  E clar ca matematica ii bate, pentru ca in mod normal PSD ar trebui lasat pana in 2020 la guvernare sa se erodeze, dar motiunile astea de cenzura  esuate impotriva lui Dancila te fac si pe tine ca opozitie de  tot rasul!  Adica stii ca nu are cum ca motiunea sa treaca, dar hai sa arati poporului ca tu opozitie te-ai luptat. Ca si cum e clar ca nu vrei sa ajungi la guvernare.

2. au continuat sa se certe ca niste copii de gradinita. USR-istii ii considera pe PNL-isti ca sunt taranoi ca PSD-istii, ba ca PNL-isti ii considera pe USR-isti drept niste stangoizi, ba ca UDRM nu are ce cauta sa colaboreze, ba ca nu vor cu Basescu, ba ca PLUS nu vrea sa colaboreze cu PRO Romania impreuna in alianta europeana a lui Macron,si totusi Ponta a avut performanta sa fure vreo 6 procente PSD-ului. Daca Ponta nu era dat afara si PRO Romania nu era creat, PSD avea acum 30%, iar Dragnea poate ca n-ar fi ajuns la puscarie. Nici vorba de alianta intre PNL si USR-PLUS.

3. in continuare, pentru PNL si USR+, cei 5-6 milioane de provinciali nu exista!  Inclusiv satele cu  6 babe si 3 mosi , 1 carciumar, un betiv, doi prosti, doua prostituate , un popa, un sofer si un primar PSD-ist nu exista. Zici ca nu se uita la Las Fierbinti, nici eu nu ma uit, dar stiu ca acei cativa sateni fara joburi, fara canalizare, fara electricitate chiar, care traiesc din pomenile PSD-ului  pe care liberalii de la oras si studentimea nu-i baga in seama,  chiar exista si conteaza. Sunt inca foarte multe sate prin Romania  care pot contribui enorm la rezultatele alegerilor.  Nu, pentru USR si PNL, taranii aia provinciali n-au decat sa moara de foame. Nu ne intereseaza de ei, dar nici pe ei nu  o sa-i intereseze, avand in vedere ca si populatia de la oras e in scadere fiindca multi tineri emigreaza sau pur si simplu isi baga ceva in ea de politica si se resemneaza cu ideea ca vor ramane pe veci niste sclavi de corporatii fara niciun drept decizional in societatea asta de rahat.  Iar pe afaceristii si bogatii de la oras, alora numai de voturi nu le arde, aia nu se duc duminica la vot, se duc prin baruri si restaurante daca nu prin statiuni turistice de lux. 
PNL si USR inca se mai bazeaza pe diaspora, la fel cum se baza si PDL. Dar pana cand?  Ca diasporenii se mai satura sa tot mai spere de la Romania, isi mai schimba cetatenia, la un moment dat vor vota doar politicieni francezi sau germani, nu romani. 


4. Niciun plan concret n-am vazut de la ei. N-am vazut decat eternul mesaj " MUIE PSD". Nu programe pentru care ar merita sa fie votati. 


5. inca ies la inaintare cu idioti








Cam asta e, dar se pare ca partidele din opozitie sunt  fruntase cand e vorba de alegeri europarlamentare sau prezidentiale, cand sunt functiile de High-Class  in joc, functiile cu salarii bine platite.   Si isi dau seama ca stand in opozitie castiga mai bine latrand aiurea la TV sau pe net decat sa guverneze. 

1. Nu-i intereseaza sa fie primari sa administreze satele si comunele troglodite si mizerabile cu tarani saraci fara dinti in gura, nici nu s-ar duce sa se uite in ochii copiilor uitati de soarta cu scolile daramate si cu WC-uri in curte sau sa se intereseze de renovarea spitalelor sa dea ochi cu pacientii muribunzi cazati in conditii neigienice.  Cand e vorba de primarii, s-a vazut clar care sunt preferintele lor: Cluj, Timisoara, Arad, Sibiu, Brasov....nu-i intereseaza nici macar Bucurestiul. 

2. Nu-i intereseaza sa-si frece mintea cu bugetul tarii  la guvernare , cu gestionat ministere, cu executat reforme, sa se ocupe de programe de guvernare, sa se ocupe de strategii nationale, de colaborari si relatii internationale.

 
3. Nu-i intereseaza sa faca curatenie si renovare prin Bucuresti ,sa modernizeze satele si comunele, sa renoveze scolile si spitalele, sa construiasca drumuri, sa-si asume responsabilitatea pentru eventualele greseli! 


Uite de aceea o sa murim cu PSD-ul de cap.
Ca vin tocmai astia mincinosii, hotii  si prostii dispusi sa faca puscarie si sa fure.
Asta pentru ca asa zisii pretinsi "corecti si cinstiti" din politica sunt doar o mana de idioti congenitali si incompetenti care nu sunt in stare de NIMIC, dar stiu sa latre. 
Poate sunt si eu, dar uite ca nu vreau sa ma bag in politica!   
 
Dar daca ei nu vor la guvernare in realitate si le e frica sa-si asume responsabilitatile, de ce dracu mai ies pe sticla sa se pretinda ca sunt mai curati , mai cinstiti, mai buni, performanti si destepti decat PSD-istii? 
Pentru ca daca era o opozitie cum trebuie , azi nu depuneau motiune de cenzura, elaborau o alianta,  strategii si programe pentru  modernizarea Romaniei, isi alegeau un LIDER!
Tocmai de aia nu o sa mai vada votul meu, nici USR pe care l-am votat la locale si legislative, nici  PNL pe care l-am votat la europarlamentare.
Plus ca n-au facut nimic concret in ultimii 5 ani.




Numai,GATA!
Am terminat-o!
Nu mai votez cu talambi, prosti si inapti demagogi care doar urla "JOS PSD" si votati-ne pentru ca suntem mai buni, dar nu putem intra la guvernare  pentru ca ..." !  Nu mai votez cu politicieni care nu promit schimbari radicale si drastice, care nu promit programe , masuri, ceva reforme, fie si ceva pomeni care sa-i determine pe romani sa nu mai voteze cu PSD.   Si prin pomeni ma refer la fonduri speciale pentru cursuri de reorientare, invatat meserie,  dat copii la scoli mai bune, cursuri de programare,  fie si bani  pentru copii talentati, fie si bani pentru emigrat....de ce nu?   

Voi vota de acum inainte doar cu oameni harnici, ambitiosi, oameni care au avut doar realizari pozitive, oameni carora nu le e frica sa-si asume raspunderea pentru greseli, carora nu le e teama sa ajunga la guvernare.


La locale si la legislative din 2020  cu oamenii ca astia  voi vota. Vreau un partid  de OAMENI PUTERNICI, INVINGATORI  si HARNICI si CINSTITI care sa doreasca sa guverneze!  Iar daca nu apar pe lista , asta e, imi anulez votul   si    le desenez si ceva frumos  sj atarnat  dedicat tuturor partidelor din politica romaneasca.



De asta zic ca e cam timpul sa nu mai votam partide politice, ci corporatii!
   Sa votam afaceristi, nu politicieni!
In 2020 va fi anul cand o sa zic "MUIE LA TOTI  POLITICIENII!" 

Post Merge: 19 June 2019, 13:30
Am avut dreptate: pe Ciolos nu-l intereseaza sa se implice in mod direct in dezvoltarea Romaniei, nu-l intereseaza politica locala, nici guvernarea.
El vrea functie de europarlamentar, ca si acum regreta ca nu mai are functia aia de comisar. 
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/dacian-ciolos-ales-la-sefia-noului-grup-liberal-din-parlamentul-european-1148766
Nu o sa mai auziti prea des despre el in urmatorii cinci ani, va zic de pe acum .  Asta inseamna ca nicio sansa sa mai fie vreodata premier sau presedinte ales in Romania.


Bine ca nu l-am votat, ca eu nu votez birocrati care sa doarma pe salariile de mii de euro si sa faca chestii doar la nivel declarativ.
« Last Edit: 19 June 2019, 13:30 by gurusenior »