Author Topic: Ungaria vs UE  (Read 245 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ericmario

Ungaria vs UE
« on: 05 February 2024, 21:20 »
Urâtă formă de viață mai e piticul ăsta crăcănat.
Un pupincurist putinist care ar trebui ignorat de toată Europa.

https://www.digi24.ro/stiri/externe/partidul-lui-orban-continua-sa-faca-jocurile-rusiei-fidesz-a-lipsit-la-votul-pentru-aderarea-suediei-la-nato-care-s-a-amanat-2676271
https://www.digi24.ro/stiri/externe/senatorii-americani-ameninta-ungaria-cu-excluderea-din-programul-visa-waiver-daca-nu-ratifica-aderarea-suediei-la-nato-2672807

Sper să-i excludă americanii din Visa Waiver, să-l vedem pe pupincurist cum o scaldă.
Sau poate va spune că iarăși asta reprezintă o victorie pentru Ungaria?!


"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ungaria vs UE
« Reply #1 on: 05 February 2024, 21:23 »
https://www.g4media.ro/imaginea-zilei-presedintele-klaus-iohannis-da-mana-cu-premierul-viktor-orban-la-consiliul-european-de-la-bruxelles-unde-seful-guvernului-de-la-budapesta-a-renuntat-la-vetoul-pentru-fondurile-catre-u.html

IMAGINEA ZILEI Președintele Klaus Iohannis dă mâna cu premierul Viktor Orban, la Consiliul European de la Bruxelles, unde șeful Guvernului de la Budapesta a renunțat la vetoul pentru fondurile către Ucraina
 

Offline ericmario

Ungaria vs UE
« Reply #2 on: 05 February 2024, 21:27 »
O fi fost Iohannis singurul care a dat mâna cu Orban în ziua aia sau de ce ar fi aia imaginea zilei?
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ungaria vs UE
« Reply #3 on: 05 February 2024, 21:31 »
O fi fost Iohannis singurul care a dat mâna cu Orban în ziua aia sau de ce ar fi aia imaginea zilei?

Nu, presa a interpretat plecăciunea lui Orban ca o înfrângere a sa în fața UE.
 

Offline ericmario

Ungaria vs UE
« Reply #4 on: 05 February 2024, 21:36 »
Per total poza e chiar reușită.
Iohannis îl privește de sus, Scholz și cu ălalalt se sparg de râs, iar piticul face ce știe mai bine.

"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ungaria vs UE
« Reply #5 on: 06 February 2024, 14:48 »
Nu știu, cu toate că ungurii naționaliști mă irită că sunt pro-ruși și iredentiști, Viktor Orban e cel mai apreciat lider din istoria Ungariei postcomuniste.
Faptul că ungurii îl votează de 14 ani consecutivi denotă că a făcut chestii bune pentru țara lor.

Iar între a locui la București și Budapesta, aș prefera oricând Budapesta pentru că acolo este curățenie, este civilizație, este istorie, cultură etc. dacă n-aș știi că ungurii  sunt xenofobi  de un rasism feroce și nostalgici după evul mediu, când erau prăduitori de teritorii, adică la fel de răi ca turcii și rușii.

Totuși, noi am avut vreun premier care să fi fost așa apreciat și să fi stat 18 ani la guvernare în toată istoria postdecembristă?
Nu avem niciunul care să fi avut măcar două mandate consecutive.
Am avut numai premieri proști, detestați și corupți.
Noi nu am avut un premier care să fi făcut ceva bun pentru țara noastră în ultimii 35 ani.
Măcar unul din cei  26 de premieri (inclusiv ăia interimari). Și nici din ăia 6 președinți de stat (inclusiv ăia interimari) pe care i-am avut nu știu să fi fost vreunul care să fi strălucit.
Ungaria a schimbat doar 8 premieri, din care doar Orban a condus mai mult de un mandat.


« Last Edit: 06 February 2024, 14:57 by peacemaker »
 

Offline ericmario

Ungaria vs UE
« Reply #6 on: 07 February 2024, 20:27 »

Totuși, noi am avut vreun premier care să fi fost așa apreciat și să fi stat 18 ani la guvernare în toată istoria postdecembristă?

Nu, pentru că România nu e republică parlamentară.

ps. Nou scandal între Ungaria și UE.
Pur și simplu micul dictator nu se poate abține.
https://www.digi24.ro/stiri/externe/nou-conflict-intre-ungaria-si-ue-dupa-ce-orban-si-a-facut-agentie-de-protejare-a-suveranitatii-care-sa-i-hartuiasca-criticii-2679121

« Last Edit: 07 February 2024, 20:29 by ericmario »
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

Offline ericmario

Ungaria vs UE
« Reply #7 on: 14 February 2024, 20:33 »
Poate dă Bunul Dumnezeu și scăpăm de acest mare patriot rus, acest mare pupincurist putinist, acest mic dictator îndrăgostit de putere și mai ales de bani publici.
Că doar nu o fi prost să muncească pentru ei.

https://www.digi24.ro/stiri/externe/bbc-viktor-orban-se-afla-in-cea-mai-mare-criza-politica-de-pana-acum-dupa-demisia-presedintei-ungariei-2686851
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ungaria vs UE
« Reply #8 on: 15 February 2024, 02:02 »
Viktor Orban nu o să iasă decât cu picioarele înainte din politică. Dacă Biden și Putin pot, de ce să nu poată și el?
Chiar dacă se va sătura la un moment da să fie premier sau s-ar putea să piardă guvernul, conservatorii FIDESZ o să-l numească în mod onorofic președintele Ungariei pentru două mandate.
 

Offline ericmario

Ungaria vs UE
« Reply #9 on: 15 February 2024, 19:29 »
Viktor Orban nu o să iasă decât cu picioarele înainte din politică.

Sper să nu mai tragă prea mult de timp.
Varianta amintită de tine e chiar excelentă.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.