Author Topic: Vladimir Putin:The Rise of Mother Russia  (Read 13746 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Vladimir Putin:The Rise of Mother Russia
« Reply #195 on: 08 February 2024, 22:51 »
Dronele trebuie sa incepaa sa loveasca tot mai adanc in teritoriul rusesc si sa le distruga rafinariile, petrolierele, infrastructura economica, etc.

În afară că sună a instigare la crime împotriva civililor ruși :), strategic, ar avea rezultate, ca în oricare război total din trecut. Economia e cea care ține războiul până la urmă.   Și îi faci pe ucraineni să acționeze ca rușii, bombardând ținte civile. În rafinări și fabrici, inclusiv în depozite, sunt totuși angajați civili inocenți, care doar muncesc pentru a fi plătiți.  Ei habar nu au că munca lor contribuie la întreținerea războiului.
Dar ce crezi că l-ar opri apoi pe Putin să dea cu nucleare tactice în câteva orașe ucrainene sau cu rachete cu încărcătură chimică, ca represalii?  ???


Post Merge: 08 February 2024, 22:59
Între timp, se aude că ajutorul pentru Ucraina ar putea trece de Senat.
https://www.digi24.ro/stiri/externe/ajutorul-pentru-ucraina-ar-putea-sa-treaca-de-senatul-sua-insa-se-va-lovi-de-un-nou-obstacol-major-in-camera-reprezentantilor-2680955

Iar Israel s-ar putea să nu mai fie o prioritate pentru SUA, că nu vor sprijini nicio operațiune majoră pentru capturarea Rafah, pentru că „crime de război, că victime civile palestiniene colaterale” etc.   
https://www.digi24.ro/stiri/externe/casa-alba-avertizeaza-ca-sua-nu-vor-sprijini-operatiuni-militare-majore-al-israelului-la-rafah-2680977

Tot ajutorul financiar ce era pentru Israel ar putea fi redirecționat către Ucraina, atâta vreme cât nu lovește ținte din interiorul Rusiei.
Biden a zis clar că nu sprijină așa ceva! Doar să omoare soldați ruși invadatori. Nu dorește însă înfrângerea Rusiei fiindcă șție că Putin e ca un animal, care odată încolțit, scoate nucleara la rampă când nu mai are nimic de pierdut.
 
Să nu vă închipuiți că ăia 60 miliarde de dolari, dacă ajung la ucraineni, Crimeea și Donbasul vor putea fi recuperate. Ăștia sunt bani doar ca Ucraina să mai reziste până în 2025, să mențină linia frontului într-un război înghețat pe linia Sumi- Avdiivka - Harkov-Zaporojie - Nikopol-Herson, suficient cât ca rușii să nu treacă Nipru și să ia Odesa. Capturarea Odesei ar putea însemna capitularea Ucrainei și prăbușirea guvernului lui Zelenski.

Le-a dat Biden 75 miliarde dolari în 2023 și ucrainenii n-au putut captura decât 14 sate.

Pentru noi, e important ca Ucraina să nu capituleze, cel mult să negocieze pacea pe câțiva ani și să accepte cu două degete încrucișate la spate cedarea teritoriilor......... ori  războiul să nu escaladeze, cel puțin pentru în următorii 5-8 ani.
Dacă escaladează războiul sau pică Ucraina până în 2025, va fi groaznic.

2024-2030 sunt esențiali pentru a întări apărarea în Europa și pentru a inventa tehnologii mai bune pentru apărare anti-rachetă și anti-drone, chiar și în scenariul în care rămânem fără ajutorul Americii. Ce avem acum la dispoziție e slab. Vor fi mulți morți în Europa dacă ne atacă Putin în intervalul 2024-2028.
1. Ucraina nu trebuie să capituleze/să cedeze. Guvernul lui Zelenski sau oricine care e mai capabil și pro-americna să reziste pentru a nu fi înlocuit de o marionetă pro-putinistă, ca Ianukovici.
2. Războiul nu trebuie să escaladeze până în 2030-2033, între NATO și Rusia.
« Last Edit: 08 February 2024, 23:16 by peacemaker »
 

Offline ericmario

Vladimir Putin:The Rise of Mother Russia
« Reply #196 on: 09 February 2024, 20:08 »
https://www.hotnews.ro/stiri-razboi_ucraina-26888185-cine-este-oleksandr-sirski-supranumit-leopardul-zapada-noul-sef-fortelor-armate-ale-ucrainei.htm
Arata de parca ar fi leopardul birturilor.

Nu contează cum arată, contează cât de obedient e față de Zelenski.
Zalujnii nu mai era ascultător, îi repeta lui Zelenski că contraofensiva a eșuat și că trebuie să accepte pierderea teritoriilor.

Ai fost acolo?
Sau...?
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Vladimir Putin:The Rise of Mother Russia
« Reply #197 on: 09 February 2024, 23:36 »
https://www.hotnews.ro/stiri-razboi_ucraina-26888185-cine-este-oleksandr-sirski-supranumit-leopardul-zapada-noul-sef-fortelor-armate-ale-ucrainei.htm
Arata de parca ar fi leopardul birturilor.

Nu contează cum arată, contează cât de obedient e față de Zelenski.
Zalujnii nu mai era ascultător, îi repeta lui Zelenski că contraofensiva a eșuat și că trebuie să accepte pierderea teritoriilor.

Ai fost acolo?
Sau...?

Tu n-ai treabă? N-AI TREABĂ?
 

Offline ericmario

Vladimir Putin:The Rise of Mother Russia
« Reply #198 on: 10 February 2024, 10:02 »
Nope.
Sunt liber până marți.
Luni e Rosenmontag, e liber.

Dar mai zi-ne cum îi repeta Zalujni lui Zelenski chestii.
Mă duc să-mi fac o pungă de popcorn, așteaptă un pic.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Vladimir Putin:The Rise of Mother Russia
« Reply #199 on: 10 February 2024, 12:35 »
Nope.
Sunt liber până marți.
Luni e Rosenmontag, e liber.

Dar mai zi-ne cum îi repeta Zalujni lui Zelenski chestii.
Mă duc să-mi fac o pungă de popcorn, așteaptă un pic.


Eu încă aștept să-mi spui planul ăla glorios al tău în care americanii îi rad pe ruși de pe fața planetei. Iar americanii și europenii scapă teferi,fără să fie loviți de cele 4000 de focoase nuclear rusești.

 
Ghici ce, majoritatea oamenilor deștepți de pe planeta asta, mai ales din Occident, sugerează să ajungem la negocieri, că nu merită să dispară toată viața de pe planetă pentru vreo 1-2 țări sărace.




 

Offline ericmario

Vladimir Putin:The Rise of Mother Russia
« Reply #200 on: 10 February 2024, 14:42 »

Eu încă aștept să-mi spui planul ăla glorios al tău în care americanii îi rad pe ruși de pe fața planetei. Iar americanii și europenii scapă teferi,fără să fie loviți de cele 4000 de focoase nuclear rusești.

Eu nu-mi doresc ca toți rușii să fie rași de pe fața planetei, ci doar putin, medvedev și pupincuriștii lor.
Rusia e o uriașă piață de desfacere pentru companiile europene și americane.


Post Merge: 10 February 2024, 14:43

Ghici ce, majoritatea oamenilor deștepți de pe planeta asta, mai ales din Occident, sugerează să ajungem la negocieri, că nu merită să dispară toată viața de pe planetă pentru vreo 1-2 țări sărace.

Când zici 1-2 țări sărace te referi și la România?
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Vladimir Putin:The Rise of Mother Russia
« Reply #201 on: 10 February 2024, 19:13 »

Eu încă aștept să-mi spui planul ăla glorios al tău în care americanii îi rad pe ruși de pe fața planetei. Iar americanii și europenii scapă teferi,fără să fie loviți de cele 4000 de focoase nuclear rusești.

Eu nu-mi doresc ca toți rușii să fie rași de pe fața planetei, ci doar putin, medvedev și pupincuriștii lor.
Rusia e o uriașă piață de desfacere pentru companiile europene și americane.


Ghici ce, majoritatea oamenilor deștepți de pe planeta asta, mai ales din Occident, sugerează să ajungem la negocieri, că nu merită să dispară toată viața de pe planetă pentru vreo 1-2 țări sărace.

Când zici 1-2 țări sărace te referi și la România?


1. Explică. Cum  o faci?  Mai ales că rușii au sistemul „dead hand” prin care pot lansa toate rachetele nucleare automat și dacă nu mai e nimeni în viață la suprafață, în Rusia.


2. Dar la care țară crezi că mă refeream?




 

Offline ericmario

Vladimir Putin:The Rise of Mother Russia
« Reply #202 on: 10 February 2024, 20:37 »

Eu încă aștept să-mi spui planul ăla glorios al tău în care americanii îi rad pe ruși de pe fața planetei. Iar americanii și europenii scapă teferi,fără să fie loviți de cele 4000 de focoase nuclear rusești.

Eu nu-mi doresc ca toți rușii să fie rași de pe fața planetei, ci doar putin, medvedev și pupincuriștii lor.
Rusia e o uriașă piață de desfacere pentru companiile europene și americane.


Ghici ce, majoritatea oamenilor deștepți de pe planeta asta, mai ales din Occident, sugerează să ajungem la negocieri, că nu merită să dispară toată viața de pe planetă pentru vreo 1-2 țări sărace.

Când zici 1-2 țări sărace te referi și la România?

1. Explică. Cum  o faci?  Mai ales că rușii au sistemul „dead hand” prin care pot lansa toate rachetele nucleare automat și dacă nu mai e nimeni în viață la suprafață, în Rusia.
2. Dar la care țară crezi că mă refeream?
Eu cred că tu trăiești în jocuri pe pc, finanțat de mama și de tata, nu prea ai habar cum se câștigă banii, de fapt tu crezi că ți se cuvin, dar ne vorbești despre lucruei care te/ne depășesc.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Vladimir Putin:The Rise of Mother Russia
« Reply #203 on: 12 February 2024, 20:26 »
Tucker la CNBC. Dacă ăștia l-au invitat pe „jurnalistul” care  mai mult a făcut un talk show decât interviu cu Putin, înseamnă că e mai profundă situația decât credeam. Americanii își exprimă subtil dorința de a negocia un acord de pace cu rușii și cedarea Ucrainei. 
 

Offline oldshooterman

Vladimir Putin:The Rise of Mother Russia
« Reply #204 on: 12 February 2024, 22:19 »
Eu încă aștept să-mi spui planul ăla glorios al tău în care americanii îi rad pe ruși de pe fața planetei. Iar americanii și europenii scapă teferi,fără să fie loviți de cele 4000 de focoase nuclear rusești.
~7000 ;D
 

Offline ericmario

Vladimir Putin:The Rise of Mother Russia
« Reply #205 on: 12 February 2024, 22:40 »
7000,1   ;D
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Vladimir Putin:The Rise of Mother Russia
« Reply #206 on: 13 February 2024, 03:39 »
Eu încă aștept să-mi spui planul ăla glorios al tău în care americanii îi rad pe ruși de pe fața planetei. Iar americanii și europenii scapă teferi,fără să fie loviți de cele 4000 de focoase nuclear rusești.
~7000 ;D


Mă tot întrebam ce faci.  Ți-ai construit buncăr?
Ai plecat din țară?
Ziceai că nu o să fim țintă nucleară pentru Rusia.

S-ar putea să fim-  vezi Caracal și scutul de la Deveselu.
 

Offline oldshooterman

Vladimir Putin:The Rise of Mother Russia
« Reply #207 on: 13 February 2024, 18:39 »
Nuclearele tactice mici nu afecteaza nimic semnificativ in jur.
Nu suntem tinta nucleara pentru Rusia. Unele baze militare straine (americane in primul rand) din RO ar putea fi, dar asta nu se pune pentru ca n-ar afecta restul tarii.

Si mie nu-mi trebuie buncar, stiu precis unde pot sa supravietuiesc mai mult decat altii. ;D
« Last Edit: 13 February 2024, 18:41 by oldshooterman »
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Vladimir Putin:The Rise of Mother Russia
« Reply #208 on: 14 February 2024, 02:13 »

Nu suntem tinta nucleara pentru Rusia

Nu eram până în 2019, când Trump a anulat tratatul INF.  Cel de-al Doilea Război Rece, teoretic, cam din 2019 a început.

Tratatul era oricum încălcat bine mersi de America când bombarda la greu Afganistan și Irak  cu drone MQ-9 Reaper și MQ-4 Triton după cum au spus experții ruși, dar și de Rusia când a testat rachete racheta de croazieră SSC-8  și alte rachete ca SS-25 și ICBM RS-26  prin 2007-2014 după cum au raportat experții americani.
Deci,  tratatul ăla semnat de Gorbaciov și Reagan era mort și putrezit. Tratatul INF, intrat în vigoare din 1988, trebuia să interzică  toate rachetele balistice nucleare și convenționale de la sol, rachetele de croazieră și lansatoarele de rachete cu o rază de acțiune de 500-1.000 de kilometri  (rază medie scurtă) și 1.000-5.500 km  (intermediar-range). Tratatul nu se aplica rachetelor lansate aerian sau maritim. Dacă se aplica și rachetelor de croazieră lansate maritim,  America n-ar mai fi putut duce războaie în Irak și Afganistan.

Numai că după anularea oficială a  tratatului, România a făcut upgrade la scutul antirachetă de la Deveselu. Nu s-a specificat cu ce, dar asta spune comunicatul oficial NATO. Și s-ar putea ca Putin să aibă dreptate că ar putea fi o amenințare la adresa Rusiei.  Gheorghiță, șeful de stat major al armatei române,   l-a luat gura dinainte și i-a ieșit porumbelul din gură, pentru că tocmai a spus un secret de stat, și anume, că s-a mai făcut un upgrade la scutul de la Deveselu în 2023,  care n-a fost comunicat oficial de NATO.

Ce se știe clar e că scutul de la Deveselu cu sistem Aegis are Mark 41 Vertical Launching System , adică poate lansa rachete defensive RIM-161 Standard Missile 3 cu botul ascuțit ce pot distruge rachete de atac.

Ce nu se știe oficial e că Mark 41 Vertical Launching System poate să lanseze și rachete Tomahawk, cele cu botul rotunjit, și care pot atinge ținte aflate la 2.000 km, adică să lovească Sevastopol din Crimeea.

Prin urmare, Rusia are tot dreptul să se apere și să contracareze, prin a bombarda nuclear Caracal.  După tratatul INF, numai navele și avioanele puteau deveni ținte și aveam voie cu lansatoare de rachete care să fie numai sol-aer. Dar acum că nu mai e valabil, pot deveni și orașele ținte dacă sunt în preajma unui lansator de rachete de croazieră sol-sol.
Poate fi și mai rău, că dacă sistemul de lansare e compatibil și pentru rachete Tomahawk Block II TLAM-N (rază operațională 2500 km), adică poate să lovească Moscova, automat și Bucureștiul devine o țintă pentru rachetele nucleare ale Rusiei.

Trebuie să înțelegi că dacă americanii au făcut upgrade în secret la Deveselu prin care scutul poate lansa rachete de atac, suntem automat o țintă nucleară pentru Rusia.   Nuclearele tactice,  oricât de mici pot fi, există riscul ca războiul nuclear să nu se oprească acolo și să se ajungă ușor la arme nucleare strategice, adică sfârșitul vieții pe planetă. În momentul ăsta, noi s-ar putea să avem în secret arme nucleare despre care nici guvernul României nu știe.   Polonezii măcar o spun pe față că vor nucleare.  Asta o spune Valentin Stan cu surse citate și concluzii trase. 

Acum să presupunem că poate scutul de la Deveselu nu are deloc capacitate ofensivă, de atac de la sol. 
În caz de război convențional, dacă Putin e jerk și ne bombardează în stil Ucraina,  scutul de la Deveselu, chiar dacă poate avea capacități de atac pe distanță mare, nu are însă și capacitatea de a ne proteja de multiple atacuri cu rachete. Poate să tragă numai cu 24 de rachete interceptoare în caz de atac rusesc la momentul dat.  Adică, să lovească/să devieze/să doboare 24 de rachete rusești din 50 trase de Putin.  Alea câteva secunde sunt decisive.   
Caz în care depinde de noroc dacă vei putea scăpa viu și nevătămat de celelalte 26 de rachete rusești care își vor nimeri ținta.
Also, nu știm dacă poate să doboare rachete HIPERSONICE Zircon și Kinjal. 



« Last Edit: 14 February 2024, 02:44 by peacemaker »
 

Offline astateofmind

ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste