Author Topic: Vladimir Putin:The Rise of Mother Russia  (Read 13806 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Vladimir Putin:The Rise of Mother Russia
« Reply #210 on: 17 February 2024, 06:59 »
Pam pam.

Mai mira pe cineva?

https://news.sky.com/story/russian-opposition-politician-and-putin-critic-alexei-navalny-has-died-13072837
Nu, nu mai miră pe nimeni.

Nu cred că a ales să fie martir de bunăvoie. Putea să stea în Germania, să facă opoziție puternică împotriva lui Putin, dar l-a șantajat FSB-ul că dacă nu vine în Rusia să facă pușcărie, o vor face rudele și prietenii lui.
La fel au procedat și cu Prigojin și rebeliunea lui. Au recurs la șantaj că le vor aresta/ucide toate familiile răzvrătiților și așa a încetat rebeliunea.

Între timp, milioane de ruși, fix ăia de rând care contează cu adevărat în a decide viitorul Rusiei, o duc nemaipomenit.
Nu au libertate de exprimare, nu au democrație, dar au nivel de trai crescut la Moscova și Sankt Petersburg. Moscova arată a Cyberpunk City în comparație cu București.
Își pot extrage și valorifica proprile resurse mulțumită Chinei.
Pot să se descurce bine mersi și fără America/Europa. 
Câștigă în Ucraina.

Românii nu au nimic, nici resurse care să le mai aparțină, nici infrastructură, nici nivel de trai, nici libertate sau democrație reală, nici putere militară reală!

Că dacă aveam măcar  libertate de exprimare, nu am fi ajuns în stadiul ăla de democrație în putrefacție să avem de ales între PSD/PNL și AUR, despre care știm bine de cine sunt propulsate în presă.

Să ridici degetul spre ruși că „vai, cât de barbari sunt”, „orcii”, „DICTATURĂ” când la tine în ogradă ai capitală europeană cu jeg în centru,  ai aceiași politicieni la conducere,  ai bombardieri, analfabeți funcționali,  interlopi și securiști la putere și nici acum după 35 ani  nu avem o democrație reală și un popor format să aibă responsabilități civice, pute a ipocrizie.  Rusia are scuze, a fost dintotdeauna o dictatură. România nu are scuze!

De am avea un Navalnî în România , ar păți la fel, fie cu dosar politic fabricat, fie mai rău -  i-ar detona mașina sau i-ar defecta frâna ca să pară sinucidere.
În România, dacă ajungi să fii incomod pentru afacerile a mii de politicieni și paraziți bugetari, ofițeri secu, anumiți șefi de firme private evazioniste care au contracte cu statul,   interlopi media, vedete care fac trafic cu droguri și proxenetsm,  finanțatori din sport care fac alte mizerii,  interlopi imobiliari, popi care fac afaceri cu statul, poți să o pățești nasol, oricât de multă dreptate ai avea.
România nu e o democrație. E o tot o dictatură, dar cu mai multe partide în atenția principală să pară că e o democrație.
Și cred că nici țările din vest nu sunt mai impecabile.
Faptul că nu avem libertate de exprimare pe internet, inclusiv pe forumuri,  ne diferențiază de ruși? 
« Last Edit: 17 February 2024, 07:33 by peacemaker »
 

Offline mache

Vladimir Putin:The Rise of Mother Russia
« Reply #211 on: 17 February 2024, 09:23 »
Faptul că nu avem libertate de exprimare pe internet, inclusiv pe forumuri,  ne diferențiază de ruși? 
Iar marota asta stupida? Tu aberezi in 1000 de locuri despre diverse subiecte si noi trebuie sa facem curat dupa tine... cam ca'n zicala cu piatra aruncata in balta

Ai deschis o gramada de thread-uri pe aceleasi subiecte si inclusiv pe alea ajungi sa divaghezi grav
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Vladimir Putin:The Rise of Mother Russia
« Reply #212 on: 17 February 2024, 09:25 »
Faptul că nu avem libertate de exprimare pe internet, inclusiv pe forumuri,  ne diferențiază de ruși? 
Iar marota asta stupida? Tu aberezi in 1000 de locuri despre diverse subiecte si noi trebuie sa facem curat dupa tine... cam ca'n zicala cu piatra aruncata in balta

Repet și îmi asum ce spun - românii sunt frățiorii mai mici ai rușilor.
Dovada- ce faci tu de câteva ore, stergându-mi postările.

Aia e cenzură, reducerea la tăcere.
Poți să faci ce vrei, n-ai să schimbi cu nimic rezultatele imbecilităților făcute de politicienii de establishment în ultimii 5 ani.
O să câștige AUR în România, o să câștige Trump în America, parlamentul european o să aibă și mai mulți naționaliști, Putin o să câștige în Ucraina,  Europa de Est s-ar putea să ajungă iar sub influența Moscovei, UE și NATO o să se erodeze,  iar China o să devină cea mai mare putere.
Îmi asum toate aceste opinii! Fiindcă trag semnal de alarmă și că e inevitabil. 
 

Anul trecut, același nivel de naivitate s-a văzut în Turcia din partea presei și mapamondului liberal. Nu mai are rost să reamintesc cine a câștigat.
Sau de ultimele alegeri din Ucraina când s-au coalizat toți împotriva lui Orban.


Deal with it! Epoca globalizării liberale a apus. Ce va fi din 2025 va fi  realitatea în care vei trăi pentru mulți ani. 
Probabil o să te obișnuiești când o să înțelegi că hegemoniile sunt cicilice, că democrația mai și pierde câteodată în fața dictaturii,  acum e rândul Orientului să conducă lumea așa cum a mai făcut-o acum 1000 ani când Occidentul era în decadență.
Lumea asta nu e ca în filme liberale de la Hollywood, sorry!
« Last Edit: 17 February 2024, 09:36 by peacemaker »
 

Offline ericmario

Vladimir Putin:The Rise of Mother Russia
« Reply #213 on: 17 February 2024, 09:32 »

Românii nu au nimic, nici resurse care să le mai aparțină, nici infrastructură, nici nivel de trai, nici libertate sau democrație reală, nici putere militară reală!
 
Mai există statul România măcar?
Nu de alta, dar luna viitoare îmi expiră Cartea de Identitate și trebuie să vin în țară să fac una nouă. Sau ”buletinul” cum încă mai e numită.
Deci mai are rost, sau mai bine economisesc câteva sute de euro și stau aici?

ps. Mă așteptam ca noile Cărți de Identitate românești să fie pe standardul european, ca dimensiune exact ca permisul auto sau ca un card bancar.
Dar nu, guvernații noștri au decis ca noi să fim singura țară din UE care să mai avem animalul ăla de CI.
Bine măcar că nu l-or făcut în format A4.


Post Merge: 17 February 2024, 09:35

Repet și îmi asum - românii sunt frățiorii mai mici ai rușilor.

Poate tu, că noi nu.

Dar de unde ai ideea asta mincinoasă în cap?
Ce treabă, ce legătură vezi tu între poporul rus și poporul român?
« Last Edit: 17 February 2024, 09:35 by ericmario »
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Vladimir Putin:The Rise of Mother Russia
« Reply #214 on: 17 February 2024, 09:41 »
AVDIIVKA A CĂZUT!
https://www.digi24.ro/stiri/externe/armata-ucraineana-s-a-retras-din-avdiivka-este-cea-mai-mare-victorie-simbolica-a-rusiei-dupa-esecul-contraofensivei-kievului-2690929
Quote
Armata ucraineană s-a retras din Avdiivka. Este cea mai mare victorie simbolică a Rusiei după eşecul contraofensivei Kievului
Unde sunt prietenii cu „Ucraina luptă și câștigă”?
« Last Edit: 17 February 2024, 10:17 by mache »
 

Offline mache

Vladimir Putin:The Rise of Mother Russia
« Reply #215 on: 17 February 2024, 10:20 »
Repet și îmi asum ce spun - românii sunt frățiorii mai mici ai rușilor.
Dovada- ce faci tu de câteva ore, stergându-mi postările.

Aia e cenzură, reducerea la tăcere.

Daca mai ai texte de'astea cu rusi si alte persoane doar pentru a-ti valida tie presupunerile s-ar putea sa ne parasesti. Momentan esti avertizat.
 
The following users liked or thanked this post: ericmario

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Vladimir Putin:The Rise of Mother Russia
« Reply #216 on: 17 February 2024, 10:31 »
Repet și îmi asum ce spun - românii sunt frățiorii mai mici ai rușilor.
Dovada- ce faci tu de câteva ore, stergându-mi postările.

Aia e cenzură, reducerea la tăcere.

Daca mai ai texte de'astea cu rusi si alte persoane doar pentru a-ti valida tie presupunerile s-ar putea sa ne parasesti. Momentan esti avertizat.
Ah, vai, te-ai trezit și tu că ești moderator pe CG, că ai observat că  afacerea îți merge prost (nah, pentru că „Slava Ucraina”, „#Metoo, „#PRIDE”,  „stați acasă” și #REZIST nu duc decât spre o singură direcție -  faliment ) și n-ai pe cine să-ți exersezi  autoritatea decât pe mine, în condițile în care forumurile mor în plină epocă Discord/Telegram! 
Am o veste proastă pentru tine:  M-AM CĂRAT! Și odată cu mine, tot traficul pe care îl mai aduceam. Eu nu mă las niciodată călcat în picioare! 
Forumul ăsta n-are decât să moară dacă începi cu cenzură tipică occidentală. 

Te iei de mine pentru că am alte opinii politice, dar pe @ericmario care insultă și face off-topic și trebuia demult banat., îl lași în pace.
E clară treaba. 

Vorba lui ciocanul, de ce să mai stau pe un forum unde se ceartă vreo 5-6 și vreo 10-20 se uită?

Când există Discord cu atâtea grupuri cu mai multă libertate de exprimare? 

Hai, pa!


P.S.

MAGA!
 

Offline axxel4you

Vladimir Putin:The Rise of Mother Russia
« Reply #217 on: 17 February 2024, 11:57 »

Românii nu au nimic, nici resurse care să le mai aparțină, nici infrastructură, nici nivel de trai, nici libertate sau democrație reală, nici putere militară reală!
 
Mai există statul România măcar?
Nu de alta, dar luna viitoare îmi expiră Cartea de Identitate și trebuie să vin în țară să fac una nouă. Sau ”buletinul” cum încă mai e numită.
Deci mai are rost, sau mai bine economisesc câteva sute de euro și stau aici?

ps. Mă așteptam ca noile Cărți de Identitate românești să fie pe standardul european, ca dimensiune exact ca permisul auto sau ca un card bancar.
Dar nu, guvernații noștri au decis ca noi să fim singura țară din UE care să mai avem animalul ăla de CI.
Bine măcar că nu l-or făcut în format A4.


Post Merge: 17 February 2024, 09:35

Repet și îmi asum - românii sunt frățiorii mai mici ai rușilor.

Poate tu, că noi nu.

Dar de unde ai ideea asta mincinoasă în cap?
Ce treabă, ce legătură vezi tu între poporul rus și poporul român?
  Doar la coruptie semanama cu rusii, cred ca mai mult cu ucrainieni, daca stau sa ma gandesc mai bine chiar cu Europeni, mai ales aia care sunt la Bruxeles. Coruptia e cea mai mare boala a omenirii.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline ericmario

Vladimir Putin:The Rise of Mother Russia
« Reply #218 on: 17 February 2024, 15:00 »
Numai vești bune vin din Rusia cea democrată, cea care pute de democrație, cu un dictator la conducere.

”Încă o moarte suspectă în Rusia. Fotograful Dmitri Markov realizase poza devenită simbol al persecuției lui Navalnîi,”

https://www.digi24.ro/stiri/externe/inca-o-moarte-suspecta-in-rusia-fotograful-dmitri-maskov-realizase-poza-devenita-simbol-al-persecutiei-lui-navalnii-2691187
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.