Recent Posts

Pages: [1] 2 3 ... 10
2
Politică / Donald Trump vinovat
« Last post by daveWalter on Today at 01:48 »
Mulți nu conștientizează că în America, țara capitalismului modern, banii sunt cei care dictează. Dincolo de ce promisiuni, principii, doctrine și moralisme de 2 cenți care se scot pe gură în perioada alegerilor, totul se reduce la nivelul de trai, siguranță și profit. NIMIC ALTCEVA!
Cine nu face parte din establishmentul democrat sau din aparatul birocratic, va vota mereu împotriva democraților, împotriva progresismului, împotriva ecologiștilor și împotriva presei liberale dacă nu o duce bine.  După 4-8 ani de democrați, americanii din Rust Belt și Midweast se satură de politicile liberale, de woke-isme, feminism și de realizările de stânga care presupun TAXE.
Nu contează câți negri ,  feministe, copii plângăcioși zoomeri ,  mexicani,  ecologiști sau LGBT-iști sunt  în statele albastre de pe ambele coaste.
Contează numărul statelor roșii și swing care vor da cele mai multe voturi ale electorilor!
Sistemul e așa făcut încât să nu conteze că sunt vreo 100 milioane de democrați pe malul Atlanticului din est și pe malul Pacificului din vest, ci mai mult numărul statelor din Centru și Sud care votează pentru un candidat republican, chiar dacă au 5-7 milioane populația. Statele albastre sunt chiar puține în comparație cu statele roșii.E făcut în așa fel să mai câștige și republicanii din când în când. Că dacă era vot popular, nu mai era vreun președinte republican la Casa Albă din 1993. Ar fi fost  numai președinți democrați. America ar fi devenit un stat unipartid. N-ar mai fi existat sistemul bipartid.
Dar iată că America nu e un stat unitar ca România sau Franța.  E o REPUBLICĂ FEDERALĂ de state, o uniune de state, fiecare stat condus de guvernator.

Circumstanțele socio-economice și geopolitice actuale cam fac statele mov, alea indecise, să încline  mai mult spre spre Trump și republicani decât spre Kamala și democrați. Dacă se întâmplă să izbucnească o criză pe durata unei administrații republicane, cum s-a întâmplat cu recesiunea în 2008 pe vremea lui Bush jr  și în 2020 cu pandemia pe vremea lui Trump, americanii, și cei mai hardcore conservatori refuză să mai susțină candidatul republican și îi pedepsesc la vot pe republicani pentru performanțele slabe- vezi McCain și cu Trump.

După 8 ani de Obama, era însă  limpede  că cel care îl va succeda pe primul președinte negru globalist liberal cu tendințe spre stânga va fi un republican alb creștin fanatic și naționalist de extrema dreaptă din America profundă,  care o va arde cu discursuri patriotce și protecționiste.  Eu mă așteptam la asta încă din 2011-2012, dar n-a fost să fie atunci because Mitt Romney.  Dar în 2015-2016, după dezastrele întâmplate, era mai mult ca sigur că ar putea veni la Casa Albă vreun cowboy republican sudist. Era evident din toate știrile cu teoriile conspirației care se tot distribuiau, la care și China și Rusia contribuiau activ, dar și după eșecurile Americii din războaiele din Orientul Mijlociu. Dacă în 2004, după ce s-au făcut de râs că n-au descoperit nicio armă chimică în Irak, sau în 2006 când au început războaiele sectariene, mai puteai spune că America deține controlul...........well, din 2014 s-a terminat!
America a pierdut războiul cu terorismul jihadist după ce a retras trupele din Irak și și-a făcut apariția ISIS care a terorizat Europa, rezultând criza refugiaților. Apoi, cu eșecul de a restabili ordinea în Libia, eșecul de a-l înlătura pe Assad de la conducerea Siriei, eșecul de a democratiza Egiptul, eșecul de a crea un stat kurd liber, eșecul de a implementa soluții pentru ca Israelul și Statul Palestinian să conviețuiască împreună, eșecul de a extermina talibanismul din Afganistan etc. Și din GTA V și Hitman Absolution și din alte producții media americane, era evident că după Obama, americanii o să voteze chiar și un republican gras cu pălărie de COWBOY și costum patriotic cu stele americane de Robbie Knievel.  Vedeam Back to the Future II când America era în anul 2015 și mi-am zis atunci că America va avea un asemenea președinte excentric cândva.   

Din 2015, încă de la anunțarea candidaturii, majoritatea presimțeam că o să fie Trump președinte (în scenariul în care nu frauda babornița alegerile în statele swing...și se pare că nu a făcut-o).
Trei ani, americanii chiar au dus-o bine....până a venit pandemia și le-a distrus afacerile multora, iar nivelul de trai s-a făcut praf. După aia, a fost BLM, cu statuile și protestatarii care au dat foc la oraș.
În 2020, Trump era uzat, era pandemie, democrații au fraudat datorită votului online de acasă, a câștigat Biden.
Din 2022, de la războiul economic cu Rusia care a afectat enorm America, bursele și traiul sunt iar pe ducă, iar infracționalitatea a crescut din cauza imigrației ilegale necontrolate și a traficului de droguri. În afară de mâncatul de câini și pisici sau castrarea băieților, restul lucrurilor spuse de Trump sunt adevărate!

Faptul că democrații au pierdut camera reprezentanților în 2022 și Biden s-a făcut de râs atât de tare, iar Kamala se dovedește a fi prea antipatică ca să mai convingă chiar și propriul electoral din statele swing să o mai voteze.Putea să fie oricine altcineva în locul lui Trump sau Kamalei, dar cred că cele mai multe state tot un republican ar vota după 4 ani catastrofali de BIDEN! Recunoașteți că Biden chiar a fost o catastrofă, dar și oamenii din spatele său sunt responsabili. În afară că Biden ne-a salvat de  WW3, înarmând Ucraina și sacrificându-i armata și populația ca să nu ajungem noi, polonezii și balticii să luptăm în prima linie cu rușii, la restul capitolelor, a fost o CATASTROFĂ de președinte. Putea să candideze și Michelle Obama. Tot ar fi pierdut în fața lui Trump sau în fața oricărui republican. După catastrofa numită Biden.


 
3
Politică / Predicții 2024
« Last post by daveWalter on Today at 01:18 »


Poti scrii inca un roman foileton, eu tot sper ca va castiga Harris.
Așa sperau și foștii tăi colegi, vreo 155 la număr care erau convinși că va câștiga Hillary, acum 8 ani.
Îți sună cunoscut sondajul ăsta?
 

Eu l-am proiectat după ce i-am dat indicații fostei moderatoare de atunci, prin PM. :P
4
Politică / Alegerile din România 2024
« Last post by daveWalter on Today at 01:11 »
Cred că vei sta acasă, sau poate vei merge la pescuit...
Să sperăm că nu o să fie cazul.....spre binele acestei țări și a puținilor tineri cu inteligență peste medie și cu inițiative bune care au mai rămas în această țară.

Cinci ani de Ciolacu președinte și guvern cu premier PSD înseamnă o întoarcere la anii 1992-2002 economic și ca nivel de trai. Asta dacă vom mai avea economie pe timp de pace.

S-ar putea să fie horror dacă se extinde războiul, iar Ciolacu nu ia măsurile cuvenite în fața atacurilor Rusiei de război hibrid/asimetric. Și dacă nu o să fie război, niciun tânăr român care vrea ceva de la viață nu mai rămâne în țara asta, darămite puținii medici, meseriași și profesori care au mai rămas. Cred că ne vor pleca și videochatistele la ce taxe o să bage PSD.

 
5


Sigur nu suferi de gândire catastrofală?
Probabil că da.
Nu știu, nu sunt psiholog și cu siguranță nici tu.
Dar cel puțin, mai mult ca sigur pot să spun că nu sufăr de TDS.
6
Politică / Situatiunea
« Last post by daveWalter on Today at 01:09 »
1. In nici un caz nu poti spune ca CC e controlata de guvern.
2. Cine aplica legile discretionar, guvernul???
3. Repet, preturile au crescut in toata Europa, nu doar in Romania.
1. E controlată nu de guvern, ci de ...știi tu.
2. Toată justiția, guvernul și parlamentul care se mobilizează numai când le iese ceva.
3. Da, sigur:

România, una din țările cu cea mai scumpă apă plată îmbuteliată din Europa. Locul în care o sticlă de apă costă peste 15 lei

Quote
Totodată, au fost comparate preţurile la lapte, orez, ouă şi apă. Astfel, un litru de lapte slab costă în România echivalentul a 1,22 euro, mai scump cu circa 30% decât în Barcelona, unde costă 0,94 euro. Un kilogram de orez costă în România 1,43 euro, în timp ce în Spania, la Barcelona e 1,26 euro. Românii scot mai mult din buzunare şi pentru 10 ouă (2,49 euro), în timp ce spaniolii dau 2,44 euro.
Adevărul

În timp ce în România prețul electricității este de 69 euro / MWh, în Spania și Portugalia a ajuns la cote extrem de mici. Ce se întâmplă


@ericmario  serios, dă-o dracu de treabă, mai bine recunoaște pe față că ești PSD-ist, că votezi Ciolacu la președinție, și nu mă mai complic cu tine.
Pe bune!

Chiar îmi iei din timp să-ți explic.
M-ai scuti dacă ai spune că ești PSD-ist declarat.
7
Politică / Razboiul Ucraina-Rusia
« Last post by daveWalter on Today at 01:04 »

De ce nu ameninti SUA ca le dai cu "Satanelul" in Washington ? Asa ar trebui ca doar SUA trimite grosul de arme in Ucraina.
Nu te tine ? Nu prea. Acolo mucles tata. Se ia de cei mici din zona. Asa e cand esti un las infect.
Plictiseală sau disperare mare la Moscova dacă Javrov a început să amenințe direct America cu un război la Polul Nord.
10
Salut,

Va rog sa cititi integral anuntul, voi incerca sa acopar toate informatiile necesare.

• Se dau urmatoarele astfel:

• Procesor Intel Comet Lake, Core i5 10600K 4.8GHz box.
• Placa video AMD Radeon Sapphire NITRO+ RX 580 - in stare perfecta de functionare.
• Memorie G.Skill Ripjaws V Black 16GB DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit. Garantie PCGarage 99 luni.
• Placa de baza Intel® Z490 Mini-ITX AORUS (Gigabyte), Intel® WiFi 6, Lan 2.5GB, VRM robust, 2x sloturi M2. In garantie ramasa de 2 luni, achizitionata de la PCGarage.
• Seasonic FOCUS SGX-650W -- format SFX-L - garantie 10 ani, full-protectii si modulara. Garantie 120 luni Flax.
• Cooler CPU Scythe Mugen 5 Rev.C. - Garantie PCGarage 24 luni.
• Ventilator / radiator ARCTIC AC P12 PWM - achizitionat recent, 22+ luni garantie garaj.
• Carcasa Deepcool CH160 Black ITX, design modular si compact. 22+ luni garantie garaj.

Se vor vinde DOAR in acest mod, nu vreau sa le vand individual "la bucata" deoarece vor fi extrem de multe pachete si nu am timp (aflandu-ma intr-o perioada aglomerata cu jobul).

Deci, este esentiala vinderea urmatoarelor doua pachete/kit-uri:

• Kit procesor + placa de baza + memorie RAM = 1300 de lei. Este prioritara vinderea acestui kit, in caz contrar prefer sa-l pastrez intreg.
• Kit ITX Carcasa + Cooler + Ventilator = 475 lei.

La care se pot adauga:

• Seasonic FOCUS SGX-650W - 450 lei
• Placa video RX580 4GB - 200 lei
                                                               
Pret intreg si evaluare componente: 2375 lei = 450lei + 450lei  + 200lei  +  250lei  + 200lei + 175lei + 25lei +  625lei
Evaluare componente:                                     CPU        PSU      Cooler       Case        GPU       RAM      Fan  +   MB

Multumesc!



Post Merge: 20 September 2024, 23:33
corectie: Kit procesor + placa de baza + memorie RAM = 1250 de lei (am incercat sa editez anuntul si nu mere) 😅
Pages: [1] 2 3 ... 10