Author Topic: Catolicism vs Protestantism vs Ortodoxie  (Read 1538 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

skyfallout

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Catolicism vs Protestantism vs Ortodoxie
« on: 27 October 2018, 01:47 »
Biserica catolica sau protestanta sau ce o mai fi nu face educatie si progres in randul populatiei. Sunt atatea tari cu astfel de religii si sunt mult mai inapoiate decat Romania. Religia in general este o frana.  Sa luam cazul Italiei sau al Spaniei, tari ultra catolice.
Avem in lume atatea atei si sunt majoritatea lenesi.
Eu zic ca pe aici prin Est si-au lasat popoarele migratoare urma, care a pierdut turma, pe cei ce nu puteau tine ritmul.
Si apoi in Vest legile naturale sunt mai dure, te elimina mai repede daca gresesti.

Spania a avut un ditamai imperiu colonial incat ca spaniola e in top 5 limbi vorbite pe glob, are turism prosper si infrastructura si clasa politica mult mai competenta.

Italia - Renasterea si prosperitatea comerciala a Venetiei iti spun  ceva?

Franta, Ungaria, Cehia, Polonia- state catolice

Germania, UK, SUA- protestante




Spune-mi un stat ortodox care sa fi avut un imperiu (in afara de Rusia si Imperiul Bizantin) , dar si nivel de dezvoltare care sa egaleze nivelul tarilor catolice si protestante.
Protestantismul de astfel incurajeaza afacerile, citeste lucrarea lui   Max Weber despre Etica protestantă și spiritul capitalismului.


Catolicismul a favorizat expansiunea si suprematia prin razboaie,  Protestantismul a favorizat dezvoltarea, expansiunea si suprematia prin afaceri.

Ortodoxia?
 

Online Ciocanul

Catolicism vs Protestantism vs Ortodoxie
« Reply #1 on: 27 October 2018, 06:57 »
Nu cred ca are treaba religia. Tarile care au marsat mult pe capitalism s-au dezv in perioada moderna cel mai mult.
 

Offline ericmario

Catolicism vs Protestantism vs Ortodoxie
« Reply #2 on: 30 December 2023, 05:20 »
Nu cred ca are treaba religia. Tarile care au marsat mult pe capitalism s-au dezv in perioada moderna cel mai mult.
5 ani mai târziu.
 Nu crezi că statul laic care suntem, ar trebui să se diferențieze de BOR?
Că Firea a donat câteva milioane de euro, nu din banii ei, ci din banii primăriei București pentru capodopera de care nu are nimeni nevoie.

De ce n-o întreabă nimeni în legătură cu ”donațiile”ei?
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Catolicism vs Protestantism vs Ortodoxie
« Reply #3 on: 30 December 2023, 06:45 »
A se observa că încă am dreptate.

Bisericile catolice și protestante țin pasul cu progresul Occidentului. În special neoprotestantismul american.

Între timp, bisericile ortodoxe au rămas la fel de medievale și barbare ca pe vremea Imperiului Bizantin. 
N-aș greși să spun că ortodoxia e la fel de retrogradă ca Islamul, acestea fiind religii dominante în țări unde e încă ok ca bărbatul să-și bată soția și copiii.

De altfel, țările ortodoxe și islamice sunt cele mai predispuse la războaie, faliment și corupție.

A se vedea barbarismele comise atât de ruși, cât și de ucraineni, ambele popoare ortodoxe, precum și barbarismele comise de palestinieni și aliații lor iranieni împotriva Israelului.
 
Nu cred ca are treaba religia. Tarile care au marsat mult pe capitalism s-au dezv in perioada moderna cel mai mult.

Știi că datorită reformei protestante s-a dezvoltat capitalismul și industria modernă în Germania?
« Last Edit: 30 December 2023, 06:48 by peacemaker »