Author Topic: Cyberpunk 2077  (Read 99487 times)

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Offline oldshooterman

Cyberpunk 2077
« Reply #360 on: 21 December 2020, 17:41 »
Inca e numarul 1 la vanzari pe steam. Si nu ai nevoie de 100 ore pentru a-ti da seama ca e shit sau marmelada, ai nevoie de fix o ora.

Eu l-am returnat dupa nici doua ore de joc din cauza crash-urilor
, mare parte a timpului de joc fiind reluarea scenelor de la capat. Si in acest scurt timp mi-am facut o impresie clara despre ce se vrea in el.
L-ai incercat pe w7? Si eu am avut probleme serioase si crash-uri nasoale pe w7, dar dupa update la w10 si inca vreo 20+ de ore de joc n-am mai avut nici o problema. E o mizerie enervanta w10 din mai multe puncte de vedere, dar in special in jocuri merge fb.

E chiar misto jocul, merita pozitia de GOTY.
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Cyberpunk 2077
« Reply #361 on: 21 December 2020, 19:05 »

in anul 2020 (pandemie, criza), pare si normal ca cyberpunk 2077 sa fie goty :)))
funny year  ;D
pacat ca nu are ng+, as fi bagat un replay scurt doar pt story sa prind alt ending
 

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Cyberpunk 2077
« Reply #362 on: 21 December 2020, 22:28 »
L-ai incercat pe w7? Si eu am avut probleme serioase si crash-uri nasoale pe w7, dar dupa update la w10 si inca vreo 20+ de ore de joc n-am mai avut nici o problema. E o mizerie enervanta w10 din mai multe puncte de vedere, dar in special in jocuri merge fb.
Ultimul W10. Am instalat jocul in noaptea lansarii si am alergat putin prin el caci muream de curiozitate. Fara probleme tehnice pana la actualizarea 1.04, moment in care am facut actualizare si de driver. Din acel moment a inceput avalansa de chrash-uri.
 

Offline KodiaK

Cyberpunk 2077
« Reply #363 on: 21 December 2020, 22:44 »
Win10 build 2004, nu am avut absolut nici o probleme stability wise, si am dat Alt-TAB la greu din el :D
olds, ma mir ca ti-a intrat in joc pe W7, avand in vedere ca la requirements cere W10.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Cyberpunk 2077
« Reply #364 on: 21 December 2020, 22:51 »
MINIMUM:
OS: Windows 7 or 10

erau si niste sfaturi pt crashuri pt ambele sisteme in launcherul de la joc dar nu le mai gasesc acum  ;D
 

Offline Trustme

Cyberpunk 2077
« Reply #365 on: 21 December 2020, 23:15 »
Cyberpunk 2077 are la baza un motor grafic vechi de 4 ani bazat pe DirectX 11 la care au lipit niste rutine DirectX 12. Din cauza asta, jocul nu foloseste DXR pe partea de ray-tracing ci o carpeala proprietara.
Acum eu sunt pe laudata versiune 1.05 care mare branza nu drege. Aduce ceva mai multa performanta in 4K si incearca sa blocheze editarea fisierelor de initializare/configurare.
Cinstit vorbind, mie mi se pare ca cd projekt red a dat rateu cu jocul asta. Te impinge sa termini rapid povestea principla ca sa nu descoperi bug-urile din misiunile secundare.
 

Offline astateofmind

Cyberpunk 2077
« Reply #366 on: 21 December 2020, 23:50 »
Si e cand spuneam sa asteptati pana e lansat ca sa va faceti o parere :D

Dar si asta care vrea refund dupa 100 ore jucate e bestial :D
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

Cyberpunk 2077
« Reply #367 on: 21 December 2020, 23:57 »
olds, ma mir ca ti-a intrat in joc pe W7, avand in vedere ca la requirements cere W10.
Au specificat ca au realizat compatibilitatea dintr-o combinatie de implementari specifice DX12 din joc si driverul video dedicat pentru el (pentru w7). Cu driver video anterior nu intra in joc. Problemele nu au fost mari la inceput, dar au aparut blocaje care inchid jocul si ulterior crash-uri tot mai nasoale, pana la necesitatea de restart fortat si ecran negru cu avertizari ca a au fost resetate toate setarile din BIOS si altele. M-am gandit sa mai cumpar un hard si sa instalez acolo un w10, dupa care am zis sa incerc un update direct pe w7, desi mi-a fost frica sa nu piarda din jocurile si altele deja instalate pe w7. Pana la urma s-a dovedit a fi mult mai simplu si mai rapid update-ul decat o instalare "curata", si nu s-a pierdut nimic.

Ultimul patch mi-a redus sensibil din performanta cu DLSS in 4k, in loc s-o imbunatateasca sau macar sa ramana la fel...
 

Offline Dexter

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 4 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 143
  • Location: Ploiesti
  • Liked | Thanked: 20 times
  • If it ain't broken, why fix it ?
    • View Profile
Cyberpunk 2077
« Reply #368 on: 22 December 2020, 09:24 »
Pana acum a avut careva probleme cu salvarile ?
Citeam undeva ca mai mult de 8MB per fisier de salvare poate duce la irreversible corruption si pierderea informatiilor.
Cica CDPR recomanda salvarea cu inventarul personal cat mai gol.
Bine, la mine nu e o problema ca eu oricum vand junk si dezasamblez orice arma in plus peste cele 4 tinute, dar am un preten care a patit si s-a ofuscat rau de tot.

Overall ca sa-mi spun si eu parerea finala, dupa aproape 40h, am trecut cu vederea absolut toate glitch-urile care acum mi se par minor/underminor (flowing garbage, seldom texture popping, neverending on screen tutorial, etc), m-am obisnuit si cu condusul vehiculelor (desi la motociclete e de rahat rau de tot handling-ul plus mecanica accidentelor) si cu mana pe inima spun ca pentru un FPS, e o experienta foarte placuta.
Am reusit ieri o misiune cap coada pe full stealth, cu ascuns cadavre, manipwlat camere, etc si n-am crezut ca se poate o abordare full Hitman style pana la final.

Povestea pana acum ma tine in priza.
Dar incerc s-o evit pe cat posibil si ma infrupt din side quests si gigs cat pot de mult.

Ca si grafica am concluzionat ca e mai detaliat decat alte titluri, deci au facut treaba buna.
Exista totusi un singur aspect in care e peste GTAV / RDR2 (da, am ramas la unul din cele 99 reclamate  :D) - cand trec prin balti cu masina nu sare nici un fel de apa. Degeaba lucesc ele frumos in lumina lunii, asta e un detaliu care strica imersia.

Btw, chestiile alea 3 de sus din meniu progreseaza in timp real sau in functie de gradul de completare al diverselor quest-uri ?
Pt ca daca m-as lua dupa ce scrie acolo, cred c-ar ajunge sa ma omoare biochipu inainte sa termin jocu...

That being said, totally worth it.
Nu-mi pare rau de bani.
I have to think hard in order to name an interesting man who doesn't drink !
Burt Reynolds
 

Offline KodiaK

Cyberpunk 2077
« Reply #369 on: 22 December 2020, 11:24 »
Eu deja ma simt prost ca nu am nici o problema de stabilitate cu el :)
Singura chestie care ma deranjeaza destul de tare este scaderea cu 30-50% a perf cand sunt in masina cu camera 3rd person. Initial credeam ca e din cauza CPU-ului, pt ca am load pe el peste 90% si GPU-ul sta 60-80%. Insa daca ma dau jos din masina, sau bag camera 1st person in masina totul revine la normal. Mai exact ma sui in masina si incep sa misc camera stanga-dreapta am 30-40fps. Ma dau jos in masina fix in acelasi loc, si misc camera stanga-dreapta am 50-60fps. Inteleg ca atunci cand misc repede camera dau de munca mai tare la CPU si e normal sa scada perf, dar de ce impactul este asa de mare DOAR cand sunt in masina?? A mai patit cineva asa ceva?
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Cyberpunk 2077
« Reply #370 on: 22 December 2020, 12:32 »
E ceva cu camera de la masina, de multe ori am avut stuttering 1-2 secunde cand o miscam indiferent de sensibilitatea setata. Alta problema a fost doar la inceputul jocului in primele 2-3 video calls, mereu scadea fpsul pe la 30-35, am testat asta pe vreo 3 new games.
btw ca tot vorbim de masini, hands downs pt cat de detaliate sunt interioarele, mai ales bordul la unele masini.
« Last Edit: 22 December 2020, 12:34 by Sir Dracu »
 

Offline Dexter

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 4 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 143
  • Location: Ploiesti
  • Liked | Thanked: 20 times
  • If it ain't broken, why fix it ?
    • View Profile
Cyberpunk 2077
« Reply #371 on: 22 December 2020, 14:12 »
(...)ca tot vorbim de masini, hands downs pt cat de detaliate sunt interioarele, mai ales bordul la unele masini.

Ca tot ai vorbit de masini...






Sh!t just got more interesting.  :o ??? :-\ ;D


I have to think hard in order to name an interesting man who doesn't drink !
Burt Reynolds
 

Offline Trustme

Cyberpunk 2077
« Reply #372 on: 22 December 2020, 14:18 »
Eu deja ma simt prost ca nu am nici o problema de stabilitate cu el :)
Singura chestie care ma deranjeaza destul de tare este scaderea cu 30-50% a perf cand sunt in masina cu camera 3rd person. Initial credeam ca e din cauza CPU-ului, pt ca am load pe el peste 90% si GPU-ul sta 60-80%. Insa daca ma dau jos din masina, sau bag camera 1st person in masina totul revine la normal. Mai exact ma sui in masina si incep sa misc camera stanga-dreapta am 30-40fps. Ma dau jos in masina fix in acelasi loc, si misc camera stanga-dreapta am 50-60fps. Inteleg ca atunci cand misc repede camera dau de munca mai tare la CPU si e normal sa scada perf, dar de ce impactul este asa de mare DOAR cand sunt in masina?? A mai patit cineva asa ceva?

Am verificat si la mine nu apare fenomenul asta. Fluctueaza intre ~70-80 fps, dar cred ca este ceva normal.
 

Offline combert

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Banned!
  • Posts: 4
    • View Profile
Cyberpunk 2077
« Reply #373 on: 22 December 2020, 17:04 »
Toate cele sase districte ale orasului Night City. 










 

Post Merge: 23 December 2020, 02:43
.
« Last Edit: 23 December 2020, 02:43 by combert »
 

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Cyberpunk 2077
« Reply #374 on: 23 December 2020, 05:41 »
https://www.cdprojekt.com/en/investors/regulatory-announcements/current-report-no-67-2020/

Dupa toate returnarile inca raman cu 13 milioane copii vandute. In 10 zile.
« Last Edit: 23 December 2020, 05:49 by Scorilo »