Author Topic: Cyberpunk 2077  (Read 99546 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Raziel01

 

Offline Trustme

Cyberpunk 2077
« Reply #511 on: 16 January 2021, 17:20 »
Tu vanezi numai compilatii penibile si aberatiile unor sfertodocti? De jucat mai joci?
 

Offline Arhaeus

Cyberpunk 2077
« Reply #512 on: 16 January 2021, 18:40 »
Ce conspiratii? Jason-ul respectiv spune clar din ce surse are informatia.
S-au faultat singuri CDPR, puteau sta linistiti si sa-l mai coaca 2-3 ani pana iesea unu bun. Asa au dreptate oamenii sa fie cu gura pe ei, nu poti scoate un joc in stadiul asta doar pt ca te-ai pripit cu development time-ul si ai vrut sa mai mulgi ceva milioane de pe console.
Noi astia mici (il putem intreba pe Codman care are experienta mai mare ca si mine in game development) nu ne permitem sa scoate un joc cu un AI deficitar, sau cu features ce nu exista in produsul final, doar in reclama.
 

Offline Trustme

Cyberpunk 2077
« Reply #513 on: 16 January 2021, 21:31 »
Hop si tu bata'n balta. Nu era vorba de consssspiratii ci de compppilatii.
 

Offline Arhaeus

Cyberpunk 2077
« Reply #514 on: 17 January 2021, 04:13 »
Compilatii, ai dretate, greseala mea.
Oricum o invartim, tot acolo suntem. Cei de la marketing si sefii au ultimul cuvant si degeaba au plans departamentele de development cu lacrimi de crocodil cand li s-a cerut in decembrie varianta finala, alte lucruri sunt importante, nu calitatea si promisiunile.
Si tot cei de la development vor trebui sa scoata acum castanele din foc si sa dreaga jocul in timp record.
Eu nu cred ca are probleme iremediabile, chiar si un sistem rpg prost se poate imbunatati si modifica ca sa ajunga unul bun. Pe partea de single player cam in 1 -1,5 ani, il pot aduce la nivelul de joc promis.     
 

Offline Trustme

Cyberpunk 2077
« Reply #515 on: 17 January 2021, 10:22 »
Oricum o invartim, concluzia este una singura: Pe PC, jocul este cat se poate de ok.
L-am jucat si terminat de cateva ori. Am ajuns la nivelul maxim si am terminat si toate misiunile secundare.
N-am dat domnule peste acele bug-uri care sa ma faca sa abandonez jocul si nici nu m-am blocat la nu stiu ce misiune. 
Da, sunt si bug-uri, dar sunt minore si vorbesc din propria experienta, nu din compilatiile vazute pe youtube.
Uite, mai fac o ultima incercare. Am pus pe youtube o inregistrare de o ora. Va rog sa-mi spuneti, unde sunt acele bug-uri care fac din jocul asta un dezastru?

 

Offline KodiaK

Cyberpunk 2077
« Reply #516 on: 17 January 2021, 11:23 »
Trustme, pana si developerii au zis ca jocul mai avea nevoie de vreo 2 ani de development, asa ca las-o mai moale cu laudele, ca nu tine :)
Iar faptul ca tu personal nu te-ai lovit de unele buguri, nu inseamna ca ele nu exista. Sau crezi ca tot youtobe-ul e plin de inventiile unora?
Sunt o gramada de immersion breaking bugs:
- cand esti pasager in masina, NPC-ul care conduce nu invarte volanul la curbe.
- masinile conrolate de alte NPC-uri din diversele misiuni unde mai sunt si alte NPC-uri cu tine, nu intorc rotiile deloc. Probabil ca nici masina in care esti tu ca pasager, dar fiind 1st person nu ai cum sa stii.
- indiferent de culoarea semafoarelor, toate se fac verzi cand treci cu masina prin dreptul lor.
- cand mergi pe strazi din afara orasului, vezi trafic in departare, trafic intens, dar intr-un anumit punct, masinile care se apropie de tine dispar.
- politia este degeaba. Conduci in linie dreapta 100m si ai scapat de ei.
- fizica geamurilor sparte este foarte prost gandita. Nu se spag cand arunci cu grenada in ele, iar cand le spargi cu o arma, fragmentele care au ramas au toate comportament de geam intreg nespart. Deci daca vrei sa arunci o grenada pe un geam, trebuie mai intai sa spargi geamul si apoi sa arunci greneada prin gaura facuta anterior, sa nu cumva sa nimeresti vreo bucatica nesparta, ca iti ricoseaza inapoi. La fel si cu saritul printr-un geam spart, trebuie sa faci o gaura cat caracterul de mare, sa inapi prin ea.
- toate optiunile de dialog sunt degeaba. Outcome-ul este acelasi. Uneori interlocutorul nici macar nu asteapta sa termini de vorbit si continua cu dialogul scriptat.
- cand sumonezi Porsche-ul lui Johnny, uneori se spawneaza sub nivelul strazii cred si apoi sare imediat pe strada, de ajunge super busit.
- uneori modelul masinilor din trafic se schimba cand te uiti in alta parte. De exemplu stau 2 masini oprite la semafor, daca ma uit in alta parta si apoi iar la ele se spawneaza alte modele, si tot asa.
- uneori NPC-urile in cut-scene-uri trec prin usile inchise.
Plus altele pe care nu mi le amintesc acum.

Ideea e ca unele apar aleator, dar altele sunt by design. Adica deja nu mai sunt buguri si glitches, ci asa a fost programat comportamentul.
Da, nu sunt game breaking in sensul ca nu se poate termina jocul, sau provoaca crash-uri, dar scad mult calitatea jocului. Si chiar nu poti spune ca nu te-ai lovit de ele.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Raziel01

Cyberpunk 2077
« Reply #517 on: 17 January 2021, 11:25 »
Oricum o invartim, concluzia este una singura: Pe PC, jocul este cat se poate de ok.
L-am jucat si terminat de cateva ori. Am ajuns la nivelul maxim si am terminat si toate misiunile secundare.
N-am dat domnule peste acele bug-uri care sa ma faca sa abandonez jocul si nici nu m-am blocat la nu stiu ce misiune. 
Da, sunt si bug-uri, dar sunt minore si vorbesc din propria experienta, nu din compilatiile vazute pe youtube.
Uite, mai fac o ultima incercare. Am pus pe youtube o inregistrare de o ora. Va rog sa-mi spuneti, unde sunt acele bug-uri care fac din jocul asta un dezastru?



Wow, daca tu n-ai avut bug-uri intr-o ora de jucata safe ca un robotel, inseamna ca nu exista. Asta e ca aia, daca nu stii pe nimeni care a avut covid-19, inseamna ca pandemia e o minciuna a ocultei mondiale. Nu prea intelegi tu cum e cu statistica si diferentele de experienta, dar vezi ca si tie iti dispar oamenii in trafic, AI-ul in combat e cat se poate de inutil si in afara combat-ului ramane blocat la primul foc de arma. Si astea le-am vazut in doar cateva skip-uri prin video, in timp ce camera ta nici macar nu se focuseaza pe aceste probleme. Vorba aia, daca nu vrei sa vezi nu o sa vezi niciodata.

Post Merge: 17 January 2021, 14:33
@Arhaeus Nu se vor mai obosi sa faca ce au promis.
« Last Edit: 17 January 2021, 14:33 by Raziel01 »
 

Offline slicker

Cyberpunk 2077
« Reply #518 on: 17 January 2021, 15:08 »
Oricum o invartim, concluzia este una singura: Pe PC, jocul este cat se poate de ok.


So much facepalm. wow. Repet, este singurul joc pe net si pe youtube care este ridiculizat exclusiv pe seama bug-urilor, executiei si lipsa continutului efectiv, palpabil. De pe vremea New Vegas nu a mai existat asa ceva. Daca tu nu ai blockere, asta nu inseamna ca eu nu am. sau restul de 85% din jucatori. Absolut FIECARE quest din joc are buguri. Nimic nu functioneaza cum trebuie.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline Dexter

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 4 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 143
  • Location: Ploiesti
  • Liked | Thanked: 20 times
  • If it ain't broken, why fix it ?
    • View Profile
Cyberpunk 2077
« Reply #519 on: 17 January 2021, 15:44 »
E vorba de asteptari bo$$.
Lumea-si permite sa fie ultra critica pentru ca asta s-a dorit un ultra joc, a fost ultra hyped si daca nu iesea in Decembrie rata sinuciderilor in randul tinerilor ar fi crescut.
Hell, io ca om mare as fi intrat in depresie, Kodiak imi stie opinia din alte discutii . :)))

Si-n GTA V daca ma intorc sa ma uit in alta parte si revin apoi la cadrul normal, alte masini se spawn-uiesc. Dar restul din ce s-a zis mai sus, din nefericire, e 99% adevarat.

Una peste alta, ca sa animez opinia publica, tocmai am mai inchis un live session de 5h pe ziua de azi, unde nu pot sa zic ca m-am lovit de bube si chiar am fost pus in situatia in care sa scap de la o misiune stealth cand unul din cei multi "cu cap de mort deasupra capului" (OP pt mine gen) nu voia sa plece din fata usii... am incercat cu kill, cu critical damage si toate cele si tot se alertau saracii ailalti si el murea greu si uite c-am abordat in Cyberdeck Sonic saracie si Reboot Optics si -am trecut prin fata lui fara sa ma vada.
E probabil cea mai stealthy realizare a mea (see the contradiction ? :)) ) de cand servesc CBP.

Sper sa-l termin dupa vreo 200h si sa-l reiau cu cel putin la fel de multa placere peste 1-2 ani cand o deveni "jocul promis".

Lay down the hate boys.
Bucurati-va ca-l avem pe PC si ca e cat de cat ce trebuie.
I have to think hard in order to name an interesting man who doesn't drink !
Burt Reynolds
 

Offline ClaudianReyn

Cyberpunk 2077
« Reply #520 on: 17 January 2021, 16:47 »




Deci oficial jocul asta e un alt Anthem sau un alt No Man's sky!

Nici nu s-a lucrat 8 ani la el, doar 4!! PATRU ANI!

Iar acum doi ani, insemnand dupa doar doi ani de lucru la le, au facut un demo FAKE! Exact ca la Anthem!

Practic jocul nu contine nimic pentru ca nu a avut nimic de la inceput!

NU AU SCOS features din el pentru ca NU au existat in primul rand! Au fost doar minciuni!
 

Offline Raziel01

Cyberpunk 2077
« Reply #521 on: 17 January 2021, 16:48 »
Ti-a luat ceva ca sa afli ca s-a lucrat 4 ani la el. :D
 

Offline ClaudianReyn

Cyberpunk 2077
« Reply #522 on: 17 January 2021, 17:01 »


Oficial nu voi cumpara niciodata vreun alt joc facut de CDPR. Consider ca banii pe care i-am dat pe Cyberpunk 2077 sunt furati si daca vor scoate ceva bun vreodata il voi juca crack-uit, pentru ca imi sunt datori.

Post Merge: 17 January 2021, 17:02
Ti-a luat ceva ca sa afli ca s-a lucrat 4 ani la el. :D

Ce vrei sa zici? Ca banuiai? Este oficial acum.
 

Offline Raziel01

Cyberpunk 2077
« Reply #523 on: 17 January 2021, 17:05 »
Era oficial de multa vreme. Au spus clar ca vor incepe sa lucreze la Cyberpunk 2077 cand termina expansion-urile la TW3. Ultimul expansion la TW3 a fost la mijlocul lui 2016.
 

Offline ClaudianReyn

Cyberpunk 2077
« Reply #524 on: 17 January 2021, 19:28 »
Atunci dece toata lumea a spus ca au lucrat 8 ani la el? Defapt si mie mi s-a parut suspicioasa treaba, dar n-am facut niciun calcul. 8 ani pare destul de mult, dar 4 sunt prea putini. Pracit este exact ce s-a intamplat la Anthem, avand chiar demouri fake, dar de data asta si revieweri platiti sa minta. Este chiar mai rau.

Practic s-au bazat pe reputatie pentru a pune la cale o excrocherie. Toate minciunile si marketingul din ultimii 3 ani au fost bine puse la punct si denota faptul ca a fost planuita o excrocherie de la bun inceput.