Author Topic: Starfield  (Read 17246 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline astateofmind

Starfield
« Reply #45 on: 06 September 2023, 20:55 »
Jocul e de kkt. Rau.

inca de la inceput, isi pun castile la inceputul minei, dar nici un hatch ceva.

Vine un gigel sa CUMPERE un artifact si ala iti da tie, un necunoscut pe care l-ai vazut acum prima data, si artifactul si nava si tot ...

Dialoguri de kkt si foarte infantile, mai toate optiunlle parca sunt pt retarzi. Animatiile de kko. Combat-ul ... de kkt.

Si asa mai departe ...
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

Starfield
« Reply #46 on: 06 September 2023, 22:52 »
E doar un joc, e irelevant.
 

Offline astateofmind

Starfield
« Reply #47 on: 06 September 2023, 23:18 »
Normal ca e relevant. Calitatea unui joc este foarte relevanta pt acel joc și pt cine îl joaca.

E doar un joc prost. Sau dacă te referi ca jocul este atât de prost ca e un joc irelevant … îți  dau dreptate, este un joc irelevant …

Ah, și măreață parte de explorare? Jdemiile de planete goale și ziduri invizibile ….

Chestie de ras, într-adevăr arată cât de irelevant este jocul: ma împușcam cu 3 spacer punks (câta originalitate) și văd 2 depozite de minerale între mine și ei. Scot cuterul și încep sa minez in timp ce aia trăgeau dupa mine, după ce termin de minat ii omor pe aia 3. La level 2 …
« Last Edit: 06 September 2023, 23:21 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

Starfield
« Reply #48 on: 07 September 2023, 03:06 »
Comentariul a fost pentru peacemaker. Din motive neclare s-a intercalat postul tau care a fost trimis cu 3 minute mai tarziu...
Respectiv e irelevant cum au ajuns oamenii sa colonizeze diferite planete din galaxie. A descoperit AI-ul o solutie, de ex....
 

Offline astateofmind

Starfield
« Reply #49 on: 07 September 2023, 04:18 »
Just gonna leave this here :D

ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Starfield
« Reply #50 on: 07 September 2023, 07:42 »
Comentariul a fost pentru peacemaker. Din motive neclare s-a intercalat postul tau care a fost trimis cu 3 minute mai tarziu...
Respectiv e irelevant cum au ajuns oamenii sa colonizeze diferite planete din galaxie. A descoperit AI-ul o solutie, de ex....

What?   ???

Adică, nu-ți pasă de LORE-ul unui joc video?    :o Păi ce joc e ăsta ?

În 2007, în Mass Effect, inginerii îmi explicau cum funcționau navele spațiale, cum de erau propulsate de Mass Relay (brațe metalice de 15 km care înconjurau un set de inele giroscopice care conțineau un nucleu strălucitor de element 0), construite de o civilizatie demult disparuta care era foate avansata, dar care a fost nimicita de Reapers, niste extraterestri mecanici giganti care reveneau la 70,000 ani sa devoreze toate civilizatiile avansate din galaxie. 
AI-ul, ca idee, oamenii îl interziseră  în Mass Effect după ce Geth aproape a nimicit civilizația Quarianilor.
Și cum făceau să împiedice paradoxul gemenilor, ce dilatarea timpului? Tot de elementul zero, că puteau călători în timp, nu doar în spațiu.

Îmi mai explicau și Tali, Liara, Miranda, Ashley cum funcționează tehnologia....vremurile bune când erau personaje feminine super inteligente și frumoase, nu ca acum cu feminismele de azi......ți se explica detaliat cum au reușit oamenii să colonizeze sisteme solare din aproape toată galaxia, interacționând cu 5-7  civilizații extraterestre, până în anul 2180.


În Destiny, la fel, îți explicau cum a ajuns omenirea să colonizezeze Sistemul Solar până în 2700  cu nu știu ce disc magic, măcar e explicat pe cale supranaturala.

În StarCraft îți explică că până să colonizeze alte planete, oamenii au dezvoltat tehnologii de inginerie genetică, telepatia, proteze cibernetice, până să ajungă să colonizeze sectorul Kropulu.


În jocul ăsta.....nimic, oamenii pur și simplu ajung să colonizeze sisteme solare în 2300 cu viteza luminii.....
 

Post Merge: 07 September 2023, 07:48
Trecem peste conversațiile cu NPC-uri care arată de 2002 toamna.
« Last Edit: 07 September 2023, 07:56 by peacemaker »
 
The following users liked or thanked this post: astateofmind

Offline oldshooterman

Starfield
« Reply #51 on: 08 September 2023, 13:01 »
"Starfield has already surpassed 6 million players, making it the biggest Bethesda game launch of all time." - Bethesda

Nu toate jocurile sunt la fel si gusturile difera. 87 din 100 e o nota foarte mare.

Metascore - 87 - Generally favorable reviews based on 57 Critic Reviews

Userii sunt foarte impartiti intre maxim si minim, situatie comuna in ultimii ani, dar majoritatea sunt foarte favorabili.

Eu ma asteptam sa poti conduce navele la nivel de decolare - zbor - aterizare unde vrei...
Nu-mi place deloc ideea ca trebuie sa construiesti si sa intretii locatii pentru a obtine resurse precum in Fallout 4. Sper ca se poate si fara... ;D

Inca nu l-am inceput, dar e "pe teava". ;D
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Starfield
« Reply #52 on: 08 September 2023, 23:38 »
Trebuia sa fii ori proaspat drogat de pe litoral ori sa-ti fi pierdut mintile sa notezi jocul asta cu note peste 8.....sau platit.

N-are cum!

Mai bine ma joc Mass Effect Andromeda, care macar are alieni si sex decat prostia asta.

E rusinos ca producatorii au investit 25 ani in asa ceva. Trebuia sa scoata un joc peste Destiny si Mass Effect....sa mai zic de No Man Sky? Chiar si No Man Sky la lansare era mai promitator.  Jocurile astea trei macar nu le-am uitat. Pe Starfield mai mult ca sigur o sa-l uit in 2-3 saptamani dupa ce apare DLC-ul la Cyberpunk.

Daca prostia asta ia GOTY si nu Baldur's Gate 3, inseamna ca ne meritam soarta ca specie sa disparem inca dinainte sa colonizam Luna.
« Last Edit: 08 September 2023, 23:42 by peacemaker »
 

Offline oldshooterman

Starfield
« Reply #53 on: 09 September 2023, 00:13 »
 In Mass Effect Andromeda am "investit" deja vreo 700 de ore. Si vechea trilogie Mass Effect e super misto o data pe an, de ex.. Rage 2 mai ofera batute deosebite. ;D

Poate instalez astazi Starfield sa vad despre ce-i vorba.
 

Offline astateofmind

Starfield
« Reply #54 on: 09 September 2023, 07:03 »
Lol



Post Merge: 09 September 2023, 07:29
Apropo, astia  zic ca cica au inceput explorarea galaxiei acum 100 de ani sau ceva de genul.

Si ai orasele pe unele planete gen arhitectura medievala si nu doar arhitectura dar si arata cladirile ca si cum ar fi vechi de sute de ani.

Copy paste din Skyrim or WTF?

Post Merge: 09 September 2023, 17:22
Inca un critic



Apropo, cum mama dreaq au uitat sa puna o harta oriunde?
« Last Edit: 09 September 2023, 17:22 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

Starfield
« Reply #55 on: 10 September 2023, 12:55 »
Inceputul e promitator. Dpdv grafic arata chiar bine. De ex. morfologia pesterii e corect si detaliat realizata iar interioarele sunt dens si interesant incarcate, la nivelul oricarui joc cu pretentii.
Au pus la dispozitie elemente de orientare chiar daca nu sunt harti. Pare un pic complicat modul de administrare al resurselor, dar problema dispare dupa un timp oarecare petrecut in joc.

Deocamdata imi place. 8)
 

Offline Hideyoshi

Starfield
« Reply #56 on: 10 September 2023, 19:34 »
nu ti s-a parut ca prin pesteri e cam intuneric si nu prea vezi inamicii? ... jocul n-are slider de gamma afaik
 

Offline oldshooterman

Starfield
« Reply #57 on: 11 September 2023, 00:36 »
Ai lanterna pana la un punct... E chiar misto jocul pentru genul lui. Mie imi place, chiar daca in prima faza necesita multa pierdere de vreame cu resursele si administrarea lor. Deja nu mai culeg nimic cu valoare mai mica de 35 de credite.
 

Offline alexneo

Starfield
« Reply #58 on: 11 September 2023, 00:56 »
Am mai bagat ceva timp in el, am ajuns pe la nivelul 12 si lucrurile stau un pic mai bine. Locatii si questuri mai interesante, si skill-ul de Persuasiune face destul de faina rezolvarea anumitor quests.
Interfata este in continuare dificil de navigat. As recomanda sa urmariti questul principal o perioada, pana ajungeti la orasul Neon macar. De asemenea, sub New Atlantis este o zona de slums cu niste questuri secundare interesante....
Ceea ce ma aduce la cea mai mare nemultumire pe care o am cu jocul, si anume lipsa hartilor. Inteleg sa nu ai harta pe planetele indepartate, secundare, ok, dar in orase sa nu ai asa ceva... O data ca este dificil si fix de-amboulea sa trebuiasca sa cauti de nebun unde sunt vendori, clinici si alte puncte de interes, si in al doilea rand, nu face sens in lumea jocului. Adica oamenii stapanesc interstellar travel dar nu sunt in stare sa aiba o amarata de harta a oraselor principale? Eu inca sper serios ca este un un element ce va fi adaugat printr-un patch. Sper...
 

Offline astateofmind

Starfield
« Reply #59 on: 11 September 2023, 03:53 »
ok, I had enough. Removed. Nu pot ca sa continui.

Post Merge: 11 September 2023, 04:59
Another funny video ..

« Last Edit: 11 September 2023, 04:59 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste