Author Topic: Inteligenta artificiala (AI) - Robotii ne vor inlocui  (Read 41238 times)

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Offline oldshooterman

Inteligenta artificiala (AI) - Robotii ne vor inlocui
« Reply #225 on: 19 February 2024, 01:47 »
Nu se cere ca AI-ul sa faca totul cap-coada de capul lui.

"Deocamdată, crearea unui joc video necesită un individ sau o echipă de profesioniști calificați care lucrează împreună pentru a ghida și instrui cel puțin un AI pentru a aduce o viziune la viață."

E suficient pentra a scurta perioada de dezvoltare a unui joc, ca sa nu mai astepti cu anii pana apare un joc potential interesant precum Star Citizen, de ex..
 

Offline Dundee

Inteligenta artificiala (AI) - Robotii ne vor inlocui
« Reply #226 on: 19 February 2024, 13:52 »
Esti optimist rau cu 2024 :)
Eu cred ca mai trebuie inca 5-10 ani sa vedem AI implementat in jocuri cum trebuie (nu ma refer evident la DLSS, FG si alte rahaturi de genu asta).
Mai e cale lunga pana la story-ul/lore-ul sa fie gestionate de AI.
Man, in 10 ani o sa apara altceva ground breaking :))
Eu zic ca pana in 5 ani o sa vedem implementari bune.
 

Offline oldshooterman

Inteligenta artificiala (AI) - Robotii ne vor inlocui
« Reply #227 on: 22 February 2024, 00:58 »
"Discutand despre contextul relativ la in cât timp omenirea se va confrunta cu o apocalipsă asemănătoare Terminatorului sau a "peisajului iadului" din Matrix, Eliezer Yudkowsky, cercetător principal la o organizație nonprofit numită Machine Intelligence Research Institute din Berkeley, California, și conform interviului a fost "pus la un zid" și forțat să dea probabilități despre ceea ce presupune viitorul, a spus: "Am impresia că cronologia noastră actuală rămasă arată mai mult ca cinci ani decât 50 de ani. Ar putea fi doi ani, ar putea fi 10."  ;D
 

Offline indicopleus

Inteligenta artificiala (AI) - Robotii ne vor inlocui
« Reply #228 on: 22 February 2024, 04:36 »
niste babe alarmiste toti! fix la fel chelalaiau si cind se juca prometeu cu f(l)ocul sau cind pandora se invirtea in curu gol pe linga pwla sculata...

asa e la inceput, cind avansezi galopant in necunoscut si cind ai o jucarie noua pe care toata lumea se bate s-o transforme in arma. insa dupa ce cursa dementa a inarmarilor se incheie va veni si linistea, eventual totala - ce mare chestie?! ce atita tam-tam si pam-pam pentru o nimica toata!? totul va fi bine, ca de obicei. omul e o fiinta rationala si mult prea inteligenta ca sa nu mearga pina la capat, indiferent care o fi ala.
 

Offline oldshooterman

Inteligenta artificiala (AI) - Robotii ne vor inlocui
« Reply #229 on: 22 February 2024, 23:39 »
 

Offline oldshooterman

Inteligenta artificiala (AI) - Robotii ne vor inlocui
« Reply #230 on: 04 March 2024, 23:49 »
niste babe alarmiste toti! fix la fel chelalaiau si cind se juca prometeu cu f(l)ocul sau cind pandora se invirtea in curu gol pe linga pwla sculata...
"CEO-ul NVIDIA, Jensen Huang, a vorbit recent la un forum economic organizat la Universitatea Stanford.

CEO-ul NVIDIA, Jensen Huang, întrebat când vor gândi computerele AI ca oamenii, el a spus că AGI va ajunge în curând, ar trebui să facă orice test sau examen uman în 5 ani." ;D
 

Offline indicopleus

Inteligenta artificiala (AI) - Robotii ne vor inlocui
« Reply #231 on: 05 March 2024, 03:55 »
alt timpit, si ceo-ul asta nvidia :D

(aia era la misto, e clar ca e inevitabila - si toata agitatia celor ce o depling cu voci de casandra e inutila -, apocalipsa ai a fost cu noi inca de la inceput, sadita in adn-ul epistemei occientale de la primle ei pulsatii de cunoastere. aceleasi forte care au facut din noi ceea ce sintem ne poarta now spre un next level fatal & ineluctabil (vorba aia, eu te-am facut, eu te omor! :) cam la fel cum soarele e tatal planetei noastre si tot el o va minca prajita intr-o zi la masa de prinz) . se intimpla mai devreme decit ne-am imaginat, se intimpla chiar sub ochii nostri, si doar naivii patologici isi mai pot inchipui ca totul va fi bine.)

 

Offline oldshooterman

Inteligenta artificiala (AI) - Robotii ne vor inlocui
« Reply #232 on: 14 March 2024, 23:40 »
Noul raport (care a implicat peste 200 de experți în domeniu, inclusiv oficiali de la companii care sunt jucători mari în dezvoltarea AI, cum ar fi OpenAI, Meta, Google, Google DeepMind și lucrători guvernamentali) intitulat "Un plan de acțiune pentru creșterea siguranței și securității AI avansată" recomandă guvernului SUA să se impună "rapid și hotărât" măsuri de implementare care împiedică dezvoltarea sistemelor bazate pe inteligență artificială în curs de dezvoltare, chiar și până la punctul de a putea impune limitarea puterii de calcul utilizate pentru antrenarea unor astfel de modele. Raportul continuă spunând că, dacă aceste măsuri de împiedicare nu sunt implementate, există șansa ca AI sau Inteligența Generală Artificială (AGI) să fie o "amenințare la nivel de extincție pentru specia umană".

"Cred că această recomandare este extrem de puțin probabil să fie adoptată de guvernul Statelor Unite", a declarat pentru TIME Greg Allen, directorul Centrului Wadhwani pentru AI și Tehnologii Avansate." ;D

Dupa cum se agita spiritele, previziunile lui Eliezer Yudkowsky bazate pe calcule probabilistice ar putea sa se inscrie mai aproape de 2 ani decat de 10 ani. 8)

 

Offline indicopleus

Inteligenta artificiala (AI) - Robotii ne vor inlocui
« Reply #233 on: 15 March 2024, 03:36 »
să fie o "amenințare la nivel de extincție pentru specia umană"

:))) asta imi aminteste de alt disperat :D
https://youtu.be/pzpld4Ilc7Q?t=150



n-ai cum sa te mai opresti (daca nu vrei sa te sinucizi) cita vreme altii - china, rusia - merg cu toata viteza inainte anyway. data trecuta cind cu atomic power ne-a trecut glontul pe linga ureche mai erau citiva cu capul pe umeri la nivel de leadership mondial. acum de cind cu mascaricii astia produsi de social media s-a cam dat stingerea la rationalitate/responsabilitate





Post Merge: 15 March 2024, 10:47
uite inca unul care le-ar putea vorbi mult mai convingator decidentilor din guvernul statelor unite:


:)

Post Merge: 15 March 2024, 10:54
de la secunda 49 (pana mea, asta nu stie sa ia de la secunda unde il pui tu, si incarca tot clipul - a stricat poanta)
« Last Edit: 15 March 2024, 10:54 by indicopleus »
 

Offline Asth

Inteligenta artificiala (AI) - Robotii ne vor inlocui
« Reply #234 on: 29 March 2024, 18:02 »
Gurile rele zic că, pe plan mondial, de la începutul anului 2024, dispar zilnic câte 1000 de job-uri din cauza AI

+

AI ‘apocalypse’ could take away almost 8m jobs in UK, says report
 

Offline oldshooterman

Inteligenta artificiala (AI) - Robotii ne vor inlocui
« Reply #235 on: 30 March 2024, 21:13 »
Gurile rele zic că, pe plan mondial, de la începutul anului 2024, dispar zilnic câte 1000 de job-uri din cauza AI...
Foarte putine, inca, dar e de asteptat sa creasca intr-un ritm exponential. ;D

Jensen Huang (Nvidia) a prezentat de curand un cip care a costat 10 miliarde de dolari (RD), primul exemplar, iar in productia de serie costa ~30.000-40.000 dolari, care permite unui AI sa invete, sa evolueze si sa se rescrie singur, care va sta la baza viitorilor roboti cu "AI incarnat". ;D
 

Offline Asth

Inteligenta artificiala (AI) - Robotii ne vor inlocui
« Reply #236 on: 01 April 2024, 13:25 »
Nici eu nu cred că la momentul actual este vorba chiar despre o inteligență, în sensul de dicționar al cuvântului:

 

Offline oldshooterman