Author Topic: este sfarsitul? eu cred ca da  (Read 927 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline stanes

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 4
    • View Profile
este sfarsitul? eu cred ca da
« on: 11 August 2023, 18:27 »
26. Ce s-a intamplat in zilele lui Noe se va intampla la fel si in zilele Fiului omului:
27. mancau, beau, se insurau si se maritau pana in ziua cand a intrat Noe in corabie; si a venit potopul si i-a prapadit pe toti.
28. Ce s-a intamplat in zilele lui Lot se va intampla aidoma: oamenii mancau, beau, cumparau, vindeau, sadeau, zideau;
29. dar, in ziua cand a iesit Lot din Sodoma, a plouat foc si pucioasa din cer si i-a pierdut pe toti.
30. Tot asa va fi si in ziua cand Se va arata Fiul omului.
31. In ziua aceea, cine va fi pe acoperisul casei si isi va avea vasele in casa sa nu se coboare sa le ia; si cine va fi pe camp, de asemenea, sa nu se mai intoarca.
32. Aduceti-va aminte de nevasta lui Lot.
33. Oricine va cauta sa-si scape viata o va pierde; si oricine o va pierde o va gasi.
34. Va spun ca, in noaptea aceea, doi insi vor fi in acelasi pat, unul va fi luat, si altul va fi lasat;
35. doua femei vor macina impreuna: una va fi luata, si alta va fi lasata.
36. Doi barbati vor fi la camp: unul va fi luat, si altul va fi lasat."
37. Ucenicii L-au intrebat: "Unde, Doamne?" Iar El a raspuns: "Unde va fi trupul acolo se vor strange vulturii." (Luca 17:26-37)
 
3. Inainte de toate, sa stiti ca in zilele din urma vor veni batjocoritori plini de batjocuri, care vor trai dupa poftele lor (2 Petru 3:3)

8. Al patrulea a varsat potirul lui peste soare. Si soarelui i s-a dat sa dogoreasca pe oameni cu focul lui. (Apocalipsa 16:8)

fara indoiala aceste versete descriu situatia in care traim astazi. daca aveti alta opinie, discutati
 

Offline astateofmind

este sfarsitul? eu cred ca da
« Reply #1 on: 11 August 2023, 18:58 »
fara indoiala aceste versete descriu situatia in care traim astazi. daca aveti alta opinie, discutati

Fara indoiala acele versete descriu situatia in care omul a trait intotdeauna.

De asemenea potopul biblic nu a existat, nu exista NICI o urma a unui potop GLOBAL acum aprox 4300 ani.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline stanes

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 4
    • View Profile
este sfarsitul? eu cred ca da
« Reply #2 on: 11 August 2023, 19:03 »


in doar o saptamana
 

Offline Dundee

este sfarsitul? eu cred ca da
« Reply #3 on: 11 August 2023, 23:41 »
Te-au trimis fratii de la biserica sa faci evanghelizare pe forumuri?
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
este sfarsitul? eu cred ca da
« Reply #4 on: 17 August 2023, 02:37 »
26. Ce s-a intamplat in zilele lui Noe se va intampla la fel si in zilele Fiului omului:
 
 
3. Inainte de toate, sa stiti ca in zilele din urma vor veni batjocoritori plini de batjocuri, care vor trai dupa poftele lor (2 Petru 3:3)

8. Al patrulea a varsat potirul lui peste soare. Si soarelui i s-a dat sa dogoreasca pe oameni cu focul lui. (Apocalipsa 16:8)

fara indoiala aceste versete descriu situatia in care traim astazi. daca aveti alta opinie, discutati

Astea sunt de cand lumea.

Intr-adevar, am devenit ca specie mult mai superficiala, mai pretentioasa si axata pe mistocareli pe internet.................dar hei, macar nu ne mai zburam capetele cum faceam pana acum 80-100 ani, mai ales in cele doua razboaie mondiale sau in vremurile cand ne taiam cu sabia pentru mancare, teritorii si sclavi, iar speranta de viata era de 30 ani.

Sunt cam dificile vremurile acum, dar parca tot in 2020 e mai bine decat a fost in ....1347 sau in 1618 cand mureau zeci de milioane de la ciuma bubonica, variola sau foamete....sau 100 d.Hr. cand multi oameni erau sclavi.

Cel putin in spatiul  nord-american si european civilizat al NATO, viata este, a fost si va mai fi pentru ceva vreme  mult mai confortabila decat a fost  vreodata in istoria speciei umane.

Si sunt chiar si tari africane, sud-americane  si asiatice unde viata a devenit semnificativ mai buna in comparatie cu ce era inainte: vezi Rwanda, Congo, Maroc, Panama, Argentina,  Mozambic, Israel, UAE, Iordania, iar Coreea de Sud, Taiwan, Japonia, Singapore, Hong Kong si chiar orase din China sunt cu sute de ani mai avansate infrastructural si tehnologic decat Occidentul. Pana acum 50 ani, erau tari de orezari care mureau de foame si traiau in mediu predominant rural.
Si cred ca in 10 ani se va putea trai foarte bine si in Irak fiindca are petrol si destui investitori.


Bineinteles ca civilizatia moderna care impune globalism si capitalism dupa model anglo-germanic (la care America e fruntasa)  asa cum le stim se va sfarsi la un moment dat, poate in vreo 50-100 ani din cauza climei si epuizarii resurselor, urmand un nou ev mediu de 1000 ani cum a fost si dupa caderea civilizatiilor epocii bronzului si dupa caderea imperiului roman si a dinastiei han din cauza migratiilor, fie din cauza altui imperiu global care va acapara aceasta civilizatie.
Nu cred ca suntem atat de retardati incat sa ajungem la razboi nuclear pentru ca mare parte din oameni au devenit .....din pacate sau din fericire.......mult mai materialisti si mai egoisti.

Istoria ne arata ca majoritatea civilizatiilor au sfarsit nu printr-un BOOM, ci printr-un scâncet, lent, in agonie, ajungand cucerite si supuse de alte civilizatii superioare lor.

In cazul civilizatiei globaliste anglo-germanice, cred ca va sfarsi prin a fi acaparata de o alta civilizatie superioara.

Si nu neaparat China, India sau Rusia, fiindca sunt prea slabe.

Mai degraba va fi o noua civilizatie creata de entitati private, corporatiste si militarizate, ce vor folosi tehnologia cibernetica si AI-ul (AI adevarat, nu ChatGPT), fie o serie de centre urbane supradezvoltate care vor pune bazele unor imperii sau confederatii care vor  nimici cultura si identitatea nationala a fiecarei tari pe care le va inlocui cu alta cultura si identitate, asa cum au facut germanicii cu romanii, spaniolii cu amerindienii,  iar romanii si grecii cu egiptenii, celtii, tracii, nord-africanii si orientalii.

 
fara indoiala aceste versete descriu situatia in care traim astazi. daca aveti alta opinie, discutati

Fara indoiala acele versete descriu situatia in care omul a trait intotdeauna.

De asemenea potopul biblic nu a existat, nu exista NICI o urma a unui potop GLOBAL acum aprox 4300 ani.


Nu a existat potop global, dar exista un sambure de adevar:
1. dezghetul de dupa era glaciara si cresterea nivelului oceanelor si marilor acum 12,000 ani
2. inundatii la nivel regional cand fluviile se umflau

De aia si toate civilizatiile au fiecare cate un mit al potopului.
« Last Edit: 17 August 2023, 03:00 by peacemaker »
 

Offline astateofmind

este sfarsitul? eu cred ca da
« Reply #5 on: 17 August 2023, 19:07 »
Nu a existat potop global, dar exista un sambure de adevar:
1. dezghetul de dupa era glaciara si cresterea nivelului oceanelor si marilor acum 12,000 ani
2. inundatii la nivel regional cand fluviile se umflau

De aia si toate civilizatiile au fiecare cate un mit al potopului.

Thanks captain Obvious. Problema ramane: nu a existat un potop global acum 4300 ani in care un zeu nebun a ucis toata populatia planetei (si toate animalele terestre)
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Ciocanul

este sfarsitul? eu cred ca da
« Reply #6 on: 17 August 2023, 21:51 »
Anul 536, cel mai nasol an din istoria noastra.

Niste vulcani sau nu se stie ce au creat o iarna lunga si o vara scurta si multa ceata. Recoltele nu s-au facut si a iesit foamete, bolile nasoale s-au raspandid si au ras orase si sate intregi. Isteria religioasa a ajuns la cote maxime, multi au crezut ca este sfarsitul lumii. in Europa imperiul Bizantin a luat-o la vale, in  toata Asia s-a murit pe capete, pana si in America de Sud a fost nasol.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
este sfarsitul? eu cred ca da
« Reply #7 on: 20 August 2023, 23:32 »
Anul 536, cel mai nasol an din istoria noastra.
 
Niste vulcani sau nu se stie ce au creat o iarna lunga si o vara scurta si multa ceata. Recoltele nu s-au facut si a iesit foamete, bolile nasoale s-au raspandid si au ras orase si sate intregi. Isteria religioasa a ajuns la cote maxime, multi au crezut ca este sfarsitul lumii. in Europa imperiul Bizantin a luat-o la vale, in  toata Asia s-a murit pe capete, pana si in America de Sud a fost nasol.


Nu cred.

Mai degraba as lua un oarecare an din perioada WW2 cand au murit cam vreo 10 milioane din moment ce se estimeaza ca au fost in total 70 milioane intre 1939 si 1945.

Sau 1350 cand a fost ciuma bubonica cad au murit 25 milioane ori pandemia de gripa spaniola din 1919 cand au murit 40 milioane in doi ani.
 

Oricum, niciunul nu o sa se compare cu ce o sa fie in viitorul apropiat, cand e posibil sa moara vreo 1-2 miliarde de oameni  in numai in cateva zile de la o alta pandemie, un razboi nuclear la nivel regional, sau de la super eruptie vulcanica de tip Yellowstone.

O furtuna solara daca provoaca o geomagnetica nasoala si ramanem fara curent electric , sunt sanse sa bubuiasca vreo cateva centrale nucleare si radiatiile sa rada toata emisfera nordica..(4-5 miliarde de oameni in doar cateva zile/saptamani).....aia ar fi cel mai horror scenariu posibil in viitorul apropiat, in urmatorii sute de ani.
« Last Edit: 20 August 2023, 23:35 by peacemaker »
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
este sfarsitul? eu cred ca da
« Reply #8 on: 23 August 2023, 09:42 »



Zice că e posibil sa avem erupții vulcanice sau chiar o mega erupție în 10 ani + cutremure


Ca poluarea afectează nucleul Pământului și ca sunt schimbări climatice și geologice în tot sistemul solar odată la 12,000 ani.

Apoi, vorbește despre încetarea războiului din Ucraina, începerea negocierilor,  crearea unui NWO și a unui sistem economic global
....

Ca dacă nu,  Pământul o sa arate ca Marte în 10 ani.
« Last Edit: 23 August 2023, 10:02 by peacemaker »
 

Offline Ciocanul

este sfarsitul? eu cred ca da
« Reply #9 on: 23 August 2023, 11:29 »
Si eu care speram la un zombie apocalipse. Sa ne zici te rog cam pe cand sa incepem sa ne facem stocul de conserve. :D
 

Offline oldshooterman

este sfarsitul? eu cred ca da
« Reply #10 on: 24 August 2023, 02:41 »
...Ca poluarea afectează nucleul Pământului...
Asta e de top...
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
este sfarsitul? eu cred ca da
« Reply #11 on: 24 August 2023, 23:38 »
Si eu care speram la un zombie apocalipse. 

Aia deja este....

Mergi pe litoral. E plin de drogati care se comporta ca niste zombies de la stupefiante.
Sa mai zic de Colorado, de California, de statele care au legalizat drogurile?