Author Topic: Total War Pharaoh  (Read 3231 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Total War Pharaoh
« on: 05 July 2023, 11:49 »
Preferam un Medieval 3 sau macar un Medieval 2 remastered.

Dar  un joc ca asta ar starni controverse in epoca  woke (e musai sa ai africani in joc, chiar si daca e despre Europa medievala) si pentru ca ar atrage riscuri religioase (fiindca ar presupune ca jocul sa contina cruciade, inchizitie, jihad) intr-o societate tensionata post Charlie Hebdo.

Asa ca, producatorii au ales un joc cu Egiptul antic, facut in stilul Troy, Three Kingdoms si Thrones of Britannia, cu actiunea petrecandu-se doar intr-o regiune.

Mi se pare cam "meh" dupa gameplay si grafic nici nu impresioneaza. Am vazut moduri grafice pentru Rome 2 care aratau mai bine.











« Last Edit: 05 July 2023, 11:52 by joedonald »
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Total War Pharaoh
« Reply #1 on: 17 September 2023, 12:57 »
Imi place că au dat multa atentie pentru detalii , geografie, istorie, tehnicile militare ale finalului epocii bronzului.  Îmi place și customizarea campaniei dacă vrei să joci pe o durată mai scurtă. 

Dar când te uiți la grafică și observi că e același motor grafic de la Rome 2 de acum 10 ani...... :'(


 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Total War Pharaoh
« Reply #2 on: 31 October 2023, 10:16 »
S-a dovedit a fi o dezamagire cum m-am asteptat.
Cumparat la 60 euro, jucat 9 ore, abandonat.

Harta de campanie e prea mica - unde sunt Babilonul si Asiria, care erau jucatori statali  importanti in vremurile alea?  Imi place ca se inspira tot mai mult dupa seria Paradox, dar ce rost au  bataliile care sunt TRASH - cu animatii de lupta Trash, cu tactici greu de aplicat la optimizare, la miscarile greoaie.........BATALIILE SUNT PUR SI SIMPLU O CATASTROFA

Acelasi motor grafic de la Empire Total War care isi arata varsta.

Sangele lipsa (bineinteles ca va fi vandut printr-un Blood and Gore DLC separat la 3 euro)

Also, la dimensiunea continutului, putea sa fie un expansion DLC pentru ROME II, vandut la 30 euro, nu la 60 euro.

Din 2015 scot ori chestii din astea de tip Saga, cum a fost  Attila, Thronnes of Britannia, Three Kingdoms, Troy, Pharaoh.....care puteau fi lejer bagate ca DLC-uri pentru   Rome II. Astia nu fac nimic decat sa mulga Rome II de 10 ani!

Unde este Medieval III?

De ce avem deja trei jocuri cu Total War Warhammer lansate in doar sase ani, dar nu avem Medieval III?












https://youtu.be/ku_mACaPcwo?si=ajTop-jQAenGtWgP
« Last Edit: 31 October 2023, 10:28 by peacemaker »