Author Topic: Sibiu  (Read 779 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline taxon

Sibiu
« on: 23 October 2023, 20:36 »
Cica tre sa ard vreo 3 zile pline prin Sibiu.
Cu cazarea o lamuresc eu intr-un fel (desi niste ponturi nu ar fi rele, totusi), insa mai mult ma intereseaza unde e fain de mincat.
La fel, ce ponturi aveti pentru haladuit prin oras, in afara de obiectivele arhicunoscute.
Deci?
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline taxon

Sibiu
« Reply #1 on: 05 November 2023, 21:57 »
Bai, dar nu mai dati asa navală!

Deci: am ajuns in Sîghiu dupa-amiaza, am luat cazare la Green Horse. Cam scumpel pentru ce oferă, față de cazări similare de dincolo de munți sau de prin secuime. Dar, nah, oraș cu ștaif.

Prima seară am bălăcait scurt prin Piața Mare/Piața Mică, doar de-o adulmecare a atmosferei.
Am mîncat la terasa "La Turn", unde am căzut in capcana lor si am comandat specialitatea casei: o bucățucă de mușchi de porc trîntit pe o felie de pîine trecuta prin unt si apoi trasă la tigaie, acoperit cu un strat de cascaval și el sclivisit la cald, toate așternute pe un pat de crumpene taiate in sferturi si prajite probabil la ceaun.
Mult cantitativ, tre chiar sa iti fie foame ca sa il dovedesti, dar destul de asa-si-asa din pdv gustativ. Tragind linie, nu merita banii.
Un Unicum si o bere locala Hermannstadt au stat pe partea de gîlgîială.

-va continua-



Post Merge: 06 November 2023, 13:45
Despre Unicum nu cred că are rost să vă povestesc, așa-i?
Berea Hermannstadt însă ... am aflat de abia acasă că e făcută de cei de la Trei Stejari (nici nu știam că mai există fabrica asta, mi-a trezit amintiri). Si că berea asta ar fi pe piață de mulți ani. Curios fapt, nu e deloc populară, deloc raspîndită.
Se vrea a fi o bere craft brună. De fapt e arămie, ușor apoasă, cu gust oarecum incert, nici dulce, nici amară. Spumare redusă, carbonatare redusă - taman cum șade bine unei beri adevărate. Prețul m-a cam dat pe spate, 22 de lei, dar uite de aia se zice " curiozitatea a omorît pisica".
« Last Edit: 06 November 2023, 13:45 by taxon »
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline axxel4you

Sibiu
« Reply #2 on: 06 November 2023, 21:52 »
Am fost sieu in Sibiu weekendul trecut, am stat la pensiunea restaurant Korona unde am si mancat, am mers pe jos pana in centru vechi (piata mare si piata mica). Mi-a placut destul de mult Sibiu in comparatie cu Brasov, Sighisoara si Timisoara. Sibiu mi-a lasat impresia ca sunt in alta tara.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 
The following users liked or thanked this post: taxon

Offline taxon

Sibiu
« Reply #3 on: 07 November 2023, 07:33 »
Feedback pentru Korona, pls?

Green Horse m-a taxat cu 650 lei/ noapte pentru "apartament" cu 2 camere. Sejur în timpul săptămînii. Prețurile de pe siteul lor sunt din alta epocă.
Mic dejun inclus, gen bufet, destul de bogat, dar fără a excela în vreun fel.
Camerele curate, dotari standard. De cîrîit tot standard  ;D : mai scirțîie cîte o ușă la dulap, pernele lasa de dorit, frigiderul (pus linga pat)  face zgomot; dușul îl faci direct pe podea, ferit doar de o draperie. Apa caldă nu vine instant, tre sa o aștepti cîtva.
Parcare mare, cu locurile marcate, fix in curtea pensiunii.
Personalul ok.
« Last Edit: 07 November 2023, 07:39 by taxon »
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline Dexter

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 4 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 143
  • Location: Ploiesti
  • Liked | Thanked: 20 times
  • If it ain't broken, why fix it ?
    • View Profile
Sibiu
« Reply #4 on: 07 November 2023, 09:49 »
Cu intarzierea de rigoare, poate mai sunt utile cuiva informatiile.

Ca sa iesi cu toata combinatia la bani buni, consider ca merita aplicat principiul: viziteaza, plimba-te, savureaza ceva fin, dar cumpatat.
Gen nu mananci de 3 ori pa zi la local, dar si singura data cand o faci sa fie bine.

Recomandari CAZARE (pt cuplu fara copii):

- LE CHATEAU, o detine o tanti pe nume Silvia daca nu ma-nsel, e practic o camarutza la parter intr-o curte hermanstadica, absolut superb decorata si organizata, merita din plin daca mergi cu femeia si in pofida spatiului ai toate conditiile inauntru. Pe vremea mea avea 10 curat pe Booking.
- UNTER DER LUGENBRUCKE : la piciorul podului cu lacate, parcare garla (platita, nah, dar ferita) pret bun, camere ok, doar ca se imparte kitchineta cu camera vecina, fara izolare fonica.
- CASA ROMANA  : ditai pensiunea la dracu cu carti, departe, dar high life la un pret acceptabilutz. Mic Dejun serios.

Recomandari MANCARE:
Nu mai stiu care piatza e care, dar recomand dupa cele intampinate in ultimii 3 ani:

Restaurant LA TAIFASURI
- cea mai buna mancare la banii ei. De la Pizza la romanesti autentice.

Restaurant CRAMA SIBIANA
- mai scumputz dar nu de speriat, recomand Traista Ciobanului. Au cam scumpit-o dar daca nu esti un obez morbid te saturi.

Restaurant / Bistro UNION
- tot p-acolo, dar e mai cu specific tineresc asa localul, niste paste ok-ish dar e sub cele de mai sus. Si preturile oleaca mai mari pt ce ofera.

Taverna Greceasca
- nu mai stiu cum ii zice, nu cred ca sunt mai multe, undeva mai la iesire dintr-o piatza, dar in fiecare an am mancat acolo.
- nenea patronu sta mai mereu prin local, se asigura ca ai tot ce-ti trebuie si desi niciodata n-am gasit aglomerat (in cele 3 vizite gen, nu pot stabili o regula) vreau sa spun ca mancarurile au fost fabuloase. Or avea fructele de mare inghetzate, dracu stie, dar au un skill de gatit de la saganaki la gratare la aperitive la tot ce vrei FABULOS.

Sau daca vrei sa investesti totul pe vizitare si nu esti gurmand de fel, sa nu uitam de SUPER MAMA !
Nu are nevoie de nici o prezentare.
Platesti de 4 ori mai putin ca la restaurant, dar te umfli ca porcu si-ti tine toata ziua.
Cea mai gustoasa mancare de cantina ever.



Sper ca-i mai sunt utile cuiva informatiile.

Peace !


I have to think hard in order to name an interesting man who doesn't drink !
Burt Reynolds
 
The following users liked or thanked this post: taxon

Offline Ciocanul

Sibiu
« Reply #5 on: 07 November 2023, 09:58 »
Cu mare intarziere dar eu nu vad cum ai putea sa "arzi" 3 zile in Sibiu. In 2 ore ai terminat cu centrul, jumate de zi cu indulgenta mai mergi la Paltinis sa te plimbi prin padure si e gata.
Eventual mai departe mergi spre Transfagarasan, Brasov, Sighisoara... poti face toata aria in 3 zile. Eu unul nu m-as duce sa vad orice sat bombardat si orice parc amarat sau gradini zoologice ce ar trebui inchise. :D
 

Offline taxon

Sibiu
« Reply #6 on: 07 November 2023, 10:17 »
Prima zi "plină" am petrecut-o toată in dumbravă, la Muzeul Astra. De la 11 la 18. L-am bătut pe ambele părți, am intrat într-o sumedenie de curți și case, plozii și-au luat ca suvenir ceramică de Horezu a meșterului Gheorghe Iorga. Deliciul lor a fost morile de vînt. Mie mi-a plăcut tot ce am văzut, chiar aș fi vrut să chibițăm mai mult în unele locuri.
Pentru că nu am abordat inginerește traseul, nu am reușit să batem tot muzeul, ne-a rămas o bucată și pentru data viitoare (partea la sud de morile de vînt).
Nici la Zoo n-am avut timp sa mai ajungem, unde ăl mic ar fi vrut musai să încerce hidrobicicletele.

De mîncat am mîncat la Hanul din Tulgheș, unde senzație a făcut un stol de pițgoi curajoși care mai-mai că îți șparleau pîinea de pe masă.
Aici am luat o pastramă de oaie, foarte ok preparata și prezentată. Ospătarul morocănos rău, dar sigur nu l-am supărat noi.
De băut .. o pălincă trăznet si o bere industrială, plus o cafea.
Rămîne și ăsta cu plus pe listă.

Seara plozii au vrut la film, așa că am ajuns sa dăm o raită prin Promenada Mall. Plictisitor pentru mine, dar nu și pentru restul tribului.

 - va continua -
« Last Edit: 07 November 2023, 10:21 by taxon »
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline axxel4you

Sibiu
« Reply #7 on: 07 November 2023, 21:36 »
Korona mi s-a parut ok, nu au locuri de parcare dar am gasit loc de parcare in fata. Cred ca am dat sub 300 lei pentru o camera cu 2 paturi pentru doi adulti si doi copii.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 
The following users liked or thanked this post: taxon

Offline taxon

Sibiu
« Reply #8 on: 08 November 2023, 11:14 »
A doua zi "plina" am dedicat-o muzeelor.
Dar sa nu uit sa spun ca daca prima "plina" a fost extrem de calduroasa, undeva la 26-28 de grade, a doua a venit cu 12-13 grade la prinz si o mama de vint rece si tare, de te patrundea pina la oase.
Am ramas masca sa vad pe strada barbati doar in camasa, sau - mai rau - in tricou cu mineca scurta, in timp ce eu ma zgribuleam sub bluza termica, vesta de puf si windstopper.

Dar sa revin.
Am plecat per pedes de la Green Horse spre Muzeul Locomotivelor, ghidat de Google Maps. M-a dus pe dupa Promenada Mall, peste un pod, apoi m-a intors la 180 de grade ca sa ma aduca taman la Depoul CFR Sibiu. Ei, acolo e muzeul cu locomotive vechi.
Vorba vine muzeu, n-am platit nimic, nu ne-a ghidat nimeni. Am intrebat un nene de picotea pe linga poarta "Am auzit ca aici aveti locomotive vechi, asa-i?", el "Avem si de dat, daca vreti, luati-le acasa".
Saracele locomotive, cam toate sunt intr-o stare jalnica.
Se vede ca s-a vrut cindva sa fie un muzeu, exista placute cu fotografii si explicatii in dreptul majoritatii locomotivelor. Insa halul in care arata ... pline de rugina, descompletate, ruinate, napadite de buruieni ... pacat de ele.
Pe linga noi, au mai fost citeva familii cu copii care s-au vinturat prin curtea aia, unii plozi (ca si ai mei) cocotindu-se prin si pe locomotive.
Daca miercurea inainte de prinz a fost atita foiala, deduc ca exista totusi un interes turistic pentru muzeul asta.
Numai sa vrea cineva sa il tina in viata.

Al mic si-a adus aminte ca ii place geocaching-ul, a incercat sa gaseasca cache-ul care aparea pe harta, insa fara succes.
Daca aveti careva un hint privitor la asta ... please, share.

- va continua -

Post Merge: 09 November 2023, 11:11
Urma pe lista Muzeul Farmaciei, deci am pus tinta pe Piata Mica.
Mi-am bagat picioarele in el de Google Map si am sarit de-a dreptul peste liniile de cale ferata, ikesinf in spatele mall-ului, iar de acolo, dupa nas si soare, lipa-lipa spre centru.
Ne-am prelins prin Parcul Cetatii de-a lungul zidului si am intrat in orasul vechi pe linga Turnul Olarilor. Stradute faine, nevasta-mea biziind ca ii aduc aminte de Olanda.
Crama Sibiul Vechi, pe linga care am trecut, o fi totuna cu Crama Sibiana de care zice Dexter?

In fine, ne-a luat ceva timp sa gasim Muzeul Farmaciei, bine ascuns in spatele unei terase protapite pe caldarimul pietei.
Muzeul asta e micut, abunda in tot felul de recipiente de lemn, portelan, sticla, metal - dar pe linga astea dai si de chestii interesante.
Muzeograful ... plictisit tare si cam necomunicativ. Ar fi fost bun un ghid care sa ne mai insufleteasca atmosfera si cunostintele.

De acolo, deja incepusera sa apara proteste de foame, asa ca plodul al mare ne-a tirit la Super Mama, vestita "impinge-tava" de care pomeneste si Dexter.
Am luat o ciorba de burta care a fost taman pe principiul "ieftin si bun". Restul tribului s-a intins la mai multe feluri, asa ca la un moment dat eu am iesit in strada la chibitat, lasindu-i pe ei sa isi termine masa.

- va urma -
« Last Edit: 09 November 2023, 11:11 by taxon »
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline taxon

Sibiu
« Reply #9 on: 10 November 2023, 12:44 »
Cu burta plina, ne-am napustit in Brukenthal.
Au urmat 2 ore de clătit ochii, spre disperarea celor mici din echipă, care - antrenati in spirit Candy-Crush-Saga - nu au rezerve de rabdare si atentie.
Turul pinacotecii l-am terminat aproape de ora inchiderii, asa ca nu ne-a ramas timp si pentru vizitarea sectiilor din curtea interioara. Ramine pe altadata.

Dupa expeditiile pe orizontala din Brukenthal, am adaugat si una pe verticala, urcind in Turnul Sfatului.
Aici, o mama de aglomeratie, cu un grup mare de portughezi (ca doar nu erau sa fie brazilieni, zic si eu) si un grup mai mic, dar tot mare, de vorbitori de maghiara.
In camera din virf, cea cu privelisti spre cele 4 puncte cardinale, cam-cam dadeam din coate.
Asa ca am ramas oarecum nesatisfacut de vizita asta.

Seara am incheiat-o pe terasa celor de la Amber Cafe, eu savurind o tocanita de vitel absolut exceptionala.

Iar a doua zi dimineata, din motive de familie, bagaje si vira urgent acasa.
Pe drum, opinia unanima a fost ca trebuie sa revizitam Sibiul, undeva in primavara urmatoare.

Sau ...e vreo sfiriiala sa il vezi si de Craciun?
« Last Edit: 10 November 2023, 12:49 by taxon »
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 
The following users liked or thanked this post: Dexter

Offline taxon

Sibiu
« Reply #10 on: 15 April 2024, 16:09 »
La Kombinat ați mîncat careva?
Imi șoptește cineva (goagăl included) că merită pe deplin o vizită la ei, așa e?
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.