Author Topic: Val de concedieri in IT si marketing. A inceput AUTOMATIZAREA  (Read 1470 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Si cand imi amintesc prin 2017-2019 cand multi ma ridiculizau ca de ce sunt umanist si nu ma apuc sa invat limbaje de programare sau de ce nu fac niste studii in domenii care sunt de "viitor" (inginerie, marketing, social-media, programare).

Poftim domenii de  "viitor".


Mai naspa e ca posturile alea  care au fost eliminate nu vor mai fi niciodata readuse datorita AUTOMATIZARII
. Pentru ca exista programe de machine learning si boti care pot face deja treaba unor programatori si moderatori de continut. Nu-ti trebuie decat vreo 10 ingineri si la revedere.
S-a terminat cu epoca programatorilor acum ca exista A.I. care sa programeze.

https://www.investopedia.com/amazon-layoffs-seen-6828694
https://www.theguardian.com/technology/2022/nov/15/major-investor-calls-on-google-owner-to-aggressively-cut-staff-and-pay
https://www.nytimes.com/2022/11/15/technology/elon-musk-twitter-fired-criticism.html
https://kotaku.com/meta-facebook-mark-zuckerberg-layoff-vr-metaverse-1849761588
https://www.indiatoday.in/technology/news/story/intel-confirms-layoffs-to-cut-down-spending-even-if-it-has-some-people-cost-2290488-2022-10-28

Elon Musk ii concediaza si le face conditile  insuportabile angajatilor ca sa-i faca sa plece.
Sa faca TWITTER 2.0., moderat si controlat de A.I. si intretinut de o echipa mica de ingineri. Evident, inginerii performanti, "THE BEST OF THE BEST".



Iar pe marketing, ambalat, curierat?  Robotii, aplicatiile si dronele pot face o treaba mai buna.
Are Amazon mii de robotei si drone care pot face o treaba mai buna.




Emagul nu mai are de ceva timp departament de call-center. I-a dat afara pe toti operatorii.
Pentru reclamatii exista doar chat text in care iti raspunde robotul.
Si pentru livrare, te duci singur sa-ti iei produsul de la easy box.



Call center? O sa fie si asta mort in curand!



QA Testingul e mort din vremea pandemiei. Marii producatori de jocuri video prefera sa lanseze jocurile pline de buguri din 2020 incoace si sa se ocupe fanboii de raportat buguri. GRATUIT, NEPLATITI! 






Post Merge: 19 November 2022, 20:51
Acum o sa ziceti: "pai si ce facem, ne angajam la McDonald?"

NOPE!

Si acolo se inchide "pravalia". :)))


E mai ieftin de intretinut un vending machine sau un brat robotic decat o echipa de lucratori mofturosi care vor salarii mari.







« Last Edit: 11 July 2023, 12:36 by Gex »
 

Offline Nosferat

Val ce concedieri in IT si marketing. A inceput AUTOMATIZAREA
« Reply #1 on: 26 November 2022, 10:40 »
S-au cam adunat multe lucruri la un loc. Mai mult ma tem de criza economica, acea inflatie care de fapt e o noua criza si inca nu ne aflam decat la inceput.

Concedieri se intampla si pe altundeva nu doar in tech, acuma cu twitter cu facebook e la moda sa fie peste tot la stiri, insa in spate, dupa cortina, peste tot se incearca reducerea personalului.

Faptul ca sunt niste preturi enorme la curent si gaz, alimentele de baza au devenit mai scumpe, si o cofetarie din stiu eu Milan  sau Bucuresti, trebuie sa concedieze din oameni si sa inchida magazinul ,nu prea are legatura cu automatizarea din IT.
Mai mult cu enorma problema economica din spate care a inceput inainte de covid, a fost umflat enorm de covid, efectiv inghetarea economiei globale,acel val care incet dar sigur va ajunge peste tot.

Automatizarea mai are cale lunga de batut.  De exemplu un service desk, la momentul actual chiar si cu miliarde peste miliarde cheltuite, tot nu vei putea inlocui.

Oamenii sunt oameni. Acel tip de "Karen" va avea mereu nevoie sa se planga cuiva, indiferent ca vorbim de o femeie in varsta, un barbat tanar, ma refer la personalitate.

Frustrarea ca nu iti merge ceva si faptul ca tu crezi ca problema e in un fel,dar de fapt e in alt fel. Acest lucru nu poate fi inlocuit, nici acuma, nici peste 10 ani de ceva soft sau program.

Sa programezi o masinarie sa faca niste pasi gen un macro in excel, este considerabil mai usor decat sa incerci sa faci un program care ii poate explica omului sa se calmeze,sa faca un screen sharing si sa ii explice pe un ton diplomatic, ca de fapt nu outlook e varza, ci el a facut o greseala.

S-a incercat de foarte multe ori de-a lungul anilor sa se inlocuiasca call centers si mai ales service desk prin "AI". "Pentru limba romana apasa 1, for English press 2" . Vedem rezultatele foarte bine, cand ai niste probleme la curent sau gaz,pana dai de cineva cui sa ii explici ca "nu boss, problema e total alta, iar rahatul ala robotic nu stie decat anumite chestii, eu vreau sa ajung la cineva cui sa ii explic EXACT unde e problema".   Aici ai avea nevoie de AI in adevaratul sens al cuvantului, o inteligenta chiar artificiala, iar pana la Jarvis, as declara ca mai avem o cale foarte lunga de batut.

Social media a fost umflat artificial, era si timpul sa se arunce oamenii din acele domenii. Iar visele umede lui Zuck cu Meta, as declara ca s-a aruncat cu minim 10 ani prea devreme in domeniu. 

Da, cu Unreal Engine 5(sau 6-7 cine stie ce va fi in viitor) in spate, fara "avatars" care arata de zici ca ma joc pe nintendo wii din 2007, cu o modalitate prin care ma pot conecta virtual, fara sa port o casca VR (gen cand in filmul Prometheus se pune acea cutie pe jos si instant se transforma in un birou acea camera si apare weyland virtual) , asa ar mai merge acel Meta Verse.
Ignore list :astateofmind
 

Offline Ciocanul

Val ce concedieri in IT si marketing. A inceput AUTOMATIZAREA
« Reply #2 on: 30 November 2022, 17:41 »
Nu stiu ce se intampla dar unde lucrez eu la o corporatie mare nu gasim oameni. In general nu prea sunt si care vin la interviu fie vor mult prea mult pt ceea ce stiu ori stiu multe dar cer salarii obscene. S-a incercat si cu academii de reconversie profesionala insa rata de succes este destul de mica. E greu sa mai inveti batranei programare.
 

Offline oldshooterman

Val ce concedieri in IT si marketing. A inceput AUTOMATIZAREA
« Reply #3 on: 30 November 2022, 19:59 »
"Având în vedere tendințele actuale de învățare automată, alături de inovațiile din platformele de automatizare frontend existente, vom vedea probabil o automatizare completă, la nivel uman, a codului frontend în următorii câțiva ani." - Or Arbel
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Val ce concedieri in IT si marketing. A inceput AUTOMATIZAREA
« Reply #4 on: 03 January 2023, 03:04 »
Nu stiu ce se intampla dar unde lucrez eu la o corporatie mare nu gasim oameni. In general nu prea sunt si care vin la interviu fie vor mult prea mult pt ceea ce stiu ori stiu multe dar cer salarii obscene. S-a incercat si cu academii de reconversie profesionala insa rata de succes este destul de mica. E greu sa mai inveti batranei programare.

Spui tu ca nu gasiti oameni ca poate asa ti s-a comunicat,  dar crezi ca vor musai sa angajeze? Sunt multi absolventi care cu siguranta ar fi capabili sa munceasca, dar probabil nu vor patronii tai sa mai angajeze si se multumesc cu o mana de angajati mai vechi care sa fie de incredere si loiali, dispusi sa faca orice ca sa-si pastreze joburile.
Pe timp de criza, pretentiile sunt mult mai mari din partea angajatorilor si e normal pentru ca acum e pe viata si pe moarte si este in joc viitorul unei corporatii.
 
In clipa de fata e mai facil sa ai o mana de oameni priceputi si sa-i pui sa munceasca pana rup de oboseala si disperati sa-si pastreze joburile, si cel putin aia sa fie platiti decent sau in functie de performanta....decat sa ai o echipa mare de multi amatori platiti in mod egal, ce lucreaza pe tanjeala si mai mult iti provoaca pagube si dureri de cap. Vremea aia cand lucrau echipe de 100-200 pe un proiect in IT o sa se termine.

Majoritatea companiilor private si institutiilor de stat au inghetat angajarile peste tot pentru ca directorii vor sa mai economiseasca cheltuielile pentru mai mult profit.  Peste tot, chiar si la Mega Image-uri si KFC-uri se face economie la greu de personal. Vad zilnic doar o caserie deschisa la Mega, in rest case inchise si vreo patru masini de scanare manuala pentru clienti.
Nu credeam ca o sa apuc asa ceva, sa vad cozi de clienti platitori cu cardul bancar in Romania!

Ce pot sa mai spun e ca e naspa sa fii somer sau absolvent de facultate in vremurile astea post-pandemice (2021-2023), dar trebuie sa fii si cu adevarat inconstient sa ai tupeu sa faci figuri sa negociezi salariul la interviu. In conditile in care acum e foarte dificil sa te angajezi si la un fast-food.
Am revenit la vremea cand sunt iar cozi uriase si angajatorul isi permite din nou sa spuna la interviu "ce stii sa faci? ca mai am altii 100 la usa si un teanc de 500 de CV-uri pe masa", stiti voi, ca in anii 1991-2004 cand erai considerat norocos ca lucrai la McDonalds.

Nu e de gluma cu situatia actuala si am o presimtire urata ca daca nu se incheie razboiul si nu se revine la normalitate ori nu se gaseste acum  o altermativa reala la gazul rusesc (niste centrale nucleare sau sa se inventeze fuziunea nucleara), o sa ajungem sa traim vremuri de cosmar cum nu am vazut nici in cele mai horror filme postapocaliptice.

Soylent Green ar fi cel mai aproape de realitate.
Din cauza crizei, automatizarii si pretentiilor crescute la angajare, o sa se ajunga in situatia sa fie sute de someri care vor dormi pe strazi din 2025 incolo. In Los Angeles sunt deja cartiere de corturi, cu nivel crescut de infractionalitate. Politistii americani nici nu se mai complica cu arestarile, ii impusca direct in cap si apoi intreaba. Asta e realitatea acolo.

La noi o sa fie haos ca nu avem nici politie echipata si pregatita corespunzator pentru astfel de scenarii. O sa se ajunga la revolutii si razboaie civile ca-n Primavara Araba, dar in Europa de data asta.
« Last Edit: 03 January 2023, 03:07 by bombardieru »
 

Offline dess

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 17 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 5
  • Location: Bucuresti
    • View Profile
Bombardier, asa e ca nu ai nici un fel de job? E deficit de oameni pe tot palierul de joburi in Romania, si mai mult decat la noi, in Vest.
Sunt specializari unde e bataie pe candidati si unde sunt angajati studenti de anul 2 care sa fie pregatiti de catre firmele respective.
Iar cozile alea de care vorbesti tu, nu exista, la fel cum nu exista angajator care sa isi mai permita atitudine mentionata de tine.
 

Offline Nosferat

Nu stiu ce se intampla dar unde lucrez eu la o corporatie mare nu gasim oameni. In general nu prea sunt si care vin la interviu fie vor mult prea mult pt ceea ce stiu ori stiu multe dar cer salarii obscene. S-a incercat si cu academii de reconversie profesionala insa rata de succes este destul de mica. E greu sa mai inveti batranei programare.

 Nu ca nu ai avea dreptate la anumite puncte de verede,dar per total nu.  "Se cauta" e pe sistemul, caut dar de fapt nu caut, am fost incident manager,apoi problem manager,apoi change manager apoi project manager. Si am avut de a face cu service delivery management si service level managent si chiar cu un pic de piper de finance management. Crede-ma, nu se cauta la un mod serios. Se cauta pe sistemul tu te prefaci ca ma platesti eu ma prefac ca muncesc. Altfel ca vorbim de NTT data, Kuka AG, TCS, Deutshe Telekom...etc,etc. Nu se cauta oameni la un mod serios,se cauta exceptii gen ultra mega dotat cu tspe mii de ani experienta pe un salariu de mizerie.

Cand am discutat cu reprezentatii de la volkswagen , cautam niste bajeti pentru Cobol. Era pentru un proiect unde intra audi si porsche, ma rog VW e un gigant are o umbrela enorma cand vorbim de masini. Anyway, cautam niste bajeti pentru cobol, pai ca nu dorim decat seniors, the fuck you say? Seniors only? Tu stii cat costa aia? Tu stii cat sunt de rari? Tu stii ce inseamna cobol? Evindent habar nu aveau asa credeam eu la inceput,de fapt aveau mai mult habar decat aveam eu. Initial am crezut ca astia sunt batuti in cap, cum pana mea sa oferi 2-3000 de euro unui senior cobol dev. Aha, de fapt era doar o usita prin care "pai am cautat dar nu am gasit, eu am vrut dar restul,adica eu nu sunt de vina".  Pana mea un senior cobol dev sub 5000 de euro e o insulta sa primeasca in DE, si in romania au cate 3-4000 de euro.

 In domeniul de IT se cauta, insa depinde foarte mult de firma la care lucrezi,proiectul in care lucrezi. Concedieri sunt, si in nici un caz nu se fac angajari cum se faceau acu 10-15 ani.  NU IT-ul nu e mort, nici vorba, insa valul care era acu 10-15 ani ca vorbin de romania,ungaria, germania statele unite etc, acel val s-a cam domolit, ca pe la une firme se cauta,se mai cauta,insa per total nu se cauta nici pe departe asa cum se cauta inainte. Chat GPT etc, incep sa faca anumite valuri, inca sunt mici, mai ales in anumite domenii specializate prea mici de luat in considerare. Insa per total eu nu am vazut nu stiu ce angajari in masa in domeniul corporate. Aaa, ca lucrezi la o firma mai mica de IT, ma refer sub 2000 de angajati, evident se mai cauta, insa la astea mai mari e cam stagnare.
Ignore list :astateofmind
 

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Nu stiu ce se intampla dar unde lucrez eu la o corporatie mare nu gasim oameni. In general nu prea sunt si care vin la interviu fie vor mult prea mult pt ceea ce stiu ori stiu multe dar cer salarii obscene. S-a incercat si cu academii de reconversie profesionala insa rata de succes este destul de mica. E greu sa mai inveti batranei programare.

 Nu ca nu ai avea dreptate la anumite puncte de verede,dar per total nu.  "Se cauta" e pe sistemul, caut dar de fapt nu caut, am fost incident manager,apoi problem manager,apoi change manager apoi project manager. Si am avut de a face cu service delivery management si service level managent si chiar cu un pic de piper de finance management. Crede-ma, nu se cauta la un mod serios. Se cauta pe sistemul tu te prefaci ca ma platesti eu ma prefac ca muncesc. Altfel ca vorbim de NTT data, Kuka AG, TCS, Deutshe Telekom...etc,etc. Nu se cauta oameni la un mod serios,se cauta exceptii gen ultra mega dotat cu tspe mii de ani experienta pe un salariu de mizerie.

Cand am discutat cu reprezentatii de la volkswagen , cautam niste bajeti pentru Cobol. Era pentru un proiect unde intra audi si porsche, ma rog VW e un gigant are o umbrela enorma cand vorbim de masini. Anyway, cautam niste bajeti pentru cobol, pai ca nu dorim decat seniors, the fuck you say? Seniors only? Tu stii cat costa aia? Tu stii cat sunt de rari? Tu stii ce inseamna cobol? Evindent habar nu aveau asa credeam eu la inceput,de fapt aveau mai mult habar decat aveam eu. Initial am crezut ca astia sunt batuti in cap, cum pana mea sa oferi 2-3000 de euro unui senior cobol dev. Aha, de fapt era doar o usita prin care "pai am cautat dar nu am gasit, eu am vrut dar restul,adica eu nu sunt de vina".  Pana mea un senior cobol dev sub 5000 de euro e o insulta sa primeasca in DE, si in romania au cate 3-4000 de euro.

 In domeniul de IT se cauta, insa depinde foarte mult de firma la care lucrezi,proiectul in care lucrezi. Concedieri sunt, si in nici un caz nu se fac angajari cum se faceau acu 10-15 ani.  NU IT-ul nu e mort, nici vorba, insa valul care era acu 10-15 ani ca vorbin de romania,ungaria, germania statele unite etc, acel val s-a cam domolit, ca pe la une firme se cauta,se mai cauta,insa per total nu se cauta nici pe departe asa cum se cauta inainte. Chat GPT etc, incep sa faca anumite valuri, inca sunt mici, mai ales in anumite domenii specializate prea mici de luat in considerare. Insa per total eu nu am vazut nu stiu ce angajari in masa in domeniul corporate. Aaa, ca lucrezi la o firma mai mica de IT, ma refer sub 2000 de angajati, evident se mai cauta, insa la astea mai mari e cam stagnare.

1. ChatGPT e o jucarie, la fel si Bing AI si Midjourney. Sunt exagerari media ca ar putea desfiinta milioane de locuri de munca. Bing AI si ChatGPT nu sunt in stare sa scrie un articol corect fara erori,  nu pot scrie un cod executabil corect, si nici Midjourney si DALL-E nu pot inlocui munca unor artisti.
Au trecut deja cateva luni si nu prea se imbunatatesc, dimpotriva, inteligentele artificiale devin tot mai proaste si mai suprasolicitate odata ce le acceseaza tot mai multi, ba se introduce cenzura si atunci.....ai obtinut doar o inteligenta programata.

2. Nu se fac automatizari la modul apocaliptic.   

Da, singurii care ar cam trebui sa se teama in deceniul asta  sunt casierii de la supermarkete si fast-fooduri  (ca exista automate cu scanner si self-pay), dar chiar si asa, e o munca de kkt, mizerabil platita, fara nicio perspectiva in cariera. Putini isi doresc joburile alea.  Casierii vor disparea pana in 2030 in multe tari. Dar nu vor disparea lucratorii comerciali in secolul asta.

Si poate paznicii in epoca camerelor video si dronelor ar trebui sa se cam teama. Dar nu vor disparea agentii de la interventie pentru ca nu exista roboti capabili sa opreasca o bataie intre doi bombardieri sau un jaf.

Nu cred ca vor exista prea curand roboti care sa faca munca unui lucrator comercial intr-o alimentara, dar intr-un magazin de materiale de constructie sau electronice.
Nu exista roboti indemanatici ca instalatorii sau ca mecanicii auto, dar ce sa mai zic de frizeri sau soferi. Inca nu exista masini autonome functionabile care sa nu provoace accidente.
Nu o sa fie vreun AI sau un asistent virtual capabil sa inlocuiasca un profesor, un jurnalist, un artist, un medic, un avocat, un psiholog, fie si o lucratoare sexuala, in secolul asta. Cel putin, nu pana in 2050.
Pentru a accesa apoi serviciile oferite de AI s-ar putea sa te coste mai mult,  iar oamenii din clasa de jos   vor prefera oricand profesori umani, psihologi umani, medici umani etc.


3. Da, se da afara pentru a economisi cheltuielile, si da, angajarile in perioada asta sunt fie la misto, fie nu se fac.  Cat va dura criza asta e bine sa te tii de jobul pe care il daca vrei stabilitate ori sa-ti creezi o afacere mica, dar sustenabila, suficient cat sa traiesti decent la limita subzistentei -   un startup mic cu promovare pe tiktok, si mai ales, sa depinzi in mare masura de publicitate.
Ca in rest, si onlyfans-ul si vlogging-ul prin live-streaming cam da sa moara din cauza numarului mare de competitori.


4. In IT nu sunt dati afara aia care isi dau silinta si mai ales, aia care nu cer mariri salariale sau promovare in perioada asta.
Din ce am citit, sunt dati afara mai mult femeile de serviciu,  paznicii, gramada de qa testeri si juniori care nu aduc aport serios, iar aia seniori, experimentati si care isi dau silinta sunt trimisi acasa sa lucreze remote pentru ca majoritatea companiilor sa faca economie la curent si caldura.
Gen daca esti in stare sa faci treaba a 2-3 oameni si nu faci nazuri la salariu si beneficii, te tine.
 
« Last Edit: 06 May 2023, 21:47 by joedonald »
 

Offline astateofmind

Se pare ca si firma la care lucrez (US) a concediat intre 10 si 20% din personal.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Se pare ca si firma la care lucrez (US) a concediat intre 10 si 20% din personal.

Erau cumva agenti de paza, femei de serviciu, secretare, contabili, soferi, receptioneri,  HR-iste, PR-isti de la departamentul de Diversity, si in general, frecatori de birouri si operatori telefonici cu nume indiene care nu faceau mai nimic?

Ca daca e asa, atunci nu e nimic ingrijorator.
Mai ales daca lucrezi remote.

Ca eu nu cred zvonurile ca directorii s-ar apuca de concediat programatori si ingineri priceputi pentru a-i inlocui cu ChatGPT.....cum cred multi pe aici.
Cand se va intampla asta cu adevarat, atunci ar trebui sa ne ingrijoram.
Concedierile astea sunt bune si e pacat ca nu s-au facut mai demult, chiar de prin 2015-2017. Ce am enumerat mai sus sunt joburi inutile demult.
Munca la birou trebuia demult abandonata si trecut la munca remote.
« Last Edit: 16 May 2023, 15:40 by joedonald »