Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 167742 times)

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Offline Nosferat

Ignore list :astateofmind
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #796 on: 27 December 2020, 19:22 »
Inca un articol de la o sursa care e pe fata impotriva pandemiei si masurilor luate. Si reinterpreteaza niste date alandala.

Potentially false positive. Guess what: si apa pe care o bei e "potentially deadly" ...

La faza cu OMS-ul si virusul se pot gasi multe explicatii: in primul rand China a negat existenta virusului, din motive clare. Era cam aiurea sa spuna OMS-ul, nu bah, voi aveti acolo un virus desi voi spuneti ca nu aveti. Multe din aceste decizii la nivelul respectiv sunt politice, nu neaparat medicale.

Guess what: daca nu ar fi fost f multi de astia care sa nu poarte masca si care sa nu respecte masurile situatia ar fi fost mai ok acum. Poate chiar am fi fost in situatia Chinei.

Apropo, daca te uiti la chinezi acum ai sa observi ca nu mai prea sunt in lockdown si ca viata merge mai departe. SI stii de ce? Pentru ca la ei lockdown-ul a fost MULT mai drastic. NU, nu mergea la ei cu "nu port masca, e libertatea mea" - te saltau pur si simplu pe sus si carantina fortata. Au avut cladiri intregi sigilate si usi sudate ca si masura de carantatina.

So, da, la ei a functionat pentru cu nu au lasat de astia ca tine sa raspandeasca nici virusul si nici tampenii. Cateodata trebuie sa te comporti cu papulatia ca si cu niste copii mici care baga in gura orica cacat gasit pe jos.
« Last Edit: 27 December 2020, 19:29 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #797 on: 27 December 2020, 19:27 »
Insusi Karry Mullins a spus asta despre aceste teste inca inainte sa fie covid.

Am cautat dar la noi nu este specificat prin cate cicluri trece si prin cate cicluri trecea inainte,sau daca la noi s-au luat in considerare noile reglementari si recomandari de la WHO sau nu s-au luat si baga 35+cicluri care sunt egale cu zero in validitatea unui test covid. Si daca marja de eroare e doar cu cateva procente in plus,nu cu mai mult,doar cateva procente aia inseamna milioane de oameni din intreaga lume.
https://www.synevo.ro/shop/arn-viral-sars-cov-2/

https://www.synevo.ro/acuratetea-rezultatului-si-confirmarea-diagnosticului-covid-19/

Noi pana acuma am facut teste degeaba?

Ca tocmai WHO a recunoscut ca metoda de testare de pana acuma nu era tocmai buna,metoda de testare recomandata tocmai de ei acum cateva luni. 
Iar sistemul de sanatate de la noi,s-a luat de multe ori dupa ce au spus cei de la WHO. De ce nu am vazut asta peste tot la stiri? Asta este un lucru EXTREM de important.

Este vorba de probleme in metodologia de testare,si noi ne batem pieptul cu faptul ca trebuie sa ne vaccinam cat mai repede? Halucinant.

Cum a aparut aceasta stire,primul lucru,prima reactie de la diferite institutii de la noi ar fi trebuit sa dea o declaratie despre asta,si ce facem mai departe. Ignoram testele de dinainte,nu le ignoram? Hai sa analizam ce s-a gresit cum s-a gresit,unde s-a gresit daca s-a gresit.

Este o diferenta enorma intre "Scientific metod" si  "science worshipper's method" care vine si ii numeste pe toti conspirationisti ca deh "trust the experts"

Vezi ca nu te poti abtine,asta e deja a 3-a oara cand o dai in atacuri penibile la persoana. Daca ai dovezi prin care sa contrazici ce scriu,baga dovezi si taci dracului. Lasa specula ca aia pot baga si eu. Ai dovezi clare si concrete prin care sa contrazici dovezile date tocmai de la organizatia mondiala a sanatatii ca metoda de testare are probleme?
« Last Edit: 27 December 2020, 19:58 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #798 on: 27 December 2020, 19:32 »
Din articolul tau: "Acuratețea rezultatelor este de  99,9%." deci ce spui tu acolo?
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #799 on: 27 December 2020, 19:34 »
Existenta virusului e dovedita, masurile de protectie care trebuiesc/se recomanda a fi luate sunt destul de clare, mai ramane de vazut cum e cu vaccinurile si cu dreptul de a alege varianta de vaccin care sa-ti fie administrata.

Eu personal as merge ca prima optiune pe cel produs de Sinovac (1), adoua optiune pe cel rusesc (3), sau a treia optiune pe o combinatie dintre cel rusesc si cel produs de AstraZeneca. Momentan, cel produs de AstraZeneca are o eficienta mult mai redusa decat Sputnik V.
Cel introdus acum la noi e facut de Pfizer si e din clasa 4, "de ultima generatie".

"Mai multe tipuri diferite de potențiale vaccinuri pentru COVID-19 sunt în curs de dezvoltare, inclusiv:

     1. - Vaccinuri virale inactivate sau slăbite, care utilizează o formă a virusului care a fost inactivată sau slăbită, astfel încât să nu provoace boli, dar generează totuși un răspuns imun.
     2. - Vaccinuri pe bază de proteine, care utilizează fragmente inofensive de proteine sau coji de proteine care imită virusul COVID-19 pentru a genera în siguranță un răspuns imun.
     3. - Vaccinuri vectoriale virale, care utilizează un virus care a fost modificat genetic, astfel încât să nu poată provoca boli, dar produce proteine coronavirus pentru a genera în mod sigur un răspuns imun.
     4. - Vaccinurile cu ARN și ADN, o abordare de ultimă generație care folosește ARN sau ADN modificat genetic pentru a genera o proteină care, în sine, determină un răspuns imun. (WHO)


Eu cred ca tu nu realizezi ca masurile luate pana acum nu sunt cu nimic speciale sau diferite de alea de acum 200 de ani. Si aia fara nici o cunostinta de medicina moderna se pricepeau sa se izoleze de un eventual bolnav. La fel este evident ca efectul lor este minim din moment ce zone unde au lipsit restrictiile o duc fix la fel ca alea unde sunt restrictii.
In alte ordine de idei, sa te vaccinezi cand producatorul vaccinului are imunitate legala daca o belesti mi se pare dovada de inconstienta.
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #800 on: 27 December 2020, 19:34 »
Poti sa nu te vaccinezi sau sa tragi de timp pana se termina pandemia de la sine. Doua surse medicale importante (din tari diferite) sustin ca sunt sanse ca pandemia sa se stinga de la sine pana in luna mai, aproximativ... 8)
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #801 on: 27 December 2020, 19:34 »

Vezi ca nu te poti abtine,asta e deja a 3-a oara cand o dai in atacuri penibile la persoana. Daca ai dovezi prin care sa contrazici ce scriu,baga dovezi si taci dracului. Lasa specula ca aia pot baga si eu. Ai dovezi clare si concrete prin care sa contrazici dovezile date tocmai de la organizatia mondiala a sanatatii ca metoda de testare are probleme?


Ia da tu quote la atacul la persoana? Cred ca cu confunzi atacul la persoana cu a nu fi de acord cu ideile exprimate.

Poti sa nu te vaccinezi sau sa tragi de timp pana se termina pandemia de la sine. Doua surse medicale importante (din tari diferite) sustin ca sunt sanse ca pandemia sa se stinga de la sine pana in luna mai, aproximativ... 8)

S-a mai spus asta si anul trecut :D
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #802 on: 27 December 2020, 19:36 »
Nu doar ca intentionat interpretezi fals,te mai si prefaci.

WHO au declarat ca sunt probleme cu metodologia de testare si este mentionat nu doar de catre zerohedge. Am pus articolul de la synevo pentru comparatie unde nu exista niciunde o mentiune despre ciclurile prin care se testeaza si cate. Iar tocmai acel lucru a fost corectat acuma de WHO. Synevo nu a declarat niciunde specific ce face,doar ca acuratetea testelor este de 99%.

@oldshooterman Nu este vorba despre ce vreau eu,sau ce am eu chef sau nu am chef sa fac. Este vorba de acuratetea informatiilor pe baza carora oamenii se pot decide ce fac,ca mai citesc si altii pe aici pe forum. In momentul in care mazgalim apele,e momentul in care am pierdut batalia.
« Last Edit: 27 December 2020, 19:40 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #803 on: 27 December 2020, 19:39 »
Vezi ca ai uitat un ,9 ...

De ce ar face-o? Nu sunt f multi in stare sa intelega ce inseamna si e mai probabil ca ei stiu mai bine decat noi ce se intampla. Unde ai studiat medicina si la ce nivel ai ajuns in virologie/genetica?

Dupa cum spuneam: daca omul bea prea multa apa ... moare. Asta nu inseamna ca TOTI beau prea multa apa si mor. Sunt f putine cazuri. Si e aberant sa pleci de la premisa "da, dar oamenii mor de la prea multa apa deci avem o problema cu apa".

Pot fi probleme cu testarea? sigur. Dar de aici pana la a presupune ca acele teste au folost folosite in mod gresit pe scara larga e ceva cale.
« Last Edit: 27 December 2020, 19:43 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #804 on: 27 December 2020, 19:41 »
Poti sa nu te vaccinezi sau sa tragi de timp pana se termina pandemia de la sine. Doua surse medicale importante (din tari diferite) sustin ca sunt sanse ca pandemia sa se stinga de la sine pana in luna mai, aproximativ... 8)

Sunt suficienti virusologi care spun ca nu este nevoie de nici un vaccin, o parte din populatie avand deja un raspuns imun adecvat din cauza coronavirusilor deja existenti care provoaca raceala banala.

Puteti folosi chestii concrete nu doar cifre de pe un site, problema cu testele PCR este ca detecteaza fragmente de ARN viral care este prezent daca ai infectia activa sau daca ai trecut prin ea si esti "vindecat". Ca lucrurile astea sunt trecute cu vederea este extrem de grav.
« Last Edit: 27 December 2020, 20:05 by taribo »
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #805 on: 27 December 2020, 19:44 »
Nu are nici o legatura studiul meu in medicina cu acuratetea unor cifre, vrei sa le iei asa la rand toate din logical fallacies?. Acuma strawman ai bagat deja de cateva ori, vad ca incerci cate un ad hominem si daca nu iasa, atunci bagam rapid un burden of proof. Ca sa sarim complet si sa deviem de la esenta subiectului si sa il facem pe celalalt sa demonstreze.

Hai ca iti pun toata lista,ce vei alege pentru raspunsul urmator?

fallaciesposter" border="0


"Pot fi probleme cu testarea? sigur. Dar de aici pana la a presupune ca acele teste au folost folosite in mod gresit pe scara larga e ceva cale."

Pai tocmai despre asta am scris mai, dar iarasi ai ales sa sari calul si sa ajungi la concluzii la care numai tu stii cum ai ajuns. Uitate la ce am scris mai inainte.

"Ignoram testele de dinainte,nu le ignoram? Hai sa analizam ce s-a gresit cum s-a gresit,unde s-a gresit daca s-a gresit" Si daca nu s-a gresit atunci nu s-a gresit,dar asta era responsabilitatea lor sa demonstreze,nu responsabilitatea mea sa demonstrez.
« Last Edit: 27 December 2020, 19:52 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #806 on: 27 December 2020, 20:11 »
Sunt suficienti virusologi care spun ca nu este nevoie de nici un vaccin, o parte din populatie avand deja un raspuns imun adecvat din cauza coronavirusilor deja existenti care provoaca raceala banala.
Corect, dar momentan se pune problema ca vor trebui documente care sa ateste ca esti (la modul general, nu tu personal) imun sau necontaminat, pentru accesul la mai multe situatii (ex. calatorii in alte tari, in mijloace de transport in comun pentru distante mai lungi, etc...).
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #807 on: 27 December 2020, 20:46 »
"Ignoram testele de dinainte,nu le ignoram? Hai sa analizam ce s-a gresit cum s-a gresit,unde s-a gresit daca s-a gresit" Si daca nu s-a gresit atunci nu s-a gresit,dar asta era responsabilitatea lor sa demonstreze,nu responsabilitatea mea sa demonstrez.


Repet: tu preferi sa asumi ca s-a gresit. Tu preferi sa spui "e posibil sa fi fost un numar mare de false positives deci e clar ca a fost un numar mare de false positives".

Nu, nu este responsabilitatea lor sa demonstreze, DOAR in cazul in care s-a gresit ar fi responsabili pt asta.

Este posibil sa fie gresit facute? Sigur. Dar tu nu spui asta ... tu spui "e posibil sa fie gresit facute deci false positives sunt f multe". Sau ai postat un articol care sustine asta, asta inseamna ca esti de acord cu acel articol.
« Last Edit: 27 December 2020, 20:48 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #808 on: 27 December 2020, 21:23 »
Repet. Nu intelegi despre ce am scris initial,ai interpretat voit gresit de acolo ceva ce nu are legatura cu cele scrise de mine. Hai sa recapitulam.

1: WHO adica organizatia mondiala a sanatatii,recunoaste ca s-au comis niste greseli, nu eu,nu zerohedge,nu allah,nu dzo,ci organizatia mondiala a sanatatii. Acele "high cycle thresholds" despre care mentioneaza si articolul. Inainte au recomandat mai multe,acuma recomanda mult mai putine,asta au modificat,asta au recunoscut ca au gresit.

2: Au fost deja oameni in trecut care au avertizat despre acest lucru, inainte sa fie covid, inclusiv cel de la care provine acest tip de test. Dr Kary Mullis  "If you have to go more than 40 cycles to amplify a single-copy gene, there is something seriously wrong with your PCR.”"

3: In momentul in care se face o asemenea rectificare de la OMS, in mod normal,institutii din diferite tari ar trebui sa dea dovezi cetatenilor si sa ii asigure ca metodologia lor de testare a fost buna.

4: Pentru ca nu au dat nici un fel de dovada aceste institutii, am dat acel articol de la synevo, niciunde in acel document nu specifica acele cicluri despre care au discutat cei de la OMS. Synevo doar a scris despre cat de bune sunt testele lor,dar nu a mentionat absolut niciunde cum a ajuns la acea concluzie,cate cicluri s-au folosit atat inainte ca OMS sa fi modificat acel document cat si dupa. Daca gasesti tu cumva despre acest lucru ceva informatie,da share si aici,ca eu despre asta am scris,si despre asta am cautat,nu despre altceva.

5: Tu vii,interpretezi ceva complet gresit de acolo, ma faci in mai multe feluri, dupa care spui ca de fapt e 99,9% si eu mint. De unde ai ajuns la acea concluzie? Din documentul de la Synevo? Acel document unde nu exista dovada pentru asa ceva?

6:Din nou strawman, nu am mentionat niciunde ca false positives sunt f multe. Am mentionat ca OMS a recunoscut ca s-au comis niste greseli,un lucru ce poate avea consecinte enorme la nivel global pentru ca marja de eroare din cauza acelor rectificari poate fi extrem de mica sau extrem de mare. Ergo ce facem mai departe,ignoram testele? Nu le ignoram,le reluam?

Aici ar trebui sa intervina acele institutii si laboratoare este responsabilitatea institutiilor sa demonstreze prin metode stiintifice, daca intradevar s-au comis greseli in metodele de testare atat pre rectificarea OMS cat si post rectificarea OMS.
Ignore list :astateofmind
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #809 on: 27 December 2020, 22:03 »
Eu cand am ajuns pe la spital cu temperatura de +40 grade mi-au facut 2 teste la interval de 16 ore unul de celalalt desi iesisem negativ la primul, probabil ca majoritatea spitalelor faceau mai multe testari inainte sa stabileasca daca ai covid sau nu, desi e posibil ca acest lucru sa se fi intamplat doar la cei care ieseau negativ si din pacate cei care ieseau pozitiv ramaneau trecuti ca pozitivi pana la urmatoarea testare dupa 14 zile sau cat trebuie sa stai in carantina.
   In modul asta automat ca a fost foarte usor sa umfli cifrele ca odata ce ieseai pozitiv nu stiu cine se mai apropia de tine sa te testeze mai devreme, recomandarea generala fiind sa nu ajungi la spital covid .
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,