Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 167391 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1455 on: 01 October 2021, 15:37 »
Treaba cu educatia si vaccinarea s-a mai discutat, ne invartim in cerc, mai bine zici ca tine de instinctul de supravietuire mai dezvoltat la aia care refuza vaccinarea.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1456 on: 01 October 2021, 15:43 »
De ce crezi ca se impinge populatia tarilor "bogate" care isi permit sa plateasca pt vaccin la a 3-a doza si in curand la a 4a in timp ce in tari sarace vaccinarea e pe la 5%?
Dupa cum bine stii noi mutatii apar in tarile cu o vaccinare slaba, Delta e provenita din India.
Cu alte cuvinte daca sanatatea noastra era pe primul plan s-ar fi incercat imunizarea a unui procent cat mai mare de pe intregul glob. Dar nu asta se incearca ... pentu ca imunizarea alora saraci nu aduce bani ...
Din ce stiu eu vaccinuri sunt suficiente pt toate tarile. Si nici nu am auzit de vreo tara in dezvoltare in care populatia sa urle ca vrea sa se vaccineze si statul sa nu aiba suficiente doze.
Deci cred ca tine mai multe de nivelul de educatie din tarile bogate vs tarile in dezvoltare.
Asta se vede clar si in Romania, unde rata de vaccinare urbana este de 2x mai mare decat cea rurala.

Stii prost.

https://www.forbes.com/sites/tommybeer/2021/09/09/despite-desperate-need-africa-will-receive-25-fewer-covid-vaccine-doses-than-anticipated-who-says/
https://www.bbc.com/news/56100076
https://www.devex.com/news/africa-not-on-track-for-10-covid-19-vaccination-rate-by-end-of-year-100519
https://www.aljazeera.com/news/2021/8/31/prominent-kenya-health-expert-warns-against-vaccine-apartheid


si apropo:



Cum dreaq cu 80% vaccinati au mai multe cazuri si morti acum decat in primul val cu vaccinare 0???
« Last Edit: 01 October 2021, 15:50 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1457 on: 01 October 2021, 16:45 »
Lipsa de tratamente din cauza covidului a subrezit mult imunitatea oamenilor care pe parcurs s-au infectat si au murit, uni probabil ca au facut de mai multe ori covid. In situatia in care tot sistemul medical e dat peste cap din cauza covidului e normal sa avem mortalitate tot mai mare .
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1458 on: 01 October 2021, 16:48 »
"...tine mai multe de nivelul de educatie din tarile bogate vs tarile in dezvoltare." Exact, precum in Australia unde au intrat cu fortele speciale ca sa-i bata si sa-i aresteze pe manifestantii care nu vor sa se vaccineze. Tocmai ieri a fost declarata "colonie dictatoriala" de catre un guvernator american, adica de catre un guvernator dintr-o tara unde democratia s-a asuns in cartile din biblioteci. 🤣
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1459 on: 01 October 2021, 17:01 »
Treaba cu educatia si vaccinarea s-a mai discutat, ne invartim in cerc, mai bine zici ca tine de instinctul de supravietuire mai dezvoltat la aia care refuza vaccinarea.
Unde s-a mai discutat?
Singura "discutie" a fost un sondaj facut prin state postat de olds, despre care chiar autorii au zis ca e neconcluziv.
Eu m-am raportat la realiatea pe romania, unde este o corelatie mult prea mare intre nivelul de educatie si rata de vaccinare, incat sa fie pusa pe seama coincidentei.

Asom, really, ti-ai gasit sa dai exemplu tara cu 95 de morti IN TOTAL.
Inca unul cu diploma de virusoloigie luata de pe facebook.

Din aia 95 de morti cati au fost vaccinati? Daca voia sa faca o analiza OBIECTIVA, asta ar fi fost PRIMA intrebare pe care si-ar fi pus-o.

Post Merge: 01 October 2021, 17:10
Da, intr-adevar, doar intelectuali, aia din Australia care protesteaza...
"Construction workers who are opposed to the new restrictions have made their positions known in protests that have escalated in recent days.
After the government closed down tearooms at work sites, some workers took their lunch breaks outside on Friday. They set up tables and plastic chairs in multiple intersections in central Melbourne, blocking roads and holding up traffic."
Cum ziceam, nivelul de educatie. Faptul ca o tara este dezvoltata nu inseamna ca toti de acolo sunt si educati.
« Last Edit: 01 October 2021, 17:11 by KodiaK »
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1460 on: 01 October 2021, 18:30 »
Asom, really, ti-ai gasit sa dai exemplu tara cu 95 de morti IN TOTAL.
Inca unul cu diploma de virusoloigie luata de pe facebook.

The referi la tine???

E irelevant daca cei morti sunt doar nevaccinati (dar nu sunt, sunt si vaccinati) problema reala e ca vaccinarea NU a condus la o scadere a ratei de transmisie a virusului si ca aia nevaccinati care au murit este f posibil sa fi luat boala de la unul vacinat.

Dar ca idee:

"246 cases required oxygen supplementation and 23 had been in the ICU. Of these 54.3% were fully vaccinated and 45.7% were unvaccinated/ partially vaccinated. 8 have died, of whom 25% were fully vaccinated and 75% were unvaccinated/ partially vaccinated."

"Of those whose deaths were reported on Wednesday, six were unvaccinated, according to the Ministry of Health."

https://www.reuters.com/world/asia-pacific/seriously-ill-covid-19-patients-double-vaccine-pace-setter-singapore-2021-09-13/

« Last Edit: 01 October 2021, 18:38 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.406
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 201 times
    • View Profile
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1461 on: 02 October 2021, 18:43 »
Ok, deci revenim la masca oriunde in aer liber.
E misto sa te vaccinezi, si apoi sa umbli singur pe strada cu masca, ca ultimul papagal. Ca doar se stie, virusul se transmite cel mai mult de la vaccinati, in spatiile neaglomerate din aer liber.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1462 on: 02 October 2021, 21:01 »
"Israelienii pot pierde certificatul verde dacă refuză doza a treia de vaccin, potrivit yidinfo.net. De asemenea, noile reguli îi vor obliga pe cei care s-au vindecat de Covid să facă doza de rapel pentru a fi eligibili pentru green pass."
 

Offline torque49

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1463 on: 03 October 2021, 13:28 »
"Israelienii pot pierde certificatul verde dacă refuză doza a treia de vaccin, potrivit yidinfo.net. De asemenea, noile reguli îi vor obliga pe cei care s-au vindecat de Covid să facă doza de rapel pentru a fi eligibili pentru green pass."

Nu-s antivaccin dar astia vor cu orice pret sa il bage in tine.....Si altii zic ca unii sunt conspirationisti ,antivaxxeri ...etc

Sincer chiar nu stiu ce sa cred,,e foamea de bani a companiilor farmaceutice,trebuie epuizate stocurile existente cu orice pret!?
« Last Edit: 03 October 2021, 13:30 by torque49 »
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1464 on: 03 October 2021, 13:40 »
Suspect e putin spus, din moment ce nici nu te lasa sa te vaccinezi cu vaccinul pe care l-ai accepta, nici contra cost. Eu m-as vaccina oricand cu unul dintre vaccinurile clasice cu virusi inactivati, contra cost. Si nu-mi trebuie nici certificatul lor verde. Cand te vaccinezi cu ceea ce vor sa-ti bage pe gat iti asumi riscul pe pielea ta, deci ar fi normal ca riscul sa fie asumat pe ce vaccin vrea fiecare.
 

Offline torque49

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1465 on: 03 October 2021, 16:45 »
Suspect e putin spus, din moment ce nici nu te lasa sa te vaccinezi cu vaccinul pe care l-ai accepta, nici contra cost. Eu m-as vaccina oricand cu unul dintre vaccinurile clasice cu virusi inactivati, contra cost. Si nu-mi trebuie nici certificatul lor verde. Cand te vaccinezi cu ceea ce vor sa-ti bage pe gat iti asumi riscul pe pielea ta, deci ar fi normal ca riscul sa fie asumat pe ce vaccin vrea fiecare.

Exact!La cate miliarde de euro inghite Pfizer/Biontech ei nu-si asuma nimic chair daca sustin sus si tare ca e sigur ca efecte adverse foarte rare !?.Zi frate ca dam 1.000.000$ in caz de deces si 100.000$ in caz de alte probleme datorita vaccinului daca vrei sa convingi oamenii ca nu e un pericol iminent.
Pai si alea classice ...i-au sabotat pe Astrazeneca ,nu mai gasesti asa ceva.Si Jonson& ...zice ca urmeaza a fi retras deoarece furnizeaza anticorpi aproape 0.
Eu am fost banat pe LAB501 din cauza ca e capitalism acolo si Ownerul nu accepta doar pe cei care gandesc ca el .....dar ma rog pentru el sa nu fie nimic adevarat din ce gandesc eu cu privire la vaccin si nici ce se speculeaza in media dar nu e voie sa fie divulgat sub amenintarea pierderii locurilor de munca si alte presiuni .
« Last Edit: 03 October 2021, 16:49 by torque49 »
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1466 on: 03 October 2021, 21:50 »
In momentul de fata ai in Romania 4 tipuri de vaccin: doua de tip mRNA (Pfizer si Moderna) si doua de tip clasic (AZ si J&J). Toate gratis.
Sunt 100% sigur ca daca erau disponibile TOATE tipurile de vaccin, tot gaseati scuze.

Deja incepe sa devieze discutia de la nu e sigur vaccinul ca nu a fost testat suficient (cu toate ca 2.5 MILIARDE de oameni s-au vaccinat global, deci mai testat ca asta nu a fost nici un vaccin NICIODATA), la e foame de bani si defapt de vaccinezi degeaba.
 
Asom, really, ti-ai gasit sa dai exemplu tara cu 95 de morti IN TOTAL.
Inca unul cu diploma de virusoloigie luata de pe facebook.
The referi la tine???
E irelevant daca cei morti sunt doar nevaccinati (dar nu sunt, sunt si vaccinati) problema reala e ca vaccinarea NU a condus la o scadere a ratei de transmisie a virusului si ca aia nevaccinati care au murit este f posibil sa fi luat boala de la unul vacinat.
Dar ca idee:
"246 cases required oxygen supplementation and 23 had been in the ICU. Of these 54.3% were fully vaccinated and 45.7% were unvaccinated/ partially vaccinated. 8 have died, of whom 25% were fully vaccinated and 75% were unvaccinated/ partially vaccinated."
"Of those whose deaths were reported on Wednesday, six were unvaccinated, according to the Ministry of Health."
https://www.reuters.com/world/asia-pacific/seriously-ill-covid-19-patients-double-vaccine-pace-setter-singapore-2021-09-13/

Credeam ca e evident ca ma refer la nea caisa cu "studiul" lui de pe YT, dar data viitoare o sa fiu mai specific.
O sursa daca se poate, ca in linkul pus nu mentioneaza nimic din ce ai pus in citat. In schimb zice: "In Singapore, the percentage of unvaccinated who became severely ill or died was 5.2% as of Sunday. For the fully vaccinated that percentage was 1%."
Dar te inteleg, 5% sansa sa mori este mult mai bine decat un rahat de 1%.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1467 on: 03 October 2021, 22:34 »
In momentul de fata ai in Romania 4 tipuri de vaccin: doua de tip mRNA (Pfizer si Moderna) si doua de tip clasic (AZ si J&J). Toate gratis.
Sunt 100% sigur ca daca erau disponibile TOATE tipurile de vaccin, tot gaseati scuze.
Total gresit. Pe mine nu ma intereseaza sa fie gratis, ma intereseaza sa am eu incredere in ele. Nu ma intereseaza nici certificatul verde. Pana la urma tot imi fac rost de un vaccin in care am incredere, contra cost.
 

Offline mache

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1468 on: 03 October 2021, 22:41 »
In momentul de fata ai in Romania 4 tipuri de vaccin: doua de tip mRNA (Pfizer si Moderna) si doua de tip clasic (AZ si J&J). Toate gratis.
Sunt 100% sigur ca daca erau disponibile TOATE tipurile de vaccin, tot gaseati scuze.
Total gresit. Pe mine nu ma intereseaza sa fie gratis, ma intereseaza sa am eu incredere in ele. Nu ma intereseaza nici certificatul verde. Pana la urma tot imi fac rost de un vaccin in care am incredere, contra cost.
Da olds, stim, tu vrei vaccinu' chinezesc sau rusesc... De ce nu faci o calatorie pana acolo pentru asta? Ah, wait, sunt tari atat de "primitoare" incat poti fi condamnat la orice decide "partidul"
Stii ca nu te impiedica nimic sa te duci sa faci asta, nici macar EU nu'ti interzice sa calatoresti in scopuri personale de acest gen...
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1469 on: 03 October 2021, 22:47 »
A dat "comanda" in tarile vecine, e doar o chestiune de timp pana se rezolva.