Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 167874 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Online oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1845 on: 25 January 2022, 19:34 »
Dar te rog in acelasi timp asigura-mi si mie un mediu sigur, unde nu trebuie sa interactionez cu persoane ne-vaccinate.
In general persoanele nevaccinate incearca sa se protejeze, adica prezenta lor e clar de preferat fata de cele vaccinate cu figuri in cap si care sunt cel putin la fel de contagioase daca sunt infectate.

Marea problema e ca nevaccinatii au probleme in a se feri de tine si de restul vaccinatinor.
 

Offline slicker

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1846 on: 26 January 2022, 14:09 »
WoW ce gimnastica mentala de exceptie :)
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1847 on: 26 January 2022, 16:52 »
WoW ce gimnastica mentala de exceptie :)

Nu sunt sigur cine face acea gimnastica. E cunoscut faptul ca cei vaccinati nu mai iau aceleasi masuri de protectie dupa vaccinare si se relaxeaza.

https://psycnet.apa.org/record/2021-91176-001

ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1848 on: 26 January 2022, 17:32 »

Iarasi tampenia asta de argument??? NU e ca si cum vaccinul te protejeaza de la a face boala sau de la o transmite/contracta deci te rog eu iesi din prostia asta si nu mai folosi argumentul asta imbecil, ok?
Da, poti face boala si la 2-3 luni dupa ce ai facut vaccinul. Si dupa cum se vede imunitate naturala protejeaza mai bine decat vaccinul.

Si da, sunt si studii care arata ca imunitatea naturala e long lasting. Mai long lasting decat cea conferita de vaccin.

Chiar e atat de greu pt tine sa intelegi asta???
Fix la fel de imbecil e si argumentul tau cum ca daca ai trecut prin boala esti D-zeu acum.
Double standrads much?
Te rog sa mergi cu studiile alea la toti aia care trec prin a doua sau a treia tura de covid. S-ar putea sa te ia la palme.
Btw, nu te-ai intrebat vreodata de ce vaccinul anti-gripal se face anual, daca imunitatea este "long lasting"? Sau de ce, daca mergi intr-o tara cu risc mare de "boala a copilariei" trebuie sa re-vaccinezi, chiar daca ai facut-o deja cand erai mic?

Problema e ce riscuri imi asum. Nu ma obliga nimeni sa ma sui in avion sau sa merg pe ploaie. Intelegi diferenta?
N-ai inteles nimic...
Nu e vorba de obligat, e vorba ca exagerarea uriasa a riscului. Alte actiuni cu risc mai mare le faci fara nici o problema, dar la vaccin tragi linia.
Banuiesc ca nici cand ploua nu iesi afara, sau niciodata nu treci strada nu? Ca riscul este mai mare sa patesti ceva decat daca te vaccinezi.


Dar te rog in acelasi timp asigura-mi si mie un mediu sigur, unde nu trebuie sa interactionez cu persoane ne-vaccinate.
In general persoanele nevaccinate incearca sa se protejeze, adica prezenta lor e clar de preferat fata de cele vaccinate cu figuri in cap si care sunt cel putin la fel de contagioase daca sunt infectate.

Marea problema e ca nevaccinatii au probleme in a se feri de tine si de restul vaccinatinor.
Lol, tu esti bun de politician :)))
Saracii de voi, cum nu mai aveti loc de cei vaccinati.
Btw, stii cum recunosti un ne-vaccinat? Nu poarta masca (sa o poarta incorect) si face scandal cand nu ii este permis accesul in magazin/restaurant/etc.
Iti garantez ca daca alegi random pe strada 10 oameni care poarta masca corect, 8 din ei sunt vaccinati.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1849 on: 26 January 2022, 17:47 »
Fix la fel de imbecil e si argumentul tau cum ca daca ai trecut prin boala esti D-zeu acum.
Double standrads much?

Unde am zis eu asta?? Esti prost? pe bune acum. Am zis ca imunitatea naturala protejeaza la fel de mult/bine ca si vaccinurile, chiar mai bie. Deci imbecilii ca tine care spun "da, dar trebuie sa te vaccinezi ca altfel ai risc sa iei boala" sunt doar imbecili care nu inteleg ca riscul de a lua bala este mai mare la cei vaccinati. Niciuna din categorii nu este "D-zeu" asa cum crezi tu despre cei vaccinati.

Repet" riscul de la lua boala este MAI mare la cei vaccinati decat la cei cu im nat. INTELEGI??

Te rog sa mergi cu studiile alea la toti aia care trec prin a doua sau a treia tura de covid. S-ar putea sa te ia la palme.

Din nou, esti prost? Tu de ce nu mergi la toti aia vaccinatii care au luat boala si sa le spui ca sunt prosti si ca nu sunt bolnavi, din moment ce au vaccinul e impossibil sa mai contacteze boala. sunt D-Zeu.
Standard dublu much???

Te rog sa mergi cu studiile alea la toti aia care trec prin a doua sau a treia tura de covid. S-ar putea sa te ia la palme.
Btw, nu te-ai intrebat vreodata de ce vaccinul anti-gripal se face anual, daca imunitatea este "long lasting"? Sau de ce, daca mergi intr-o tara cu risc mare de "boala a copilariei" trebuie sa re-vaccinezi, chiar daca ai facut-o deja cand erai mic?

Nu, nu m-am intrebat pentru ca stiu de ce. Pentru ca anual sunt alte variante. alte tulpini si nu pentru ca nu mai ai imunitate fata de cele precedente. Ia in pmea de cireste niste stiinta ca esti varza.

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/flu/in-depth/flu-shots/art-20048000#:~:text=Why%20do%20I%20need%20to,with%20rapidly%20adapting%20flu%20viruses.

"Why do I need to get vaccinated every year?
Because flu viruses evolve so quickly, last year's vaccine may not protect you from this year's viruses. New flu vaccines are released every year to keep up with rapidly adapting flu viruses."

"This process works as follows: a person infected with a flu virus develops antibodies against that virus; as the virus changes, the "older" antibodies no longer recognizes the "newer" virus, and the person gets sick. The older antibodies can, however, provide partial protection against newer viruses."

http://content.time.com/time/health/article/0,8599,1835907,00.html

"How long do flu antibodies last?

A: According to our study, it appears they can last the entire lifespan of the human organism — 90 years plus.

In our study we were looking for antibodies to the 1918 flu. This flu virus was reconstructed a number of years ago in the lab, so we were able to test to see if 90 years later we could still find antibodies. I recruited survivors, people who were born in 1915 or earlier and thus presumably survived the 1918 flu. We found that virtually all the people born in 1915 or earlier — about 90% of them — had good "titers" to the 1918 flu, which means they still had reasonably high concentrations of the antibodies in their blood, whereas among controls, people who were born in 1926 or later, it was only about 10%. That was really quite a remarkable finding."

N-ai inteles nimic...
Nu e vorba de obligat, e vorba ca exagerarea uriasa a riscului. Alte actiuni cu risc mai mare le faci fara nici o problema, dar la vaccin tragi linia.
Banuiesc ca nici cand ploua nu iesi afara, sau niciodata nu treci strada nu? Ca riscul este mai mare sa patesti ceva decat daca te vaccinezi.


Repet: e problema mea ce riscuri imi asum, NU a ta. Intelegi????

Tu esti habarnist in a droaie de probleme si ai o loigica de rahat, daca iti spun ca esti prost, pe buna dreptate, te superi si iau si ban. Mai bine stai in banca ta si nu mai spune tampenii.

https://www.kqed.org/stateofhealth/152601/better-immunity-from-flu-vaccine-or-flu-itself

Si conform majoritatii studiilor chiar si in cazul covid imunitatea naturala este mai durabila.

Asta NU INSEAMNA CA ESTE IMPOSIBIL SA IEI BOALA bai acesta.  Dar riscul de a lua boala este mai MIC decat in cazul vaccinurilor. Poti intelege asta? Este prea greu pentru tine?

https://www.goodrx.com/conditions/covid-19/how-long-does-covid-19-immunity-last

"One recent study found that natural immunity is still present in people up to 11 months after they were infected. Another small study from July 2020 noted that the memory cells of people who had COVID-19 are similar to those of people who were sick in the early 2000s with SARS (a virus very similar to the one that causes COVID-19). Because of this preliminary data, some experts think natural immunity to COVID-19 might last for several years."

https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2021.10.08.463699v1

"Conclusion The data suggest that antiviral specific immunity especially memory B cells in COVID-19 convalescent patients is long-lasting, but some variants of concern, including the fast-spreading Delta variant, may at least partially escape the neutralizing activity of plasma antibodies."
« Last Edit: 26 January 2022, 18:02 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1850 on: 26 January 2022, 19:08 »
Daca nu s-ar ignora imunitatea naturala si metodele de preventie ca sa nu faci o forma nasoala de covid nu s-ar mai vinde vaccinurile.
https://brownstone.org/articles/79-research-studies-affirm-naturally-acquired-immunity-to-covid-19-documented-linked-and-quoted/
« Last Edit: 26 January 2022, 19:10 by axxel4you »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1851 on: 26 January 2022, 19:19 »
Stai ca iar vine cu imbecilul argument cum ca "da domle dar au fost persoane care au luat a doua oara" total ignorand faptul ca "da domle dar au fost mai multe persoane care au luat dupa vaccinare"

Ca tot vorbea de dublu standard ...

"Au fost persoane care au luat boala a doua oara" -> immunitatea naturala nu functioneaza.

"Au fot mai MULTE persoane care au luat boala dupa vaccinare" -> vaccinurile functioneaza si trebuie sa te oblige statul sa te vaccinezi chiar daca ai imunitate naturala.

Cica "logica"
« Last Edit: 26 January 2022, 19:25 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Online oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1852 on: 26 January 2022, 19:38 »
Virusul infecteaza mai usor persoanele cu imunitate scazuta. Deja s-a descoperit ca vaccinarea repetata la intervale scurte de timp (cu boostere, in special cele cu mRNA) afecteaza tot mai grav sistemul imunitar la nivel general.
S-a mai constatat ca a patra doza de vaccin cu mRNA deja nici nu mai are efect asupra variantei Omicron (care devine majoritara si pe care s-au concentrat ultimele studii).

Deci ar fi foarte probabil ca vaccinarea excesiva sa favorizeze infectarea vaccinatilor impotriva unor tulpini mai vechi. Nevaccinatii care au trecut prin boala par mai safe daca se protejeaza decat majoritatea vaccinatilor, mai ales decat a celor care n-au trecut prin boala.
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1853 on: 26 January 2022, 20:30 »

Unde am zis eu asta?? Esti prost? pe bune acum. Am zis ca imunitatea naturala protejeaza la fel de mult/bine ca si vaccinurile, chiar mai bie. Deci imbecilii ca tine care spun "da, dar trebuie sa te vaccinezi ca altfel ai risc sa iei boala" sunt doar imbecili care nu inteleg ca riscul de a lua bala este mai mare la cei vaccinati.

Tu chiar uiti ce zici, sau o posta altul cu contul tau?

Si da, sunt si studii care arata ca imunitatea naturala e long lasting. Mai long lasting decat cea conferita de vaccin.
Sau poate prin long lasting ai vrut sa zici 6-8 luni doar...

Din nou, esti prost? Tu de ce nu mergi la toti aia vaccinatii care au luat boala si sa le spui ca sunt prosti si ca nu sunt bolnavi, din moment ce au vaccinul e impossibil sa mai contacteze boala. sunt D-Zeu.
Standard dublu much???
Serios? Am zis eu vreodata ca aia vaccinati nu mai iau boala???
Te rog pe viitor citeste cu atentie ce scriu, ca iar imi atribui chestii pe care nu le-am afirmat.

Nu, nu m-am intrebat pentru ca stiu de ce. Pentru ca anual sunt alte variante. alte tulpini si nu pentru ca nu mai ai imunitate fata de cele precedente. Ia in pmea de cireste niste stiinta ca esti varza.
Dar in mod magic in cazul covid nu exista tulpini, si daca te-ai infectat (nu tu in mod special) in ian 2020 esti imun si acum.

Nu stiu de ce mai imi bat capul pt ca dai dovada din ce in ce mai des ca ori nu citesti ce scrie lumea, ori nu intelegi ce citesti. Analogiile simple nu le pricepi, statistica si matematica sunt ca si inexistente pt tine. Tot ce conteaza este ca bau-bau BigPharma vrea cu orice chip sa te vaccineze.

Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1854 on: 26 January 2022, 20:50 »
Tu chiar uiti ce zici, sau o posta altul cu contul tau?

Da quote sa vedem unde am zis eu ca daca ai imunitate naturala esti Dzeu sau nu poti lua boala!!!

Sau poate prin long lasting ai vrut sa zici 6-8 luni doar...

Nu stii sa citesti???? Ti-am dat in postul precedent zeci de studii care demostreaza ca e mult mai lunga. Termina cu prostiile. Si in  general studiile spun ca este "at least x months" in general X fiind de cand a inceput pandemia pana la data studiului, go figure -ah, nu poti, iti trebuie cel putin 2 neiuroni pt asta ...

Serios? Am zis eu vreodata ca aia vaccinati nu mai iau boala???
Te rog pe viitor citeste cu atentie ce scriu, ca iar imi atribui chestii pe care nu le-am afirmat.

Din moment ce insisti ca aia cu imunitate naturala trebuie sa se vaccineze pt ca altfel iau boala cam asta e idee pe care o transmiti. Ca doar imunitatea transmisa de vaccin e valabila si ca aia nu iau boala. Pur si simplu. Altfel argumentul tau nu e doar imbecil ci si degeaba.

Dar in mod magic in cazul covid nu exista tulpini, si daca te-ai infectat (nu tu in mod special) in ian 2020 esti imun si acum.

Si in mod magic vaccinul care NU este facut pentru aceste tulpini functioneaza pentru ele dar imunitatea naturala nu. APropo, mai citeste si despre cum sunt facute acele mRNA vaccinuri si poate ai sa intelegi ca DA, immunitatea naturale te protejeaza mai bine in cazul asta decat vaccinurile, asa cum s-a intamplat cu Delta. Da, sunt studii si statistii si despre cum im nat a functionat mai bine decat vaccinurile pt Delta. Dar pt tine e greu sa citesti sau sa intelegi ceva.

https://www.euronews.com/next/2022/01/20/natural-immunity-against-covid-lowered-risk-more-than-vaccines-against-delta-variant-new-s

"Unvaccinated people who had previously contracted COVID-19 and survived were better protected against the Delta variant than those who were only vaccinated, according to a new study published on Wednesday."

Nu stiu de ce mai imi bat capul pt ca dai dovada din ce in ce mai des ca ori nu citesti ce scrie lumea, ori nu intelegi ce citesti. Analogiile simple nu le pricepi, statistica si matematica sunt ca si inexistente pt tine. Tot ce conteaza este ca bau-bau BigPharma vrea cu orice chip sa te vaccineze.

NU omule, citesc ce spune lumea dar tu nu esti in stare sa gandesti nici macar la ce spui, mai departe de lungimea nasului.

Nu mai vb de statistica si matematica cand iti dau zeci de studii care demonstreaza, STATISTIC, ca imunitatea naturala este mai buna iar tu o tii una cu "nu nu nu, vaccinuri, vaccinuri" - asta demonstreaza CLAR ca esti paralel cu orice fel de statistica.

SI ce e mai interesant: ca eu iti dau statistici si studii care imi sustin pctul de vedere in timp ce tu esti absolut zero barat. Pur si simplu.

Bottom line: ti-am aratat, in mod constant, cu studii si statistici ca bati campii si ca nu stii despre ce vb.
« Last Edit: 26 January 2022, 21:00 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1855 on: 27 January 2022, 15:22 »
Dude, esti obositor, si prost sunt eu ca ma bat cu morile de vant.
Nu am zis nicaieri ca vaccinul iti ofera imunitate mai buna sau pe viata. Chiar dimpotriva:

Cu toate ca sunt curios cum iti induce un vaccin pe baza de vector viral imunitate pe viata, cand trecerea prin boala nu iti ofere asa ceva. Sau, poate la fel ca si acum, iti ofera imunitate la o tulpina, iar daca apare vreo mutatie, imunitatea scade drastic, si o sa fie nevoie de boostere.
Asta a fost replica la un post a lui olds in care zicea ca se lucreaza la un vaccin care sa iti ofere imunitate pe viata.

Aproape tot ce zic scoti din context sau faci paralele tampite, si apoi tot tu te enervezi cand incerc sa iti explic.
Este clar nu putem avea un dialog civilizat pe tema asta.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1856 on: 27 January 2022, 17:15 »
Dude, esti obositor, si prost sunt eu ca ma bat cu morile de vant.
Nu am zis nicaieri ca vaccinul iti ofera imunitate mai buna ...

Dude, cand cineva spune "imunitatea naturala ofera protectie mai buna decat vaccinul" cu date si studii si altcineva raspunde "spune asta celor care au luat boala a doua oara" tu ce intelegi? Pe bune acum! CE INTELEGI TU din acea replica?

Ca sa fac o analogie: Spune unul "Centura de siguranta reduce riscul de deces cu x%" iar tu vi cu replica "spune asta celor care au murit purtand centura de siguranta". INTELEGI?

Sa imi explici CE?

Ca efectiv tot ce ai spus este incorect!!!

Si tot ce am spus eu TU ai scos din context ai exagerat si ai facut analogii idioate.

Tu ai reflex sa raspunzi in mod prostesc la orice e impotriva variantei oficiale, chiar daca acea opinie e sustinuta de date, studii, etc tu esti gica contra si arunci replici fara macar sa le rumegi, sa realizei ce mesaj transmit acele replici.



Post Merge: 27 January 2022, 17:21
Nu am zis nicaieri ca vaccinul iti ofera imunitate mai buna sau pe viata. Chiar dimpotriva:

Si atunci de ce insisti cu "vaccinare obligatorie pt cei care au imunitate naturala si sunt nevaccinati"????

Pentru ca EXACT asta inseamna, in caz ca nu realizezi, cand insisti ca pt protectia ta aia cu imunitate naturala TREBUIE vaccinati tu de fapt spui ca imunitatea naturala nu exista. INTELEGI?
« Last Edit: 27 January 2022, 17:23 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Online oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1857 on: 27 January 2022, 18:06 »
Grosul populatiei a fost deja infectata si trecuta prin boala si astia insista cu vaccinarea obligatorie. Cel mai probabil sunt disperati de ciuda ca sunt multi care au scapat nevaccinati si n-au patit nimic.
 

Offline torque49

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1858 on: 27 January 2022, 21:48 »
Grosul populatiei a fost deja infectata si trecuta prin boala si astia insista cu vaccinarea obligatorie. Cel mai probabil sunt disperati de ciuda ca sunt multi care au scapat nevaccinati si n-au patit nimic.

Pai tu ce crezi !? Fix aia-i....mulți crapă ce ciuda ca s-au vaccinat și poate au efecte adverse peste ani (nu e 100% ca o sa se intample dar e posibil)
 

Offline astateofmind

ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste