Author Topic: AMD Navi GPU & Nextgen Architecture  (Read 167166 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #525 on: 09 September 2020, 08:29 »
asom, nu e logica, e matematica
stiu ca esti fan nv inrait, eram dumy252008 pe celalat site :))

daca tu zici ca-i ok sa compari o placa prosumer cu una cosumer... ok, cum vrei
imi aduc aminte ca 2080ti era cea mai buna placa consumer, nu?
amd n-a zis niciodata ca rvii este consumer

dupa anuntul rtx3000 valoarea rvii a crescut
tot dupa anuntul rtx3000, valoarea nvidia s-a injumatatit
« Last Edit: 09 September 2020, 08:32 by narayanhd »
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #526 on: 09 September 2020, 08:39 »
asom, nu e logica, e matematica
stiu ca esti fan nv inrait, eram dumy252008 pe celalat site :))

Nu sunt fan inrait al nici unui producator. Sunt consumatorul care cumpara ce e mai bun.

Faptul ca tu esti un fan inrait e demonstrat prin cumpararea Radeon VII la pretul respectiv, o placa destul de fail daca o comparam competitia, si la un pret umflat. Dar nu ti s-a parut deloc aiurea sa iei una ;)

RVII era depasita cand ai luat-o tu destul de grav de 2080S - chiar si cu 50% in unele cazuri, la acelasi pret. Dar tu ca un adevarat fanboi ti-ai luat radeon.

Guess what: eu inca nu stiu daca o sa imi iau nvidia sau amd. Inca stau in cumpana si sper sa apara reviews si leaks cat mai repede ca sa imi fac o idee si sa cumpar placa care ofera cea mai buna perf la o anumita suma. Asta ma face cel mult fanul banilor mei si al calitatii/performantei. Restul e can can.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #527 on: 09 September 2020, 08:57 »
fie cum zici tu
hai sa tragem linie si sa vedem cine a avut de castigat din investirea banilor in RVII sau 2080 :)

da, eu stiu 110% ca voi lua Navi 2X, probabil ca asta ma face fanboy :)
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #528 on: 09 September 2020, 09:01 »
fie cum zici tu
hai sa tragem linie si sa vedem cine a avut de castigat din investirea banilor in RVII sau 2080 :)

da, eu stiu 110% ca voi lua Navi 2X, probabil ca asta ma face fanboy :)

Eu nu am luat 2080ti :P

Am luat un 1080ti cu approx 500$ acum ceva ani si l-am vandut acum o luna cu 500$ ... cred ca am iesit chiar ok ...
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline slicker

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #529 on: 09 September 2020, 09:44 »

da, eu stiu 110% ca voi lua Navi 2X, probabil ca asta ma face fanboy :)
No shit Sherlock...sheesh. Cum pm sa spui ca iei o placa de care habar nu ai in dauna alteia poate muuult mai bune la un pret extrem de competitiv. Pentru ca in final, asta reprezinta seria x3 de la kkvidia, performanta la preturi okish. Mentalitatea asta a ta dauneaza mult pietei, pentru ca tu ca si consumer trebuie sa gandesti in termeni de best bang for the buck. RVII NU a fost si nu va fi in categoria asta niciodata.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #530 on: 09 September 2020, 10:00 »
hai sa tragem linie si sa vedem cine a avut de castigat din investirea banilor in RVII sau 2080 :)
A tras chiar AMD linie si a concluzionat ca Radeon VII este prea scumpa pentru ce ofera. Nici in aplicatii nu straluceste, nu isi merita banii nici pe acest segment atat timp cat nu poate depasi un RTX 2060. Ca ai cumparat Radeon VII sau ca ai platit 800$/noapte la un hotel de doua stele, fix aceeasi țeapă ai luat. Cred totusi ca a durut cand fanboysmul nu ti-a permis sa cumperi un produs mult mai competitiv de la concurenta si chiar AMD te-a tradat cu 5700XT.
 

Offline axxel4you

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #531 on: 09 September 2020, 10:13 »
A tras AMD linie si a scos RX5700 best bang for the buck si tot nu s-a vandut fata de ce are Nvidia pe piata.
 
 
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #532 on: 09 September 2020, 10:31 »
o lege, lege pe bune, spune ca daca ai un contract nu ai cum sa cresti preturile pentru acel client. ura si la gara.
Ce sa contracteze AMD in cazul chip-urilor grafice cand abia acum cateva zile au aflat oferta rivalului? Contracte de genul acesta se fac pe termen scurt, altfel risti falimentul daca ramai cu marfa nevanduta pentru ca ai contractat prea multa. Cand AMD are disperata nevoie de TSMC, iar TSMC poate acoperi imediat golul lasat de AMD, nu e greu de dedus cine bate cu pumnul in masa la masa negocierilor. Nu e o nascocire a mea, ci ingrijoararea multor analisti americani fsta de aceasta dependenta a AMD de TSMC si cel mai probabil preturile sunt motivul pentru care nVidia a migrat o parte din productie la Samsung. Colosul A100 il produce la TSMC, dar la 20.000$ placa isi permit sa plateasca oricat taiwanezilor.
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #533 on: 09 September 2020, 10:58 »
A tras AMD linie si a scos RX5700 best bang for the buck si tot nu s-a vandut fata de ce are Nvidia pe piata. 
Actually s-a vandut destul de bine pe segmentul ei de pret. Din pacate pt AMD cei care vroiau perf mai mare de RTX 2070, nu aveau ce sa cumpere de la ei, deci erau fortati sa cumpere nVidia.
Si, din pacate, AMD nici nu prea stie cum sa-si vanda produsele.
De pe la seria R9 s-a cam dus draq tot branding-ul lor. Au trecut de la HD4xxx, HD5xxx, HD6xxx, HD7xxx (unde lumea cam invatase din denumirea modelului cam la ce nivel de perf sa se astepte) la R7/9 2xx, 3xx, Fury, dupa aia RX 4xx, RX 5xx, Radeon VII, Vega, acum RX 5xxx. Cineva care nu e pasionat de IT, si nu e la curent cu fiecare generatie, habar n-are ce sa ia de la AMD. Multi nici nu stiu ca mai exista si alt optiune afara de nVidia. E cam cum era long time ago la CPUs, unde lumea intreba ce Pentium ai nu ce procesor ai.
Pe de alta parte nvidia are o oarecare consecventa de la GTX 2xx incoace. Adica stii ca x30/50 e entry lvl, x60/70 e mainstream, x80 e high end, si Titan e euntusiast. Au avut un mic derapaj in naming acum cu GTX 1650(Ti), 1660 (Super), dar in rest au fost destul de consecventi.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #534 on: 09 September 2020, 11:25 »
@asom  asa da :)
@slicker  cum sa dauneze mentalitatea mea pietei cand eu stiu ca investesc intr-un produs putin mai slab decat al concurentei?
              daca am face toti ca tine, este evident ca firma care are produsul mai slab va da faliment si va ramane doar cea cu produsul cel mai bun.
              la final, ajungem intr-o situatie ca intel: si anume, sa vanda timp de 10 ani 4 core-uri la preturi exorbitante. asta vrei?
              corect si logic ar fi fost sa-mi spui: bravo si-ti multumesc pt c-ai investit in compania mai slaba ca sa mentii o linie de plutire a pietei,  si-mi permiti mie sa cumpar   ce-i mai bun, dupa care sa rad de tine pt c-ai investit in firma mai slaba
@kerdhan  am luat RVII la 3500 si am vandut-o la 4000 dupa 1.5 ani. eu nu vad tzeapa
                  tzeapa este  ceea ce-a facut nvidia acum posesorilor de rtx2000
                  eu stiu ca nv a plecat de la tsmc pt ca amd, global, e mai valoroasa decat nv pt tsmc (luam in calcul doar sutele de milioane de console care se vor vinde)
                  in plus, samsung merge pe minus cu fab-urile lor
« Last Edit: 09 September 2020, 11:49 by narayanhd »
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #535 on: 09 September 2020, 12:15 »
eram dumy252008 pe celalat site :))

Ba eram sigur ca esti dumy, chiar voiam sa te intreb.

Post Merge: 09 September 2020, 12:23

De pe la seria R9 s-a cam dus draq tot branding-ul lor. Au trecut de la HD4xxx, HD5xxx, HD6xxx, HD7xxx (unde lumea cam invatase din denumirea modelului cam la ce nivel de perf sa se astepte) la R7/9 2xx, 3xx, Fury, dupa aia RX 4xx, RX 5xx, Radeon VII, Vega, acum RX 5xxx. Cineva care nu e pasionat de IT, si nu e la curent cu fiecare generatie, habar n-are ce sa ia de la AMD. Multi nici nu stiu ca mai exista si alt optiune afara de nVidia. E cam cum era long time ago la CPUs, unde lumea intreba ce Pentium ai nu ce procesor ai.


Sunt de acord file-ar denumirile sa le fie. Au rebranduit ca nu aveau ceva nou dupa seria 7 si de atunci tot asa o tin cu denumiri noi.

Chiar asa era, ma intrebau unii ce Pentium am, 3 sau 4. Eu ziceam AMD Athlon. Urmatoarea intrebare era: pai si asta cum e, ca Pentium 3 sau 4? :)
« Last Edit: 09 September 2020, 12:23 by wolfenste »
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #536 on: 09 September 2020, 12:38 »
Poate totusi explici si tu care e teapa pe zici ca dat-o nvidia posesorilor de RTX2000? Sau, mai bine, cum crezi tu ca ar fi trebuit sa procedeze nvidia acum? Sa lanseze RTX 3070 la 1200 euro, ca e la acelasi nivel de perf cu 2080Ti? sau sa limiteze perf lui RTX 3090 la 10-20% peste RTX 2080Ti?
Mult mai urat mi se pare ce a facut AMD, cu 5700XT, care este la nivelul lui Radeon VII ca perf dar la aproape jumatate de pret. Si a facut asta la 6 luni dupa ce e lansat Radeon VII.

Sunt curios daca cu Radeon VII ai facut la fel ca atunci cand ti-ai luat Vega 64. Adica ai luat-o din afara sau poe firma fara TVA. Ca din ce tin eu minte placa prin magazine era in jur de 4000 lei.
Si faptul ca ai gasit nebun care sa dea 4000 lei pe ea acum (cand peste 1 luna apare 3070 mult peste ea, la acelasi pret sau mai putin) este noroc chior.
Then again, sunt idiotii care iau acum RTX 2080 Ti la 1000 euro, deci no comment :)
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #537 on: 09 September 2020, 13:12 »
Voi vedeti jumatatea goala a paharului, eu o vad pe cea plina.
Aceeasi performanta pentru noua generatie de placi dar la jumatate de pret, hell yes!!!
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #538 on: 09 September 2020, 13:21 »
@wolf  yeap, am aflat prea tarziu de acest site, n-am stiut cum sa fac recuperarea, nici nu stiam ca se poate, si mi-am facut acest cont nou
@KodiaK   mai am Vega64, n-am vandut-o. nici RVII n-am vrut s-o vand dar dupa ce-am vazut RTX3000... am zis ca-i o oportunitate buna s-o vand cu mai mult decat am dat pe ea. mai avea 6 luni garantie
               pt ca mi-am vandut si 2700X pt Zen3...acum stau pe 4690K cu Vega64
               nu credeam c-o sa vad vreodata 4 core-uri in full load in MSFS, Gears 5, Snowrunner :)
               acum astept, ce pot sa fac

              legat de RVII, sper c-o voi lua inapoi dupa 1 an sau 2, chiar imi lipseste. Am vrut sa le colectionez, am RX480, Vega64, fara RVII, din pacate
              am luat-o de la vexio

              nu mai tin minte exact trecerea de la GTX900 la RTX1000, sper sa fiu corectat daca gresesc, dar RTX1000 era cu cel putin 50-70% mai buna decat GTX900 cu o crestere de pret de aprox 30%. decent si de inteles, zic eu
                                               trecerea de la RTX1000 la RTX2000 s-a facut cu 30% performanta dar cu 50-70% mai multi bani
                                               acum, de la RTX2000 la RTX3000 pret cu 30-40% mai mic decat RTX2000 dar cu 50-70% mai multa performanta
                                               n-am facut calculele exact, daca cineva la va face, super, ideea este linia urmata de nvidia, care pt mine nu este corecta
                                               d-asta cred ca toti care au luat RTX2000 au fost tzepuiti de nvidia
                                               inca nu mi-am revenit dupa 3070=2080Ti,  cand 500 nu-i egal cu 1200
                                               legat de performata dintre 3070 si 2080ti, nu spun ca nu este bine venita, superb, dar sa ceri 1200 dolari cands peste 1.5 ani scoti ceva la 500... este cam mult
« Last Edit: 09 September 2020, 13:31 by narayanhd »
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #539 on: 09 September 2020, 14:05 »
Tin minte ca aveai doua rx 480 pe care le pusesei pe perete cu racire pe apa. Vad ca te-ai intors la good old case.

Nu e de vina firma. De vina sunt cumparatorii care sar mereu pe ultimul tip de componenta chiar daca nu au nevoie. Daca eu pot sa joc cu RX 580 poate si unu cu GTX 1080 ti. Daca te joci cu vanzari cumparari in zona high end mai iei si "teapa". Firma normal ca ti le vara pe rand si iti cere oricat are chef  daca tu oricum le cumperi mereu. Iti exploateaza slabiciunea pentru nou.
« Last Edit: 09 September 2020, 14:11 by wolfenste »