Author Topic: AMD Navi GPU & Nextgen Architecture  (Read 167110 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #615 on: 24 September 2020, 15:03 »
@asom asa zic si eu, dar vbm de AMD, totusi :))



doar parerea mea, legata de preturi

daca Navi21 va fi la egalitate cu 3080 10GB, nu vad de ce AMD n-ar vinde-o la acelasi pret ca si 3080,
                                             ba chiar cu 50$ in plus pt c-are 6GB VRAM in plus fata de 3080
daca Navi21 va fi cu ~10% mai slaba decat 3080 10GB, tot pt c-are mai mult VRAM, o va vinde la pretul 3080 10GB fara probleme
daca Navi21 va fi cu ~10% mai buna decat 3080 10GB, cu siguranta va cere fara nicio pb 750$ sau peste. are toate motivele
nu prea cred ca generatia asta de RDNA se va vinde cu mult sub RTX3000, indiferent ca-i entry-level, mainstream sau high-end
productivitatea TSMC 7nm e atat de buna, parca 90-95%, incat nvidia nu-si permite un razboi intre preturi cu AMD pt ca-l vor pierde,
tinand cont de cat de nepotrivit e Samsung 8nm

cand au lansat Polaris si Vega, stiau ca nu vor fi competitive cu nvidia, asa ca... hype. lumea dezamagita. indianu' atomic a zburat d-acolo
s-acum face aceleasi hype-uri la intel, saracii de ei
nvidia a facut si inca face hype cu RTX3000, testele au aratat ca performanta nu-i de 2 ori mai mare, dar preturile, in sfarsit, sunt relativ decente
deja apar probleme cu aceste RTX3000, e foarte posibil sa fi fost impinse la maxim
asa cum Polaris si Vega erau overvolted pt a fi stabile in ambele situatii de chip-uri, cele bune si cele rele, nvidia de data asta a mers si pe
overvolted dar si pe frecvente aproape de maxim, ducand la aceste CTD-uri in jocuri, plus acest 8nm Samsung se stie ca nu-i prea reusit
revenind la AMD... bate vantu', asa de rau c-am si inghetat :))
desi tin cont de istoria AMD, de data asta cred nu vom avea o noua lansare gen Polaris si Vega, ci chiar va fi una pe cinste
de data asta nu cred ca tacerea spune ca "n-avem mai nimic", ci exact contrariul
oricum, voi lua Navi21, nu exact la lansare, o s-astept sa vad parerea lui Buildzoid despre PCB si sper ca va fi la fel de overkill ca si la
Polaris si Vega si sper ca vor fi silentioase
daca nu, voi astepta varianta celor de la Sapphire, evident, numai dupa ce-si da ok-ul Buildzoid despre PCB si HU si GN despre performanta
estimez anul viitor, ianuarie, februarie, nu ma vad anu' asta c-o Navi-n PC
in schimb, cu un CPU Vermeer, da, ma vad anu' asta :)
« Last Edit: 24 September 2020, 15:06 by narayanhd »
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #616 on: 24 September 2020, 17:30 »
Big Navi e din nou o solutie intermediara inainte de o arhitectura cu adevarat revolutionara, asteptata in 2021, cea bazata pe design "chiplet".

Dar sunt sanse mari ca seria 6000 sa ofere o surpriza placuta.
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #617 on: 24 September 2020, 17:32 »
se pare ca Navi2X nu va fi doar o paper launch :)

Frank Azor - Chief Architect of Gaming Solutions

Post Merge: 24 September 2020, 17:42
acum am vazut ca Azor a fost co sau fondatorul Alienware
imi plac cuvintele lui dar ramane de vazut

Post Merge: 24 September 2020, 17:46
AMD va merge pe 16K
nvidia lost - confirmed :))

eh, glumesc...dar a mers prea departe nvidia cu acest 8K, asa cum a facut si cu RT-ul
« Last Edit: 24 September 2020, 17:46 by narayanhd »
 

Offline axxel4you

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #618 on: 24 September 2020, 21:33 »
Daca rdna 2 suporta ray tracing e posibil sa avem drivere care sa permita placilor video mai vechi sa ruleze ray tracing ? Am rulat benchmarkul Neon Noir si s-a miscat decent R9 Fury .
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #619 on: 25 September 2020, 09:18 »
nu prea cred, axxel
zic asta pt ca inca noi nu stim cum va fi rt-ul pe placile amd si e foarte posibil ca in cazul in care vor face ceva gen nvidia, dar nu cu rt cores, ci sa aloce niste resurse hardware prin driver-e, adica niste CU-uri numai pt rt si restul pt rasterizare, experienta celor cu placi video vechi sa fie una super naspa.
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #620 on: 25 September 2020, 11:48 »
Ultimul leak sugereaza performanta in zona RTX 3080 pentru RX 6900XT, la pret apropiat si eficienta mai buna. E de asteptat ca si placa imediat inferioara sa fie in competitie cu RTX 3070.
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #621 on: 25 September 2020, 16:32 »
ok, tot ce voi scrie mai jos sunt numai ZVONURI
nu mai pun link-uri sau poze pt ca acele surse nu-mi prezinta incredere

- iar am vazut "chestii" cum ca Navi21 ar folosi pana la urma HBM... personal nu cred
- am gasit acest canal pe YT care spune ca va oferi mai incolo mai multe informatii despre Navi2X
  nu stiu cine e, nu stiu cat de credibil e, dar in momentul de fata sunt atat de avid dupa informatii despre Navi2X
  incat sunt dispus sa-mi pierd timpul ascultand pe oricine :)

- ultima, la fel, dintr-o sursa pe care n-o cunosc, Navi2X va fi in magazine incepand cu 11 noiembrie, miercuri

ZVONURI

Post Merge: 25 September 2020, 16:39
si acum mi-am dat seama ca PS5 se lanseaza pe 12 noi., deci e destul de plauzibila data
« Last Edit: 25 September 2020, 16:39 by narayanhd »
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #622 on: 25 September 2020, 16:50 »
Daca se lanseaza in 28 octombrie, e foarte posibil sa fie disponibile din 11 noiembrie.
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #623 on: 25 September 2020, 21:46 »
Un reprezentant AMD (Frank Azor, Chief Architect of Gaming Solutions) a declarat oficial ca placile AMD vor fi disponibile in cantitati mult mai mari decat in cazul Nvidia, chiar din ziua lansarii, deci din 28 octombrie.

Asta nu inseamna ca vor fi destule, dar vor fi in ziua lansarii.
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #624 on: 26 September 2020, 10:53 »
daca acest leak se va dovedi a fi adevarat si acest 6800XT (care are perf. unui 2080Ti, adica 3070), va fi maximul pe care AMD il va putea oferi, imi pare rau AMD, am asteptat destul dupa 4K@60 max, voi lua 3080, asa cum e ea, chiar si cu downclock, poate 4K@60 max fara probleme

la fel de bine e posibil ca acest 6800XT sa concureze direct cu 3070, ceea ce ar face leak-ul valid, iar 6900XT sa concureze cu 3080, ceea ce inseamna ca voi astepta si voi lua 6900XT

 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #625 on: 26 September 2020, 11:38 »
Un reprezentant AMD (Frank Azor, Chief Architect of Gaming Solutions) a declarat oficial ca placile AMD vor fi disponibile in cantitati mult mai mari decat in cazul Nvidia, chiar din ziua lansarii, deci din 28 octombrie.

Asta nu inseamna ca vor fi destule, dar vor fi in ziua lansarii.
Au istoric bogat la dat din gura. Mi se pare tare suspecta avalansa aceasta de leak-uri, venita imediat dupa anuntul oficial al verzilor privind caracteristicile placilor (pe care nimeni nu le-a nimerit) si preturile foarte atragatoare pentru 3070 si 3080. Leak-ul e forma perfecta de a minti fara a putea invinui producatorul.
Distinsul a fost foarte ferm in privinta stocurilor, insa nu sufla o vorbulita legata de performante si preturi. In mod cert vor avea stocuri consistente daca spui doritorilor, pe cai oculte, ca o sa aduci o zana pe piata si te prezinti la taraba cu Baba Cloanta.
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #626 on: 26 September 2020, 11:42 »
Lasa dumele ca stii f bine ca o sa iti iei AMD indiferent de pret si perfromanta. Ai urlat pe aici din toti rarunchii ca Navi2x de 2x mai bun decat navi si ca 110% o sa iei. Ca daca nu ii sustii tu financiar atunci cine o sa o faca.
Pai ce facem acum, una sustii si alta faci, e oare frumos?
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #627 on: 26 September 2020, 11:51 »
Eu nu cumpar nimic pana la super sau refresh.  ;D Nici atunci nu sunt sigur ca voi cumpara ceva, actualul 2060 fiind inca viabil pentru 1080p.

Stiu ca nu eu am fost tinta. Glumesc!  ;D
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #628 on: 26 September 2020, 12:00 »
pai, cum sa las dumele la o parte, Kodiak, cand vechiul nick dumy vine exact de la dume?!!! doar o litera diferenta! :)))

mda, m-a cam enervat acel leak pt ca, iar revin la istoria AMD, e posibil ca acel 6800XT sa fie maximul... desi sper ca nu

 

Offline slicker

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #629 on: 26 September 2020, 13:22 »
Lasa dumele ca stii f bine ca o sa iti iei AMD indiferent de pret si perfromanta. Ai urlat pe aici din toti rarunchii ca Navi2x de 2x mai bun decat navi si ca 110% o sa iei. Ca daca nu ii sustii tu financiar atunci cine o sa o faca.
Pai ce facem acum, una sustii si alta faci, e oare frumos?

Cum era, parca el radea nu? Da isi ia 3080. Rau e sa fii fanboi jesus crist...
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon