Author Topic: AMD Navi GPU & Nextgen Architecture  (Read 167128 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #660 on: 29 September 2020, 14:14 »
O sa coste ceva mai putin daca e ceva mai slaba si va consuma eventual cu 20-30W mai putin, nu cu 30% mai putin.
La mine o sa consume cu 30% mai putin, daca ma bag la ea. ;D
 

Offline axxel4you

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #661 on: 29 September 2020, 17:25 »
Atac la persoane, flame, off-topic.

« Last Edit: 29 September 2020, 21:24 by oldshooterman »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #662 on: 29 September 2020, 21:24 »
Poti sa deschizi alt thread/topic (sau mai multe), pe orice subiect te intereseaza, si daca discutiile decurg in mod decent si cat de cat pe subiectul/subiectele propuse, nu e nici o problema. Aici esti rugat sa mentii discutia pe tema din titlu.
Daca insisti, o sa gasesti detalii pe threadul cu "Politia in actiune".
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #663 on: 30 September 2020, 14:55 »
ZVON ZVON ZVON

6900XT, luata din baza de date a TPU
singurul lucru care mi-a atras atentia este ROPs=96 fata de 64 cat are 5700XT
restul informatiilor din tabel sunt deja stiute

ZVON ZVON ZVON
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #664 on: 30 September 2020, 18:34 »
TDP 300W. Deci nu sta atat de bine la capitolul asta.

Sa vedem la pret cum sta ...

Daca si la pret si la perf se invarte in jur de 3080 atunci voi sta cu 3080 pt perf mai buna in RT si pt DLSS.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #665 on: 30 September 2020, 19:37 »
e ok si 3080 cu 10GB, dar cred ca la revanzare, daca va fi relativ egala cu 3080, e posibil ca AMD-ul sa tina mai bine de pret pt c-are 16 in loc de 10
cred ca preturile vor fi cam la fel
in cazul in care amd va vrea sa-i loveasca rau de tot la preturi, o vor putea face, dar nu cred pt ca vor profit si mai mare
e ok si rt-ul asta, doar ca din pacate hardware-ul inca nu-i destul de puternic, dar merita investit in rt pe termen lung
daca s-ar fi scos rt-ul in generatia viitoare Hopper/RDNA3, cred c-at fi fost mult mai bine si mult mai bine primit de gameri
in rasterizare, tinand cont ca 3080 poate fara pb 4K@60 pt mine dlss sau echiv. amd, nu-si are rostul
« Last Edit: 30 September 2020, 19:38 by narayanhd »
 

Offline slicker

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #666 on: 30 September 2020, 19:51 »
Nu cred ca se uita nimeni la 10 vs 16 GB cand va veni vorba de revanzare. Eu sper sa fie 20% mai ieftina si pe acolo ca perf. In aceeasi zi se zvoneste ca vor scoate si ryzenul nou.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #667 on: 30 September 2020, 21:14 »
La performanta cu 20% mai mica decat 3080 va intra in competitie cu RTX 3070 Ti, care ar putea fi preferata din motive de consum si pret. Cand amintesc despre "consum" ma refer la caldura degajata si efectele derivate din asta, nu la costurile legate de pretul energiei electrice.
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #668 on: 30 September 2020, 21:49 »
@slicker mi-ar placea 20% mai ieftina cu perf. ~ = cu 3080 dar nu cred ca se va intampla asta. astea-s vise erotice deja :))
   si ryzen-ul, dc va fi asa ca-n acel leak... va fi scump
   personal nu cred ca amd va fi ieftin cu gen. astea de gpu si cpu pt ca se pare ca vor fi bune

@olds 3070ti nu e high-end, ceea ce-ar insemna inc-o generatie fara amd in clasa asta, ceea ce-ar fi naspa de tot
          mie unul nu-mi pasa de consum
          si 3080 consuma enorm, dar atata timp cat sunt silentioase... nu vad nicio problema
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #669 on: 30 September 2020, 22:25 »
Problemele aparute au legatura si cu "consumul", respectiv cu caldura imensa degajata de si in apropierea componentelor sensibile, care le afecteaza unele proprietati. Deocamdata crash-urile au fost in mare parte rezolvate din driver, dar mai ramane de vazut ce se intampla dupa ce placile sunt utilizate cateva luni.
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #670 on: 01 October 2020, 09:45 »
ZVON ZVON ZVON

dpmdv: nimic exagerat, decent si asa cum zice si el si cum cred si eu, Navi2X nu va bate 3080 dar va fi aproape
mi s-a parut interesant



ZVON ZVON ZVON



ce mi se pare si mai interesant e acest poll facut de TPU: 36% din cei 33.000 vor astepta Navi2X
asta nu inseamna c-o vor cumpara
cam da o palma marketing-ului fals promovat de nvidia si-i arata clar ca respectivul client este educat in a-si cheltui banii
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #671 on: 01 October 2020, 10:01 »
Daca nu sare cu consumul dincolo de 300W, ar putea fi foarte competitiva la o performanta apropiata de 3080 si un pret corespunzator.
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #672 on: 01 October 2020, 11:24 »

ce mi se pare si mai interesant e acest poll facut de TPU: 36% din cei 33.000 vor astepta Navi2X
asta nu inseamna c-o vor cumpara
cam da o palma marketing-ului fals promovat de nvidia si-i arata clar ca respectivul client este educat in a-si cheltui banii


Poll-ul e cam prost facut. Foarte posibil ca cei care au votat ca ar cumpara RTX, pot foarte bine sa astepte si ei rdna2, doar pt posibilitatea sa mai scada pretul la RTX-uri :)
Si cum intrebarea este ce vei cumpara, nu cand, atunci au votat la RTX :)

Cu marketing-ul nu e nimic nou. De aia se cheama marketing. Tehnic vorbind nu au mintit cu nimic, atata timp cat intr-un singur bench atinge 2x perf gain.
Stai linistit ca nici AMD nu sunt mai rasariti. Remember "Poor Volta" fiasco...

Ar fi o surpriza tare placuta ca dupa toata tacera asta sa vina cu ceva la nivel de 3090. Slabe sanse, dar o sansa mica tot e :)
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #673 on: 01 October 2020, 16:13 »
Poll-ul e cam prost facut.

Ar fi o surpriza tare placuta ca dupa toata tacera asta sa vina cu ceva la nivel de 3090. Slabe sanse, dar o sansa mica tot e :)
Au mai fost si dupa ele trebuia sa vedem market share de cel putin 50% pentru AMD, nicidecum de 18%, cum se prezinta realitatea.

Ceva mult mai recent a fost scoaterea din context al unui scenariu din gaming in care 9900K era surclasat de 3800X. Imediat dupa "umilirea" Intelului ne este prezentat un alt scenariu cu un 2080Ti neputincios in fata lui 5700XT. Marketing vecin si chiar depasind granitele minciunii.
Mascarada incepe de la min. 1:20. Recomand o punga la indemana pentru cei cu stomacul mai sensibil.

 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #674 on: 01 October 2020, 19:07 »
Cu placi video incepand de la performante apropiate de 3080, AMD ar putea sa-si revina repede si sa echilibreze in timp cota de piata in zona placilor video pentru desktop. Asta daca nu mai face ceva gafe monumentale cu racirea, driverele sau preturile.