Author Topic: AMD Navi GPU & Nextgen Architecture  (Read 167180 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline axxel4you

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #780 on: 18 October 2020, 14:22 »
Intotdeauna vor exista explicatii, nici nu mai are rost sa-ti bati capul .
  Indiferent de raportul pret/performanta AMD va avea vanzari mai mici ca Nvidia care are diversitate foarte mare de placi, Ma mir ca nu-i injura integratori cu atate modele pe piata.
« Last Edit: 18 October 2020, 14:24 by axxel4you »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #781 on: 18 October 2020, 14:43 »
Eh, nu-mi bat capul, doar spun ce observ, in special pe youtube. Sa vezi acolo explicatii si bs, aici e nimic. :) Gen platesc 100% mai mult pentru 10% in plus pentru ca vreau ce e mai bun si nu, nu e in zona etuziast. Aia 10% sunt irelevanti in aproape orice situatie si da, asta si in zona entuziast.

Deci, e ca la licitatie la primarie. Te uiti ce atribute are ala care vrei sa castige si apoi faci criteriile. Te uiti ce placa vrei sa ai si apoi faci un criteriu care sa traga linie fix sub ea.

Gata ca iar fac off topic.
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #782 on: 18 October 2020, 15:00 »
wolfenste, de ce as vrea sa inclin balanta spre o anumita placa video?
Nu stiu tu de ce iti iei placi video, dar eu le iau pt ca ma joc pe calculator, asta imi face placere si ma relaxeaza. Deci este evident ca vreau ca aceasta activitate sa continue sa faca placere. Petrnu mine sa ma joc la 40 fps all max, sau 70 all min nu imi ofera placere. Deci DE CE as faca asta? Doar ca sa iau o placa video cu raportul/preformanta cel mai bun? Practic daca nu ma bucur de achizitie e ca si cum am aruncat banii aia pe geam.
Btw, RX 570 e placa cu cel mai bun rap pret/perf acum. Deci dupa logica ta ar trebui sa o iau pe asta, chair daca nu pot sa ma joc mai nimic cu ea in 1440p high details + high frame rate.

Legat de vram, daca 2 placi au acelasi pret, aceeasi perf si acelasi consum, da logic ca aleg ce are mai mult vram. Dar sa sau mai multi banii pe niste vram pe care garantat nu o sa-l folosesc, sau sa renut la perf, sau sa stau cu o aeroterma vara sub birou, e ceva ce nu face sens pt mine.
Oricum eu schimb placa video relativ des, din cauza high details + high fps, asa ca nu ma ajuta cu nimic ca peste 5 ani poate o sa fie necesari 16GB vram, ca pana atunci o sa schimb 2 placi video.

Post Merge: 18 October 2020, 15:03
Gen platesc 100% mai mult pentru 10% in plus pentru ca vreau ce e mai bun si nu, nu e in zona etuziast.
Trebuie sa intelegi ca fiecare are alta perceptie asupra banilor. Sunt unii pt care 1000$ sunt echivalentul a 100 lei pt tine. Deci cum tu ai da 100 lei in plus pt 10% extra perf, asa si ala ar da niste sute bune de euro.
Crezi ca omul ala nu e constient ca raportul pret/perf nu e deloc favorabil? Dar pur si simplu nu il deranjeaza. Are bani de top tier performance, de ce sa nu se bucure de luxul asta?
« Last Edit: 18 October 2020, 15:04 by KodiaK »
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline axxel4you

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #783 on: 18 October 2020, 15:13 »
Cum am mai scris, AMD pentru saraci si NVIDIA pentru bogati 😁.
   Indiferent de situatie anumite preturi sunt revoltatoare indiferent cati bani ai si cat de usor i-ai facut.
« Last Edit: 18 October 2020, 15:15 by axxel4you »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #784 on: 18 October 2020, 15:59 »
Ciudat sa auzi asta de la un posesor de Radeon PRO DUO (1500$ MSRP)...
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #785 on: 18 October 2020, 16:02 »
Ciudat sa auzi asta de la un posesor de Radeon PRO DUO (1500$ MSRP)...

nu ca daca e amd merita :D

fanboii sunt ipocriti de ambele parti ;)
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #786 on: 18 October 2020, 16:03 »
@asom
@ Kodiak
@ slicker
@olds
@ cei care se autonumesc "fanii buzunarului lor"

ipotetic vorbind, sa spunem ca varianta 6800 va concura cu 3080
6800 va fi cu 10% mai slaba decat 3080, overall
6800 va avea un consum total de pana-n 300W
6800 va avea 16GB VRAM
6800 va fi la egalitate sau cu 50$ mai ieftina decat 3080
6800 va suporta un undervolt si mai bun decat 3080 (vad ca-i la moda UV-ul la nvidia acum, la AMD era naspa)
specs 3080 nu le mai trec pt ca se stiu
ce veti alege?

repet, ipotetic vorbind

Post Merge: 18 October 2020, 11:02
ma refer numai la perf in rastesrizare
nu bagam RT-ul in calcul doar pt ca exista 10 jocuri care suporta asta
driver-ele AMD la kansare vor fi la fel de stabile ca cele nvidia


ok, olds, danke
vad c-a inceput o noua pagina, il bag aici in top

asom, baga si tu ici un raspuns :)
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #787 on: 18 October 2020, 16:30 »
la ora actuala nvidia pt RT si DLSS. in special DLSS. nu toate jocurile suporta DLSS dar exact alea care suporta sunt cele care au nevoie ...

pt de astia ca tine chiar trebuie sa repet pt a nspeaa oara ca inainte de 1080ti am avut doar radeoane???

daca ar fi toate la egalitate as lua ce e disponibil pe piata. daca ar fi ambele pe piata atunci modelul de la aib-ul cu cele mai bune rezultate (overclock, temperatura, noise) indiferent ca ar fai amd sau nvidia.

la aceeasi perf modelul mai ieftin. la 10% diferenta de perf si 50$ diferenta as lua mdelul mai scump, mi ales daca ofera racire mai buna si mai putin zgomot.

sar conditiioe puse de tine nu exista.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #788 on: 18 October 2020, 16:40 »
dar nu e cu atac la tine, mane, relax
ipotetic, ce nu intelegi?
specs-urile sunt bazate pe leak-urile actuale, ai vazut asta doar
presupui si tu ca nu-s prea departe de realitate
hai, da un raspuns, nu te incapatana :)
esti primul care refuza si nu inteleg de ce, sincer
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #789 on: 18 October 2020, 16:42 »
dar nu e cu atac la tine, mane, relax
ipotetic, ce nu intelegi?
specs-urile sunt bazate pe leak-urile actuale, ai vazut asta doar
presupui si tu ca nu-s prea departe de realitate
hai, da un raspuns, nu te incapatana :)
esti primul care refuza si nu inteleg de ce, sincer


e greu de inteles pt tine? am raspuns in post destul de clar. nu, nu as lua "amd" sau "nvidia" daca asta astepti sa raspund. nu brandul ma intereseaza ci ce poate placa la approx 700$
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #790 on: 18 October 2020, 16:50 »
ok, am inteles

vezi, nu vorbi tocmai tu de ipocrizie cand criticai consumul Vega de numa numa iar acum n-ai nicio problema sa dai acesti 700$, care de fapt sunt 800-900$, pe o placa video care consuma peste 300W
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #791 on: 18 October 2020, 16:58 »
ok, am inteles

vezi, nu vorbi tocmai tu de ipocrizie cand criticai consumul Vega de numa numa iar acum n-ai nicio problema sa dai acesti 700$, care de fapt sunt 800-900$, pe o placa video care consuma peste 300W

criticam consumul vega pt ca nu se reflecta in performanta. si pentru ca nvidia avea performante mai bune cu consum mai slab. sa repet? performante mai bune cu consum mai slab.

are 3080 consum exagerat? da. aduce insa un salt de perf semnificativ? din nou da. si ma astept ca un eventual 6900xt la aceeasi perf sa vina cu un consum similar.
am dat pe 3080-ul pe care il astept miercuri 665$. pret final. asta dupa ce am revandut 2 3080 si de fapt am luat placa gratis ...
adica esti in plop si nu ai idee despre ceea ce vorbesti.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #792 on: 18 October 2020, 17:03 »
ok, ai luat un 3080 gratis cu un consum de peste 300W si totul este in regula si normal
ii vei face si undervolt, presupun
dar, bagam scuza c-are performanta la 300W, pt ca asa-mi convine mie ca posesor de 3080
un om nefan amd sau nvidia, ar fi asteptat, tinand cont ca nu mai e mult
esti ipocrit
« Last Edit: 18 October 2020, 17:05 by narayanhd »
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #793 on: 18 October 2020, 17:10 »
ok, ai luat un 3080 gratis cu un consum de peste 300W si totul este in regula si normal
ii vei face si undervolt, presupun
dar, bagam scuza c-are performanta la 300W
esti ipocrit

tu esti prost? chiar e greu de inteles?

si uite un video cu vega, cat de "buna" era:

 

ca idee: cand am avut 290 nu mi-am luat 290X nu pt ca avea tdp de 290W (adica apoape la fel ca 3080) ci pt ca prin oc 290 ajungea lejer la perf de 290X. ceea ce creste apropo si consumul la ~300W. deci am avut deja placa amd care sa consume in jur de 300W.

si da, o sa-i fac undervolt sa duc consumul mai jos dar in asa fel incat sa tin perf sus.

deci pe bune, esti prost daca continui cu afirmatii nefondate.
« Last Edit: 18 October 2020, 17:13 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #794 on: 18 October 2020, 17:17 »
cum e vorba aia, asom?
"talk to the hand"?

ce-ar fi tu sa nu te mai declari aici un mega analist, un autointitulat fan al buzunarului tau ca atunci cand ai oportunitatea, imediat sari pe nvidia
macar stergeti de pe frunte semnul ala cu nvidia, ok?

si ce-ar fi sa-ti urmezi tu propriul sfat cu fanboy-i care sa nu mai poata scrie pe pagina opusa? de 2 ori l-ai tot repetat

n-ai raspuns, tu fiind singurul, pt ca esti fals
atat de simplu e
asa ca, du-te pe pagina ta unde consumul mare, undervoltul sunt la moda acum si nu mai reprezinta nicio problema, pt ca magie