Author Topic: AMD Navi GPU & Nextgen Architecture  (Read 167108 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline dark_one

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #945 on: 24 October 2020, 07:53 »
Eu sper sa lanseze .. dar sincer nu cred ca vor lansa :D ... probabil ca am fi vazut "sneak / peak " de la diversi "influenceri" pana acum daca ar fi avut placile.
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #946 on: 24 October 2020, 08:48 »
AMD Radeon RX 6800 XT “Big Navi” GPU Alleged 3DMark Benchmarks Leaked – Faster Than GeForce RTX 3080 at 4K, Slower In Port Royal Ray Tracing

Adica nu e vorba despre 6900 XT, care e clar si mai performanta. ;D
Dupa "destroy"-ul acela din titlu, e clar cu cine avem de-a face. Cand esti cu adevarat echidistant, nu folosesti cuvinte radicale doar in baza unui leak sau al unei surse neoficiale.
In alta ordine de idei, bazat pe ce avem acum la Avg Score la Graphics Score in baza de date 3DMark, 5700XT este mai slaba cu 11.5% ca 2070 Super in Time Spy E (DX12, 4K) si cu 10.8% mai puternica in Fire Strike Ultra (DX11, 4K), iar in jocuri pierde cu 9% in 4K (https://www.techspot.com/review/1902-geforce-rtx-2070-super-vs-radeon-5700-xt/) folosind o mixtura de jocuri DX11/12.
Nici chiar HU nu a reusit sa o scoata in fata. Putini observa ca ei au platforma de test AMD si folosesc pcie 4.0 pentru a stoarce ce se poate stoarce in favoarea AMD.

Legat de big navi, toate placile vor suferi la bandwidth pentru ca latimea maxima de bus va fi de maxim 256biti si cel mai putenic XT nu trece de 550GB/s. Cu mult sub cei 760GB/s ai lui 3080. Zvonistica neconfirmata spune ca vor folosi un cache special care va elimina penalizarile.

Inca o observatie legata de aceste leak-uri: s-a trecut, usor-usor, de la un consum mai mic la unul cel putin egal cu al concurentei.
« Last Edit: 24 October 2020, 08:58 by Kherdan »
 

Offline andreeaki

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #947 on: 24 October 2020, 09:24 »
Iar 3080 nu scoate nicicum 79xx in time spy extreme, al meu scoate ~ 8550 graphics score la 1800mhz undervolted la 800mv.
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #948 on: 24 October 2020, 20:40 »
Iar 3080 nu scoate nicicum 79xx in time spy extreme, al meu scoate ~ 8550 graphics score la 1800mhz undervolted la 800mv.

confirm, 8735 cu a mea, la fell, 1800 cu 800mv.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Online oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #949 on: 25 October 2020, 01:40 »
(*Rumor)
6900XT
6800XT
6800

10 Games using the 6800XT vs 3080 In rasterizare normala:
@4K
AMD wins 5 games
AMD draws 2 games
AMD loses 3 games against 3080

@1440p
AMD wins 8 games
AMD loses 2 games against the 3080

Cu Ray Tracing AMD pierde in toate situatiile.
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #950 on: 25 October 2020, 04:42 »
Leak  ;D ;D ;D ;D ;D

« Last Edit: 25 October 2020, 04:44 by Kherdan »
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #951 on: 25 October 2020, 10:27 »

Legat de big navi, toate placile vor suferi la bandwidth pentru ca latimea maxima de bus va fi de maxim 256biti si cel mai putenic XT nu trece de 550GB/s. Cu mult sub cei 760GB/s ai lui 3080. Zvonistica neconfirmata spune ca vor folosi un cache special care va elimina penalizarile.


Pai acuma ce facem bre? Nu mai e latimea de banda mai mica cacalitate? Ca asa era cand AMD venea cu latime de banda mai mare.
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #952 on: 25 October 2020, 10:36 »
nVidia limiteaza cu intentie latimea de banda a unor modele. La 1660 vs 1660 Super difera doar latimea de banda la ele (Super este echipat cu memorii mai rapide). Cipurile sunt identice.
Din vremuri antice, pre geforce, cipurile grafice pot lucra cu memoria pe o latime de bus de 512 biti. Rar se recurge la acest bus pentru ca pune probleme de proiectare/constructie a pcb-ului si incarca factura.
Cat priveste amd, am spus doar ca ei ofera latime maxima posibila pentru a atenua decalajele fata de verzi. Adica nu limiteaza artificial un model anume prin latime de banda insuficienta. Nu si-au permis pana acum.
« Last Edit: 25 October 2020, 11:05 by Kherdan »
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #953 on: 25 October 2020, 17:24 »
ZVON ZVON ZVON

n-am nicio interpretare, deja sunt prea multe care nu prea au sens

fiind vb de asus, e model AIB, nu AMD reference

inca 3,5 zile
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #954 on: 25 October 2020, 17:33 »
ZVON ZVON ZVON

Cica 3080 o sa fie egala in perf cu omoloaga AMD, cu DLSSu activat. Asadar DLSS nu poate fi considerat un plus. Ba din contra, e o fenta care faulteaza calitatea in loc de perf pura.
 TDP mai mic fara bibileala (e tot zvon) si 6 gb vram in plus. De ce sa nu-ti iei ACUM placa mai buna AMD? De ce sa astepti 2 ani sa faci upgrade la Nvidia sa ai si tu abia atunci o placa mai buna? Hai  ACUM cu AMD :)) rofl

mai @astate, tu te-ai repezit sa-ti iei Nvidia ca nu cumva sa fie amd mai buna si sa fii "obligat" sa o iei p'aia. Asa "neavand incotro" ramai cu ce ai luat, Nvidia adica. Cum era? Ai fost "obligat" sa-ti iei ce este pe piata pentru ca ti-ai vandut placa sa ramai pe integrata sa-ti iei Nvidia acum?
« Last Edit: 25 October 2020, 17:42 by wolfenste »
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #955 on: 25 October 2020, 17:45 »
ZVON ZVON ZVON

Cica 3080 o sa fie egala in perf cu omoloaga AMD, cu DLSSu activat. Asadar DLSS nu poate fi considerat un plus. Ba din contra, e o fenta care faulteaza calitatea in loc de perf pura.
 TDP mai mic fara bibileala (e tot zvon) si 6 gb vram in plus. De ce sa nu-ti iei ACUM placa mai buna AMD? De ce sa astepti sa faci upgrade la Nvidia pentru o placa mai buna? Hai  ACUM cu AMD :)) rofl

mai @astate, tu te-ai repezit sa-ti iei Nvidia ca nu cumva sa fie amd mai buna si sa fii "obligat" sa o iei p'aia. Asa "neavand incotro" ramai cu ce ai luat, Nvidia adica. Cum era? Ai fost "obligat" sa-ti iei ce este pe piata pentru ca ti-ai vandut placa sa ramai pe integrata sa-ti iei Nvidia acum?

Zzonuri sunt multe. Vorbim dupa ce cedem benchmarks. EU sunt sigur ca acel zvon e foarte departe de realitate ;)

SI nici macar nu ai postat o sursa.

Si ti-am mai zis: daca AMD e atat de buna pot oricand sau sa returnez placa sau sa o vand cu profit.

Ti-am mai facut o data oferta si ti-o fac si acum: daca AMD este mai buna in rezolutie nativa 4k, la acelasi pret, decat 3080 in 4k cu DLSS eu nu mai postez aici. Daca nu este mai buna, renunti sa mai postezi aici? Aici insemnand pe forum, in totalitatea lui. Daca esti atat de sigur de AMD ar trebui sa accepti provocarea ;)

Dar nu o sa o faci pt ca stii si tu ce poate AMD. Si nici nu ai oo :D

Hai ca m-am plictisit de prostiile pe care le spui. gen "Asadar DLSS nu poate fi considerat un plus. Ba din contra, e o fenta care faulteaza calitatea in loc de perf pura. "

Ah, si te-am mai rugat o data sa imi insiri acele motive obiective, tot nu ai vrut. Vi cu pretexte gen "am scris dar mi s-a sters".
« Last Edit: 25 October 2020, 17:48 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #956 on: 25 October 2020, 18:01 »
Zzonuri sunt multe. Vorbim dupa ce cedem benchmarks. EU sunt sigur ca acel zvon e foarte departe de realitate ;)

SI nici macar nu ai postat o sursa.

Si ti-am mai zis: daca AMD e atat de buna pot oricand sau sa returnez placa sau sa o vand cu profit.

Ti-am mai facut o data oferta si ti-o fac si acum: daca AMD este mai buna in rezolutie nativa 4k, la acelasi pret, decat 3080 in 4k cu DLSS eu nu mai postez aici. Daca nu este mai buna, renunti sa mai postezi aici? Aici insemnand pe forum, in totalitatea lui. Daca esti atat de sigur de AMD ar trebui sa accepti provocarea ;)

Dar nu o sa o faci pt ca stii si tu ce poate AMD. Si nici nu ai oo :D

Hai ca m-am plictisit de prostiile pe care le spui. gen "Asadar DLSS nu poate fi considerat un plus. Ba din contra, e o fenta care faulteaza calitatea in loc de perf pura. "

Ah, si te-am mai rugat o data sa imi insiri acele motive obiective, tot nu ai vrut. Vi cu pretexte gen "am scris dar mi s-a sters".

Pentru noi sunt zvonuri. Pentru tine insa sunt leaks ... Sau cum era? Nu ai zis ca nu mai astepti ca ai leaks?

Ok, asta er fi singurul punct valabil, daca intr-adevar tu esti mama zmeilor si vinzi mereu in profit.

Nu vad vreo oferta in asta.

Dar nu o fac pentru ca nu pun botu la toate.

Pai chiar Nvidia a spus ca in "rare" cazuri sunt probleme cu AA si imagine washed. Mai bine perf pura.

Pai tu n-ai motive sa astepti. Tu poti sa-ti cumperi placi video, masini, mobila acum si sa faci profit. Deci TU nu astepta. N-a ca ti-am raspuns iar. Profit puteai sa faci si vanzand si cumparand ceapa. Vinde-o si pe asta cu profit, acum, cat mai poti.
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #957 on: 25 October 2020, 18:11 »
Pentru noi sunt zvonuri. Pentru tine insa sunt leaks ... Sau cum era? Nu ai zis ca nu mai astepti ca ai leaks?

Ok, asta er fi singurul punct valabil, daca intr-adevar tu esti mama zmeilor si vinzi mereu in profit.

Nu vad vreo oferta in asta.

Dar nu o fac pentru ca nu pun botu la toate.

Pai chiar Nvidia a spus ca in "rare" cazuri sunt probleme cu AA si imagine washed. Mai bine perf pura.

Pai tu n-ai motive sa astepti. Tu poti sa-ti cumperi placi video, masini, mobila acum si sa faci profit. Deci TU nu astepta. N-a ca ti-am raspuns iar. Profit puteai sa faci si vanzand si cumparand ceapa. Vinde-o si pe asta cu profit, acum, cat mai poti.

Ok, am inteles, nu ai oo. Nu ma mira.

NU gigiele, motivele obiective nu tin de ceea ce fac eu personal, ti-a scapat? Si tot nu le insiri. Dupa cum spuneam, doar gura e de tine, la aberat. La altceva esti un mare zero barat.

NU o vand pt ca nu (mai) pun botul la zvonuri gen "poor volta". Si la momentul chiar am pus botul si asteptam miracole de la amd. Nu s-a intamplat nici un miracol atunci si am un feeling ca nu se vor intampla nici acum ...
« Last Edit: 25 October 2020, 18:18 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #958 on: 25 October 2020, 18:19 »

NU gigiele, motivele obiective nu tin de ceea ce fac eu personal, ti-a scapat? Si tot nu le insiri. Dupa cum spuneam, doar gura e de tine, la aberat. La altceva esti un mare zero barat.

Pai hotaraste-te gigele odata. Vrei sa-ti raspund strict legat de cazul tau personal sau nu? Ca o tot invarti. Ca tu iei si folosesti si vinzi in profit tine doar de tine... ca tu iti vinzi placa si hopa, esti pe integrata trebuie sa-ti iei acum Nvidia iarasi tine doar de tine ...

Muritorii de rand insa, cum ti-am mai spus, nu-si vand placa acum sa constate ca au ramas pe integrata. Asteapta sa vada oferta intreaga, nu din zvonuri (adica leaks pentru tine). Ce vrei mai mult de atat?

Sunt doua posibilitati.
1) Nvidia va avea totusi oferta mai buna si dupa ce pune AMD oferta pe masa si atunci tu o sa jubilezi ca ai fost destept nevoie mare insa stai potol ca doar s-a nimerit.
2) AMD va avea oferta mai buna iar MURITORUL de rand o ia p'aia ca el nu a vandut placi video Nvidia sa faca profit ca tine.

Ce drac de motiv obiectiv mai vrei decat sa ai toata oferta pe masa cand ambele firme pun o oferta in aproximativ aceeasi perioada? E no brainer dar tu vrei mereu explicatii si zici ca nu-ti dau.

Post Merge: 25 October 2020, 18:22
La altceva esti un mare zero barat.

Aici "aberez" ca sa oftic un mic fan boi cu aere de vedeta. La orice altceva stai linistit ca iti dau ceata. :)
« Last Edit: 25 October 2020, 18:22 by wolfenste »
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #959 on: 25 October 2020, 18:29 »
Pai hotaraste-te gigele odata. Vrei sa-ti raspund strict legat de cazul tau personal sau nu? Ca o tot invarti. Ca tu iei si folosesti si vinzi in profit tine doar de tine... ca tu iti vinzi placa si hopa, esti pe integrata trebuie sa-ti iei acum Nvidia iarasi tine doar de tine ...

Nu gigele, ti-am zis de 10 ori sa-mi insiri motive OBIECTIVE. Stii ce inseamna obiectiv? Probabil nu, din moment ce nu esti capabil sa intelegi, sa iti cumpar un DEX din profitul ala ? Vad ca ai nevoie.

Muritorii de rand insa, cum ti-am mai spus, nu-si vand placa acum sa constate ca au ramas pe integrata. Asteapta sa vada oferta intreaga, nu din zvonuri (adica leaks pentru tine). Ce vrei mai mult de atat?

Muritorii de rand inteleg ca NU este nici o diferenta intre a astepta pe integrata pentru ca ambele trebuiau sa faca release cam in acelasi timp. Iar AMD nu a prezentat nimic. NIMIC.

Ce drac de motiv obiectiv mai vrei decat sa ai toata oferta pe masa cand ambele firme pun o oferta in aproximativ aceeasi perioada? E no brainer dar tu vrei mereu explicatii si zici ca nu-ti dau.

Asta nu e obiectiv. Mai ales ca sunt aproape 2 luni intre cele 2 lansari. Probabil in cateva luni nvidia va lansa pe 7nm o versiune super. Sa astept pana atunci sa vad care e mai buna? Sau trebuie sa astept doar pana lanseaza amd ceva, orice, si apoi indiferent care e mai buna sa iau amd, doar asa pot dovedi ceva.

Obiectiv like: despre ce avem informatii (si nu zvonuri aberante) ca AMD ar fi mai "buna"? Ca vine cu 16GB de ram? Vax, daca nu sunt folositi (si nu vor fi, inca o gaselnita de marketing).
3 numere oficiale, prezentate de AMD, in jocuri care favorizeaza AMD si tot sunt sub ce poate 3080 ...

La orice altceva stai linistit ca iti dau ceata. :)


Sunt convins, convins ca doar la aberatii esti bun si ai gura mare, ai demonstrat perfect pana acum :D
« Last Edit: 25 October 2020, 18:31 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste