Author Topic: AMD Navi GPU & Nextgen Architecture  (Read 167285 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1140 on: 29 October 2020, 13:41 »
Si cu ce te incalzeste ca ai power daca nu ai destul vram? Vezi? Tu mereu te intorci la varianta asta. Uite inca una de la mine, mai sunt inca doua. Aia in care ai si power si vram si aia in care n-ai de niciunele.
Exact, nu ma incalzeste cu nimic nici asta. De asta am zis ca trebuie sa exista un balans intre cele 2.
Dar cum apare cineva sa zica ca are vram-ul plin, imediat sare narayanhd, ca hurr durr, trebuie mai mult vram, nvidia de kkt. Cand intrebarea fireasca ar fi ok, esti vram capped, dar ce fps ai, nu cumva esti si GPU bound? Da, sunt all for vram, dar asta doar cand all else is equal. Cu ce ajuta 16GB vram pe RVII cand esti GPU bound si ai aceeasi perf cu RX 5700XT 8GB.

Oricum, ideea e ca acum ai ALTERNATIVA. Sau n-ai? Ai LEAKS.... Cumpara si tu 4 Radeoane si pastreaza unul pentru tine. Ce mai astepti teste.

Actually nu ai INCA alternativa, ca lansarea e abia peste o luna :D
De aia nici nu am in plan sa iau anul asta nimic, ca sunt orcium preturile umflate, stocuri zero, si prefer sa astept si testele independente sa imi formez o idee despre perf.
All in all insa sunt super bucuros de ce a realizat AMD, era si timpul sa zdruncine serios suprematia nVidia pe high-end si acum chiar ai alternativa pe high-end. Iar in momentul ASTA sunt cam 50-50 intre ei. Chiar nush ce o sa aleg, sa vedem, daca dupa reviews o sa incline balanta serios in vreo parte. Parca tin un pic mai mult cu AMD, deh always had a thing for the underdog, dar om vedea.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1141 on: 29 October 2020, 13:57 »
Eu eram ironic, nu fata d etine,
Exact, nu ma incalzeste cu nimic nici asta. De asta am zis ca trebuie sa exista un balans intre cele 2.
Dar cum apare cineva sa zica ca are vram-ul plin, imediat sare narayanhd, ca hurr durr, trebuie mai mult vram, nvidia de kkt. Cand intrebarea fireasca ar fi ok, esti vram capped, dar ce fps ai, nu cumva esti si GPU bound? Da, sunt all for vram, dar asta doar cand all else is equal. Cu ce ajuta 16GB vram pe RVII cand esti GPU bound si ai aceeasi perf cu RX 5700XT 8GB.

Neaah! Nu cand sunt egale. Poate sa nu fie egale si in realitate nici nu sunt. Corect e: ce cantareste mai mult? 6gb vram sau +10% perf (sa nu incepi iar ca nu poti juca fara 5 fps)? 6gb vram sau "features"? Apropo de features, se pare ca toate au d'astea.
Ca asa cum spui tu, te-ai lega de un milimetru de orice altceva in afara de vram in favoarea Nvidia ca sa ramana Nvidia. Ca Nvidia vram nu are ... ca daca ar avea OHOOO sa vezi ce mai jubilau Nvidia guys. Ar fi fost: cum sa iei petarda aia de AMD cu 10 gb depasita deja la lansare ... rofl

In fine, acolo eram ironic, nu fata de tine, stiu ca tu astepti pana se linistesc apele, sau cel putin asa ai zis.
« Last Edit: 29 October 2020, 14:01 by wolfenste »
 

Offline axxel4you

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1142 on: 29 October 2020, 14:02 »
Parca tin un pic mai mult cu AMD, deh always had a thing for the underdog, dar om vedea.
  Daca tu zici, pana la urma iti dai seama ca vorbe fara actiune reprezinta exact Zero.
 
    Pana te decizi sa-ti cumperi placa video sunt sigur ca o sa ai si variante mai bine gandite de la NVIDIA pe piata , diferenta de memorie este prea mare intre ele si de multe ori memoria placii video are un impact destul de important pentru cumparator.
      Placile sunt totusi destul de scumpe, ma asteptam la preturi mai mici din partea AMD, nu ca sa cumpar NVIDIA mai ieftin, ca sa cumpar AMD la un pret mai decent. S-ar parea ca trendul cu preturi tot mai mari ne va face sa ajungem toti la console.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline andreeaki

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1143 on: 29 October 2020, 14:04 »
Aparent memoria e aproape toata utilizata.
 

Offline slicker

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1144 on: 29 October 2020, 14:27 »


Si cu ce te incalzeste ca ai power daca nu ai destul vram?


Pentru ca varianta in care ramai fara vram are probabilitate 0,0000001. Nula. Pe cand de cealalta de lovesti zilnic. So ya. No. Acuma partea buna e ca AMD vine si cu RAM si cu power pe 6900xt. om trai si om vedea.
« Last Edit: 29 October 2020, 14:30 by slicker »
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1145 on: 29 October 2020, 14:35 »
Dezastru jocul ala la optimizare se pare :(
Anyways, pt mine de ex un avg de 49 fps cu 1% low de 39fps nu imi convine deloc.
Acu daca placa asta avea 16GB vram, oare crestea avg la 60-70fps? Sincer sa fiu nu prea cred, mai ales ca aparent ar mai avea 900MB available (10GB = 10240MB). Nu stiu exact cum functioneaza alocarea asta de vram, si motivul pt care nu a umplut tot vram-ul este pt ca nu a avut de ce, sau pt ca atat a putut sa umple din 10GB. In ce am testat eu pana acum (RDR2, Doom eternal) cand umplea vram-ul erau 8000MB+ raportati de AB ca allocated. Dar sa zicem ca atat a putut din cei 10GB, si suntem vram capped. Sunt curios andreeaki daca pui texturile pe low, ca sa mai eliberezi niste sute bune de MB, creste cumva fps-ul (mai ales 0.1% low-ul? Textruile ar trebui sa aiba zero impact asupra perf, si tot boostul de perf sa fie datorita faptului ca GPU-ul avand acum mai mult vram la dispozitie a putut randa mai multe cadre.   

axxel4you, trend-ul asta l-am observat si eu de la lansarea seriei 10 de la nVidia. Dar atunci mi-au sarit toti in cap ca e normal sa fie asa scumpe, ca uite ce perf uplift...De parca nu era ceva normal sa ai perf uplift Gen-on-Gen :)
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline andreeaki

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1146 on: 29 October 2020, 14:41 »
Nu stiu de unde acel 39fps 1% low si 36 fps 0.1% low, pe p[arcursul bench-ului fps-ul cel mai mic vazut a fost de 42 fps. Dar da, ori prost optimizat ori driver optimizat pentru acest joc inca nelansat.
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1147 on: 29 October 2020, 14:51 »
Posibil sa fi avut stutter si cum counter-ul de fps-uri nu se updateaza real time, de aia ai low-urile mai mici decat ce ai vazut. Ai si un lowest fps de 29, posibil nici pe ala sa nu-l fi inregistrat counter-ul, daca a fost doar o fractiune de secunda.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline andreeaki

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1148 on: 29 October 2020, 15:38 »
DXR OFF si ON CU DLSS quality
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1149 on: 29 October 2020, 15:57 »
AMD va introduce in pachetul de tehnologii incluse in FidelityFX si o formula echivalenta cu DLSS, respectiv reconstructie de imagine bazata pe AI antrenata special in acest sens. Nu va fi finalizata pana la lansarea placilor pe piata, dar asta e mai putin important pentru ca pe partea de hardware exista tot ce trebuie pentru a fi asimilata.  ;D
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1150 on: 29 October 2020, 16:00 »
Pai stai un pic, Fidelity CAS-ul din Death Stranding, nu asta e, varianta AMD de DLSS?
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1151 on: 29 October 2020, 16:28 »
E si aia o varianta, dar nu despre aia e vorba. Pachetul FidelityFX contine mai multe functii si efecte, in Death Stranding sunt implementate unele dintre ele, nu toate.
Asta despre care am mentionat inca nu are o denumire specifica si se afla in faza de testare.
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1152 on: 29 October 2020, 16:45 »
Sincer sa fiu mie mi s-a parut ca fix asta face (mai ales ca si zice in descriere ceva de upscale + sharpening).
Acum sunt curios cum o fie adevaratul upscale de la AMD :D
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1153 on: 29 October 2020, 17:03 »
Nu e vorba despre "adevaratul" sau "falsul". Evorba despre tehnologii diferite/alternative pentru upscaling.
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1154 on: 29 October 2020, 17:13 »
Exact cum ma asteptam de la AMD nu are coreuri speciale pentru DXR care sa fie activate doar pentru acele sarcini, asta ma duce cu gandul la GCN si AsyncCompute care permitea diverse taskuri in acelasi timp.
   Ar fi misto sa ai posibilitatea sa ai un GPU puternic doar pentru grafica si unul mai slab care sa se ocupe de DXR asa cum era cu PhysX la Nvidia.
   Eu si acum folosesc un GT 630 pe post de PPU pentru PhysX cand joc Borderlands.
     

Are, are un RT core per CU.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste