Author Topic: AMD Navi GPU & Nextgen Architecture  (Read 167180 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1155 on: 30 October 2020, 04:18 »
(Kherdan) Nu. Rage Mode ON lasa placa sa consume ceva mai mult pentru performanta maxima. Daca e OFF consuma mai putin, un fel de "ECO Mode". Nu necesita nimic deosebit la procesor si PB. ;D
Smart acces are treaba doar cu accesul procesorului la memoria video si are nevoie de procesor din seria 5000 si placa de baza 500.
Radeon™ Software Performance Tuning Presets – Simple one-click presets in Radeon™ Software help gamers easily extract the most from their graphics card. The presets include the new Rage Mode stable over clocking setting that takes advantage of extra available headroom to deliver higher gaming performance.

Post Merge: 30 October 2020, 04:33
Sunteti penibili toti astia cu limitarea vram.
https://www.guru3d.com/articles_pages/microsoft_flight_simulator_(2020)_pc_graphics_performance_benchmark_review,8.html
Comparati Titan XP cu RTX 2080. Titanul sta MULT mai bine la toate capitolele, inclusiv 50% extra vRAM, si e doar cu o generatie in urma lui Turing (Titan Xtreme Pascal).
Inteleg ca nu va intereseaza ray tracing (sic) pana nu scoate si AMD ceva viabil, insa cu limitarea memoriei ati urcat masiv pe scala penibilului.
« Last Edit: 30 October 2020, 04:46 by Kherdan »
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1156 on: 30 October 2020, 09:34 »
Ca sa nu mai zic ca tot VRAM-ul din lume nu le-ar ajuta sa atinga un FPS decent :)
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1157 on: 30 October 2020, 10:43 »
Pentru a mia oara, vramul in exces nu ajuta. Nu tine loc de gpu power. Dar atunci cand nu ajunge devine problematic. Si e  application dependent, cu un joc nu dovedesti nimic.

Poti sa faci de exemplu o aplicatie care testeaza doar gpu power cu cerinta vram insignifianta. Poti sa faci o aplicatie cu gpu power insignifiant si cerinta mare de vram. Ring a bell now? Aplicatiile (jocurile) NU sunt "balansate". Ba mai mult, nici placile video nu sunt. Uite de exemplu, una are 10 gb vram alta are dublu. Da, la 3080 ma refer.  Unde e "balansarea"? 6gb vram in plus peste 10 sunt o polita de asigurare acum cand jocurile au atins deja 10 gb vram. Despre asta e vorba.

Te legi mereu de jocul asta zburator pentru ca pune mare 'presiune' doar pe gpu ca sa dovedesti ca n-ai nevoie de vram in general ... 
« Last Edit: 30 October 2020, 10:55 by wolfenste »
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1158 on: 30 October 2020, 12:02 »
Jocul asta mirific, care nici macar nu e un joc propriu zis, era argumentul primordial a lui narayanhd ca ai nevoie de 16GB vram.
Corect, un joc nu dovedeste nimic, dar sa fie asa si cand vrei sa argumentezi ca more vram conteaza enorm.
Da poti sa faci o aplicatie sa aiba nevoie de 24GB+ vram si 10% GPU power, dar la ce ajuta ipoteza asta? Cand realitatea este cu totul alta si 99% din jocurile actuale se descura fara probleme cu 8-10GB vram. Da, nu m-ar fi deranjat cu nimic sa vina si nVidia cu 16GB vram pe placi, dar asta nu inseamna ca trebuie ignorate DOAR din cauza asta.
Pt mine, de ex, checklist-ul in alegerea unei placi noi este urmatorul: 1. performanta, 2. pret, 3. consum/features, 4. oc potential (poate ajunge usor pe locul 1 asta, daca una are 0% extra perf, si cealalta are 15-20% extra perf), 5. vram, 6. AIB implementation/racire/aspect general, 7. drivers, 8. bundle (jocuri incluse sau alte bonusuri).
Cred ca si tu ai un checklist similar in cap, pt ca nu cred ca ti-ai lua o placa mai slaba, mai scumpa, care consuma mai mult, are 0 potential OC, doar pt ca are mai mult vram :)
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline slicker

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1159 on: 30 October 2020, 12:09 »
Pentru a mia oara, vramul in exces nu ajuta. Nu tine loc de gpu power. Dar atunci cand nu ajunge devine problematic. Si e  application dependent, cu un joc nu dovedesti nimic.



DUDE! Arata negru pe alb ca lipsa VRAMului iti fte performanta. Vreau sa imi arati 5 jocuri in care ai FPS scazut, pe orice GPU cu 4-6-8 GB RAM. Vreau sa vad si eu buba aia masiva care te face pe tine sa zici cu atata nonsalanta "devine problematic"

Ireal...
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1160 on: 30 October 2020, 12:17 »
slicker, la 4 vs 8 GB vram cred ca sunt destule cazuri, mai ales ca avem placi identice in care difera doar vramul. La fel si la 3 vs 6. Ca nu cred ca e nimeni tampit sa ia placa cu 3 sau 4Gb vram pt altceva afara de FHD gaming.
Ideea era 8-10Gb vs 16GB :) iar aici e mult mai dificil, pt ca aproape orice joc care umple 8-10GB vram este oricum cu GPU-ul la limita, deci nu mai poate saracul mai mult oricat vram extra ii dai.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1161 on: 30 October 2020, 12:47 »
Jocul asta mirific, care nici macar nu e un joc propriu zis, era argumentul primordial a lui narayanhd ca ai nevoie de 16GB vram.
Corect, un joc nu dovedeste nimic, dar sa fie asa si cand vrei sa argumentezi ca more vram conteaza enorm.
Da poti sa faci o aplicatie sa aiba nevoie de 24GB+ vram si 10% GPU power, dar la ce ajuta ipoteza asta? Cand realitatea este cu totul alta si 99% din jocurile actuale se descura fara probleme cu 8-10GB vram. Da, nu m-ar fi deranjat cu nimic sa vina si nVidia cu 16GB vram pe placi, dar asta nu inseamna ca trebuie ignorate DOAR din cauza asta.
Pt mine, de ex, checklist-ul in alegerea unei placi noi este urmatorul: 1. performanta, 2. pret, 3. consum/features, 4. oc potential (poate ajunge usor pe locul 1 asta, daca una are 0% extra perf, si cealalta are 15-20% extra perf), 5. vram, 6. AIB implementation/racire/aspect general, 7. drivers, 8. bundle (jocuri incluse sau alte bonusuri).
Cred ca si tu ai un checklist similar in cap, pt ca nu cred ca ti-ai lua o placa mai slaba, mai scumpa, care consuma mai mult, are 0 potential OC, doar pt ca are mai mult vram :)

In mare parte sunt de acord cu tine si se pare ca ai inteles si ce spun. Dar pana acolo unde incepi cu checklist. Pentru ca, o astfel de lista poate fi facuta foooarte biased. Daca tu ai perf la nr 1 si Nvidia iti aduce +1% perf hoooopa, esti "fortat" sa iei Nvidia. Tocmai ti-ai livrat pretextul sa iei Nvidia. (btw, asa s-a jucat si Intel cu mintea propriilor fani, le-a dat +3% perf si le-a luat 50% cores).

Lucrurile obiective nu stau asa. +1%, +5%, +10% perf  sunt irelevante, ca sa spun ca tine, in 99% din cazuri. Sa nu-mi spui iar ca nu poti juca fara 5 fps, acolo sus la tine in zona peste 100 fps... E mai relevanta cantitatea de ... ceva. +60% vram vor conta pentru cumparatorul obiectiv mai mult decat aia +5% perf. Si cumparatorii aia care cu adevarat trec de la o firma la alta la asta o sa se uite acum, la +6gb (adica ceva consistent, nu +1gb) vram. Pentru ca in 2021 putem avea joc cu 12gb vram pe full details, si da, pe care le duce si gpu power. Polita de asigurare.
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1162 on: 30 October 2020, 12:51 »
(Kherdan) Nu. Rage Mode ON lasa placa sa consume ceva mai mult pentru performanta maxima. Daca e OFF consuma mai putin, un fel de "ECO Mode". Nu necesita nimic deosebit la procesor si PB. ;D
Smart acces are treaba doar cu accesul procesorului la memoria video si are nevoie de procesor din seria 5000 si placa de baza 500.
Radeon™ Software Performance Tuning Presets – Simple one-click presets in Radeon™ Software help gamers easily extract the most from their graphics card. The presets include the new Rage Mode stable over clocking setting that takes advantage of extra available headroom to deliver higher gaming performance.
E exact acelasi lucru cu ce am spus eu. E doar o cehestiune de semantica care da mai bine la useri. La useri le suna mai bine daca li se pare ca fac ei OC decat daca le spui ca poti sa apesi un buton pentru downclock de care mai ales copii nu vor sa auda. E doar o chestiune de marketing.  ;D
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1163 on: 30 October 2020, 12:55 »

DUDE! Arata negru pe alb ca lipsa VRAMului iti fte performanta. Vreau sa imi arati 5 jocuri in care ai FPS scazut, pe orice GPU cu 4-6-8 GB RAM. Vreau sa vad si eu buba aia masiva care te face pe tine sa zici cu atata nonsalanta "devine problematic"

Ireal...

A, tu esti baiatu ala cu irealu ...

Problematic adica va intepa si va avea stuttering, de exemplu. A pus Trustme doua filme ceva mai in urma care dovedesc asta. Ironia, el voia sa arate ca merge dar a confirmat teoria cu mersul prost.

Oricum, nu mai are rost sa iti bati capu' cu asta, iti da AMDeu 16 la perf de Nvidia.

Nu exista placa cu versiuni cu 4, 6, 8 gb vram ca sa faci o comparatie cum vrei tu. Ireal...
« Last Edit: 30 October 2020, 13:13 by wolfenste »
 

Offline Trustme

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1164 on: 30 October 2020, 13:05 »
...sunt destule cazuri, mai ales ca avem placi identice in care difera doar vramul...
Asta la AMD, la Nvidia nu prea sunt astfel de cazuri. La Nvidia, placile grafice cu VRAM mai mult au si procesor grafic mai puternic.

Spre exemplu: GTX 1050 2GB DDR5
Shading Units 640
TMUs 40
ROPs 32
SM Count 5

GTX 1050TI 4GB DDR5
Shading Units 768
TMUs 48
ROPs 32
SM Count 6

La GTX 1060 3GB vs GTX 1060 6GB lucrurile stau identic. GTX 1060 6GB DDR5 are procesor grafic mai puternic.
La RTX 2060 vs RTX 2060 SUPER  avem aceeasi situatie. Varianta SUPER are 8GB VRAM si procesor grafic mai puternic.

Nvidia si-a tunat foarte bine produsele.

La AMD e jale.
RX 470 4GB si RX 470 8GB au acelas procesor grafic, doar cantitatea de VRAM difera.
La RX 480, 570, 580, 5500 situatia este identica, doar cantitatea de VRAM difera.
AMD a profitat de impresia creeata de Nvidia  cum ca VRAM-ul aduce un spor de performanta semnificativ si si-a fraierit clientii.
Poate acum, cand am incercat sa le deshid ochii, or sa-si dea si fanii AMD seama ca au fost luati de fraieri.   
 

Offline ClaudianReyn

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1165 on: 30 October 2020, 13:20 »
Polemicile pe tema Vramului seamana cu "marimea conteaza?" Pai da, dar degeaba o ai mare, daca este moale, mai bine mai mica si tare! :))

Am vazut un demo cu Microsoft Flight Simulator 2020, ocupa 16Gb Vram, nu stiu daca este relevant, oricum este o exceptie. Momentan.
Daca jocul este facut sa foloseasca mai mult Vram, in momentul in care il limitezi scade fps-ul. Daca ai mai mult decat cere, nu ajuta la nimic. Cam asa vad eu situatia.

Raman la concluzia mea, mai bine e sa ai mai mult, decat sa te trezesti cu prea putin :)) 16Gb FTW!

Si cat dracu o costa ramul asta in tot pretul ala de €500? cat este pretul net de productie la o placa? 300? din tot pretul ala, punand la socoteala tot, cat sunt 8Gb? 30€? :)) AMD vine cu 16Gb(dublu!) :)) Performante identice (DLSS sa vedem). Touche!
« Last Edit: 30 October 2020, 13:46 by ClaudianReyn »
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1166 on: 30 October 2020, 13:25 »
@Trustme Faci o interpretare aiuristica acolo. Si oricum datele sunt false. La AMD difera nu doar cantitatea de vram ci si latimea de banda si viteza memoriei. Si oricum astea nici nu tin musai de cip ci de ala care pune cipul pe placa. In fine ...

https://www.game-debate.com/gpu/index.php?gid=3879&gid2=3876&compare=AMD%20Radeon%20RX%20580%204GB-vs-AMD%20Radeon%20RX%20580%208GB

Ca sa fie testul relevant testezi in aplicatii ce depasesc memoria placii cu memorie mai putina. Altfel testezi degeaba. Pentru ca vrei sa vezi nu cate fps ai mai mult cand memoria nu e depasita ci vrei sa vezi cum se comporta placa a carei memorie e depasita, cand e depasita. Despre asta e vb dar plm cu cine sa vorbesti ...

Voi reveniti mereu la "cum iti afecteaza performanta" .... "vram in plus nu-ti ajuta performanta". Nu despre asta e vorba. E vorba CE SE INTAMPLA CAND VRAM E DEPASIT. Placa se imprumuta la RAM si vei avea FPS drops, stuttering, o sa intepe, freezing, lag si alte bunataturi din astea despre care candva fanii Nvidia discutau cand vorbeau de calitate. Nu vrei sa-ti fie depasit vramul ca sa nu fii obligat sa reduci detalii ca sa scapi de problemele alea. De asta am spus problematic.

Nu mai am RX 570 cu 8gb vram ca sa-ti arat ca are fps mai mare decat RX 580 4gb vram atunci cand bag moduri sa trec de 4 gb pana la 5,6 gb. Am pastrat 580ul ca am luat-o noua in timp ce cealalta era suspecta de mining.


Post Merge: 30 October 2020, 13:26
Polemicile pe tema Vramului seamana cu "marimea conteaza?" Pai da, dar degeaba o ai mare, daca este moale, mai bine mai mica si tare! :))


Tocmai ca nu are nicio legatura.
« Last Edit: 30 October 2020, 13:52 by wolfenste »
 

Offline slicker

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1167 on: 30 October 2020, 13:59 »

Voi reveniti mereu la "cum iti afecteaza performanta" .... "vram in plus nu-ti ajuta performanta". Nu despre asta e vorba. E vorba CE SE INTAMPLA CAND VRAM E DEPASIT. Placa se imprumuta la RAM si vei avea FPS drops, stuttering, o sa intepe, freezing, lag si alte bunataturi din astea despre care candva fanii Nvidia discutau cand vorbeau de calitate. Nu vrei sa-ti fie depasit vramul ca sa nu fii obligat sa reduci detalii ca sa scapi de problemele alea. De asta am spus problematic.


Inca o data mananci de pomana. Faci supozitii fara nici o baza reala. Arata-mi jocuri pe placi 1050/1060/2060/ rx-uri 5500/5600/5700 si tot mai in sus, arata-mi in jocuri, pe placi pentru GAMERI cu probleme descrise de tine ingame. Te-am rugat 5. Tu zbori pe langa exact ca musca.
Extrapoleaza tu acum, dupa research-ul facut mai sus prognoza pe urmatorii 2-3 ani pe placi precum 3070 lmao.


Procesul tau de gandire e senzational. Ca sa nu zic, ca lipseste cu desavarsire...
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline ClaudianReyn

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1168 on: 30 October 2020, 15:51 »

Voi reveniti mereu la "cum iti afecteaza performanta" .... "vram in plus nu-ti ajuta performanta". Nu despre asta e vorba. E vorba CE SE INTAMPLA CAND VRAM E DEPASIT. Placa se imprumuta la RAM si vei avea FPS drops, stuttering, o sa intepe, freezing, lag si alte bunataturi din astea despre care candva fanii Nvidia discutau cand vorbeau de calitate. Nu vrei sa-ti fie depasit vramul ca sa nu fii obligat sa reduci detalii ca sa scapi de problemele alea. De asta am spus problematic.


Inca o data mananci de pomana. Faci supozitii fara nici o baza reala. Arata-mi jocuri pe placi 1050/1060/2060/ rx-uri 5500/5600/5700 si tot mai in sus, arata-mi in jocuri, pe placi pentru GAMERI cu probleme descrise de tine ingame. Te-am rugat 5. Tu zbori pe langa exact ca musca.
Extrapoleaza tu acum, dupa research-ul facut mai sus prognoza pe urmatorii 2-3 ani pe placi precum 3070 lmao.


Procesul tau de gandire e senzational. Ca sa nu zic, ca lipseste cu desavarsire...

Peste 3 ani, 8Gb va fi o gluma.
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1169 on: 30 October 2020, 16:47 »
Pentru a mia oara, vramul in exces nu ajuta. Nu tine loc de gpu power. Dar atunci cand nu ajunge devine problematic. Si e  application dependent, cu un joc nu dovedesti nimic.
Cu teoria stai bine, dar spune-mi macar un singur model nVidia high end al ultimilor ani in care memoria a fost o problema. Unul singur! Latra astia acum cu memoria video cum au latrat si ca nu au cum sa ajunga procesoarele intel nonk de la 2.9 la 3.8GHz pe toate nucleele. Si au ajuns si inca ajung, chiar si mai sus.

Post Merge: 30 October 2020, 17:01
Peste 3 ani, 8Gb va fi o gluma.
Acum trei ani si restul zile, 1080Ti era supranumit "the fastest graphics card in the world". Acum e in pluton, istorie, depasit de placi video cu 8GB. Crezi ca cei 11GB l-au sabotat?
PS. Soarta lui o va avea si 2080Ti, lider autoritar in gaming timp de doi ani de zile.
V-am mai spus odata ca AMD echipeaza placile video cu 16GB pentru ca nu pot pune fractii de 10 sau 12 pe bus de 256 biti. Plus ca da bine la marketing.
« Last Edit: 30 October 2020, 17:07 by Kherdan »