Author Topic: AMD Navi GPU & Nextgen Architecture  (Read 167115 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1200 on: 31 October 2020, 14:23 »
Nu vad de ce ai juca cu DLSS OFF? Mai ales ca nu e vorba de DLSS 1.0.
Oricum, chiar si cu DLSS ON, in 1440p,  3070 e cu doar 5 fps in fata lui RX 6800. Not bad at all.
In 4K e mai mare avansul pt 3070 (probabil din cauza VRAM-ulul mai mic ;D), dar oricum nu prea conetaza, ambele fiind sub 60fps-uri.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline oldshooterman

 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1202 on: 31 October 2020, 14:25 »
BTW, stie cineva cand se ridica NDA-ul la review-uri?
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1203 on: 31 October 2020, 14:26 »
Cel mai tarziu si cel mai probabil in 18 noiembrie.
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1204 on: 31 October 2020, 16:43 »
Nu vad de ce ai juca cu DLSS OFF? Mai ales ca nu e vorba de DLSS 1.0.
Oricum, chiar si cu DLSS ON, in 1440p,  3070 e cu doar 5 fps in fata lui RX 6800. Not bad at all.
In 4K e mai mare avansul pt 3070 (probabil din cauza VRAM-ulul mai mic ;D), dar oricum nu prea conetaza, ambele fiind sub 60fps-uri.
Bazat pe un leak care miroase rau. Mie nu imi da pace nici cele 5 fps-uri, minim la GPU, in ambele rezolutii. Nu stiu ce a facut ala acolo, nici daca intr-adevar e vorba doar de 6800, insa am revazut tot filmul lansarii oficiale si nu am gasit nimic legat de ray tracing in afara faptului ca va fi implementat. Nicio comparatie, nimic. Daca 6800 cu 60 nuclee rt ale lui bate 3070, inseamna ca 6900XT, cu cele 80 nuclee rt, face ceva cel putin pe 3080. Nu era ceva sa bage sub pres, dimpotriva, ori ei au tacut ca mutu.


Post Merge: 31 October 2020, 16:52
Legat de DLSS si vRam
Watch Dogs: Legion
DLSS: https://www.guru3d.com/articles_pages/watch_dogs_legion_pc_graphics_performance_benchmark_review,4.html
vRAM: https://www.guru3d.com/articles_pages/watch_dogs_legion_pc_graphics_performance_benchmark_review,9.html
Mda, se apropie de 8GB in 4K, insa impactul asupra gpu este cu mult mai mare daca un 3080 abia poate randa 50 fps-uri. 3070 are suficienta memorie pentru 4k dar chiar si fara RT abia poate randa un average 55fps. O splendoare cand se incarca scena si fps-ul coboara pe la 30 sau chiar mai jos. Ruls!

Orice ar fi, nVidia a pierdut pariul cu Samsung. Doar limitarea sub 2GHz a procesoarelor grafice ii penalizeaza cu ~10% la performanta. Nici cu Pascalul 16nm nu au avut problema aceasta, orice ragalie de GTX putand atinge usor 2100MHz, iar cele din modele premium atingeau 2.2GHz fara interventia ta. Eficienta lui 7nm+ TSMC le-ar fi permis frecvente mai mari fara a creste consumul si nici nu mai trebuie amintita disponibilitatea produselor lansate. Vad ca au invatat din greseala si au batut palma cu TSMC pentru pupaturi incepand cu 2021. Abia atunci cred vom vedea variantele Super sau Ti asle celor deja anuntate pentru acest an.
« Last Edit: 31 October 2020, 17:04 by Kherdan »
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1205 on: 31 October 2020, 17:01 »

Aici e problema ta. Nu exista joc facut sa ceara 10GB, si nici nu o sa fie prea curand. Un joc dureza ani de zile sa il faci, nu 2-3 luni. Deci daca se apuca cineva sa faca un astfel de joc AZI, o sa il scoata prin 2023-2024, cand oricum placile de acum o sa fie cam cum e acum seria 10.


Am mai auzit asta. Nu exista joc sa depaseasca acum si nici in viitorul apropiat ... In mai putin de o luna a depasit.

Exista joc ce atinge 10 gb. Sunt multe lucruri intr-un joc pe care sa le modifici din mers. Nu e mare branza sa faca texturi mai mari in mai putin de o luna. Adu-ti aminte ca pentru Skyrim au lansat imediat ceva DLC cu texturi mai mari. Cata vreme sunt pe piata placi video high end cu cel putin 16gb, developerii se vor adapta imediat. Cine nu are sa reduca detaliile sau sa cumpere ce trebuie. Cand AMD a venit cu multe cores performante au aparut imediat jocurile ce merg mult mai bine pe cpu cu mai mult de 4 cores. Cand Nvidia era singura in high end putea sa dea cata memorie vrea si sa fie ok. Acum nu mai depinde doar de ea.

Oricum discutia e inutila, ai alternativa si nu ai de ce sa-ti bati capul daca trebuie sau nu mai mult de 10.
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1206 on: 31 October 2020, 17:10 »
Am mai auzit asta. Nu exista joc sa depaseasca acum si nici in viitorul apropiat ... In mai putin de o luna a depasit.

Exista joc ce atinge 10 gb. Sunt multe lucruri intr-un joc pe care sa le modifici din mers. Nu e mare branza sa faca texturi mai mari in mai putin de o luna. Adu-ti aminte ca pentru Skyrim au lansat imediat ceva DLC cu texturi mai mari. Cata vreme sunt pe piata placi video high end cu cel putin 16gb, developerii se vor adapta imediat. Cine nu are sa reduca detaliile sau sa cumpere ce trebuie. Cand AMD a venit cu multe cores performante au aparut imediat jocurile ce merg mult mai bine pe cpu cu mai mult de 4 cores. Cand Nvidia era singura in high end putea sa dea cata memorie vrea si sa fie ok. Acum nu mai depinde doar de ea.

Oricum discutia e inutila, ai alternativa si nu ai de ce sa-ti bati capul daca trebuie sau nu mai mult de 10.
Tot nu m-ai convins sa cumpar amd cu 16 GB. Bazat pe ce vad in poza (aproape 3GB vRAM pentru low la rezolutia 1176 x 664), e clar ca cei 16GB ai Radeonului nu sunt suficienti pentru pretentiile mele si voi cumpara 3090 24GB pentru a fi sigur ca pot juca fara stuttering in 1080p cu detalii high. Poate ca apare Titan Ampere, cu 48GB, si se deschide poarta si pentru detalii ultra la aceeasi rezolutie.
Ai milioane de review-uri de unde poti trage usor concluzia ca vram in exces doar dauneaza portofelului, dar tu insisti sa tot dai cu capul in poarta.

« Last Edit: 31 October 2020, 17:13 by Kherdan »
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1207 on: 31 October 2020, 17:21 »

Tot nu m-ai convins sa cumpar amd cu 16 GB. Bazat pe ce vad in poza (aproape 3GB vRAM pentru low la rezolutia 1176 x 664), e clar ca cei 16GB ai Radeonului nu sunt suficienti pentru pretentiile mele si voi cumpara 3090 24GB pentru a fi sigur ca pot juca fara stuttering in 1080p cu detalii high. Poate ca apare Titan Ampere, cu 48GB, si se deschide poarta si pentru detalii ultra la aceeasi rezolutie.
Ai milioane de review-uri de unde poti trage usor concluzia ca vram in exces doar dauneaza portofelului, dar tu insisti sa tot dai cu capul in poarta.


Ai zeci de video pe youtube cu ceea ce se intampla cand memoria video e depasita. Alte zeci in care vezi jocuri ce ating 10 ACUM. Ai doua placi video in aprox aceeasi perf si pret dar una mai darnica cu memoria. Tu ai insa doua variante. Ori iei Nvidia cu +20 gb vram ca sa fii deasupra fraierilor, ori iei Nvidia cu 10 ca nu-i nevoie de mai mult.
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1208 on: 31 October 2020, 18:41 »
Tu tot nu ai inteles cum e cu memoria ocupata.

Ai poza aici cu 17GB ocupati intr-un joc. Dovada, dupa logica ta, ca nici 16GB nu sunt de ajuns si e nevoie de 24 ...

Oricum, pentru mine personal mai e un avantaj: am un 3080 in calculator ACUM si nu trebuie sa astept o luna doua pt a ma bucura de ea.

Si inca ceva: parca vad ca din astia care lauda AMD pe aici niciunul nu va lua 6900XT ... saracilior :D :D :D
Si fara gluma: da, parca vad ca fanboii care se dau de ceasul mortii ca 16GB este minimul necesar pentru 1080p nu isi vor lua prea curan placi video ;)

In rest, ramane cum spuneam: asteptam benchmarks ...
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1209 on: 31 October 2020, 19:01 »

Si inca ceva: parca vad ca din astia care lauda AMD pe aici niciunul nu va lua 6900XT ... saracilior :D :D :D


Acum intelegi de ce tot incercam sa va convingem sa luati placi video AMD.
 Pentru majoritatea fanilor AMD seria noua a depasit cu mult bugetul alocat pentru placa video.
   
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline ClaudianReyn

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1210 on: 31 October 2020, 20:23 »

Si inca ceva: parca vad ca din astia care lauda AMD pe aici niciunul nu va lua 6900XT ... saracilior :D :D :D



Acum intelegi de ce tot incercam sa va convingem sa luati placi video AMD.
 Pentru majoritatea fanilor AMD seria noua a depasit cu mult bugetul alocat pentru placa video.
   

Ce mah? 570€ e mult? Atunci Bugetul tau care este? 350!? In cazul asta astepti 3060 si 6700(XT). Despre ce vorbim?

Si de ce-ti trebuie 6900XT? mi se pare o irosirea aiurea. 6800XT este ultra suficient.

Ti se pare ca Nvidia nu a depasit cu mult bugetul? Cat crezi ca va costa un Asus 3080Ti sau un 3070Ti? Vor fi ieftine? Nu vedeti ca Nvidia impinge marketingul spre placi de 800-1000€?
Plus la 500€ iti vinde o placa depasita deja cu 8Gb. Mi se pare o excrocherie. Aia nu este scumpa? Cat de fanboy trebuie sa fii sa dai 500€+ pe un GPU cu 8Gb? Jesus!

« Last Edit: 31 October 2020, 20:30 by ClaudianReyn »
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1211 on: 31 October 2020, 22:19 »
1. Ai zeci de video pe youtube cu ceea ce se intampla cand memoria video e depasita. Alte zeci in care vezi jocuri ce ating 10 ACUM.

2. Ai doua placi video in aprox aceeasi perf si pret dar una mai darnica cu memoria. Tu ai insa doua variante. Ori iei Nvidia cu +20 gb vram ca sa fii deasupra fraierilor, ori iei Nvidia cu 10 ca nu-i nevoie de mai mult.
1. Inca o data te rog sa dai exemplu concret de placa video high end care este trasa in jos de lipsa memoriei video. Daca tampenia aia joc mi-a ocupat 3GB pentru low intr-o rezolutie de la inceputurile windows-ului, nu inseamna ca acei 3GB sunt accesati direct de gpu. La detaliile si rezolutia aceea si 512MB sunt arhisuficienti, insa trebuie sa fi cap patrat la patrat sa nu intelegi niste chestii basic.

2. Nu exista asa ceva. Una dintre ele exceleaza in ceva, cealalta in altceva. Cumparatorul trebuie sa tina cont de ce ii trebuie, nu de niste criterii care tin de marketing. Daca placa cu mai multa memorie este mai slaba in ce iti trebuie, cumpar-o tu, eu zic "no mersi". Intre noi fie vorba, tu o sa cumperi si o placa cu puterea unui igp daca alta nu exista pe piata cu sigla AMD pe ea.

Post Merge: 31 October 2020, 22:29
Nu vedeti ca Nvidia impinge marketingul spre placi de 800-1000€?
Plus la 500€ iti vinde o placa depasita deja cu 8Gb. Mi se pare o excrocherie. Aia nu este scumpa? Cat de fanboy trebuie sa fii sa dai 500€+ pe un GPU cu 8Gb? Jesus!
Cat de fanboy trebuie sa fi ca sa debitezi asemenea ineptii? Concurenta e mare la voi, vad.
Daca tu crezi ca AMD va vinde ieftin daca devin lideri de piata, te inseli amarnic. Au vandut ieftin pana acum pentru ca au oferit stifturi cu multe lipsuri, nu ca le-ar pasa de tine.
Cat priveste placa aceea "depasita deja", te uiti frumos la review-uri, compari cu altele din zona ei de pret, si alegi. Daca ea e depasita si ofera aceeasi performanta ca alta, si aceea e depasita. Tot vi se explica ca pana la limitarea memoriei intervine limita puterii de calcul, va intra pe o ureche si iese pe cealalta fara sa intelegeti nimic din lumea reala. Cu ce te ajuta se demonstrezi ca exista limitarea memoriei daca atingerea ei duce la gatuirea procesorului grafic de nici 20 fps nu mai poate randa?
« Last Edit: 31 October 2020, 22:30 by Kherdan »
 

Offline ClaudianReyn

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1212 on: 31 October 2020, 23:04 »

Cat de fanboy trebuie sa fi ca sa debitezi asemenea ineptii? Concurenta e mare la voi, vad.
Daca tu crezi ca AMD va vinde ieftin daca devin lideri de piata, te inseli amarnic. Au vandut ieftin pana acum pentru ca au oferit stifturi cu multe lipsuri, nu ca le-ar pasa de tine.
Cat priveste placa aceea "depasita deja", te uiti frumos la review-uri, compari cu altele din zona ei de pret, si alegi. Daca ea e depasita si ofera aceeasi performanta ca alta, si aceea e depasita. Tot vi se explica ca pana la limitarea memoriei intervine limita puterii de calcul, va intra pe o ureche si iese pe cealalta fara sa intelegeti nimic din lumea reala. Cu ce te ajuta se demonstrezi ca exista limitarea memoriei daca atingerea ei duce la gatuirea procesorului grafic de nici 20 fps nu mai poate randa?

Fanboy? LOL. Bugetul meu este de 600€ poate maximum 700€ si voi cumpara de banii aia cea mai performanta placa, punct. Conteaza ce spui tu? nope... Si crede-ma ca venitul meu net pe luna nu este de 700! LOL. pune un 4x
Ieftin? Scump? relativ

In orice caz, de banii aia (600-700) nu voi lua o placa cu 8Gb! :)) N-am baut gaz. Nu voi face un PC nou anul asta! Sigur in Aprilie!
Pana atunci vom vedea exact cum vor sta AMD cu driverele, cu DLSS-ul si cu Raytracingul. Eu voi lua sigur un 5900x si voi tine cont de asta. Sau 5950x.. hm.. 16 cores 4.9Ghz. :))

3070Ti cu 10Gb? Hai sa zicem. Dar va costa 650-700 sau chiar mai mult!
6800XT va fi aprox 700-750!
Daca pe WQHD 6800 va fi suficient, ala va ajunge pe la 600-650.




Post Merge: 31 October 2020, 23:13

« Last Edit: 31 October 2020, 23:13 by ClaudianReyn »
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1213 on: 01 November 2020, 00:29 »
Acum intelegi de ce tot incercam sa va convingem sa luati placi video AMD.
Asta e o abordare complet gresita. Nu e cazul sa "incercati sa convingeti pe cineva ce sa cumpere". Nu e problema voastra despre ce cumpara altcineva.
Povestea cu memoria s-a intins deja inutil de mult.
 

Offline dark_one

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1214 on: 01 November 2020, 00:46 »
Eu cu siguranta voi lua si 6900XT si 6800XT .. dar eu sunt nebun :) sper sa vedem implementari de top de la ASUS/Aorus (preferabil matrix si waterforce)