Author Topic: AMD Navi GPU & Nextgen Architecture  (Read 167285 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.


Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1606 on: 06 January 2021, 16:29 »
Ar trebui sa creasca toti preturile pentru americani, ca sa contracareze specula.
 

Offline dark_one

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1607 on: 06 January 2021, 16:58 »
hmm .. nu stiu zau cum o crestere a preturilor va contracara ceva vreodata, daca cineva e dispus sa plateasca 1000 pe o placa de 800 probabil ca fi dispus sa plateasca si 1200 pe o placa de 1000 :)

Solutia este sa produca suficient, oricum piata va fi in curand saturata pe high end, sa nu uitam ca vorbim doar de 1-2% din totalul de placilor video :)
« Last Edit: 06 January 2021, 17:00 by dark_one »
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1608 on: 06 January 2021, 22:06 »
Nu e vorba despre cresterea preturilor la modul general ci doar acolo sa fie echilibrate cu cele din restul lumii. Produsele din State sunt mai ieftine din cauza politicii de taxare de acolo si se speculeaza pe tema asta.
Nu se poate, dar ca idee, de dragul discutiei. Dupa ce dolarul isi va pierde privilegiul de valuta suprema, treaba se va rezolva de la sine.
 

Offline dark_one

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1609 on: 07 January 2021, 05:25 »
Pai uite ca s-a intamplat - tarife 25% pe importuri de GPU din China asta le face l fel de scumpe ca in EU :)

 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1610 on: 07 January 2021, 05:56 »
Eh, a venit biden la putere, poate le pune iar la exceptii :D
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline dark_one

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1611 on: 07 January 2021, 06:48 »
Sa speram
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1612 on: 07 January 2021, 07:13 »
Sa speram

Eu sper, pentru viitor. Dar pe tine nu ar trebui sa te afecteze ... preturile in EU nu ar trebui sa creasca din cauza asta ...
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1613 on: 07 January 2021, 07:19 »
Dupa ce dolarul isi va pierde privilegiul de valuta suprema, treaba se va rezolva de la sine.
Sa vedem ca mai ramane din dolar dupa evenimentele de ieri. Tot un fel de mineri au fost si aia, doar ca nu aveau casca, nici RTX-uri.  ;D
 

Offline dark_one

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1614 on: 07 January 2021, 07:52 »
Sa speram

Eu sper, pentru viitor. Dar pe tine nu ar trebui sa te afecteze ... preturile in EU nu ar trebui sa creasca din cauza asta ...

Doar ca si eu tot in US stau :)
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1615 on: 07 January 2021, 17:59 »
Doar ca si eu tot in US stau :)

ah, nu stiam :D

Post Merge: 07 January 2021, 18:00
Sa vedem ca mai ramane din dolar dupa evenimentele de ieri. Tot un fel de mineri au fost si aia, doar ca nu aveau casca, nici RTX-uri.  ;D

Mai e o diferenta: nici nu au batut in stanga si'n dreapta fara nici un discernamant. Actually nu au batut pe nimeni ...
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline astateofmind

ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1617 on: 09 January 2021, 15:21 »
Povesti. Dupa ce se prabusesc criptomonedele nu va mai fi criza de nimic... ;D
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1618 on: 09 January 2021, 16:58 »
criza a inceput cand erau jos.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1619 on: 09 January 2021, 17:22 »
Toate placile (Nvidia si AMD) au fost lansate in perioada cresterii valorilor criptomonedelor. Ethereum creste incepand din martie/aprilie 2020, la fel si Bitcoin. Cand au lansat AMD seria 6000, preturile la Ethereum si Bitcoin erau deja de ~3x mai mari decat in martie/aprilie. In plus s-a stiut ca in decembrie se va schimba algoritmul de minat pentru Ethereum si ca fermele pentru minat vor face upgrade la hardware.

Voi aveti impresia ca toate fabricile care produc placi video de toate felurile stau si nu fac nimic de 6 luni, cu zeci de mii de angajati pe tusa, pentru ca lipsesc tot felul de maruntisuri?  ;D