Author Topic: AMD Navi GPU & Nextgen Architecture  (Read 167108 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1755 on: 05 June 2021, 21:24 »
Asa imi aleg doar masinile ca sa ma tina cat mai multi ani si sa imbatraneasca impreuna cu mine. Ce masina conduci in US.

Nu te cred. Nu exista masina care sa devina mai buna in timp, si nici care sa primeasca features noi, mai bune, dupa cativa ani.

In mod practic iti cumperi cea mai buna/fiabila masina pe care ti-o permiti astazi cu cele mai bune  features pe care ti le permiti astazi. Nu, nu iti cumperi BMW pt ca peste 5 ani motorul masinii tale va deveni electric.

La masini da, le cumperi sa te tina cat mai mult, e si normal, o masina e 20-30k, nu 700  ...

Honda Civic.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1756 on: 05 June 2021, 21:34 »

Honda Civic.


Eu conduc un Chevrolet Avalanche 1500 din 2004 in Romania in afara orasului, s-ar putea spune ca traiesc the American Dream fara sa parasesc tara.

Fiecare are prioritatile lui, dar daca eram in US cred ca incercam sa-mi cumpar ceva de dimensiunea lui F650 pentru drum lung si siguranta maxima si nu RTX 3080 pentru 55 fps in 4k pe un televizor OLED, nu ma intelege gresit ...veneau si alea dupa ce inchideam subiectul cu F650.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1757 on: 05 June 2021, 22:52 »
Fiecare are prioritatile lui, dar daca eram in US cred ca incercam sa-mi cumpar ceva de dimensiunea lui F650 pentru drum lung si siguranta maxima si nu RTX 3080 pentru 55 fps in 4k pe un televizor OLED, nu ma intelege gresit ...veneau si alea dupa ce inchideam subiectul cu F650.

Lol, e bine ca nu esti in US. Nu toti de aici isi cumpara tank. Si drum lung? la 7.5 mpg??? Se vede ca esti in plopi :D
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Online oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1758 on: 05 June 2021, 23:19 »
Scaderi de preturi pe toata linia in UE, la unele modele chiar si cu ~2000 lei echivalent, dar tot nu e destul nici pe departe.
 

Offline razvvan

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1759 on: 06 June 2021, 08:14 »
Scaderi de preturi pe toata linia in UE, la unele modele chiar si cu ~2000 lei echivalent, dar tot nu e destul nici pe departe.
Cum era la precedenta bulă, plin olx-u de rx-uri. Poate prin toamnă iarnă ajung la prețuri mai normale.... Am văzut ca UE5 cam îndoaie 3090.

Trimis de pe al meu VOG-L29 folosind Tapatalk

 

Offline slicker

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1760 on: 06 June 2021, 15:57 »
Pana apar jocuri pe UE5 iese seria 4xxx...
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline andreeaki

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1761 on: 06 June 2021, 22:18 »
Pana apar jocuri pe UE5 iese seria 4xxx...
In principiu oice engine merge impins astfel incat sa indoaie orice placa video.
 

Online oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1762 on: 07 June 2021, 12:59 »
FSR nu se aproprie de DLSS
Si daca se apropie?

In atasament sunt culese din 4k. Diferentele sunt insesizabile la un spor de performanta impresionant.
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1763 on: 07 June 2021, 15:39 »
Avand in vedere natura scenei, orice artifact de upscale se pierde perfect :)
Vezi in prezentarea AMD cu Godfall, cat de blurry este FSR-ul.
Uite si un articol sa intelegi ce este FSR-ul si de ce DLSS-ul este in cu totul alta categorie.
Quote
While NVIDIA DLSS is an upscaling system based on Deep Learning/Inference and uses actual hardware to enable performance enhancement without any serious quality degradation - FSR is just a simple spatial upscale. The two classes of upscale are not even remotely comparable and is like resizing something in photoshop versus resizing something in Gigapixel AI. The latter is a far superior result.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Online oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1764 on: 07 June 2021, 17:46 »
Comparatia aia e complet eronata. Si AMD foloseste o tehnica bazata pe reconstructie de imanine, nu-i doar o scalare de calitate. Toata lumea e curioasa despre cum functioneaza si deocamdata doar speculeaza.
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1765 on: 07 June 2021, 18:08 »
Comparatia aia e complet eronata. Si AMD foloseste o tehnica bazata pe reconstructie de imanine, nu-i doar o scalare de calitate. Toata lumea e curioasa despre cum functioneaza si deocamdata doar speculeaza.

NU e eronata.

Iar faptul ca FSR e departe de DLSS e demontrata in zeci de articole, pe tot internetul. E irelevant daca intr-o singura poza e relativ aproape.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1766 on: 07 June 2021, 18:59 »
  Nici nu a aparut bine si deja oameni care au tatuat pe creier Nvidia o ataca de parca o sa dea faliment firma lor preferata cum apare suportul pe GTX .
 
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1767 on: 07 June 2021, 19:10 »
Dude, nu am facut decat sa ne uitam la filmuletul de prezentare al AMD, deci BEST case scenario.
Inca putin si o sa vedem concret cum stau lucrurile. Eu unul sper sa fie peste DLSS, pt ca noi nu avem decat de castigat din asta, dar la cum se prezinta lucrurile acum slabe sanse sa intample asta.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1768 on: 07 June 2021, 19:25 »
  Nici nu a aparut bine si deja oameni care au tatuat pe creier Nvidia o ataca de parca o sa dea faliment firma lor preferata cum apare suportul pe GTX .
 

Nici nu a aparut bine si cei care au tatuat AMD pe creier trambiteaza FSR ca a doua venire a lu' jesus ... dar nu acum, peste 10 ani ... :D

Dude, nu am facut decat sa ne uitam la filmuletul de prezentare al AMD, deci BEST case scenario.
Inca putin si o sa vedem concret cum stau lucrurile. Eu unul sper sa fie peste DLSS, pt ca noi nu avem decat de castigat din asta, dar la cum se prezinta lucrurile acum slabe sanse sa intample asta.

E plin internetul de articole comparative si nu sunt prea entuziasmate de FSR la capitolul calitate ...

Si da, nu m-ar deranja ca FSR sa fie peste DLSS, mai ales ca sunt sanse sa fie platform agnostic ...
« Last Edit: 07 June 2021, 19:27 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1769 on: 07 June 2021, 19:42 »
Eu unul sper sa fie peste DLSS, pt ca noi nu avem decat de castigat din asta, dar la cum se prezinta lucrurile acum slabe sanse sa intample asta.
  Eu sper sa se ridice macar la 50% din calitatea lui DLSS 1, dar sa mearga foarte bine pe GTX-uri si toate placile vechi ca sa vedem cum in scurt timp o da nvidia de gard si scoate suport DLSS pentru placile vechi, o sa fie asa funny ....
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,