Author Topic: nVidia - Arhitectura Turing  (Read 137210 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline oldshooterman

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #450 on: 21 September 2018, 14:13 »
In principiu, imaginea de baza e randata la o rezolutie ceva mai mica (ca sa poata fi randata mai usor, deci la un FPS mai mare), dupa care se aplica un AA agresiv care sa stearga "zimtii", apoi se face un resize la 4k, iar imaginea rezultata destul de blurata e reconstruita (se reintroduc detaliile pierdute si contururi fara zimti) de catre AI tinand cont de texturile de maxima calitate folosite pentru joc. Asta e si motivul pentru care o sa fie aplicata doar pentru anumite jocuri, probabil nu si pentru cele vechi. Producatorii de jocuri furnizeaza Nvidia texturile de inalta calitate (si alte informatii) iar AI-ul e antrenat pe suprcomputere pentru a reconstrui imaginile din jocurile respective. Din asta rezulta niste algoritmi transmisi placilor video prin intermediul driverilor.

 

Online axxel4you

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #451 on: 21 September 2018, 16:29 »
Eu stiu ca olds avea un singur post de vanzare pe CG Forum, incerca sa vanda un GTX 2XX in momentul cand ele nu se gaseau nici in magazine ca erau abia lansate si le primisera doar revieweri, explicatia era ca a primit doua in loc de una. Eu unul presupun ca una probabil de la NVIDIA USA si una de la NVIDIA Europe ca a fost o neintelegere.
 Eu unul chiar apreciez ca NVIDIA are grija de comunitatile de forum cu astfel de angajati bine informati.
   Din pacate RTX 2080 este mult mai puternic decat GTX 1080TI in Vulkan si Dx12. E alta arhitectura pe bune, adica de data asta chiar nu vind gogosi baieti, pacat ca au sarit cu preturile alea mari. Tot ce vor scoate in viitorul apropiat va fi mai eficient dar tot arhitectura asta va fi .
           
   
« Last Edit: 21 September 2018, 16:40 by axxel4you »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline astateofmind

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #452 on: 21 September 2018, 16:42 »
Țin minte ca se lauda cu un sli de ceva, parca 980ti dar s-ar putea sa ma înșel, primit gratis.

In plus de multe ori venea cu informații “inside” care nu se găseau pe niciunde și cumva doar el avea acces la ele.

Ca de multe ori se dovedeau a fi abureli e alta poveste.


Sent from my iPhone using Tapatalk
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #453 on: 21 September 2018, 18:31 »
Va inselati toti, dar nu mai conteaza si e gata cu Off Topicul.
...
Arhitectura asta e chiar buna si e OK daca scot ceva mai puternic si mai eficient anul viitor, dar pentru mai tarziu Nvidia lucreaza impreuna cu Arizona State University, The University of Texas, si Barcelona Supercomputing Center la GPU multi-chip cu un sistem avansat de comunicare intre module. La ceva similar lucreaza si AMD.
 

Online axxel4you

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #454 on: 21 September 2018, 22:54 »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline smok3

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 50 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 20
    • View Profile
nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #455 on: 23 September 2018, 11:38 »


parca in unele scene arata mai bine cu RTX OFF
 

Offline KodiaK

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #456 on: 23 September 2018, 12:06 »
Da, outside RTX off, inside RTX ON.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Fallen

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #457 on: 23 September 2018, 12:34 »
imi place cat de vizibil se schimba frame rate-ul odata cu rtx-ul.
imi aduce aminte de ssao :))
O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Offline Dundee

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #458 on: 23 September 2018, 18:48 »
Cu RTX ON outside arata de parca ai dat luminozitatea prea puternica la monitor :D
In schimb in locurile cu putina lumina arata dragut.
 

Offline Trustme

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #459 on: 24 September 2018, 03:41 »
Eu nu vad de ce un om cu toate tiglele pe casa ar cumpara o placa video bazandu-se pe niste clipuri publicitare.
Noile tehnologii de la Nvidia sunt sublime, dar lipsesc cu desavarsire. Nici macar in stadiul beta nu sunt ca nu exista suport DirectX pentru ele.
Legat de performanta in jocurile actuale, mie mi se pare extrem de slaba. Ok, s-a trecut de la DDR5 1000Mhz la DDR6 1500Mhz, dar asta se simte doar la rezolutie mare si AA nesimtit.
Eu am un IPS Asus de 27" fhd. Ce motiv am eu sa trec de la GTX 1080 FE la RTX 2080 cand diferenta de performanta este nesemnificativa la 1080p? Nu ma luati cu performanta dubla din filmulete ca nu dau doi bani pe demo-urile Nvidia.
« Last Edit: 24 September 2018, 03:52 by Trustme »
 

Offline Fallen

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #460 on: 24 September 2018, 07:51 »
Pai nu te pune nimeni sa treci la 2080. Din ce vad, se recomanda pt rezolutii mai mari de full hd.
Eu tot in full hd sunt si n-am nici un gand sa trec pe asa ceva. Planul meu e sa trec la 1080ti si acolo sa raman pana ma plictisesc de full hd :)).

Am niste locuri in care nu prind 144fps, si am nevoie de ele :).
O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Offline KodiaK

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #461 on: 24 September 2018, 09:42 »
Eu am un IPS Asus de 27" fhd. Ce motiv am eu sa trec de la GTX 1080 FE la RTX 2080 cand diferenta de performanta este nesemnificativa la 1080p?
Pai pt FHD si 1080 este cam overkill. Poate doar daca ai monitorul de 144Hz.
Si nu, in nici un caz nu merita trecerea de la 1080(Ti) la 2080. cel putin nu la pretul curent. Ar merita doar daca dif de pret este de 50-100 lei fata de 1080Ti, sau 2-300 lei fata de la 1080.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline oldshooterman

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #462 on: 25 September 2018, 13:20 »
Din cauza razboiului comercial dintre China si americani se vor scumpi placile video la americani cu vreo 10%. Smecherii din Europa deja profita de situatie si le scumpesc si ei. Noul lot de placi din seria 20xx se asteapta si fie la pret mai mare si se pare ca si pretul la GTX 1080 Ti deja a crescut.
 

Offline EXxx

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #463 on: 25 September 2018, 13:49 »
nu stiu cat e de "smecherii" de europa sau faptul ca totul se vinde in USD. Si inca vorbim de stocuri care nu exista la seria noua.
daca o sa creasca la aproape toate produsele importate din China cu 10%, atunci da inteleg. Altfel nu merge afirmatia ta aplicata DOAR la placi video ;)
 

Offline oldshooterman

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #464 on: 25 September 2018, 23:51 »
Discutia e despre placi video si ca urmare pe acest thread e irelevant ce se intampla cu alte produse. Iar scumpirea nu are legatura cu moneda in care se face tranzactia intre China si UE, pentru ca UE n-are treaba cu taxele pe care le aplica americanii la produsele importate la ei din China. Ca urmare produsele ar trebui sa se scumpeasca doar la ei, nu si la noi. De unde rezulta ca la noi sunt doar smecheri care profita de situatie ca sa castige si ei mai mult.
Si nu e vorba despre placile FE vandute direct de Nvidia ci de placile care sunt produse de de alte firme si care ajung direct in Europa, deci care n-au treaba cu taxele lui Trump. E nevoie si de desen?