Author Topic: Despre proteste in Romania si in lume  (Read 12352 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ericmario

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #105 on: 19 January 2024, 00:39 »
Fetelor, folosiți cu încredere butonul Report.
Altfel faceți doar offtopic.


Post Merge: 19 January 2024, 00:41
Nu e nevoie sa faci post hunting ca sa ai voie in Poiana.
Ai uitat pe care forum ești, sau care-i problema ta?

Post Merge: 19 January 2024, 00:49
Asta i-am spus și eu.
Și face și postări monosilabice pentru care ar fi fost sancționat pe forumul vechi.
Te doare, prezicătorule?
Câte din predicțiile tale se vor împlinii? Așa întortochiat cum le vezi tu.

”A răsărit soarele, e clar, nu v-am zis că răsare?
Simion e președinte.
Ce? Nu a ieșit președinte?
Păi v-am zis, Oculta Mondială...”

« Last Edit: 19 January 2024, 00:49 by ericmario »
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #106 on: 19 January 2024, 00:53 »
Cred că te afectează mai tare pe tine dacă iese sau nu George Simion președinte.

Post Merge: 19 January 2024, 00:56
On Topic

Cel mai bun material despre eșecul protestelor în România.
Votul și protestul sunt degeaba în țara asta.

« Last Edit: 19 January 2024, 01:03 by peacemaker »
 

Offline ericmario

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #107 on: 20 January 2024, 08:37 »
Cea mai proastă idee.
Promovată de cel mai prost ”influencer”.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

Offline taxon

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #108 on: 23 January 2024, 10:50 »
In Franta protestele fermierilor continua neincetat; sunt intrate deja in cotidian blocarile de strazi si autostrazi, precum si deversarile de "puturoase" in fata intrarilor in prefecturi, primarii, supermarketuri, samd.
Pentru maine se anunta si la polonezi un mega-protest:
"Poimâine, miercuri – 24 ianuarie, fermierii polonezi vor ieși la protest. Manifestațiile vor avea loc în peste 150 de locații din țară, cu prilejul cărora vor fi susținute o serie de revendicări. Cele mai importante vizează interzicerea importului de produse agricole ucrainene și modificări ce trebuie aduse la Politica Agricolă Comună. "
https://agrointel.ro/284795/fermierii-polonezi-fac-protest-national-pe-24-ianuarie-demonstratii-in-130-de-locatii-din-tara/
La noi s-a vazut ca fermierii inca nu-s bine organizati, insa e meritoriu ca si asa au obtinut o serie buna de modificari in deciziile si comportamentul guvernantilor. Dar mai e mult pina departe.
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #109 on: 23 January 2024, 13:36 »
Din șarada asta o să rezulte mai multe partide agricole, partidele fermierilor. Și s-ar putea să vedem până în primăvară un Forum al Fermierilor Europeni care să alcătuiască un grup europarlamentar în iunie.  Probabil chiar Ursula ar putea să încurajeze asta, măcar mai le ia din voturi de la grupurile europarlamentare ale reformiștilor conservatori și naționaliștilor.

Mi se pare o soluție de moment, suficient cât să-i mai calmeze să nu dea foc la orașe.

S-ar putea să fie cazul să avem și noi un Partid al Femierilor. 
Problema e că aveam deja unul, Partidul Național Țărănesc, doar că ...ăla nu mai avea nicio legătură cu ruralismul și agricultura de pe vremea lui Coposu. Chiar și așa, tot nu înțeleg de ce românii l-au preferat pe bolșevicul de Iliescu.
« Last Edit: 23 January 2024, 13:39 by peacemaker »
 

Offline ericmario

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #110 on: 23 January 2024, 19:05 »
Eu nu înțeleg cum de sunt oameni care sunt dispuși să o voteze pe orca șoșoacă, care e abonată la ambasada rusiei.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #111 on: 23 January 2024, 19:09 »
Eu nu înțeleg cum de sunt oameni care sunt dispuși să o voteze pe orca șoșoacă, care e abonată la ambasada rusiei.
O votează de RĂZBUNARE. Ca să se răzbune pe PSD.

Acum nu mă înțelegeți greșit și nu mă judecați, dar mare parte din fermieri au votat cu PSD în ultimii 34 ani. Numai de două ori, ca să se răzbune pe PSD, au votat cu alte partide de nenorociți, odată cu PDL în 2004, apoi cu PNL în 2019. Și-au luat țeapă, așa că au votat iar PSD din nou și din nou, în 2016 și în 2020.
Își cam merită soarta fermierii și camionagii.
Acum, că vor să voteze cu AUR și Șoșoacă ca să se răzbune pe PSD, pe care tot ei l-au votat...great. 
Peste patru ani, când vor observa că și-au luat țeapă și de la AUR, votează iar PSD.
Și tot așa.
Nu merită nicio compasiune niște forme de viață lipsite de inteligență, de altfel, și foarte agresive și iraționale când le ajunge cuțitul la os.
Dar nu-ți trebuie studii superioare ca să realizezi că situația în care te afli e în mare parte din vina ta, din cauza deciziilor pe care le-ai luat la toate alegerile din ultimii 34 ani și pe care o să le iei și anul ăsta, prin a vota cu jeguri corupte și incompetente.

Dacă mare parte din votanții provinciali aveau măcar nivelul de inteligență cu cel raportat în Germania, partidele ca PSD, PNL, PNȚ erau istorie demult, iar AUR nici nu s-ar fi înființat. 

Dar nu au.

Și o să tot mergem așa până vine un nou comunism, vreo nouă dictatură euroasiatică sau până ne extermină vreun război.
Că e clar că și dacă am vota cu extratereștrii să ne conducă, românii tot nu se vor schimba în bine.
În secunda doi ar ieși în stradă împotriva guvernului extraterestru că de ce nu pot asculta manele la 2 noaptea și de ce nu pot face grătare în fața blocurilor.
Și ar vota iar cu un partid mioritic ca PSD.
« Last Edit: 23 January 2024, 19:21 by peacemaker »
 

Offline taxon

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #112 on: 27 January 2024, 17:17 »
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Online Ciocanul

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #113 on: 27 January 2024, 19:59 »
De aia vorbea mieuros Ciolacu ieri ca prea putin s-a facut pt mediu privat si prea mult pt bugetatori.
In '90 Romania avea 800000 de bugetari la 23 de mil de locuitori. Acum avem aproape 1.300.000 de bugetari cu toata informatizarea la 20 de mil de locuitori. Toata lumea ridica din umeri vad si se vorbeste rar despre asta dar asta e cea mai mare problema rezolvabila a Romanistanului.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #114 on: 27 January 2024, 20:23 »
De aia vorbea mieuros Ciolacu ieri ca prea putin s-a facut pt mediu privat si prea mult pt bugetatori.
In '90 Romania avea 800000 de bugetari la 23 de mil de locuitori. Acum avem aproape 1.300.000 de bugetari cu toata informatizarea la 20 de mil de locuitori. Toata lumea ridica din umeri vad si se vorbeste rar despre asta dar asta e cea mai mare problema rezolvabila a Romanistanului.

Nu e rezolvabilă pentru că s-ar putea să ne trezim într-un scenariu de tip Purge. Dacă scuturi bine fiecare instituție și partid, o să descoperi că sunt chiar interlopi și mafioți periculoși care sunt în spatele birocrației.
Milionul ăla de bugetari nu știu să facă nimic dacă-i concediezi din posturile pe care le-au plătit sau pentru care au pupat în fund pe cineva. Vor fi muritori de foame  ce vor ieși  în stradă  și o să iasă același rahat ca în 1989 cu mulți oameni nevinovați uciși, tot cu o lovitură de stat, iar PSD aka PCR 2.0. o să ne guverneze, cu altă culoare, dar în profunzime, același PCR 3.0/PSD 2.0.

Crezi că bugetarii ăia care trândăvesc degeaba pe bani publici o să se descurce la privat? 
Mă îndoiesc că vreun bugetar ar putea fi în stare să îndeplinească atribuțiile jobului meu și să reziste presiunii, dar să facă față prin IT sau customer support.   La orice job de la privat există presiune și muncă multă, ori bugetarii nu fac față la așa ceva. 
Și sigur nu vreți ca bugetarii să vă prepare și să vă livreze mâncarea.


Dacă era o problemă rezolvabilă, rezolva Băsescu din 2010, când era la cârmă și putea să dea afara toți bugetarii și să privatizeze tot, inclusiv școlile și spitalele.
N-a făcut-o.
Și de atunci, orice politician care se atinge de posturile sau de salariile bugetarilor, riscă să-și arunce cariera politică și reputația în aer.
« Last Edit: 27 January 2024, 20:24 by peacemaker »
 

Online Ciocanul

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #115 on: 27 January 2024, 23:46 »
Nu a vrut sa rezolve nici Base dar la un moment dat trebuie transata problema. Nu zice nimeni ca trebuie facuta peste noapte sau calcat pe cadavre dar nu putem continua asa. La ora actuala se inchid fabrici si firme pe banda rulanta. Guvernul nu va mai avea de unde sustine atatia bugetari. Pur si simplu si-au batut joc.
 

Offline ericmario

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #116 on: 28 January 2024, 01:12 »

Dacă era o problemă rezolvabilă, rezolva Băsescu din 2010, când era la cârmă și putea să dea afara toți bugetarii și să privatizeze tot, inclusiv școlile și spitalele.
N-a făcut-o.
Pentru că funcția de președinte nu-i permitea.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #117 on: 28 January 2024, 01:17 »
. La ora actuala se inchid fabrici si firme pe banda rulanta. Guvernul nu va mai avea de unde sustine atatia bugetari. Pur si simplu si-au batut joc.


Și mai îmi zice lumea că sunt nebun când spun că suntem o țară postapocaliptică.
Se închid fabrici, firme, ne pleacă medicii, meseriașii, profesorii, cercetătorii, frizerii, coafezele, instalatorii, mecanicii, IT-iștii,  bucătarii, chiar și prostituatele. În curând o să ne plece și fermierii care o să-și bage picioarele.

Rămânem cu bugetarii, pensionarii și cu niște ghișee, școli și spitale rămase prin anii 70 care continuă să absoarbă bani.

Noroc că ăștia care mai suntem prin țară încă mai avem haleală comandată prin Glovo, Netflix, fast-fooduri, farmacii, cazinouri, videochat și televiziuni de știri.  Ah, și trotinete cu luminițe. Viitorul glorios! 

Până la urmă,  tind să cred că filmele americane distopice SF din anii 70-80  nu erau despre America viitorului. Doar că nu suntem prea Cyberpunk, deși la câte românce își pun silicoane și implanturi de botox, aș zice că suntem pe aproape.
« Last Edit: 28 January 2024, 01:20 by peacemaker »
 

Offline ericmario

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #118 on: 28 January 2024, 02:42 »
Știe lumea ce zice.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #119 on: 28 January 2024, 02:49 »
Știe lumea ce zice.
Mai bine nebun decât ignorant.

Ignoranta este o binecuvantare pentru cei ca tine, oameni simpli cu gandire simpla care mai cred ca traim intr-o lume simpla in vremuri simple.

« Last Edit: 28 January 2024, 02:51 by peacemaker »