Author Topic: Război România - Rusia?  (Read 7151 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Hideyoshi

Război România - Rusia?
« Reply #105 on: 25 January 2024, 10:00 »
VALENTIN STAN - „Ce am pățit noi în 1940, pățesc ucrainenii acum. Sunt TERMINAȚI, mai ales că SUA nu-i vor mai susține, pentru că nu-și mai permit. Rusia nu a pierdut nimic niciodată!”

am ajuns sa citam din valentin stan si dan dungaciu?   :D ... primul e mai prost ca noaptea al doilea e cel putin informator fsb si amandoi sunt lingencur A3
« Last Edit: 25 January 2024, 10:06 by Hideyoshi »
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Război România - Rusia?
« Reply #106 on: 25 January 2024, 14:51 »
    VALENTIN STAN - „Ce am pățit noi în 1940, pățesc ucrainenii acum. Sunt TERMINAȚI, mai ales că SUA nu-i vor mai susține, pentru că nu-și mai permit. Rusia nu a pierdut nimic niciodată!

    Decat juma de tara in '91 :)))
    Analistu' lu' peste prajit :)

    Confunzi Uniunea Sovietică cu Imperiul Rus.
    URSS era ca UE, o uniune.
    Poate că într-adevăr, a fost o pierdere, de facto, Moscova avea pârghiile, dar oficial, era o UNIUNE ca UE. 

    Dacă UE se destramă, o să spui că Germania și Belgia au pierdut toată Europa?

    VALENTIN STAN - „Ce am pățit noi în 1940, pățesc ucrainenii acum. Sunt TERMINAȚI, mai ales că SUA nu-i vor mai susține, pentru că nu-și mai permit. Rusia nu a pierdut nimic niciodată!”

    am ajuns sa citam din valentin stan si dan dungaciu?   :D ... primul e mai prost ca noaptea al doilea e cel putin informator fsb si amandoi sunt lingencur A3


    Dan Dungaciu e pro-occidental. La Chișinău a fost decorat cu Premiul de Stat „Ordinul de Onoare”, a scris Enciclopedia relațiilor internaționale,  Enciclopedia relațiilor internaționale,  Basarabia e Romania? Dileme identare si geopolitice, pe lângă faptul că  a fost director al Institutului de Științe Politice și Relații Internaționale „Ion I. C. Brătianu” al Academiei Române și președintele Fundației Universitare a Mării Negre din România și Secretar de Stat în MAE.
    Mie nu mi se pare informator FSB.



    Despre Valentin Stan știu că a fost la Antena 3, dar l-am avut ca profesor la Universitatea din București.
    Ghici ce mi-a predat:
    -Istoria integrării euro-atlantice - despre UE, NATO și defunctul UEO
    -Teorii şi Mecanisme ale Relaţiilor Internaţionale
    -Politica Europeana de Securitate şi Apărare

    Numai rusofil nu era la cursuri. De fapt, era foarte pro-american, ne îndemna să mergem în America și să ne mutăm, era susținător puternic al lui George Bush jr. în ducerea răzobiului din Irak dacă urmărești arhivele din emisiunile lui Marius Tucă.
    A fost pro-intervenției americane în Iugoslavia.
    Când l-am avut eu ca profesor, era pro-Obama,   dar anti-Trump.
    În 2020 l-am văzut că era pro-Biden. I-a zis lui Tucă că „nu doarme totuși cu nimeni în pat”.
    Din 2021, de la retragerea americanilor din Afganistan, a suferit de o decepție, și de atunci îl tot critică pe Biden și pentru Ucraina și pentru Gaza....pe bună dreptate.  Nu e deloc pro-Putin. Aduce argumente obiective din ambele tabere. Și nu poți să nu-i dreptate când spune că America chiar este în declin ca superputere mondială sau că situația economică e tot mai nasoală în Occident când te uiți la prețurile și facturile din ultima vreme. 

    Pe scurt, e împotriva izolaționismului american. [/list]
    « Last Edit: 25 January 2024, 15:10 by peacemaker »
     

    Offline KodiaK

    Război România - Rusia?
    « Reply #107 on: 25 January 2024, 15:40 »
    Cred ca tu confunzi. Uniunea Sovietica ERA Rusia. Niciuna din tarile anexate de Imperiul Rus nu avea vreun cuvant de spus si toate se supuneau Kremlin-ului. Nicunul din "statele" membre nu aveau optiunea sa paraseasca uniunea.

    Singura asemanare cu UE este ca ambele au "Uniunea" in denumire :)
    Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
    Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
     

    Offline Hideyoshi

    Război România - Rusia?
    « Reply #108 on: 25 January 2024, 18:31 »
    pentru cei mai tineri care nu cunosc personajul ... asta e Valentin Stan: https://youtu.be/cGv-RHJzBQE?t=16

    singura intrebare pe care mi-o pun: de ce nu e inca internat intr-un balamuc si mai apare pe la tv?
     

    peacemaker

    • Guest
    • Feedback Score: (0)
    Război România - Rusia?
    « Reply #109 on: 25 January 2024, 18:36 »
    Cred ca tu confunzi. Uniunea Sovietica ERA Rusia. Niciuna din tarile anexate de Imperiul Rus nu avea vreun cuvant de spus si toate se supuneau Kremlin-ului. Nicunul din "statele" membre nu aveau optiunea sa paraseasca uniunea.

    Singura asemanare cu UE este ca ambele au "Uniunea" in denumire :)
    Nu era RUSIA.
    Era SOVIETICA!

    Iosif Stalin a fost georgian.
    Nikita Hrușciov s-a născut la 11 km de Ucraina.
    Leonid Brejnev a fost ucrainean.
    Konstantin Chernenko a fost ucrainean născut în Siberia.
    Yuri Andropov și Mihai Gorbaciov s-au născut prin Caucaz, departe de Moscova. Gorbaciov nici nu mi se pare că ar fi avut trăsături de rus, părea mai armen-ish așa.

    Vladimir Lenin, Boris Ieltzin și Vladimir Putin (original din Sankt Petersburg) s-au născut ca ruși autentici.

    Quote
    Niciuna din tarile anexate de Imperiul Rus nu avea vreun cuvant de spus si toate se supuneau Kremlin-ului.


    Și UE nu e la fel?
    Nu ne supunem  Berlinului?
    Nu ne supunem legilor în mare parte proiectate de germani?
    Nu e Germania motorul economic al UE?
    Nu a fost Merkel cea care a dictat în ultimii 15 ani?
    Nu e Ursula autoritatea centrală?

    pentru cei mai tineri care nu cunosc personajul ... asta e Valentin Stan: https://youtu.be/cGv-RHJzBQE?t=16

    singura intrebare pe care mi-o pun: de ce nu e inca internat intr-un balamuc si mai apare pe la tv?


    Se numește pamflet jurnalistic la adresa unui președinte care ne-a reprezentat țara în mod precar   și era ignorat de liderii europeni spre deosebire de  Iohannis  care măcar are prestanță  pe plan extern (cu toate că pe plan intern a fost un eșuat ca președinte).

    Acum sincer, tu încă mai ești nostalgic după Băsescu care e acum acuzat pentru colaborare cu Securitatea comunistă, care a recunoscut că a fost membru PCR și turnător, pentru că s-a asociat cu diverși corupți ca Udrea și Videanu și mafioți din lumea interlopă ca Bercea Mondialu, care ne îndemna să strângem cureaua prin 2010 în timp ce fiicele, fratele și prietenii lui se îmbogățeau din șpăgi și bani publici?  Pe lângă atitudinea sa care numai prezidențială nu era.  Cum să-i iei apărarea unuia ca Băsescu?

    Știu că a fost un rău necesar la momentul lui în 2004 și în 2009, că măcar a permis să avem un grad mai mare de libertate, ne-a băgat în UE, și că se putea mai rău (Năstase care se visa dictator ca Erdogan,  Geoană, sluga mogulilor,  pe care o să ajungeți să-l votați la toamnă ca să nu iasă Simion :))) )
    Și totuși, Băsescu nu e demn de băgat în lista marilor personalități politice în istoria românilor. Pe Băsescu, Năstae, Ponta și Iohannis i-aș băga la submediocri, pe Ilici , Cîțu, Dragnea și Ciolacu la catastrofe biblice.

    Valentin Stan, în schimb, e profesorul care predă despre NATO și UE la Universitatea din București de vreo 20 ani și e unul dintre cei mai buni jurnaliști, istorici și  analiști politici.
    Majoritatea tinerilor studenți specializați pe relații internaționale au învățat despre NATO și UE de la el.


    « Last Edit: 25 January 2024, 18:56 by peacemaker »
     

    Offline ericmario

    Război România - Rusia?
    « Reply #110 on: 25 January 2024, 19:57 »
    pentru cei mai tineri care nu cunosc personajul ... asta e Valentin Stan: https://youtu.be/cGv-RHJzBQE?t=16

    singura intrebare pe care mi-o pun: de ce nu e inca internat intr-un balamuc si mai apare pe la tv?
    Bălăceanca scrie pe el.
    "When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
     

    peacemaker

    • Guest
    • Feedback Score: (0)
    Război România - Rusia?
    « Reply #111 on: 25 January 2024, 20:15 »
     :)

    De H.D. Hartmann ce credeți?








     

    Offline Hideyoshi

    Război România - Rusia?
    « Reply #112 on: 25 January 2024, 20:59 »
    parerea mea e ca cine se uita la asa ceva isi merita soarta
     
    The following users liked or thanked this post: Korn, ericmario

    Offline ericmario

    Război România - Rusia?
    « Reply #113 on: 25 January 2024, 21:30 »
    parerea mea e ca cine se uita la asa ceva isi merita soarta
    Asta zic și eu.
    Toți expirații care nu mai sunt primiți la tv, o ard acum ”online”.
    Bine, nici cu televiziunile de la noi nu mi-e rușine, dar măcar lor le-a fost de nu mai invită ”specialiști în toate” ca ăștia.

    LE. Când a zis Hartman sau cum drac îl cheamă ”președenția Statelor Unite” am oprit clipul.
    « Last Edit: 25 January 2024, 21:42 by ericmario »
    "When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
     

    peacemaker

    • Guest
    • Feedback Score: (0)
    Război România - Rusia?
    « Reply #114 on: 25 January 2024, 22:56 »
    La TV e și mai mult cancer!
    Doar uitați-vă la Antena 3 și la generalii lui Gâdea.

    Sau la România TV, cu toți AUR-iștii rusofili.

    Ce alegeți?
     

    Offline KodiaK

    Război România - Rusia?
    « Reply #115 on: 26 January 2024, 10:59 »
    Am vrea noi sa fim guvernati de Germania. Iti dai seama ca am avea si noi autostrazi acu, cai ferate normale, turismul scos din groapa, si coruptia aproape eradicata.
    Crede-ma ca daca faci acu un sondaj in Romania si intrebi ce nivel de trai prefera romanii, asta de la noi, sau pe cel din Germania, sunt sanse mari sa nu ai nici o bifa pe asta de la noi :D
    Dar astea sunt doar vise momentan, trebuie sa ne trezim la realitatea actuala in care stam cu mana intinsa la UE ca poate mai ciupim so noi ceva sa mai incropim 2-3km de autostrada pe an.

    Btw, orice tara din UE e libera sa plece cand vrea ea (vezi UK care si acu regreta), spre deosebire de statele membre USSR care au putut pleca doar la dizolvarea USSR.
    Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
    Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
     

    Offline Ciocanul

    Război România - Rusia?
    « Reply #116 on: 26 January 2024, 16:14 »
    Nu s-ar dori sa fim guvernati ca in Germania, ce ai ? Ai cei mai multi bugetari pe cap de locuritor din UE, taxe mari si mai trebuie sa si muncesti ca autostrazile alea nu se fac din aer.
     

    Offline ericmario

    Război România - Rusia?
    « Reply #117 on: 26 January 2024, 18:23 »
    La TV e și mai mult cancer!
    Doar uitați-vă la Antena 3 și la generalii lui Gâdea.

    Sau la România TV, cu toți AUR-iștii rusofili.

    Ce alegeți?
    Netflix.
    "When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
     

    peacemaker

    • Guest
    • Feedback Score: (0)
    Război România - Rusia?
    « Reply #118 on: 26 January 2024, 20:07 »
    La TV e și mai mult cancer!
    Doar uitați-vă la Antena 3 și la generalii lui Gâdea.

    Sau la România TV, cu toți AUR-iștii rusofili.

    Ce alegeți?
    Netflix.

    Ziceam ca sursă de știri și de informare.
     

    Offline ericmario

    Război România - Rusia?
    « Reply #119 on: 26 January 2024, 22:56 »
    La TV e și mai mult cancer!
    Doar uitați-vă la Antena 3 și la generalii lui Gâdea.

    Sau la România TV, cu toți AUR-iștii rusofili.

    Ce alegeți?
    Netflix.

    Ziceam ca sursă de știri și de informare.

    Digi24 din România.
    Ești mulțumit, maestre?
    "When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.