Author Topic: AMD Navi GPU & Nextgen Architecture  (Read 167080 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #990 on: 26 October 2020, 14:03 »
Funny. Renunta la vram pentru fabulosul feature DLSS dar nu-l pot folosi cand chiar ar fi nevoie pentru ca nema vram. Bai, da' ai placa video cu DLSS....


Fuck my life dude. Eu am acum optiunea utilizabila. Cu bune, cu rele dar cu mult mai multe bune. Tu vorbesti de pe pereti ca poate in 2 ani, cand deja am schimbat cel putin INCA o data placa video, voi avea nevoie de ...vram. (cu bold da?)

Ireal.

Ok, ok. Vrei Nvidia acum & forever. Se admite. Ai si bani sa o cumperi, iarasi bine.

Dar daca o schimbi peste, pardon, in doar 2 ani, atunci  nu-mi mai pomenii de cumparaturi destepte pentru ca a cumpara des inseamna paguba (stiu stiu, o vinzi si tu in profit cum face toata lumea).
« Last Edit: 26 October 2020, 14:22 by wolfenste »
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #991 on: 26 October 2020, 14:31 »
La fel de des schimba si placa AMD, stai linistit. Tu asta nu intelegi, ca vram-ul nu creste cu nimic perf placii video. Nu ma incalzeste cu nimic tona de vram, daca GPU-ul in sine nu mai face fata.
Uite-te la RVII, placa cu 16GB vram, cat a tinut? Nici 2 ani de zile. Deja se cere schimbata. Si avem aici exemplu concret de hyper meega fanboy, care manaca AMD pe paine, care o schimba. Pun pariu daca daca aveam disc asta anul trecut, fix la fel ziceai. 16GB vram, de viitor, smart choice, te tine 4-5 ani lejer.
Ca sa nu mai zic ca a venit chiar AMD cu placa la 8GB la fel de puternica. Pai cum vine asta, una poate cu 8GB ce poate celalta cu 16GB?
« Last Edit: 26 October 2020, 14:32 by KodiaK »
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline slicker

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #992 on: 26 October 2020, 14:38 »

Ok, ok. Vrei Nvidia acum & forever. Se admite. Ai si bani sa o cumperi, iarasi bine.

Dar daca o schimbi peste, pardon, in doar 2 ani, atunci  nu-mi mai pomenii de cumparaturi destepte pentru ca a cumpara des inseamna paguba (stiu stiu, o vinzi si tu in profit cum face toata lumea).

Ti-am repetat de mai multe ori, nu ma intereseaza MARCA. Niciodata nu m-a interesat. Pe mine ma intereseaza sa am performanta si facilitati la pret adecvat. Poate sa fie si Trinitron facut la Braila, nu are nici o relevanta cine si ce produce.
Daca pe de alta parte top of the line nu are concurenta si am banii de dat, da fara discutie aleg sa platesc banii aia pentru ca nu mai am 20 de ani sa fac compromisuri. Cand vreau ce e mai bun sunt dispus sa platesc pentru asta, pentru VR, pentru ultrahigh plug and play gaming. Nu mai am timp de buchiseala.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #993 on: 26 October 2020, 15:33 »
La fel de des schimba si placa AMD, stai linistit. Tu asta nu intelegi, ca vram-ul nu creste cu nimic perf placii video. Nu ma incalzeste cu nimic tona de vram, daca GPU-ul in sine nu mai face fata.
Uite-te la RVII, placa cu 16GB vram, cat a tinut? Nici 2 ani de zile. Deja se cere schimbata. Si avem aici exemplu concret de hyper meega fanboy, care manaca AMD pe paine, care o schimba. Pun pariu daca daca aveam disc asta anul trecut, fix la fel ziceai. 16GB vram, de viitor, smart choice, te tine 4-5 ani lejer.
Ca sa nu mai zic ca a venit chiar AMD cu placa la 8GB la fel de puternica. Pai cum vine asta, una poate cu 8GB ce poate celalta cu 16GB?

Tu nu intelegi ce inseamna bottleneck. RAM-ul nu creste cu nimic perf CPU dar cand trebe si nu e atunci e bai. Din fericire RAM mai poti adauga, vram nu prea. Si oricum discutia era in contextul egalitatii la perf si pret, 6gb veneau bonus, trebe sau nu erau acolo. RVII nu mai mere, poate, in anumite jocuri. Dar daca pun moduri in RDR2 ea cu 16 gb vram o sa faca fata, 3080 cu 10 ba ... Si eu poate ca vreau sa joc ACUM RDR2 cu moduri si fara sa cumpar alta placa.

Da, in cazul lui, daca nu ma insel la cine te referi, e acelasi lucru, cumpara AMD cum iese pe poarta fabricii chiar daca nu ar avea nevoie Acum.

Mai, daca cererea de vram e sub 8 gb nu mai conteaza ca una are 8 si alta 16. Vram-ul nu-ti creste performanta. Vrei sa-ti creasca 16 gb vram performanta cand tu testezi numai in aplicatii cu cerinta sub 8??? Chestia e ca daca ai nevoie de mai mult de 8 si GPU poate, atunci GPU o sa-ti lucreze sub propriul potential. Bottleneck, ce vrei sa-ti spun mai mult de atat, stii si tu ce-i ala.

Da, poti sa dormi linistit cu 10 gb vram. Daca iti vin 6 gb in plus bonus i-ai si p'aia. No brainer.
« Last Edit: 26 October 2020, 15:48 by wolfenste »
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #994 on: 26 October 2020, 16:03 »
E valabil si pentru AMD, nu degeaba s-au decis sa ofere 16GB VRAM pentru placile din clasa superioara.
Da, dar au sacrificat latimea de banda si paremise ca nici la DDR6X nu au acces. Daca cache-ul mult trambitat nu compenseaza treimea pierduta la latimea de banda, aleg la orice ora viteza in locul cantitatii.
Au testat unii 3080, sectiunea de overclock, doar cu memoriile si doar cu cipul in oc si rezultatul a fost spor de performanta egal. Deci si cei 760GB/S limiteaza cipul si se cer cam multe de la acel cache de la AMD cand placile lor vor avea cel mult 550GB/s.

Post Merge: 26 October 2020, 16:08
Daca faci o corelare cu performanta, Radeon VII nu este ajutat defel de cei 16GB...
Daca faci o corelare cu performanta, ar trebui sa-ti dai seama repede ca un fps mai mare va cere si mai mult vram, adica Radeon VII consuma peste 11GB VRAM la un fps mic. ;D
Fac corelare cu rezolutia, unde, paradoxal, cei 16GB nu ajuta Radeonul acolo unde ar fi mai multa nevoie de ei: 1440p si mai ales 4K. Radeonul se apropie cel mai mult de 2070S in 1080p, unde cantitatea de memorie video necesara este mult mai mica.

Post Merge: 26 October 2020, 16:16
Intrebarea nu este "cat este maxiimul pe care-l poate ocupa" ci "de la ce cantitate memoria nu este deajuns"
2070S pastreaza aceeasi distanta fata de radeon in 1440p si 4K, semn ca cei 8GB ii sunt suficienti. Daca nu erau, ar fi trebuit sa vedem Radeonul peste 2070S macar in 4K. Si windows iti incarca, la butare, sub 2GB cand ai 8GB RAM si peste 3GB cand ai 16GB. Personal, am testat Battlefield V cu 8GB si probleme nu sunt. Daca o fi 1-2fps penalizare la amaratul meu de 2060, nu neg. Poate ca sunt, poate ca nu, insa cu 16GB RAM totalul ocupat trece de 13.000MB cu RT ON.
« Last Edit: 26 October 2020, 16:18 by Kherdan »
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #995 on: 26 October 2020, 16:59 »

Ba aplicatia decide.

Tu nu intelegi cum functioneaza chestiile astea. Apllicatia NU decide "vreau 2GB de vram si 90% din GPU". Aplicatia spune "vreau patratul asta randat cu textura asta, aplicat paralax map-ul asta si aplicata iluminarea asta" (basic, ca vrea mai multe). Placa decide cum va executa acele comenzi si de ce resurse are nevoie si cum le foloseste, NU aplicatia.


Post Merge: 26 October 2020, 17:08
Au testat unii 3080, sectiunea de overclock, doar cu memoriile si doar cu cipul in oc si rezultatul a fost spor de performanta egal. Deci si cei 760GB/S limiteaza cipul si se cer cam multe de la acel cache de la AMD cand placile lor vor avea cel mult 550GB/s.

nu=-s ce sa zic, am testat memoria la mine si la oc de 500 si 700 diferenta a fost minima. Am castigat in 3DM ~100 pcte (asta la scor de ~17500). Mai toti care au testat 3080 au ajuns la aceeasi concluzie: oc la memorie e cam degeaba la 3080, perf in plus max 1-2% ....
« Last Edit: 26 October 2020, 17:10 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Online oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #996 on: 26 October 2020, 19:35 »
Alleged 3DMark scores of AMD Radeon RX 6800XT

In mai multe teste, 6800XT se pozitioneaza la jumatatea distantei (ca performanta) intre 3080 si 3090. E de asteptat ca 6800 se se pozitioneze tot la jumatate intre 2080 Ti si 3080 (in rasterizare normala). Se anunta o realizare deosebita din partea AMD.
............................................

Solutia AMD similara cu DLSS e FidelityFX Upscaling, care da rezultate foarte bune, uneori chiar mai bune decat DLSS, mai ales in optiunea pentru calitate.

"Yet astoundingly, AMD's FidelityFX CAS, which is platform agnostic, wins out against the DLSS "quality" setting."  8)
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #997 on: 26 October 2020, 19:53 »
Hmm, arata bine, poate fac schimbarea de la 3080 la 6900XT :D

Sa vedem si preturile si benchmarks reale. Mai sunt 2 zile ...
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #998 on: 26 October 2020, 19:59 »
Stai ca vine acu narayanhd si da cu el de pamant ca nu are suport in toate jocurile :D
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #999 on: 26 October 2020, 20:13 »

Tu nu intelegi cum functioneaza chestiile astea. Apllicatia NU decide "vreau 2GB de vram si 90% din GPU". Aplicatia spune "vreau patratul asta randat cu textura asta, aplicat paralax map-ul asta si aplicata iluminarea asta" (basic, ca vrea mai multe). Placa decide cum va executa acele comenzi si de ce resurse are nevoie si cum le foloseste, NU aplicatia.


In sensul ca aplicatia are niste requirements daca decide nu-ti place cum suna. Daca eu pun texturi mari in joc (adica aplicatie), alea ocupa spatiu, spatiu in vram. Daca placa nu are unde sa le incarce e bai.

Ti-am spus si ca am facut asta cu moduri. Pun alte texturi in joc mai mari decat alea vanilla si buum, nu e loc in vram. Placa video e depasita in sensul ca face bottleneck la vram, pentru ca altfel procesorul grafic s-ar descurca. Simptome: fps drops si stuttering, freezing.
Placa arata 3900 pana la 4000 mb vram folositi pe RX 580 4gb. Apoi pun RX 570 de 8gb vram si ce sa vezi, 5600 mb in vram si merge flawless la 85 fps.

Voi prea aveti impresia ca placa video e o entitate desteapta ce se adapteaza si a dracu merge si fara vram, PUTERE sa fie...
« Last Edit: 26 October 2020, 20:26 by wolfenste »
 

Online oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1000 on: 26 October 2020, 20:17 »
Hmm, arata bine, poate fac schimbarea de la 3080 la 6900XT :D
Daca 6900XT bate 3090, probabil o sa coste 1500$ (MSRP), 2000$ in primele cateva luni, si o sa consume cat un calorifer. Sa vedem daca faci schimbul in conditiile astea... ;D
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1001 on: 26 October 2020, 20:31 »
Hmm, arata bine, poate fac schimbarea de la 3080 la 6900XT :D
Daca 6900XT bate 3090, probabil o sa coste 1500$ (MSRP), 2000$ in primele cateva luni, si o sa consume cat un calorifer. Sa vedem daca faci schimbul in conditiile astea... ;D

ha, normal ... ca nu ...

Ok, hai sa reiterez: daca AMD ofera perf mai buna in raster (DX12) si are un echivalent la fel de bun DLSS la un pret similar sau mai mic si consum similar dar si temperaturi similare, e foarte posibil sa schimb. Nu stiu daca RT e chiar atat de important pt mine.

Ah, da, si mai este o cheste: sa existe o placa care sa ofere toate astea comparativ nu doar cu 3080 ci cu 3080 TUF care este o implementare excelenta la un pret f bun.

Daca trebuie sa schimb de la 55-60C in load la 75-85 zic clar pass ... sau daca trebuie sa dau 150$ in plus pt temperaturi decente.
« Last Edit: 26 October 2020, 20:42 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Online oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1002 on: 26 October 2020, 20:48 »
E foarte suspect faptul ca nimeni nu vrea sa spuna nimic despre review-uri, cu 2 zile inainte de "dezvaluire". E posibil ca miercuri sa nu aflam nimic referitor la adevarata performanta si pretul real, ci doar povesti... Adica e secret si momentul in care se ridica secretul.

Daca ar fi sigur ca NDA se ridica poimaine, ar fi clar ca vor fi si la raft si la ce pret. Daca o freaca cu NDA-ul inca vreo 2-3 saptamani, nu cred ca vom afla nimic din ceea ce ne intereseaza, in 28. ;D
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1003 on: 26 October 2020, 21:04 »
ar fi interesant ca 6900XT sa fie undeva intre 3080 si 3090 dar cu 32GB VRAM si la 1.200$
ar fi la fel de inutila ca si 3090
dar i-ar da una nvidiei in mandrie :))
 

Offline ClaudianReyn

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1004 on: 26 October 2020, 22:48 »
As vrea sa arunc o parere cu privire la seria 6000.

Se pare (din ce zvonuri zboara) ca Raytracing-ul AMD este echivalent cu seria 2000 de la Nvidia, deci mult mai slab decat 3000.
In acelasi timp DLSS (sau cum se va numi) va este deasemenea mai slab!

Eu cred ca benchmarkurile actuale sunt irelevante, pentru ca prezinta doar puterea bruta fara sa tina cont de cele de mai sus.
As sfatui lumea sa nu se arunce cu capul inainte, fara sa stim exact cum stau placile astea in anumite titluri care vor fi lansate in curand! Nu benchmarkuri de tot feluri (nu joaca nimeni benchmarkuri)

Deci cel mai relevant test din punctul meu de vedere (este discutabil si sper sa ma intelegeti), este Cyberpunk 2077, pentru ca este un joc care va implementa mai multe optiune de raytracing si in acelasi timp este un hibrid.
Atentie!!! Inca nu avem jocuri cu mult mai multe optiuni raytracing, iar ele vor veni foarte curand (un an doi).

Cel mai relevant test este Cyberpunk 2077 in 4k cu DLSS si Raytracing activat! ATUNCI vom putea spune daca 6800XT bate 3080!

Pana atunci tot ce se arunca pe Youtube sunt numai baliverne menite sa creeze hype si sa deruteze lumea, crezand ca AMD i-au facut in sfarsit pe Nvidia! Mi-as fi dorit defapt. Nu sunt un Nvidia fanboy, chiar ii dispretuiesc pentru strategiile de doi bani pe care le au.

Dar din pacate, AMD nu va batea Nvidia decat pentru cei carora nu le pasa de optiunile de mai sus, adica 4k DLSS si raytracing.