Author Topic: AMD Navi GPU & Nextgen Architecture  (Read 166602 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1680 on: 08 February 2021, 23:27 »
Tot nu m-ai lamurit cum e cu contractele alea care nu sunt facute pe genunchi, dar totusi se schimba pretul GPU-urilor constant. Deci, cum e?
Si ca tot o dai in conspiratii, de ce nu mergi mai departe. nvidia sau amd nu produc efectiv gpu-urile. De ce nu intra si FAB-urile pe felie? Adica TSMC sau Samsung sunt mai fraiere, stau pe bara si se uita la nvidia si amd cum se umfla, si ele nu profita deloc? Nu pare plauzibil, nu?
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1681 on: 09 February 2021, 09:21 »
De ce nu intra si FAB-urile pe felie? Adica TSMC sau Samsung sunt mai fraiere, stau pe bara si se uita la nvidia si amd cum se umfla, si ele nu profita deloc? Nu pare plauzibil, nu?
Trebuie sa mai repet inca o data ca toti profita? Trebuie sa mai repet inca o data ca aceasta contra a plecat de la faptul ca tu susti ca doar samsarii sunt de vina si neprihanitele vand la pret de msrp? Mi-ai pus n poze aici cu preturi foarte atractive la niste placi video... fata morgana. Normal ca au pus trei lulele la acel pret, praf in ochii pentru prostime, dar alte calcule aveau facute.
Intoarce-te putin in timp, inainte de lansarea Ampere. Ne contram aici pe tema 5700XT vs 2070S, ca e mai buna una, sau nu, in preturi de la 2000 pana spre 2700 lei. Gaseai din belsug GTX-uri si Radeoane cu 4GB memorie in jurul la 1000 lei, care nu atrag nici miner si nici gamer visator la 3080. Oferte din belsug de la GT1030 la 2080Ti, idem si la amd. Au disparut toate, ca prin farmec, in nici doua luni. Cati sunt dispusi sa cumpere vechituri in prag de noi lansari? I-a apucat damblaua pe gameri si joaca cu nspe placi in calculator? Nici macar cu COVID nu mai tine, caci s-au dumirit toti ca tinerea oamenilor in casa are impact minim asupra virusului si maxim in distrugerea economiilor. Se vede pe strazi si in office buildings ca activitatea e aprope ca cea de dinainte de pandemie.
Daca rad minerii chinezi toata productia, urmele acestei actiuni se vad si de pe Luna. In loc de datul cu parerea a unora, trebuia sa ne fie prezentate dovezi clare cu coloane de avioane, tir-uri, vapoare si trenuri, toate pline cu placi video in drum spre China. Si daca rad aproape toata productia de placi video, tot vina ta este, amd-ule si nVidia, pentru ca te-ai prezentat in fata clientilor cu stocuri insuficiente. Stiai foarte bine ca lansezi trei lulele si totusi ai killarit productia de vechituri pentru profit maxim. Da, au vandut si la pret de msrp... cate o placa video aruncata spre un miliard de maini avide.
PS. Impactul minerilor nu poate fi contestat. Refuz insa sa cred ca ei sunt principalii vinovati. Poti fi stopati sau domoliti prin efort minim, insa ce interes ai daca banii curg frumos si satura toata gasca, de la sursa pana la galantar?
« Last Edit: 09 February 2021, 09:28 by Scorilo »
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1682 on: 09 February 2021, 12:07 »
Vezi ca o dai in alte chestii pe care nu le-am afirmat si nu le sustin.
Tot ce am zis este ca AMD si nVidia au acelsi profit per GPU-urile vandute AIB-urilor de la lansare pana in prezent. Nu a fost nici o conspiratie la mijloc cu MSRP-ul declarat, si daca astazi un magazin ar vinde la pret apropiat de MSRP ar iesi pe profit (evident profit mult mai mic, dar tot profit).
Nu am zis nicaieri ca samsari sunt de vina. Samsarii cumpara de la magazine si ei, unde pretul este deja umflat. Evident ca nu ii incurajez, si nu sunt de acord cu ce fac, insa ei nu au nici o legatura cu preturile practicate de retaileri.
Stiu ca din ian 2021 au intra in vigoare niste tarife pt prod care vin din china care e posibil sa aftecteze si GPU-urile, dar asta ar trebui sa aiba un impact de 50-100$ la MSRP, nu sutele bagate acu peste.
Faptul ca restul placilor video au disparut nu este deloc ok, si nu aprob in nici un caz miscarea asta facuta de nVidia sau AMD. Dar din nou, nu vad ce legatura are asta cu pretul practicat de retalieri. Btw, este posibil ca retalilerii sa aibe inca placi video old-gen pe stoc, dar sa refuze sa le vanda separat. Si-a luat un prieten un sistem pre-made de la PcG cu placa video 5600XT. Asa ceva nu gasesti de vanzare nicaieri, dar la PcG avea stoc suficient (peste 10 bucati) de astfel de sisteme. Deci placile clar sunt pe stoc, dar ce sa le vanda separat la 1500 lei cand pot sa le bage in sistem pre-made de 4500 lei. Ca sa nu mai zic ca RTX 3070/3080 se gasesc si alea la vanzare, insa la fel, in sisteme full, la peste 10.000 lei bucata.

Nu e nimeni sfant si fara pacat in tot lantul asta, insa nvidia si amd nu au nici un control asupra pretului cu care se vand placile video la raft. Faptul ca un RTX 3080 se vinde la 700$ sau la 2000$ aduce fix acelasi profit nVidia, si anume profitul pe care l-a avut cand a vandut GPU-ul catre AIB.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1683 on: 09 February 2021, 20:21 »
Aveti pea multe fantezii. Preturile la producatorii de cipuri nu sunt flexibile, se stabilesc si cu mai mult de un an inainte. Nici la producatorii de placi nu sunt variabile. Doar la restul sunt variabile si sunt crescute la maxim cu cat se pot vinde. De ce sa profite scalperii cand le pot vinde magazinele la aceleasi preturi? Si se gasesc aproape zilnic la preturile umflate, mai putin cele care pleaca la mineri direct din fabrici, cu camioanele, cele de la Nvidia. La AMD se fac mai putine pentru ca s-au contractat mai putine cipuri in defavoarea celor puntru console si a procesoarelor.
Pana nu se satureaza piata, nu scad preturile.
 

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1684 on: 10 February 2021, 08:40 »
Aveti pea multe fantezii. Preturile la producatorii de cipuri nu sunt flexibile, se stabilesc si cu mai mult de un an inainte. Nici la producatorii de placi nu sunt variabile. Doar la restul sunt variabile
Atunci explica cresterile msrp operate de producatori si datorate eliminarii scutirilor de taxa pe chinez incepand cu 1 ianuarie

ROG Strix 24GB GeForce RTX 3070: was $500, now $780.
ROG Strix GeForce RTX 3090: was $1,500, now $2,110.
ASUS TUF Radeon RX 6800 XT: was $810, now $970.
ROG Strix Radeon RX 6800 XT LC: was $900, now $1,080.

EVGA 8GB GeForce RTX 3070 Black Gaming: was $560, now $630.
EVGA 10GB GeForce RTX 3080 Ultra Gaming: was $730, now $800.

ZOTAC GeForce RTX 3060 Ti: was $440, now $530.
ZOTAC GeForce RTX 3070: was $540, now $640.
ZOTAC GeForce RTX 3080: was $750, now $840.
ZOTAC GeForce RTX 3090: was $1550, now $1900.

Dar, daca imi demonstrezi ca ai fost de fata cand s-au parafat intelegerile intre banditi, te cred.

S-au vandut trei lulele la pret fix de msrp pe tot mapamondul, cat sa nu zica prostimea ca msrp e doar pe hartie desi asa a fost gandit din start, dar chiar daca se satureaza piata tot nu mai pot vinde la msrp-ul anuntat la lansare daca nu este eliminata taxa pe chinez. Stiau foarte bine ca vor vinde mult mai scump - toti banditii stiau, sa iti fie clar - pe principiul "daca nu putem satura piata, atunci hai sa ne marim recolta prin specula". Cum se impart banii jefuiti clientilor, numai ei stiu, dar trebuie sa fi naiv sa crezi ca amd si nvidia nu participa la ospat.
« Last Edit: 10 February 2021, 08:49 by Scorilo »
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1685 on: 10 February 2021, 10:12 »
Alea nu sunt MSRP-uri! Ai citit linkul pe care ti l-am dat mai devreme iun care explica ce este MSRP-ul?
MSRP este unul singur, si este pretul de vanzare recomandat de AMD/nVidia. El este calculat astfel incat tot lantul de distribuite (de la AIBs pana la retailer-ul final) sa aiba profit daca respecta acel MSRP. Evident ca depasirea lui poate incepe de la AIBs, si nu doar retialer-ul final sa isi bage adaos nesimtit de mare.

Iar daca totate preturile enumerate de tine mai sus, includ DOAR cresterea datorata eliminarii scutirii de taxa, atunci banii aia nu intra in buzunarul respectivelor AIBs.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1686 on: 10 February 2021, 10:27 »
Sunt fix cat recomanda nVidia si amd, cu mici exceptii si mici diferente ce tin de implementari. Spuneai candva ca vrei sa iti schimbi placa din calculator. Ai reusit sa cumperi ceva la pret de msrp? Nu, si ca tine sunt 9999 din 1000 doritori.
Nimic nu a intrat la noi cu pret de msrp, 3070 si 3080 vanzandu-se din start la pret de specula, de la amd au intrat direct la pret de ultraspecula.
Ce nu intelegi tu e ca taxa e fix pix pe langa ce au adaugat mafia. 1070-ul ala, chipurile, pleaca din fabrica cu 640-700$ si se vinde la 1000+$ chiar si in raiul preturilor mici: SUA.
Am dat un exemplu, dar toate au acelasi tratament.
Ce nu intelegi ioc, incerc sa-ti explic mai babeste:
Producator catre furnizorul de cipuri
- Sefu, mi-e foame. Se vand placile in draci si am nevoie de mai multe cipuri.
- N-am!
- Sefu', mancam amandoi o paine, nu sunt sorici. Dau si io ceva.
- Stai, boss, sa caut, poate gasesc. LOL, am gasit ceva, cum de mi-a scapat lotul acesta.
- Sar-mana, chief! Sa fie intr-un ceas bun!

Extinde dialogul acesta la tot lantul si vezi de ce se vand placile la preturi astronomice. Cum dracului sa stai pe marginea santului cand tu esti baza, fara tine vand aia cuie si caramele???
« Last Edit: 10 February 2021, 10:51 by Scorilo »
 

Offline dark_one

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1687 on: 10 February 2021, 11:29 »
In momentul de fata sunt aproximativ 26 sisteme cu placa video 3060Ti disponibile la vanzare pe bestbuy - lumea uita ca exista integratorii de sisteme care au si ei acces la stocuri inainte de utilizatorii normali, deci pentru cine isi face un sistem nou exista oferte garla, pentru cine are deja sistem si o placa video veche ... e un waiting game, intr-un fel bun avand in vedere ca stoarce mai mult timp de folosire pentru placa video existenta, problema e cu cei carora li s-a stricat placa video :) - ei au doar optiunea de a plati suprapret doar placa sau a merge pe un sistem nou :)

Eu zic sa intrati pe ebay si sa vedeti la fel cat de multe placi video sunt vandute zilnic ... practic la suprapret :) pentru ca scalperii/oportunistii s-au inmultit exponential.

Eu inca ii invinovatesc aici pe Nvidia/AMD care pur si simplu nu fac fata cererii generate de

- la Nvidia oameni care au stat pe GTX urile Pascal si au refuzat sa upgradeze si acum s-au trezit toti ca au nu le mai place 1060 si 1070
-  la ambii AMD si Nvidia din cauza pandemiei, probabil o capacitate de productie redusa
- AMD productia de console (Sony si Microsoft) care face concurenta
- minatul de cripto
- probabil o isterie generalizata ... lume care vrea GPU doar pentru ca nu se gaseste si se discuta mult despre asa ceva :)

E un perfect storm iar cei care profita la maxim sunt scalperii :)
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1688 on: 10 February 2021, 11:39 »
In Romania nu au fost placi la MSRP pt ca Romania si retailerii lacomi de la noi. Insa in afara (mai ales in SUA) s-au cumparat destul placi la MSRP imediat dupa lansare. Chiar aici pe forum sunt unii care au luat.
Inteleg ce zici, dar in cazul asta nu asa decurge situatia. Ti-am expicat si eu si altii, AIBs nu iau cu lingurita de la nvidia/amd. Si nu negociaza la fiecare tranzactie.
Tot ce ajunge la AIBs este pre-platit cu mult in avans. nVidia/AMD nu se apuca sa dea comanda de 1.000.000 de waffere cu GPu-uri de la Samsung, si apoi incearca sa la vanda. Tot ce produce este deja pre-alocat si pre-vandut.
Dialogul decurge mai degraba in felul asta:
- Boss, peste 1 an urmeaza sa scoti o serie noua. Da si mie cate 100k de GPU-uri din fiecare variante la X $/GPU.
- Perfect, you have a deal! Da banu, si in decurs de x luni o sa iti livrez comanda cu o estimare de y gpus pe luna.

Acel X$/GPU, esti fix. Nu vine nVidia si zice luna viitoare ca nu mai e X ci X+150%

Daca vrei o paralela e ceva gen imobiliare. Cand vine o firma si ridica o cladire de birouri, nu o face pe banii ei, toate etajele sunt deja vandute, si cladirea este ridicata pe banii chiriasilor.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1689 on: 11 February 2021, 11:07 »
Doar o mare sincopa are logica ta: cine e idiotul care perfecteaza contracte la pret fix cu luni si ani inainte? Cine e idiotul care plateste marfa cu luni si ani inainte sa o vada? Au fost in viitor sa se asigure ca nu vine apocalipsa, razboiul mondial sau toanele unor politicieni peste afacerea lor? Cum naiba sa stai deoparte cand tu ai stabilit niste preturi la niste produse si vezi ca ele se vand la pret dublu?
Doar daca luam taxa pe chinez, ca i-a lovit cu doar cateva luni inainte, nu stiau de ea? Toata harababura de acum se datoreaza exclusiv celor doi: nVidia si AMD. AMD chiar a dus nesimtirea dincolo de limita suportabilului, pentru ca au vazut ce se intampla cu Ampere, stiau ca nu pot satisface piata, insa au lansat si ei. Adica aia sa fie mai cu mot si noi nu?
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1690 on: 11 February 2021, 13:45 »
Alocarea de wafere pentru productia de cipuri s-a facut cu mult timp inainte de mizeria cu criptomonedele, deci criza nu se datoreaza Nvidia sau AMD. In plus nu-s tampiti sa produca in exces si dupa aia sa ramana cu ele, precum s-a mai intamplat. Daca se prabuseste minatul se invadeaza piata cu sute de mii de pv, cel putin, si raman cu cele noi pe stoc. Nu-si calibreaza nimeni productia pentru situatii de exceptie, trecatoare.
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1691 on: 11 February 2021, 14:23 »
Doar o mare sincopa are logica ta: cine e idiotul care perfecteaza contracte la pret fix cu luni si ani inainte? Cine e idiotul care plateste marfa cu luni si ani inainte sa o vada? Au fost in viitor sa se asigure ca nu vine apocalipsa, razboiul mondial sau toanele unor politicieni peste afacerea lor? Cum naiba sa stai deoparte cand tu ai stabilit niste preturi la niste produse si vezi ca ele se vand la pret dublu?
Doar daca luam taxa pe chinez, ca i-a lovit cu doar cateva luni inainte, nu stiau de ea? Toata harababura de acum se datoreaza exclusiv celor doi: nVidia si AMD. AMD chiar a dus nesimtirea dincolo de limita suportabilului, pentru ca au vazut ce se intampla cu Ampere, stiau ca nu pot satisface piata, insa au lansat si ei. Adica aia sa fie mai cu mot si noi nu?

Dude, am obosit. Tu o ai pe a ta, eu pe a mea. Let's just agree to disagree :)
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1692 on: 11 February 2021, 17:08 »
Totusi, ai incercat, te-ai descurcat.😅👏
 

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1693 on: 12 February 2021, 08:49 »
Alocarea de wafere pentru productia de cipuri s-a facut cu mult timp inainte de mizeria cu criptomonedele, deci criza nu se datoreaza Nvidia sau AMD. In plus nu-s tampiti sa produca in exces si dupa aia sa ramana cu ele, precum s-a mai intamplat. Daca se prabuseste minatul se invadeaza piata cu sute de mii de pv, cel putin, si raman cu cele noi pe stoc. Nu-si calibreaza nimeni productia pentru situatii de exceptie, trecatoare.
Am inteles. Wafferele au 3 zile garantie, dar doar daca le pastrezi in congelatoare, la zero absolut. Pastrate in frigider, se infecteaza cu Salmonella la doar o zi de la fabricare.
Nu aveti nicio logica in a ma combate. Daca la stat e comunism pur, in mediul privat puteti vedea perfect mecanismele economiei de piata. De ce ar proceda neprihanitele nvidia si amd altfel, doar voi stiti (si doar spuneti, fara a aduce dovezi). La tembelii ceilalti, cand ai un scurtcircuit la tejghea, cresterile de pret incep cu sursa.

PS. Daca inca nu ai achizitionat radeonul drag pana acum, nu minerii sunt de vina, ci AMD. Minerul e client ca si tine, AMD are insa responsabilitateda asigurarii stocului necesar de cipuri pentru a preveni o astfel de harababura. Daca nVidia are scuza ca au fost luati pe nepregatite, AMD nu o are. Au lansat la doua luni dupa nVidia, in plin circ. Si au lansat trei lulele, cat sa dea bine la actiuni. Cand toti se asteptau la scaderi de preturi pentru ca un al doilea jucator a intrat in hora, nu au scazut nici macar cu 0,01$. Dimpotriva, au continuat sa creasca intr-un ritm si mai alert.

Revenind la vremurile bune, cand ne contram cu turing vs navi si visam frumos la ampere si bignavi cumparate cu doi lei, 3DMark a introdus un nou test: mesh shader
La nVidia este suportat incepand cu turing (GTX 16xx/RTX20xx). La AMD abia cu big navi, ceea ce inseamna ca vechiul navi va avea probleme mari in mai toate jocurile noi. Vor fi nevoite sa sacrifice din detalii pentru a nu fi penalizate la performanta.
Testul rulat de mine indica un 270% spor de performanta cu mesh on.
https://benchmarks.ul.com/news/new-3dmark-test-measures-mesh-shader-performance



Post Merge: 12 February 2021, 09:31
« Last Edit: 12 February 2021, 09:31 by Scorilo »
 

Online axxel4you

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1694 on: 12 February 2021, 11:37 »
Cred ca chipurile pleaca de la Nvidia si AMD la un pret suficient de mare care sa acopere devalorizarea banilor pe toata perioada cat sunt in productie acele modele.
  Platile chipurile se face gradual in functie de cum ajung la integratori desi pe contract se specifica ce cantitati cumpara fiecare in ce perioade primeste chipurile si plateste transele de bani.
   In situatia de fata unde integratori vand masiv la mineri direct de la poarta fabrici e normal ca majoritatea placilor sa ajunga la consumatori doar in sisteme prebuilt.
    Nu cred ca ii impiedica nimic pe angajati AMD si Nvidia sa aiba actiuni si in societatile care produc placi video.
     
   
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,